Миома
- Какво представлява миомата?
- Колко често се среща миомата?
- Какви са причините за поява на миома?
- Какви видове миома има?
- Какви са симптомите при миома?
- Как се поставя диагнозата миома?
- Диференциална диагноза на миома
- Лечение на миома
- Какви усложнения могат да се наблюдават при миома?
- Може ли да изчезне миома?
- Полов живот след операция от миома
1. Какво представлява миомата?
Миомата представлява доброкачествен гладкомускулен тумор, който произхожда от миометриума (мускулната тъкан на матката). Нарича се още лейомиома.
Често се появява по време на детеродна възраст. Около 20% до 80% от жените развиват миома до 50-годишна възраст. След менопаузата обикновено миомата намалява по размер. Миомата е най-често срещаният маточен тумор и един от най-често срещаните тумори на женска полова система.
Точната причина за миома на матката е неясна. Въпреки това, са установени генетичната предразположеност и влияние на хормоните.
Всички миомни възли започват като малки възелчета, които произхождат от мускулната тъкан на матката, а по-късно се трансформират до възли, които могат да бъдат с различна големина и разположение.
Размерът, формата и локализацията на миомите могат да варират значително. Наблюдават се миомни възли, разположени субмукозно, интрамурално или субсерозно. Миомният възел може да бъде единичен или да се наблюдават множество миомни възли с различни размери, които засягат цялата матка и предизвикват в различна степен нейната деформация (матката с множество възли се нарича миоматозна матка). Миомата може да остане много малка по размер продължително време и внезапно да расте бързо, или да расте бавно в продължение на няколко години. Лейомиомата може да достигне значителни размери, вследствие на което да предизвиква компресия над съседните органи и структури.
Характерно за миомата е, че тя е ясно отграничена от околна тъкан, няма инфилтративен растеж и не метастазира. Не е свързана с повишен риск от рак на матката и почти никога не се развива в рак.
Повечето жени с миомен възел нямат симптоми. Въпреки това, миомите могат да причинят редица симптоми в зависимост от техния размер, местоположение в матката и колко близо са до съседните тазови органи. Това най-често са необичайно кървене, болка и симптоми вследствие на притискане на съседни органи и структури. В някои случаи вследствие на миомен възел могат да се наблюдават спонтанни аборти и стерилитет.
Лейомиомата се диагностицира чрез тазов преглед и ултразвуково изследване.
Ако е необходимо лечение на миома на матката, са налични няколко опции, които включват хирургия (хистеректомия, миомектомия, криохирургия), високоинтензивен фокусиран ултразвук (HIFU), емболизация на маточната артерия, фармакотерапия (лекарства като мифепристон, даназол, ралоксифен, аналози на гонадотропин-освобождаващ хормон и нискодозови орални контрацептиви).
Информация за миома може да прочетете и тук:
Колко често се среща миомата?
Миомата е най-често срещаният тумор в тазовата област при жените, който се развива от мускулната тъкан на матката. Честотата на миомата варира в зависимост от възраст, държава, раса. Засяга 25% от жените над 30-годишна възраст. През 2013 г. е изчислено, че 171 милиона жени в световен мащаб са били ...
Прочети повечеКакви са причините за поява на миома?
Точните причини за поява на миома не са установени все още от учените. Знае се, че миомите са под хормонален контрол. Женските полови хормони естроген и прогестерон имат голямо влияние, но в различна степен. Миомите не могат да растат без тези естествени хормони, произвеждани в тялото на жената, п...
Прочети повечеКакви видове миома има?
Миомите са изградени от мускулни клетки и съединителна тъкан. Техният размер, форма и местоположение варират. В зависимост от посоката на нарастване и тяхната локализация миомите се подразделят на няколко видове: под ендометриума (лигавицата) в маточната кухина - субмукозна миома в стената на матк...
Прочети повечеКакви са симптомите при миома?
Симптомите на заболяването зависят от локализацията на миомата и нейния размер. Миомите, особено когато са с малки размери, могат да бъдат асимптомни. Клинично признаците, които се наблюдават при миома, се характеризират предимно с неправилни кръвотечения (хиперменорея, метрорагия, менометрорагия)...
Прочети повечеКак се поставя диагнозата миома?
Поставянето на диагнозата миома обикновено не е трудно, но понякога могат да съществуват и затруднения. Основно значение се отдава на огледа и палпацията, образните изследвания, параклинични изследвания, сондирането на матката и други. Посредством тези методи може нерядко да се определи размерът, б...
Прочети повечеДиференциална диагноза на миома
Миомите са често срещано състояние, но въпреки това други по-сериозни причини за анормално кървене или наличие на маса в тазовата област могат да съществуват (паралелно) и трябва да бъдат изключени. Диференциалната диагноза на миомата зависи от наличните симптоми, но включва: Дисфункционално мато...
Прочети повечеЛечение на миома
Лечение на миомата може да не бъде необходимо в случаи, когато няма симптоми на миома или когато симптомите са леки и ежедневните дейности не са значително засегнати. Миомата често се свива след менопауза и симптомите обикновено се облекчават или изчезват напълно. Има различни начини за лечение н...
Прочети повечеКакви усложнения могат да се наблюдават при миома?
Усложненията при миома могат да бъдат от разнообразен характер. Те могат да бъдат разграничени като общи, локални, акушерски усложнения и злокачествени промени.
Прочети повечеМоже ли да изчезне миома?
Симптомите на миома, като обилна менструация, интензивни спазми и често уриниране, могат да повлияят на кариерата, взаимоотношенията, благосъстоянието и способността за изпълнение на ежедневните задачи на засегнатите жени. Не е изненадващо, че много от пациентките искат да знаят дали миомите се св...
Прочети повечеПолов живот след операция от миома
Половият живот след операция на миома, по-специално миомектомия (хирургично отстраняване на миома) или хистеректомия (отстраняване на матката), може да варира значително в зависимост от няколко фактора, включително вида на операцията, цялостното здраве на жената и наличието на усложнения. Сексуалн...
Прочети повечеЧесто задавани въпроси
Как миомите влияят на плодовитостта и възможността от забременяване?
Точното въздействие на миомите върху плодовитостта е силно вариабилно и е свързано с размера, позицията на тумора, възрастта на пациента и много други фактори. Съществува обаче обща тенденция миомите да намаляват фертилитета, но това не е абсолютно във всички случаи.
Жена с миома може да зачене, да има нормална бременност и раждане.
Може ли миомата да се превърне в рак?
Миомите не са свързани с рак. Миомите рядко се развиват в рак и рискът е по-малък от 0,1%. Злокачественият мускулен тумор в матката е рядък и се нарича лейомиосаркома.
Галерия
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK546680/
https://www.webmd.com/women/uterine-fibroids/uterine-fibroids
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9130-uterine-fibroids
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/uterine-fibroids/symptoms-causes/syc-20354288
https://www.healthline.com/health/uterine-fibroids
https://www.medicalnewstoday.com/articles/151405
https://en.wikipedia.org/wiki/Uterine_fibroid
https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2017/0115/p100.html
Изображения: freepik.com
Коментари към Миома
Здравейте ,не разбрах доктор ли го исписа това лекарство феминистки и колко дълго може да се приема.Благодаря ви много ,ако ми отговорите.Хубав ден ви желая.
Здравейте как сте сега,добре ли сте.Намаляха ли ви още на сантиметри възелчетата.Аз също много се притеснявам моя,от януари до сега се е увеличил от 2,9 на 4,6 см.Дайте някакъв съвет .Моля ви.Благодаря ви предварително.
Аз намалих моите миомни възли наполовина/ от 28 см. на 15 см./, като 3 месеца пих фемин / продукта е билков /. Продължавам да го пия, дано напълно да изчезнат.