- Какво представлява миомата?
- Колко често се среща миомата?
- Какви са причините за поява на миома?
- Какви видове миома има?
- Какви са симптомите при миома?
- Как се поставя диагнозата миома?
- Диференциална диагноза на миома
- Лечение на миома
- Какви усложнения могат да се наблюдават при миома?
- Може ли да изчезне миома?
- Полов живот след операция от миома
3. Какви са причините за поява на миома?
Точните причини за поява на миома не са установени все още от учените.
Знае се, че миомите са под хормонален контрол. Женските полови хормони естроген и прогестерон имат голямо влияние, но в различна степен. Миомите не могат да растат без тези естествени хормони, произвеждани в тялото на жената, поради което симптомите често спират, след като жените влязат в менопаузата. Изкуствените хормони, като тези, използвани в противозачатъчните таблетки, са склонни да забавят растежа на фиброидите.
Миомата се появява по време на репродуктивните години, когато нивата на естроген са високи. Миоми не се развиват преди тялото да започне производство на естроген. Имат тенденция да растат много бързо по време на бременност, когато тялото произвежда допълнително естроген. След навлизане в менопауза миомите обикновено спират да растат и започват да намаляват размерите си в резултат от загуба на естроген.
Генетични аномалии, промени в експресията на растежния фактор (протеини, образувани в организма, които направляват скоростта и степента на клетъчна пролиферация), аномалии в съдовата система, както и отговорът на тъканите към нараняване са предложени като условия, играещи роля в развитието на миома.
Въпреки че окончателната причина за миома на матката е неизвестна, повечето медицински специалисти смятат, че има много различни фактори. Изследвания и клиничен опит се опират на тези фактори като причинители или въздействащи за появата на миома:
- Генетични промени и фамилна анамнеза - много миоми съдържат промени в гени, които се различават от тези в нормалните мускулни клетки на матката. Има и някои доказателства за фамилна анамнеза и генетично унаследяване в поколенията. Жена с майка или сестра с миома е с повишен риск от развитието й в сравнение с жена без фамилна анамнеза за миома. Установена е по-голяма вероятност за развитие на миома при еднояйчни близначки, появяваща се и при двете, отколкото разнояйчни близначки.
- Хормони - естроген и прогестерон, двата хормона, които стимулират развитието на лигавицата на матката по време на всеки менструален цикъл в подготовка за бременност, изглежда насърчават растежа на миомите. Миомите съдържат повече естрогенови и прогестеронови рецептори, отколкото нормалните мускулни клетки на матката. Имат тенденция да регресират след навлизане в менопаузата поради спад в производството на хормони.
- Други растежни фактори - вещества, които помагат на организма да поддържа тъканите - растежни фактори, като например инсулино-подобен растежен фактор, могат да повлияят растежа на миомата.
- Раса - жени с африкански произход са с два до три пъти по-голяма вероятност да развият миома, отколкото жени от други раси. Освен това жените от африкански произход развиват фиброми на по-млада възраст и могат да имат симптоми на миома по време на 20-те си години, за разлика от кавказките жени с миоми, при които обикновено се появяват симптоми на проблема по време на 30-те или 40-те години.
Коментари към Миома
Здравейте ,не разбрах доктор ли го исписа това лекарство феминистки и колко дълго може да се приема.Благодаря ви много ,ако ми отговорите.Хубав ден ви желая.
Здравейте как сте сега,добре ли сте.Намаляха ли ви още на сантиметри възелчетата.Аз също много се притеснявам моя,от януари до сега се е увеличил от 2,9 на 4,6 см.Дайте някакъв съвет .Моля ви.Благодаря ви предварително.
Аз намалих моите миомни възли наполовина/ от 28 см. на 15 см./, като 3 месеца пих фемин / продукта е билков /. Продължавам да го пия, дано напълно да изчезнат.