9. Менопауза след хистеректомия
Перименопаузата е преходът от детеродна възраст и обикновено започва през 40-те години. След период на 12 месеца без цикъл жената преминава в менопауза. Повечето жени достигат менопаузата до 51 или 52 години.
Някои жени могат да получат менопауза след хистеректомия, независимо от възрастта си.
9.1. Какво е хирургична менопауза?
Хистеректомията се отнася до хирургично отстраняване на цялата или част от матката за лечение на миома, рак, пролапс на матката и други състояния. В зависимост от причината, поради която се прави хистеректомията, е възможно също така да бъдат премахнати яйчниците и фалопиевите тръби.
Хирургичната менопауза, известна още като индуцирана менопауза, е когато менопаузата настъпва внезапно в резултат на хистеректомия.
Тази внезапна хирургична менопауза може да причини значителни симптоми на естрогенен дефицит в рамките на няколко дни след операцията.
9.2. Причинява ли хистеректомията менопауза?
Сама по себе си хистеректомията не води до незабавно начало на менопаузата - това се случва само, ако са отстранени и яйчниците, известно като оофоректомия. Има 3 основни вида хистеректомия:
- субтотална (супрацервикална/частична) хистеректомия - премахване само на матката
- тотална хистеректомия - премахване на матката и шийката на матката
- радикална хистеректомия - премахване на матката, шийката на матката, горната част на вагината и съседната тъкан
Нито един от горните видове хистеректомия не включва непременно отстраняване на яйчниците. Има различни причини да се запазят или отстранят яйчниците по време на хистеректомия в зависимост от подлежащото състояние, причиняващо необходимостта от хистеректомия и находките по време на процедурата.
Прочетете още информация:
9.3. Защо се изпитва менопауза след хистеректомия?
Когато настъпи естествено, перименопаузата се случва за период от години, преминавайки в менопаузата, когато яйчниците спрат да отделят яйцеклетки и менструацията спре. Ако хистеректомията включва премахване на яйчниците, както и на матката, запасите от яйцеклетки внезапно са изчезнали и тялото ще премине през менопаузата изведнъж. Тоест при отстраняване на матката и яйчниците хирургичната менопауза настъпва веднага, независимо от възрастта на пациентката.
Хирургическата менопауза може да бъде по-внезапна и тежка от свързаната с възрастта менопауза, която има тенденция да настъпва постепенно в продължение на много години, когато производството на естроген намалява.
Ако яйчниците са запазени след хистеректомия, менопаузата няма да започне веднага. Проучванията обаче показват, че жените с хистеректомия, дори и да запазят яйчниците си, обикновено навлизат в менопаузата по-рано от жените с матка.
9.4. Всички жени ли преминават през менопауза след хистеректомия?
Има различни видове процедури за хистеректомия. В някои случаи може да се наложи лекарят да премахне яйчниците и фалопиевите тръби заедно с матката, което води до хирургична менопауза.
Ако яйчниците останат непокътнати, най-вероятно няма да настъпи менопауза след хистеректомия. Вместо това най-вероятно жената ще навлезе в перименопауза някъде през 40-те или началото на 50-те години. Операцията обаче може да ограничи притока на кръв към яйчниците и да ускори прогресията към естествена менопауза или, в редки случаи, да причини хирургична менопауза.
Жените със запазени яйчници, но без матка, вече няма да получат менструация. Те обаче все още могат да изпитват предменструален синдром (ПМС) или предменструално дисфорично разстройство.
Понякога жени, чиито яйчници не са били отстранени по време на хистеректомия, изпитват горещи вълни и други симптоми на менопаузата. Това се дължи най-вече на нарушение на кръвоснабдяването на яйчниците по време на операцията.
9.5. Какви симптоми могат да се появят поради менопауза след хистеректомия?
Симптомите, които жените изпитват поради хирургична менопауза, са подобни на характерните признаци на менопаузата.
Тъй като нивата на естроген спадат драстично, когато яйчниците се отстранят, симптомите на хирургична менопауза може да са по-интензивни от тези на естествената менопауза. При естествената менопауза яйчниците постепенно губят способността си да произвеждат естроген, така че тялото може (обикновено) да се приспособи по-лесно.
Симптомите на хирургична менопауза могат да включват:
- горещи вълни, усещане за топлина, която се разпространява по тялото
- нощно изпотяване
- вагинална сухота
- проблеми със съня
- повишена нужда от уриниране
- раздразнителност
- промени в настроението
- депресия
- сухота на кожата, очите и/или устата
- чувствителност на гърдите
- главоболие
- болки в ставите и мускулите
- проблеми с концентрацията
- загуба на сексуално желание
- промени във формата на тялото с повече телесни мазнини в областта на корема
- изтъняване на косата или косопад
Със загубата на естроген лигавицата на влагалището става суха и сърбяща - феномен, наречен вагинална атрофия. Тази вагинална сухота, сърбеж и парене често правят половия акт болезнен и на свой ред може да намали сексуалното желание.
Дефицитът на естроген нарушава начина, по който мозъкът регулира телесната температура и това може да доведе до горещи вълни. Горещата вълна е внезапно, силно усещане за топлина или парене в лицето, шията и гърдите, често придружено от зачервяване.
Нощното изпотяване се отнася до гореща вълна, която се появява по време на сън. Нощното изпотяване може да повлияе негативно на цикъла ви на сън, което може да доведе до умора през деня.
Прочетете още информация:
9.6. Колко дълго ще продължат симптомите на хирургическата менопауза?
Симптомите на хирургична менопауза са временни. При приспособяване на тялото на жената към по-ниски нива на естроген някои симптоми на хирургична менопауза може постепенно да отшумят. Времето за това варира, но в много случаи симптомите могат да продължат няколко месеца или години.
9.7. Какви могат да бъдат последствията за здравето от хирургичната менопауза?
Менопаузата е нормален преход, през който тялото преминава, подобно на пубертета. Някои от промените, които настъпват с естествената менопауза, могат да не се дължат на менопаузата, а на процеса на стареене. Естествената менопауза обикновено настъпва около средата на живота. На тази възраст е вероятно хората да изпитат и други физически промени.
Въпреки това, хормоналните промени, които настъпват при естествена или хирургична менопауза, могат да предизвикат или повишат риска от определени усложнения, независимо от възрастта, на която започва менопаузата.
Тези усложнения включват остеопороза и сърдечни заболявания, тъй като естрогенът има ключова роля и в двете.
Естрогенът помага за поддържането на здрави кости. Когато нивата на естроген спаднат, костната плътност може да намалее и костите могат да станат по-слаби и по-вероятно да се счупят, което вероятно ще доведе до остеопороза.
Естрогенът също играе роля в сърдечносъдовото здраве и жените, които са преживели менопауза, може да имат по-висок риск от инсулт, инфаркт и други сърдечно-съдови проблеми.
Въпреки това жените, които се хранят разнообразно и правят редовни упражнения, може да имат по-малък риск от някои от тези усложнения.
9.8. Как могат да бъдат третирани симптомите на хирургична менопауза?
В зависимост от възрастта на жената, цялостно здравословно състояние и тежестта на симптомите, лекарят може да предложи овладяване на симптомите на хирургична менопауза чрез промени в начина на живот, медицински интервенции или комбинация от двете.
Терапия
Някои потенциални лечения и лекарства за симптоми на хирургична менопауза включват:
- Хормонозаместителна терапия: Ако жената преминете през хирургична менопауза в по-млада възраст, лекуващият акушер-гинеколог може да препоръча хормонозаместителна терапия след операцията с цел предотвратяване на тежките симптоми на хирургична менопауза, както и за предпазване на костите и сърдечносъдово здраве. Ако няма медицински противопоказания за хормонална заместителна терапия, вероятно лекарят ще препоръча прием на хормони до достигане на естествената възраст на менопаузата. Хормонозаместителната терапия увеличава снабдяването на тялото с женски полови хормони, за да облекчи симптомите на менопаузата. Предлага се в различни форми, включително кремове, гелове, таблетки, пластири, вагинални пръстени. Въпреки че хормонозаместителната терапия може да облекчи симптомите на менопаузата, тя може да увеличи риска от образуване на кръвни съсиреци, инсулт, камъни в жлъчката и други медицински състояния. Лекуващият лекар внимателно ще оцени рисковете и ползите от хормонозаместителната терапия в зависимост от индивидуалното състояние и медицинската история на пациентката. След хистеректомия хормоналната заместителна терапия, която трябва да се приема, е само естроген. Няма да има нужда от прогестин, който е причината за много от нежеланите странични ефекти на хормонозаместителната терапия.
- Психотерапия: Разговорът със специалист по психично здраве след хистеректомия може да помогне за преодоляване на чувствата относно процедурата и здравословните проблеми. Чрез психотерапия жената може да разбере причините за тревожност, депресия и стрес и да намери положителни начини за справяне.
- Антидепресанти: Антидепресантите, които повишават нивата на химикалите в мозъка, могат да помогнат при промени в настроението и да се справят със симптомите на тревожност и депресия. Някои могат също да намалят горещите вълни и нощното изпотяване. Подходящи лекарства са например циталопрам, есциталопрам, пароксетин, венлафаксин.
Промени в начина на живот
Някои промени в начина на живот могат да помогнат за контролиране на симптомите на менопаузата. Те включват редовни упражнения и здравословна диета. Разнообразната диета и редовните упражнения също могат да помогнат за намаляване на риска от сърдечни заболявания и остеопороза. Тези рискове се увеличават, когато хормоналните нива се понижат.
- Диетични промени: Горещите вълни са често срещан симптом на менопаузата и избягването на кофеин и пикантни храни може да намали тяхната честота и тежест. Лекарят може също да препоръча да се консумират храни, които съдържат растителни естрогени, известни като изофлавони. Някои храни, които съдържат изофлавони, включват боб, нахут, ленено семе, леща, соеви зърна, пълнозърнести храни. Тези храни също така доставят диетични фибри, витамини, минерали и други полезни хранителни вещества за оптимално цялостно здраве.
- Физическа активност: Редовните упражнения могат да подобрят съня, да намалят горещите вълни, да облекчат стреса и да поддържат цялостното здраве и благосъстояние по време на хирургична менопауза. Полезни са дейности, като бързо ходене, колоездене, плуване. Стречинг упражненията и йогата също могат да помогнат за контролиране на стреса.
- Избягване на тригери на горещи вълни: Внимавайте кога се случват горещи вълни и идентифицирайте всички възможни иницииращи фактори. Често срещаните причини включват алкохол, кофеин, пикантни храни, стрес, пушене на цигари и високи температури.
- Употреба на лубрикант по време на секс: При вагинална сухота използването на лубрикант по време на секс може да помогне за повече комфорт по време на половия акт.
- Управление на стреса: Намерете начините за облекчаване на стреса, които са ефективни за вас и се опитайте да ги включите в ежедневието си. Някои добри средства за облекчаване на стреса могат да включват достатъчно сън, упражнения, ходене и туризъм, слушане на музика, техники за релаксация, като йога и дихателни упражнения.
Прочетете още информация:
Галерия
Библиография
https://blog.walgreens.com/health/womens-health/after-hysterectomy-menopause-what-you-need-to-know.html
https://www.replens.com/Blog/Menopause-Symptoms-After-Hysterectomy-Explained.aspx
https://www.verywellhealth.com/if-i-have-a-hysterectomy-will-i-go-through-menopause-3522490
https://versalie.com/learn/article/menopause-after-hysterectomy
https://www.medicalnewstoday.com/articles/317681
Коментари към Менопауза
Даниела Николаева
Здравейте, от 6 месеца пия Фемовита. Нормализира ми цикъла, престанаха топлите вълни и безсъние, като цяло действаше ми много добре. Това беше обаче до преди месец. В момента симптомите ми се завърнаха отново. Да продължа ли с приема или да заменя с Феминорм или друго?
Здравейте! Може да замените Фемовита с друг препарат, след като вече не усещате ефект.
Здравейте, от 6 месеца пия Фемовита. Нормализира ми цикъла, престанаха топлите вълни и безсъние, като цяло действаше ми много добре. Това беше обаче до преди месец. В момента симптомите ми се завърнаха отново. Да продължа ли с приема или да заменя с Феминорм или друго?
Мария Николова
Здравейте на 43г съм и от няколко месеца забелязвам ,че цикълът ми намаля като дни и не е толкова червен като цвят по скоро стана керемиден и като вече на третия ден няма почти нищо.Въприсът ми е настъпва ли менопаузата и нормално ли е на тези години.Какви изследвания се правят и кога се започва прием на хапчета трябва ли да нямаш вече цикъл.Благодаря
Здравейте! За да се потвърди менопауза или перименопауза се изследват нивата на естроген и фоликулостимулиращия хормон - FSH.
За да се прецени дали да се включи лечение, е необходимо акушер-гинекологът да проведе подробен разпит за медицинската и семейната история и физикален преглед.
Тази статия може да Ви е полезна: Необходимо ли е лечение при менопауза?
Здравейте на 43г съм и от няколко месеца забелязвам ,че цикълът ми намаля като дни и не е толкова червен като цвят по скоро стана керемиден и като вече на третия ден няма почти нищо.Въприсът ми е настъпва ли менопаузата и нормално ли е на тези години.Какви изследвания се правят и кога се започва прием на хапчета трябва ли да нямаш вече цикъл.Благодаря
Емилия Илиева
На 56г. съм и карам много тежка критическа със всички симптоми- обилно нощно потене, раздразнителност, депресия, безсъние. Пробвах две хранителни добавки на растителна основа, но без ефект. Гинеколожката ми предписа витални гъби, но цената им е много висока и те се предписват предимно на онкоболни.Какво бихте ме посъветвали?
Здравейте! Кои хранителни добавки сте приемали?
Друг вариант е хормоно-заместителна терапия, но преценката е на лекуващия акушер-гинеколог въз основа на индивидуалното състояние.
На 56г. съм и карам много тежка критическа със всички симптоми- обилно нощно потене, раздразнителност, депресия, безсъние. Пробвах две хранителни добавки на растителна основа, но без ефект. Гинеколожката ми предписа витални гъби, но цената им е много висока и те се предписват предимно на онкоболни.Какво бихте ме посъветвали?