6. Необходимо ли е лечение при менопауза?
Големите промени, които настъпват с жените при отпадане на яйчниковата функция, се понасят по-добре с подкрепата и разбирането от страна на близките. Важно е и общуването с други жени, които са преминали в менопаузата, или с лекари, които да разяснят какво се случва с организма й, какви са симптомите и какви ще са дългосрочните последствия.
Сама по себе си менопаузата е нормална и естествена част от живота. Тя не е заболяване или разстройство и следователно не изисква лечение. Въпреки това при тези случаи, когато физическите, умствените и емоционалните ефекти са достатъчно силни и разстройват значително ежедневието на жената, е възможно и подходящо лечение.
6.1. Общи мерки
Най-честото оплакване при жените в менопауза са горещите вълни. За облекчаването им дамите могат да използват някои общи мерки, като:
- При някои жени е възможно провокиране на горещите вълни от храни и напитки. Най-често такива са кафе, чай и пикантни храни. Ако се установи такава зависимост, е препоръчително избягването им.
- Намаляването и спирането на тютюнопушенето, както и избягване на стреса, може да помогне за облекчаване на горещите вълните и подобряване на съня.
- Друга възможност за постигане на температурен комфорт при горещи вълни е носенето на няколко ката дрехи, които могат да бъдат събличани при необходимост. Дамите трябват да предпочитат естествени проветриви материи за дрехи и спално бельо, като памучната материя.
- Редовната физическа активност (особено аеробни упражнения) може да облекчи горещите вълни и да подобри съня.
- При някои жени добър ефект се получава при използването на техники за релаксация, медитация, масаж, йога. Освен за облекчаването на горещите вълни, те помагат и за депресията, раздразнителността и умората. Създадени са техники на дишане, които могат да помогнат при тези оплаквания.
Чест проблем е наддаването на тегло. Редовни физически упражнения, особено когато се комбинират с ниско калорийна диета, бедна на мазнини и бързи въглехидрати, помагат на жените да контролират теглото си, а също спомагат за понижаване на нивата на холестерола в кръвта и намаляват риска от атеросклероза, включително и за коронарна болест.
Физическите упражнения, като ходене, бягане и вдигане на тежести, заедно с приема на калций и витамин D могат да забавят загубата на костна плътност.
За облекчаване на вагинална сухота, която прави половия акт болезнен, могат да се ползват лубриканти. Половият контакт може да стимулира притока на кръв към вагината и околните тъкани и това може да помогне за по-дългото запазване на тяхната еластичност. Упражнения за стягане на тазовите мускули са възможност за подобряване на контрола върху уринирането (при инконтиненция).
6.2. Хормонална терапия
Хормоналната терапия се използва, за да облекчи умерени до тежки симптоми - горещи вълни, нощно изпотяване, сухота на влагалището. Тя намалява риска от нежелана бременност, регулира менструалния цикъл, намалява загубата на костна плътност, намалява риска от някои заболявания и води до подобряване на качеството на живот.
Хормоналната терапия, наречена още хормон-заместителна терапия, е все още най-ефективният начин за лечение на симптомите на менопаузата. Но дългосрочните проучвания на жени, получаващи комбинирана хормонална терапия с естроген и прогестерон, са били спрени, тъй като е открито, че тези жени са имали повишен риск от инфаркт, инсулт и рак на гърдата,в сравнение с жените, които не получават хормонална терапия. По-късните изследвания на жени, приемащи само естрогенова терапия, показват, че естрогенът е свързан с повишен риск от инсулт, но не и от инфаркт или рак на гърдата. Но самостоятелната терапия с естроген е свързана с повишен риск от развитие на рак на ендометриума (рак на лигавицата на матката) при жени в постменопауза, които не са с отстранена хирургично матка.
Въпреки положителните ефекти на хормоналната терапия, потенциално по-високият риск от развитие на някои заболявания прави решението за започването й трудно и отговорно. Всяка жена трябва да взема участие във вземането на решението. Когато рисковете в конкретния случай надвишават очакваните ползи, тази терапия не се препоръчва.
Хормоналната терапия включва естрогени или комбинация между естрогени и прогестини. Лекарят избира най-подходящия за конкретната жена медикамент. Изборът зависи от възрастта, какви са оплакванията на пациентката, дали се касае за перименопауза или менопауза, а също и дали е хистеректомирана. Много фактори, например личната здравна история, семейната история, тютюнопушенето, културата, необходимостта от контрацепция, етническата принадлежност и финансовите възможности, също играят роля в окончателното решение.
Хормоналната терапия е достъпна в орална (хапчета), трансдермална форма (например пластир и спрей). Трансдермалните хормонални продукти са вече в активна форма, без да е необходимо да преминат през метаболизма в черния дроб, за да се превърнат в активна форма. Тъй като трансдермалните хормонални продукти нямат ефект върху черния дроб, този път на приложение се превърна в предпочитаната форма за повечето жени. Редица препарати са на разположение за орални и трансдермални форми на хормоналната терапия, вариращи както по вида, така и по количеството на хормоните в продукта.
Налице е голям интерес в последните години за използването на т.нар. "биоидентична" хормонална терапия за жени в менопауза. Биоидентичните хормонални препарати са лекарства, които имат една и съща химична формула като тези, произведени естествено в организма. Хормоните са създадени в лабораторни условия чрез промяна на съединения, получени от естествено срещащи се растителни продукти. Някои от т.нар. биоидентични хормонални препарати са одобрени от Американската агенция за контрол на лекарствата и храните и са произвеждани от фармацевтичните компании.
Подобно на трансдермалните хормонотерапевтични продукти, средствата на биоидентичната хормонална терапия се употребяват трансдермално. Те обикновено се прилагат като крем или гел. Технитее поддръжници смятат, че използването им може да избегне потенциално опасните странични ефекти на синтетичните хормони, използвани в конвенционалната хормонална терапия. Въпреки това, проучвания за установяване на дългосрочната безопасност и ефективност на тези продукти не са извършвани.
Решението за хормонална терапия е много индивидуално, за което пациентът и лекарят трябва да вземат предвид присъщите рискове и ползи от лечението, заедно със собствената медицинска история на всяка жена. Понастоящем се препоръчва, че ако се използва хормонална терапия, трябва да се прилага в най-малката ефективна доза за възможно най-кратко време. Резултати от някои проучвания не подкрепят използването на хормоналната терапия за предотвратяване на хронични заболявания.
Орални противозачатъчни хапчета
Оралните контрацептиви са друга форма на хормонална терапия, която често се предписва на жени в перименопауза за лечение на нередовно вагинално кървене. Преди започване на лечението лекарят трябва да изключи други причини за променливото вагинално кървене. Оралните контрацептиви често се дават на жени в преход към менопауза за регулация на менструалния цикъл, облекчаване на горещите вълни, както и за предоставяне на контрацепция. Списъкът на противопоказанията на оралните контрацептиви при жени в преход към менопауза е същият като този за пременопаузалните жени.
Локална (вагинална) хормонална терапия
Съществува и локално (т.е. прилагащо се директно във вагината) хормонално лечение за симптомите на вагинален естрогенен дефицит. Локалното лечение при менопауза включва вагинален пръстен, съдържащ естроген, вагинален естрогенен крем, или вагинални естрогенни таблетки. Понякога се комбинират локално и орално естрогенно лечение.
6.3. Други медикаментозни терапии при менопауза
Антидепресантите са клас лекарства, известни като селективни инхибитори на обратното захващане на серотонина. Те са показали, че са ефективни при контролиране на симптомите на горещи вълни в до 60 % от жените и се използват в някои случаи като медикаментозна терапия при менопауза. Въпреки това, антидепресантите могат да бъдат свързани със странични ефекти, включително намалено либидо или сексуална дисфункция.
Други лекарства също са показали, че осигуряват известно облекчение за горещите вълни. Но всички те могат да имат странични ефекти, както и тяхното използване трябва да се обсъди и да се наблюдава от лекар.
Габапентин и други GABA-аналози са антиепилептични лекарства. Показано е, че габапептинът е толкова ефективен, колкото естрогена, за облекчаване на горещите вълни.
Лекарства за високо кръвно налягане, включително клонидин, са толкова ефективни, колкото антидепресантите за горещите вълни, но не разполагат с ползите на антидепресантите, свързани с въздействието върху настроението и мислите. Въпреки това те заслужават специално внимание при жените, страдащи едновременно от високо кръвно налягане и горещи вълни.
Коментари към Менопауза
Даниела Николаева
Здравейте, от 6 месеца пия Фемовита. Нормализира ми цикъла, престанаха топлите вълни и безсъние, като цяло действаше ми много добре. Това беше обаче до преди месец. В момента симптомите ми се завърнаха отново. Да продължа ли с приема или да заменя с Феминорм или друго?
Здравейте! Може да замените Фемовита с друг препарат, след като вече не усещате ефект.
Здравейте, от 6 месеца пия Фемовита. Нормализира ми цикъла, престанаха топлите вълни и безсъние, като цяло действаше ми много добре. Това беше обаче до преди месец. В момента симптомите ми се завърнаха отново. Да продължа ли с приема или да заменя с Феминорм или друго?
Мария Николова
Здравейте на 43г съм и от няколко месеца забелязвам ,че цикълът ми намаля като дни и не е толкова червен като цвят по скоро стана керемиден и като вече на третия ден няма почти нищо.Въприсът ми е настъпва ли менопаузата и нормално ли е на тези години.Какви изследвания се правят и кога се започва прием на хапчета трябва ли да нямаш вече цикъл.Благодаря
Здравейте! За да се потвърди менопауза или перименопауза се изследват нивата на естроген и фоликулостимулиращия хормон - FSH.
За да се прецени дали да се включи лечение, е необходимо акушер-гинекологът да проведе подробен разпит за медицинската и семейната история и физикален преглед.
Тази статия може да Ви е полезна: Необходимо ли е лечение при менопауза?
Здравейте на 43г съм и от няколко месеца забелязвам ,че цикълът ми намаля като дни и не е толкова червен като цвят по скоро стана керемиден и като вече на третия ден няма почти нищо.Въприсът ми е настъпва ли менопаузата и нормално ли е на тези години.Какви изследвания се правят и кога се започва прием на хапчета трябва ли да нямаш вече цикъл.Благодаря
Емилия Илиева
На 56г. съм и карам много тежка критическа със всички симптоми- обилно нощно потене, раздразнителност, депресия, безсъние. Пробвах две хранителни добавки на растителна основа, но без ефект. Гинеколожката ми предписа витални гъби, но цената им е много висока и те се предписват предимно на онкоболни.Какво бихте ме посъветвали?
Здравейте! Кои хранителни добавки сте приемали?
Друг вариант е хормоно-заместителна терапия, но преценката е на лекуващия акушер-гинеколог въз основа на индивидуалното състояние.
На 56г. съм и карам много тежка критическа със всички симптоми- обилно нощно потене, раздразнителност, депресия, безсъние. Пробвах две хранителни добавки на растителна основа, но без ефект. Гинеколожката ми предписа витални гъби, но цената им е много висока и те се предписват предимно на онкоболни.Какво бихте ме посъветвали?