Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Менопауза Симптоми и признаци на менопаузата
Менопауза
Автор: д-р Стелла Йорданова ЙордановаРедактор: Камелия Методиева
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
КОМЕНТАРИ
Менопауза
  1. Какво представлява менопаузата?
  2. Кога настъпва менопаузата?
  3. Симптоми и признаци на менопаузата
  4. Промени, които настъпват при менопауза
  5. Изследвания
  6. Необходимо ли е лечение при менопауза?
  7. Алтернативни терапии при менопауза
  8. Кървене след менопауза

3. Симптоми и признаци на менопаузата

Симптоми и признаци на менопаузата

По време на прехода към менопауза - перименопауза, в резултат на намаляване на естрогените могат да се появят различни оплаквания. При част от жените (20 %) оплаквания могат да липсват и преминават през менопаузата изключително лесно без никакви усложнения или неприятни симптоми, но при повечето има различни по тежест симптоми - леки, умерени или тежки.

Степента и тежестта на симптомите на климактериума варира значително сред жените. Оплакванията могат да продължат от 6 месеца до около 10 години. Също така е важно да се помни, че симптомите могат да се появяват и да изчезват в течение на продължителен период от време за някои жени. Това също е силно индивидуално.

Симптомите, които жените изпитват, са свързани предимно с по-ниско производство на естроген и прогестерон и варират в широки граници, тъй като има много ефекти, които естрогенът може да окаже върху женското тяло.

Естрогенът регулира менструалния цикъл, оказва въздействие върху репродуктивната система, пикочните пътища, сърцето и кръвоносните съдове, костите, гърдите, кожата, косата, лигавиците, тазовите мускули и мозъка. В резултат на това жените могат да изпитват симптомите на менопаузата през цялото си тяло.

Симптоми на менопаузаНай-честите симптоми на признаци на менопаузата включват:

3.1. Промени в менструалния цикъл

Промени в менструалния цикъл

Нередовно менструално кървене може да се появи по време на менопаузата и може да е първият симптом на перименопаузата. Някои жени имат минимални проблеми с анормално кървене по време на перименопаузата, докато други имат непредвидимо, прекомерно кървене. Менструалното кървене (мензисът) може да се появява по-често (което означава, че цикълът се скъсява по продължителност) или може да е по-рядко (цикълът се удължава по продължителност), преди да спре.

Няма "нормален" модел на кървене по време на перименопаузата и моделите варират при различните жени. Обикновено първоначално циклите (под менструален цикъл се разбира периодът между две менструации) се скъсяват, а след това се удължават, но всякакви други промени са възможни. Обичайно е за жените в перименопаузата да получат менструално кървене след няколко месеца без такова.

Също така няма строго определен период от време, който е необходим на една жена, за да завърши прехода към менопауза. Една жена може да има нередовни менструални цикли години преди да достигне до менопаузата. Важно е да се помни, че всички жени, които развиват промени в менструалния цикъл, трябва да се консултират с лекар, за да потвърди, че нередовният менструален цикъл се дължи на перименопаузата, а не е признак на друго медицинско състояние.

Менструалните аномалии, които започват с перименопаузата, също са свързани и с намаляване на плодовитостта, тъй като овулацията е станала нередовна. Въпреки това, жените, които са в перименопауза, все още могат да забременеят, докато не са достигнали до същинската менопауза (липса на периоди за една година) и все още трябва да използват контрацепция, ако не искат да забременеят.

3.2. Горещи вълни и нощни изпотявания

Горещи вълни и нощни изпотявания

Горещите вълни са често срещани сред жените, преживяващи менопауза. Горещата вълна е усещане за затопляне или парене, което се разпространява по тялото и често е най-силно изразено в главата и гърдите. Понякога горещата вълна е свързана със зачервяване и в някои случаи последвана от изпотяване. По време на това усещане се наблюдават промени в съдовете на кожата. Кожната температура се увеличава на съответното място с 2-5ºС. При някои жени вълните се последват от студени тръпки.

Възможно е появата на горещите вълни да се провокира от тютюнопушене, топли напитки, определени храни, алкохол и евентуално кофеин. Вълните са по-чести и по-тежки през нощта.

Горещите вълни често причиняват неудобство и дискомфорт, както и нарушения на съня и емоционална лабилност, особено ако те са интензивни и се появяват често.

Горещите вълни обикновено продължават от 30 секунди до 10 минути и се появяват с различна честота - на всеки час, на всеки няколко дни. Средната продължителност е 2-3 минути. Интензивността на горещите вълни може да варира от лека до много силна, като дори може да събуди жената от сън.

Въпреки че точната причина за горещите вълни не е напълно изяснена, те вероятно се дължат на комбинация от хормонални и биохимични флуктуации, предизвикани от намаляването на нивата на естроген.

Няма метод, който да предскаже кога ще започнат горещите вълни и колко дълго ще продължат. Те се появяват при до 40 % от жените с редовна менструация във възрастта 40-50 години, така че те могат да започнат преди менструалните нарушения, характерни за започването на менопаузата. Понякога при около 10 % от жените горещите вълни могат да продължат дори 10 години.

Няма начин да се предскаже и кога горещите вълни ще престанат, въпреки че те са с тенденция да намаляват по честота с течение на времето. Те също така могат да се увеличават или намаляват по своята тежест. При повечето засегнати жени появата им продължава повече от 1 година, а при близо половината - до 5 години.

Понякога горещите вълни са придружени от нощни изпотявания. Това може да доведе до събуждане и затруднено заспиване отново, което от своя страна води до неободряващ и неотпочиващ сън и умора през деня.

И тъй като повечето жени изпитват горещи вълни, някои от тях търсят лечение, ако това значително разстройства и нарушава живота и ежедневието им. Съществуват много алтернативни лекарства, които предлагат облекчаване на симптомите на горещите вълни, но някои жени предпочитат хормонални препарати, въпреки рисковете, свързани с тях.

3.3. Вагинални симптоми

Вагинални симптоми

Вагинални симптоми се появяват като резултат от промени на лигавицата на вагината поради понижаване на нивата на половите хормони естроген и прогестерон - изтъняване, изсушаване и намаляване на еластичността.
Жените могат да изпитат вагинална сухота във всяка възраст, но това е особен проблем за жените в менопаузата.

Симптомите могат да включват вагинална сухота, сърбеж, дразнене или парене. Вагиналната сухота може да доведе до болезненост при полов акт (диспареуния) и до леко кървене или често желание за уриниране. Вагиналните промени също водят до повишен риск от вагинални инфекции.

Възможно е развитието на вагинална атрофия. Това е състояние, причинено от понижението на производството на естроген, и се характеризира с изтъняване и възпаление на вагиналните стени. Състоянието може да направи половото сношение болезнено за жените, които в крайна сметка могат да намалят интереса си към секса.

3.4. Уринарни симптоми

Уринарни симптоми

Лигавицата на уретрата по време на пери- и менопаузата претърпява промени, подобни на вагиналните тъкани, и става по-суха, по-тънка и по-малко еластична поради понижаващите се естрогенови нива. Освен това заобикалящите тазови мускули могат също да отслабнат. Това може да доведе до повишен риск от инфекция на пикочните пътища и поява на уринарни симптоми, като по-често желание за уриниране или изпускане на урина (инконтиненция на урина).

Усещането за постоянна нужда от уриниране се появява дори и без пълен пикочен мехур. Жените могат да изпитат дори болезненост при уриниране.

Инконтиненция може да бъде резултат от силен, внезапен порив за уриниране или може да възникне по време на напъване при кашляне, смях или вдигане на тежки предмети.

За борбата с незадържането на урина се препоръчва въздържание от прекалено много алкохол, поддържане на хидратацията и подсилване на тазовото дъно с Кегел упражнения.

3.5. Намалено либидо

Намалено либидо

Често срещано е появата на намалено либидо при жените в менопауза - проявяват по-малък интерес към извършване на полов акт или изпитват затруднения да получат възбуда.

Това се дължи на физиологични промени, причинени от намаленото производство на естроген - забавено време за реакция на клитора, бавен или липсващ оргазъм и понижена вагинална лубрикация.

3.6. Емоционални и когнитивни симптоми

Емоционални и когнитивни симптоми

Промените в производството на хормони оказват влияние върху психическата устойчивост на жените по време на менопаузата.

Жените в перименопауза често съобщават за различни когнитивни и / или емоционални симптоми, включително умора, проблеми с паметта, депресия, раздразнителност, тревожност, нервност, нарушения на съня (включително безсъние), загуба на концентрация, главоболие и резки промени в поведението и настроението. Трудно е да се определи точно кои поведенчески симптоми се дължат пряко на хормоналните промени на менопаузата. Изследвания в тази област би били трудни по много причини.

Емоционалните и когнитивните симптоми са толкова често срещани, че понякога е трудно за дадена жена да разбере дали те се дължат на менопаузата.

Нощно изпотяване, което може да възникне по време на перименопаузата, може също да допринесе за чувство на умора и отпадналост, които от своя страна могат да имат ефект върху настроението и когнитивните функции. Но нарушения на съня са често срещани, дори и сред жените, които нямат горещи вълни. Стресовете от ежедневието също могат да допринесат за нарушаването на съня.

Освен това, много жени могат да изпитват други промени в живота по време на перименопаузата или след менопаузата, като стресови житейски събития, които могат да причинят и емоционални симптоми.

3.7. Други физически промени

Други физически промени

Жените в климактериума претърпяват и други физически промени, свързани с промяната на нивата на половите хормони.

Много жени съобщават за някаква степен на наддаване на тегло заедно с настъпването на менопаузата. Разпределението на мастната тъкан може да се промени, като телесните мазнини се депозират повече в областта на кръста и коремната област, отколкото в ханша и бедрата.

Възможно е да се развият промени в структурата на кожата, включително бръчки, заедно с влошаване на възрастово акне при тези, които са засегнати от това състояние.

Тъй като тялото продължава да произвежда малки нива на мъжкия хормон тестостерон, някои жени могат да изпитат повишен растеж на косми по брадичката, горната устна, гърдите или корема.

Намалено производство на естроген може да допринесе за развитие на косопад или да превърне косата в по-суха и чуплива.

Прочетете подробна информация за симптомите при менопауза:

  • Хронично затруднение в концентрацията при възрастни
  • Удължен менструален цикъл
  • Умора. Безсъние
  • Симптоми на менопауза
  • Промени в поведението и раздразнителност
  • Потене
  • Отпадналост
  • Лека диспареуния
  • Липса на концентрация
  • Инконтиненция на урината
Следва: Промени, които настъпват при менопауза
Страници: 12345...12
3.5/5 136 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Менопауза Симптоми на менопауза Горещи вълни
1 от 3
МенопаузаСимптоми на менопаузаГорещи вълни

Коментари към Менопауза

От сайта (6)
  1. Dr Stella Yordanova 
    на 26 October 2011 в 16:47
    Отговор на въпросите ви към д-р Йорданова, можете да получите в секция Ендокринология и болести на обмяната! Здравейте! В ежедневието на всеки човек възникват ситуации, в които му е необходим съвет от лекар. Най- добре е консултацията да се осъществи ...
  2. southern_sun 
    на 27 October 2011 в 11:31
    Затлъстяването може ли да бъде в следствие на проблеми с щитовидната жлеза?
  3. Dr Stella Yordanova 
    на 27 October 2011 в 17:50
    При хора със затлъстяване трябва да се изключи проблем с щитовидната жлеза. Намалената функция на щитовидната жлеза (хипотиреоидизъм) може да доведе до повишаване на телесното тегло. Обикновено не се наблюдава високостепенно затлъстяване. Промяната в ...
  4. OrHiDeA 
    на 29 October 2011 в 10:07
    Здравейте д-р Йорданова! Искам да попитам наистина ли витилигото по кожата може да се дължи на заболяване на щитовидната жлеза? Благодаря!
  5. Dr Stella Yordanova 
    на 29 October 2011 в 11:40
    Вителигото е кожно заболяване, което може да се открие заедно с автоимунни заболявания. Това е в сила и за автоимунните заболявания на щитовидната жлеза. Такива са тиреоидитът на Хашимото, Базедовата болест. Затова при пациенти с вителиго се препоръчва из...
  6. timeil 
    на 30 October 2011 в 16:15
    Здравеите Др.Йорданова. Обръщам се към Вас,защото имам ендокринологично заболяване . Студен възел на Щж. диагностициран много отдавна. Имам ицидентни нощни изпотявания от около една година насам проявяват се през есента ,зимата и пролетта ,през лятото н...
  7. Dr Stella Yordanova 
    на 30 October 2011 в 22:20
    Уважаема госпожо, Трудно ми е да отговоря каква е причината за изпотяването Ви. От посочените от Вас изследвани мога да кажа, че не се дължи на проблем с щитовидната жлеза. Доколкото разбирам нямате захарен диабет и не приемате антидиабетна терапия, така ...
  8. Dia 
    на 31 October 2011 в 09:27
    Здравейте, д-р Йорданова, Моят проблем е следният. На 25 години съм, 163см, 56кг., жена. От 3 години имам доста висок холестерол - 7,9. Посещавала съм двама специалисти по ендокринология, тъй като сметнах, че тези нива на холестерол при моя активен начин ...
  9. zizu 
    на 31 October 2011 в 11:59
    Здравейте, Бих искала да попитам каква е максиналната доза Еутирокс на ден на кг тегло при възрастни (Хашимото)? Наясно съм, че дозата се прилага индивидуално и на база проведени изследвания. Интересува ме дали има максимум, който не следва да бъде надв...
  10. Dr Stella Yordanova 
    на 31 October 2011 в 18:59
    Здравейте уважаема г-це/г-жо, Аз ще започна с проблема с щитовидната жлеза. От посочените от Вас факти има голяма веротност да се касае за тиреоидит на Хашимото. Ще Ви препоръча отново да изследвате ТСХ и МАТ и да се консултирате с ендокринолог, който да ...
Включи се в дискусията във форума
За статията
последна редакция: 15 март 2023г.
създадена на: 22 яну 2012г.
прочетена: 1468919 пъти
Още за Менопауза
  • Новини за менопауза
  • Статии за менопауза
  • Научни публикации за менопауза
  • Растения и билки при менопауза
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах