Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Менопауза Кървене след менопауза
Менопауза
Автор: д-р Стелла Йорданова ЙордановаРедактор: Камелия Методиева
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
КОМЕНТАРИ
Менопауза
  1. Какво представлява менопаузата?
  2. Кога настъпва менопаузата?
  3. Симптоми и признаци на менопаузата
  4. Промени, които настъпват при менопауза
  5. Изследвания при менопауза
  6. Необходимо ли е лечение при менопауза?
  7. Алтернативни терапии при менопауза
  8. Кървене след менопауза
  9. Менопауза след хистеректомия

8. Кървене след менопауза

Кървене след менопауза

Постменопаузалното кървене е кървене от гениталния тракт, което настъпва най-малко 12 месеца след аменорея (липса на менструация) при жена в менопаузална възраст.

Въпреки че е често срещан проблем, не е нормално да се появи кървене при менопауза - дори и само ако е зацапване, така че не го игнорирайте.

Ако имате постменопаузално кървене, се консултирайте с Вашия лекуващ акушер-гинеколог възможно най-скоро. Кървенето след менопауза може да бъде причинено от редица здравословни проблеми, някои от които са сериозни.

8.1. Причини за постменопаузално кървене

Възможно е да има няколко причини за кървене след менопауза.

Най-честите причини са:

Вагинална, ендометриална и урогенитална атрофия 60-80%
Екзогенен естроген 15-25%
Ендометриални или цервикални полипи 2-12%
Ендометриална хиперплазия 10%
Рак на ендометриума 10%
Рак на шийката на матката < 1%

 

Атрофия на вагината или ендометриума

Атрофия на вагината или ендометриумаВъзпаление и изтъняване на лигавицата на вагината (атрофичен вагинит) или на лигавицата на матката (атрофия на ендометриума) може да доведе до неочаквано кървене. Лигавицата на вагината или лигавицата на матката (ендометриум) могат да станат много тънки след менопауза. Дължи се на по-ниски нива на естроген.

Повече информация може да прочетете тук:

  • Атрофичен вагинит МКБ N95.2

Полипи на маточната шийка или матката

Полипи на маточната шийка или маткатаПолипи на маточната шийка или матката представляват новообразувания (израстъци), обикновено неракови, които могат да се образуват в шийката на матката, самата матка или вътре в цервикалния канал. Те могат да причинят кървене.

Повече информация може да прочетете тук:

  • Полип на тялото на матката МКБ N84.0
  • Полип на шийката на матката МКБ N84.1

Хиперплазия на ендометриума

Хиперплазия на ендометриумаХиперплазия на ендометриума представлява състояние на удебелена лигавица на матката, в резултат на което може да настъпи кървене. Ендометриалната хиперплазия може да бъде причинена от хормонално-заместителна терапия, високи нива на естроген без достатъчно прогестерон или от наднормено тегло. Често се среща при жени след менопауза. Ако не се лекува, може да доведе до развитие на рак на матката (известен още като рак на ендометриума).

Повече информация може да прочетете тук:

  • Ендометриална жлезна хиперплазия МКБ N85.0
  • Ендометриална аденоматозна хиперплазия МКБ N85.1

Рак на ендометриума (рак на матката)

Рак на ендометриумаКървенето след менопаузата може да бъде признак на рак на ендометриума. Около 10 % от жените, които имат постменопаузално кървене, имат рак на ендометриума.

Повече информация може да прочетете тук:

  • Ендометриум МКБ C54.1

 

 

Рак на маточната шийка

Рак на маточната шийкаКървенето след менопауза рядко може да бъде признак за рак на шийката на матката. Други симптоми на рак на маточната шийка могат да включват болка по време на полов акт или необичайно вагинално течение, включително при жени в менопауза.

Ракът на маточната шийка има тенденция да прогресира бавно. Годишни посещения при гинеколог могат да помогнат за ранно откриване и дори предотвратяване на рак на маточната шийка. Това може да стане чрез мониторинг чрез цитонамазки.

Повече информация може да прочетете тук:

  • Злокачествено новообразувание на шийката на матката (цервикс) МКБ C53

Други причини

Други причиниДруги причини за постменопаузално кървене включват хормонална терапия, инфекция на матката или шийката на матката, прием на някои лекарства (като разредители на кръвта), други видове рак.

8.2. Симптоми при постменопаузално кървене

Симптоми при постменопаузално кървене

Много жени, които изпитват постменопаузално кървене, може да нямат други симптоми. Но е възможно и кървенето да е придружено от друга симптоматика. Това зависи от причината за кървенето.

Много симптоми, които се появяват по време на менопауза, като горещи вълни, често започват да намаляват през постменопаузалния период. Има, обаче, други признаци, които жените след менопауза могат да изпитат.

Симптомите при жени след менопауза могат да включват:

  • вагинална сухота
  • намалено либидо
  • безсъние
  • стресова инконтиненция
  • увеличена честота на инфекция на уринарния тракт
  • покачване на телесното тегло

 

Повече информация може да прочетете тук:

  • Повишаване на тегло
  • Вагинална сухота
  • Вагинално кървене след менопаузата
  • Инфекция на пикочните пътища
  • Стрес инконтиненция
  • Безсъние
  • Намалено либидо
  • Кървене след менопауза

8.3. Диагностициране на причината за кървене след менопауза

Лекуващият акушер-гинеколог може да диагностицира причината за кървенето след менопауза на базата на анамнезата, гинекологичния преглед и няколко изследвания.

Анамнеза

АнамнезаЛекуващият акушер-гинеколог ще свали подробна анамнеза: модел, размер, продължителност и честота на кървенето, наличие на други симптоми, като болка и загуба на тегло, употреба на хормонално-заместителна терапия (вид, продължителност на употреба), подробности за минали гинекологични проблеми, медицинска, медикаментозната и фамилната анамнеза също са от съществено значение.

 Гинекологичен преглед

Гинекологичен прегледСпециалистът по акушерство и гинекология ще извърши също гинекологичен преглед. Той ще вмъкне спекулум във вагината, така че вагината и шийката на матката да могат да бъдат внимателно разгледани. Повечето жени усещат лек дискомфорт.

Прочетете повече информация:

  • Гинекологичен преглед

 Изследвания

ИзследванияИзследванията, които могат да се извършат, включват:

  • Трансвагинална ехография
  • Изследване на секрет
  • Биопсия от ендометриума
  • Хистероскопия

 

  • Трансвагинална ехография

Трансвагинално ултразвуково изследванеТрансвагинално ултразвуково изследване се извършва чрез внимателно поставяне на специален трансдюсер във вагината, което може да предизвика лек дискомфорт. Ехографията отнема обикновено около 10 минути.

Трансдюсерът излъчва високочестотни звукови вълни, за да се създаде образ на вътрешността на вагината и матката, който след това се показва на монитора.

Резултатите от това изследване обуславят необходимостта от провеждане на биопсия или хистероскопия. Това обикновено се определя от дебелината на лигавицата на матката.

Повече информация може да прочетете тук:

  • Ултразвуково изследване (ехография, видеозон)

 

  • Изследване на секрет

Изследване на секретСекрет може да бъде взет от влагалището и / или шийката на матката за изследване, за да се изключи инфекция.

Повече информация може да прочетете тук:

  • Изследване на вагинален секрет

 

 

  • Биопсия на лигавицата на матката (ендометриум)

Биопсия на лигавицата на маткатаАко лигавицата на матката е удебелена, може да бъде взета малка проба от тъкан (биопсия). Биопсия на ендометриума се счита за златен стандарт при оценка на постменопаузално кървене. Изследването може да доведе до спазми и кървене, което обикновено спира много бързо.

Повече информация може да прочетете тук:

  • Биопсия на ендометриум

 

  • Хистероскопия

ХистероскопияХистероскопията позволява на лекаря да огледа матката и да вземе малка проба от тъкан за изследване с помощта на инструмент, наречен хистероскоп.

Хистероскопът преминава през шийката на матката при локална или обща анестезия.

Повече информация може да прочетете тук:

  • Хистероскопия

8.4. Лечение при постменопаузално кървене

Лечение при постменопаузално кървене

Лечението при постменопаузално кървене зависи от причината за кървенето, тежестта на кървенето и ако са налице допълнителни симптоми. В някои случаи кървенето може да не се нуждае от лечение.

Ако причината са цервикални полипи, може да се наложи да ги премахнат.

Атрофия на вагината или ендометриума може се лекува с естрогенов крем или песари, въпреки че лечение може да не бъде необходимо, ако симптомите са минимални.

Има различни видове ендометриална хиперплазия, които могат да бъдат лекувани с хормонално лечение с прогестин или операция за отстраняване на матката (хистеректомия). В някои случаи, ако промените са леки, може да не бъде необходимо лечение.

Ако се смята, че кървенето е страничен ефект от хормонално-заместителна терапия, може да се препоръча промяна или прекратяване на лечението.

Ако кървенето се дължи на рак, лечението ще зависи от вида и стадия на рака. Честа терапия при ендометриален или цервикален рак включва хирургическо лечение, химиотерапия и лъчетерапия.

 

Повече информация може да прочетете тук:

  • Хормонално-заместителна терапия при менопауза
  • Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
  • Лъчетерапия
  • Химиотерапия

8.5. Каква е прогнозата при кървене след менопаузата?

Каква е прогнозата при кървене след менопаузата?

Кървенето след менопаузата често е успешно лекувано. Ако кървенето се дължи на рак, прогнозата зависи от вида и стадия на рака, през който той е бил диагностициран.

Независимо от причината за кървенето, поддържайте здравословен начин на живот и продължавайте да правите редовни посещения при Вашия акушер-гинеколог.

Следва: Менопауза след хистеректомия
Страници: 678910...14
3.5/5 142 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Менопауза Симптоми на менопауза Горещи вълни Хормонозаместителна терапия
1 от 4
МенопаузаСимптоми на менопаузаГорещи вълниХормонозаместителна терапия

Коментари към Менопауза

От сайта (6)
Напиши коментар 6 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 15 February 2021 в 21:21

    Даниела Николаева

    Здравейте, от 6 месеца пия Фемовита. Нормализира ми цикъла, престанаха топлите вълни и безсъние, като цяло действаше ми много добре. Това беше обаче до преди месец. В момента симптомите ми се завърнаха отново. Да продължа ли с приема или да заменя с Феминорм или друго?

    Здравейте! Може да замените Фемовита с друг препарат, след като вече не усещате ефект.

  2. Даниела Николаева  
    на 15 February 2021 в 19:35

    Здравейте, от 6 месеца пия Фемовита. Нормализира ми цикъла, престанаха топлите вълни и безсъние, като цяло действаше ми много добре. Това беше обаче до преди месец. В момента симптомите ми се завърнаха отново. Да продължа ли с приема или да заменя с Феминорм или друго?

  3. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 28 September 2020 в 10:35

    Мария Николова

    Здравейте на 43г съм и от няколко месеца забелязвам ,че цикълът ми намаля като дни и не е толкова червен като цвят по скоро стана керемиден и като вече на третия ден няма почти нищо.Въприсът ми е настъпва ли менопаузата и нормално ли е на тези години.Какви изследвания се правят и кога се започва прием на хапчета трябва ли да нямаш вече цикъл.Благодаря

    Здравейте! За да се потвърди менопауза или перименопауза се изследват нивата на естроген и фоликулостимулиращия хормон - FSH.

    За да се прецени дали да се включи лечение, е необходимо акушер-гинекологът да проведе подробен разпит за медицинската и семейната история и физикален преглед.

    Тази статия може да Ви е полезна: Необходимо ли е лечение при менопауза?

  4. Мария Николова 
    на 24 September 2020 в 23:23

    Здравейте на 43г съм и от няколко месеца забелязвам ,че цикълът ми намаля като дни и не е толкова червен като цвят по скоро стана керемиден и като вече на третия ден няма почти нищо.Въприсът ми е настъпва ли менопаузата и нормално ли е на тези години.Какви изследвания се правят и кога се започва прием на хапчета трябва ли да нямаш вече цикъл.Благодаря

  5. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 23 January 2019 в 17:01

    Емилия Илиева

    На 56г. съм и карам много тежка критическа със всички симптоми- обилно нощно потене, раздразнителност, депресия, безсъние. Пробвах две хранителни добавки на растителна основа, но без ефект. Гинеколожката ми предписа витални гъби, но цената им е много висока и те се предписват предимно на онкоболни.Какво бихте ме посъветвали?

    Здравейте! Кои хранителни добавки сте приемали?

    Друг вариант е хормоно-заместителна терапия, но преценката е на лекуващия акушер-гинеколог въз основа на индивидуалното състояние.

  6. Емилия Илиева 
    на 22 January 2019 в 10:39

    На 56г. съм и карам много тежка критическа със всички симптоми- обилно нощно потене, раздразнителност, депресия, безсъние. Пробвах две хранителни добавки на растителна основа, но без ефект. Гинеколожката ми предписа витални гъби, но цената им е много висока и те се предписват предимно на онкоболни.Какво бихте ме посъветвали?

За статията
последна редакция: 24 окт 2024г.
създадена на: 22 яну 2012г.
прочетена: 1538928 пъти
Още за Менопауза
  • Новини
  • Статии от здравна медия
  • Научни публикации
  • Растения и билки
  • Алтернативна медицина
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival