- Какво е контрацепция?
- История на контрацепцията
- Разпространение на контрацепцията
- Природни методи за контрацепция
- Бариерни методи за контрацепция
- Хормонални средства за контрацепция
- Противозачатъчни таблетки за контрацепция
- Вътрематочна контрацепция
- Трайна "хирургична" стерилизация
- Методи за спешна контрацепция
9. Трайна "хирургична" стерилизация
Трайната хирургична стерилизация представлява краен и абсолютно траен метод за контрацепция, на който могат да се подложат както мъжете, така и жените.
Трайната стерилизация при жените представлява извършване на хирургична интервенция, която се изразява в прекъсване на проходимостта на маточните тръби, вследствие на което се възпрепятства оплождането и имплантирането на яйцеклетките.
Трайната стерилизация при мъжете се изразява в прекъсване на семепроводите с извършване на вазектомия, при което се избягва попадането на сперматозоиди в семенната течност.
Решението за трайна стерилизация следва да бъде много добре обмислено, тъй като тези методи са необратими. Обстойна консултация със специалист, обсъждане на ползите и рисковете от тези интервенции, както и някои непредвидени и непланирани обстоятелства, стои в основата на информирания избор преди подлагането на трайна стерилизация с хирургични методи.
9.1. Трайна стерилизация при жени
Трайната хирургична стерилизация при жените се извършва в болнични условия, като използваните разновидности на метода са необратими и не позволяват последващо забременяване в по-късен етап. По тази причина е необходимо изключително внимателно обмисляне на решението за този вид контрацепция.
Обикновено това е метод на избор при жени, които са изпълнили своите репродуктивни планове, не планират бременност нито в близкото, нито в далечното бъдеще, не желаят да използват хормонални методи на контрацепция или са противопоказани за тези методи на контрацепция, както и не желаят или не се препоръчва употребата на другите методи за предпазване от нежелана бременност.
Особеностите на манипулацията, предимствата и рисковете, които крие, включват:
- особености на процедурата: най-често се извършва тубарно лигиране, като фалопиевите тръби се връзват, клампират, изрязват, превързват, запечатват или запушват, като процесът е необратим. Използват се различни техники, като процедурата може да бъде извършена с лапароскопски методи или лапаротомия. Извършва се с помощта на подходяща анестезия (упойка), като в някои случаи може да бъде извършена веднага след раждането или в хода на Цезарово сечение
- ефективност на тубарното лигиране: този метод на контрацепция показва 100 процента ефективност, като различни статистически проучвания в областта показват минимален риск от забременяване при пропуски в интервенцията и неправилно извършване, като честотата варира между 1 от 200 до 1 от 400 жени с извършено тубарно лигиране. Макар и с изключително ниска вероятност, при забременяване след тубарно лигиране се описва по-висок риск от ектопична (извънматочна) бременност, изискваща своевременно прекратяване
- предимства: основните предимства на тубарното лигиране и хирургичната стерилизация при жените включват ефективна, трайна и необратима контрацепция, без риск от поява на характерните за хормоналната контрацепция странични ефекти. Процедурата се извършва еднократно и предпазва от нежелана бременност, не повлиява особено менструалния цикъл и обикновено се понася добре
- рискове: като всяка хирургична интервенция, тубарното лигиране също крие своите рискове. В условията на съвременната медицина се изчислява, че усложнения след операцията, като например инфекция, кървене, засягане на други органи, съдове или нерви, вътрешно кървене и други се наблюдават с честота по-ниска от 1 на хиляда жени. Допълнително този метод на контрацепция не предпазва от заразяване с предавани по полов път заболявания, което налага използването на подходящи бариерни методи
9.2. Трайна стерилизация при мъже: вазектомия
Трайната хирургична стерилизация при мъжете се състои в извършването на вазектомия, като манипулацията се извършва в болнични условия, след предварителна обстойна консултация за предимствата и рисковете, които крие тази интервенция. Това не е предпочитан метод за контрацепция сред мъжете, но се прилага в редица ситуации.
Препоръчва се при мъже с изпълнени репродуктивни планове, при честа смяна на половите партньори или при моногамна връзка, но нежелание за създаване на потомство. В сравнение със стерилизацията при жените този метод подлежи на известна обратимост в редки случаи при определени условия.
Особеностите на манипулацията, главните предимства и рискове, свързани с нея, включват:
- особености на процедурата: манипулацията се счита за проста и лесна за изпълнение, свързана с много по-малко рискове, болезненост и дискомфорт в сравнение с хирургичната стерилизация при жените. В зависимост от ситуацията може да бъде извършена в болнични или амбулаторни условия с подходяща анестезия, като самата процедура се състои в изрязване, запечатване или блокиране на семепроводите (vas deferens), които пренасят сперматозоидите в мъжката репродуктивна система
- ефективност: вазектомията се отличава със 100 процента ефективност за предпазване от нежелана бременност, като рискът от оплождане при непълно или неправилно извършване се изчислява на по-малко от 1 на 2000 случая в резултат от така наречената спонтанна реканализация (възстановяване на семепроводите)
- предимства: методът е ефективен, траен, необратим, не крие съществени рискове, понася се добре и не повлиява способността на мъжа за ерекция и еякулация, не повлиява либидото и сексуалната активност. Обикновено след процедурата се назначават слаби обезболяващи средства и няколко дни след това мъжете могат да възобновят своята полова активност. За оптимална ефективност се препоръчва използването на друг метод за контрацепция при първите около 20 еякулации и едва след изследване на еякулата и доказване на липсата на активни сперматозоиди в него може да се използва само този метод за ефективна контрацепция
- рискове: подобно на всяка хирургична интервенция, макар и с минимално инвазивен характер, в редки случаи са възможни оток (подуване) в областта, изразен болков синдром, засягане на съдове и нерви в близост, вторична инфекция или кървене, като честотата на сериозните усложнения е пренебрежимо ниска. В допълнение, подобно на хирургичната стерилизация при жените, този метод не предпазва от заразяване със сексуално трансмисивни заболявания, което налага използването на подходящ бариерен метод (например презервативи)
Коментари към Контрацепция