- Какво е контрацепция?
- История на контрацепцията
- Разпространение на контрацепцията
- Природни методи за контрацепция
- Бариерни методи за контрацепция
- Хормонални средства за контрацепция
- Противозачатъчни таблетки за контрацепция
- Вътрематочна контрацепция
- Трайна "хирургична" стерилизация
- Методи за спешна контрацепция
4. Природни методи за контрацепция
Природните или естествени методи за предпазване от нежелана бременност включват въздържане от полови контакти, прекъснат полов акт и еякулация извън влагалището, проследяване на базалната температура, календарен метод и ориентиране за налична овулация по състоянието на цервикална слуз, съответно въздържане от полови контакти в този период.
Природните методи на контрацепция не са особено ефективни за предпазване от нежелана бременност и се основават на определянето на овулацията по различни методи и въздържане от полови контакти за определен период от време, съответно в дните преди, по време на и малко след овулацията.
За да бъдат ефективни природните методи за предпазване от нежелана бременност, е необходимо двойката да може да се въздържа от полови сношения за дълъг период от време, като липсата на сигурна защита излага на риск от поява на нежелана бременност.
4.1. Календарен метод
Календарният метод е лесен за изпълнение, напълно безплатен, но не и особено ефективен метод за предпазване от нежелана бременност, като се базира на евентуалното предположение за периода на най-висока фертилност при жената, изчислен въз основа на продължителността на менструалния цикъл.
Теоретично овулацията настъпва между 11 и 14 ден от менструалния цикъл, като фертилният период може да обхваща дните от осмия до седемнадесетия ден от менструалния цикъл. Въздържането от полови контакти в този период на теория намалява риска от забременяване, но на практика е възможно настъпването на бременност, тъй като овулацията не при всяка жена съвпада точно в този период (възможна е ранна или късна овулация).
За по-голяма ефективност на този метод се препоръчва консултация с акушер-гинеколог и определяне по други методи на фертилния период, съответно овулацията.
4.2. Определяне стойностите на базалната температура
Този природен метод се изразява в повишаване на телесната температура в периода на овулация, което се дължи на продукцията на прогестерон от жълтото тяло и се оказва влияние върху терморегулационния център. Същността на метода се изразява в определяне стойностите на базалната температура.
Обикновено повишаването на температурата е в рамките на около половин градус по Целзий над нормалната, като за настъпването на овулацията се счита повишаване на температурата в най-малко три последователни дни.
Този природен метод не е напълно ефективен за предпазване от нежелана бременност, макар ефективността му да е по-висока от календарния метод. Трябва да се знае, че базалната температура може да търпи промени не само по време на овулация, но и при различни други ситуации, като например при нарушения в съня, стрес, употреба на алкохол, различни заболявания, прием на някои лекарства.
4.3. Състояние на цервикалната слуз
По промените, които настъпват във вида, консистенцията и особеностите на цервикалната слуз, може да се съди за настъпването на овулация, като този природен метод също не е особено ефективен, показвайки вариации и промени под влияние на различни други фактори, състояния и обстоятелства.
За приложението на този природен метод основно значение има познаването на характерните промени, които се наблюдават в цервикалната слуз. Преди настъпването на овулацията цервикалната слуз е гъста и в оскъдно количество, като тя представлява нещо като своеобразна запушалка, изпълваща цервикалния канал.
По време на овулация, вследствие на хормоналния стимул, цервикалната слуз променя вида и консистенцията си, като става по-течна, прозрачна и в по-обилно количество. След овулацията цервикалната слуз добива характеристиката и вида си от периода преди овулацията.
Този природен метод не е напълно ефективен за предпазване от нежелана бременност, тъй като всяка жена сама трябва сама да преценява и проследява състоянието на цервикалната слуз. При комбиниране с останалите природни методи ефективността нараства, съответно вероятността от настъпване на нежелана бременност намалява, но не изчезва.
4.4. Прекъснат коитус
Методът прекъснат коитус или прекъснат полов акт е един от най-старите, най-често практикувани и най-масово използвани методи за предпазване от настъпване на нежелана бременност, не само в миналото, но включително и в днешно време, като се изразява в еякулация извън влагалището на жената.
Ефективността на метода варира в широки граници и зависи до много голяма степен от възможностите на мъжа за пълен контрол над еякулацията и прекъсване на половия акт известно време преди това.
Степента на неуспех варира в границите между 40 и 70 процента, като при много двойки именно използването на този метод и неправилното изчисление на фертилния период става основна причина за настъпването на нежелана бременност във връзка с неефективна контрацепция.
Коментари към Контрацепция