Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Контрацепция Бариерни методи за контрацепция
Контрацепция
Автор: д-р Димитър Илианов МитевРедактор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
КОМЕНТАРИ
Контрацепция
  1. Какво е контрацепция?
  2. История на контрацепцията
  3. Разпространение на контрацепцията
  4. Природни методи за контрацепция
  5. Бариерни методи за контрацепция
  6. Хормонални средства за контрацепция
  7. Противозачатъчни таблетки за контрацепция
  8. Вътрематочна контрацепция
  9. Трайна "хирургична" стерилизация
  10. Методи за спешна контрацепция

5. Бариерни методи за контрацепция

Бариерните методи за предпазване от нежелана бременност представляват механични средства, които пречат на сперматозоидите да проникнат в маточната кухина и впоследствие да оплодят яйцеклетката.

Предимство на бариерните средства е, че предпазват от сексуално преносими инфекции, дават малко нежелани реакции, нямат противопоказания и са широко достъпни. Някои от тях се използват масово във връзка с относително високата си ефективност и лесна употреба, докато други се прилагат по-рядко, тъй като поставянето им изисква повече опит и умения.

Неправилното поставяне и използване на бариерните методи стои в основата на риска от неуспешна контрацепция.

5.1. Мъжки кондом (презерватив)

Мъжки кондом (презерватив)

Кондомът представлява едно от най-често употребяваните, достъпни, лесни за употреба и финансово изгодни бариерни средства в днешно време. Кондомът се произвежда най-често от латекс, като е необходимо той да е добре смазан за предпазване от разкъсване или дразнене на влагалището.

Мъжкият кондом (презерватив) се поставя преди започване на половия акт, когато пенисът е в ерекция. Съществуват кондоми с различна форма, големина, различна дебелина на латекса, добавени аромати и други особености, съобразени с индивидуалните предпочитания и особености.

Обикновено на върха на кондома има резервоар, в който се събира еякулата. Необходимо е непосредствено след еякулацията, докато пенисът е все още в ерекция, да се извади, като се поддържа в основата на пениса, за да се избегне изливането на семенна течност във влагалището.

Кондомите са изключително ефективни средства за контрацепция при мъже с преждевременна еякулация, тъй като намаляват чувствителността и удължават значително половия акт. Неуспехът на метода се дължи предимно на неправилна употреба или нарушаване на целостта на презерватива.

5.2. Дамски кондом

Дамски кондом

Дамските кондоми са сравнително по-рядко използвани бариерни средства в днешно време. Те представляват сляпо завършваща механична преграда, която облицова влагалището. Най-често дамските кондоми се произвеждат от полиуретан, латекс или силикон, като се поставят във влагалището преди полов акт.

Основната им функция е задържане на еякулата и предотвратяване навлизането му в шийката на матката.

На двата края на дамския кондом има по един пръстен, който има подсилващ ефект. Поставянето на дамския кондом изисква определена опитност и сръчност, като неуспехът на метода се дължи предимно на неправилна употреба и поставяне или нарушаване на целостта на кондома.

За повишаване ефективността на този метод, може да се комбинира с други средства за контрацепция, като сред основните предимства при употребата на дамски кондом е предпазването от обмяна на телесни течности и съответно предавани по полов път заболявания.

5.3. Диафрагма

Диафрагма

Диафрагмата представлява гумено механично средство, което предпазва от нежелана бременност.

Тя се поставя внимателно, като трябва да приляга между задния край на симфизата до задния влагалищен свод, така че шийката да остане покрита.

Съществуват различни размери диафрагми. Трябва да се знае, че твърде големите могат да причинят дискомфорт и неприятни усещания, а твърде малките могат да се изместят по време на полов акт и да се компрометира защитното им действие.

Изборът на подходящ размер и модел диафрагма, както и нейното поставяне, невинаги е лесна задача, което затруднява честото използване на този метод на контрацепция.

Диафрагмата може да се използва в комбинация със спермицидни вещества. След полов контакт диафрагмата не бива да се изважда в продължение на 6 часа.

5.4. Цервикална шапка

Цервикална шапка

Цервикалната шапка представлява бариерен метод, който се използва относително рядко в днешно време. По своята същност цервикалната шапка представлява купол, изработен от определен вид материал, който се поставя върху маточната шийка и остава там посредством създаване на вакуум.

Необходимо да се избере цервикална шапка, която отговоря на формата и размерите на маточната шийка на жената, която ще я използва.

Ефективността на цервикалната шапка е по-малка в сравнение с другите бариерни методи, поставянето и употребата често са затруднени, а е възможно провокиране и на дискомфорт, поради което този метод на контрацепция се използва рядко и не е сред предпочитаните.

5.5. Вагинални гъби

Вагинални гъби

Вагиналните гъби представляват бариерен метод, който се използва много рядко в днешно време, тъй като те показват значително по-ниска ефективност в сравнение с другите бариерни методи. По своята същност те представляват устройства, които са изработени от полиуретан или друг вид подходящ материал.

Вагиналните гъби трябва да прилягат плътно върху маточната шийка, като по този начин представляват сериозно препятствие за преминаването на сперматозоидите.

Преди да се използват, е необходимо те да се намокрят, след което се въвеждат дълбоко във влагалището. Вагиналните гъби съдържат специфично вещество и поемат целия еякулат, като е необходимо поне шест часа след половия контакт гъбата да не се вади от влагалището.

5.6. Спермициди

Спермициди

Спермицидите представляват химични вещества, които убиват сперматозоидите и се произвеждат в различни лекарствени форми с цел улесняване на употребата и постигане на желания ефект. Те могат да бъдат открити под формата на вагинални таблетки, крем, гел, пяна и други и следва да се поставят във влагалището най-малко 15 минути преди половия акт.

Продължителността им на действие е около един час. След половия контакт в продължение на поне 6 часа не бива да се прави влагалищна промивка, за да може за този период от време всички сперматозоиди да бъдат унищожени.

Използвани самостоятелно понякога спермицидите не са напълно ефективни, но в комбинация с някои други от вече посочените бариерни методи са наблюдавани отлични резултати.

Следва: Хормонални средства за контрацепция
Страници: 34567...12
4.4/5 22 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Контрацепция Природни методи за контрацепция Перорална контрацепция Избор на метод за контрацепция Хормонален вагинален пръстен за контрацепция Поставяне на вътрематочна спирала Трайна хирургична стерилизация
1 от 8
КонтрацепцияПриродни методи за контрацепцияПерорална контрацепцияИзбор на метод за контрацепцияХормонален вагинален пръстен за контрацепцияПоставяне на вътрематочна спиралаТрайна хирургична стерилизацияТрайна хирургична стерилизация

Коментари към Контрацепция

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Контрацепция
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 11:26
    Коментирайте "Контрацепция"
За статията
последна редакция: 11 юни 2024г.
създадена на: 15 юни 2013г.
прочетена: 124934 пъти
Още за Контрацепция
  • Новини за контрацепция
  • Статии за контрацепция
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival