- Какво е контрацепция?
- История на контрацепцията
- Разпространение на контрацепцията
- Природни методи за контрацепция
- Бариерни методи за контрацепция
- Хормонални средства за контрацепция
- Противозачатъчни таблетки за контрацепция
- Вътрематочна контрацепция
- Трайна "хирургична" стерилизация
- Методи за спешна контрацепция
2. История на контрацепцията
Съществуват множество исторически данни, че още от миналото хората са използвали контрацептивни методи, за да се предпазят от нежелана бременност. В древна Африка са били използвани различни вещества предимно от растителен произход, посредством, които някои от жените са ограничавали вероятността от настъпване на нежелана бременност.
В древни египетски папируси от 1550 г. пр.н.е. са документирани едни от най-ранните описания за контрол на раждаемостта. Използвани били мед, листа от акация, както и мъх, които се поставяли във влагалището, с цел да блокират навлизането на сперматозоидите. Древни египетски рисунки показват също използването на презервативи, както и оттегляне по време на полов акт с еякулиране извън влагалището, като метод на контрацепция.
Използвани се протективните свойства на редица лечебни растения и извлечените от тях масла, които се нанасяли върху половите органи преди полов акт. В древен Египет честа практика е била поддържане на лактацията за период от три години като допълнителен метод на контрацепция.
Съществуват исторически данни, че Казанова, по време на италианския Ренесанс, е използвал агнешка кожа като покритие на половите органи за предпазване от бременност.
През 1914 г. Маргарет Сангер популяризира термина контрол на раждаемостта с идеята за създаването на методи за намаляване риска от нежелана бременност и свързаните опасности с нейното прекъсване. През 1916 година открива първата клиника за контрол на раждаемостта в САЩ, което води до нейния арест, тъй като по това време разпространението на подобна информация се счита за нелегално.
Грегъри Пинкъс и Джон Рок с помощта на федерация по семейно планиране в Америка създават първите хапчета за контрол на раждаемостта през 1950-те, които станаха публично достояние през 1960 година. Грегъри Пинкъс е биолог, който посвещава живота си на създаването на оралната контрацепция. Първият орален контрацептив е Enovid. В началото той е пуснат на пазара в САЩ през 1960 година и е използван предимно за лечение на различни менструални разтройства, а впоследствие и като средство за предпазване от нежелана бременност.
Оралната контрацепция е един от най-използваните методи за предпазване от нежелана бременност. Над 60 процента от жените в Скандинавските страни, над една трета от жените в Германия, около 28 процента от жените в САЩ, до 15 процента от жените в Испания използват орална контрацепция като метод за предпазване от нежелана бременност.
Коментари към Контрацепция