Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Болест на Крон Какви промени настъпват в интестиналния тракт?
Болест на Крон
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
КОМЕНТАРИ
Болест на Крон
  1. Какво представлява болестта на Крон?
  2. Честота и разпространение
  3. Причини и рискови фактори
  4. Какви промени настъпват в интестиналния тракт?
  5. Характерни симптоми при болест на Крон
  6. Вариации на болестта на Крон
  7. Усложнения при болест на Крон
  8. Дали е болест на Крон или улцерозен колит?
  9. Изследвания за поставяне на диагнозата при болест на Крон
  10. Методи за лечение на болестта на Крон

4. Какви промени настъпват в интестиналния тракт?

Какви промени настъпват в интестиналния тракт?

По хода на интестиналния тракт в хода на прогресията на заболяването настъпват характерни промени, които могат да бъдат визуализирани с подходящи диагностични методи с висока разделителна способност.

При болестта на Крон се касае за развитие на хронични възпалителни-грануломатозни изменения по хода на интестиналния тракт със склонност към стенозиране (развитие на стеснение), улцерации (формиране на язви с различна дълбочина), образуване на абсцеси и фистули.

Възпалителният процес се развива по типа на реакция на свръхчувствителност от забавен или бърз тип, като се появяват антитела, насочени срещу тъканите на чревната стена и се отлагат антиген-антитяло комплекси върху епитела в лигавицата. Изключително характерно е развитието на трансмурално възпаление, включване към процеса на прекъснати сегменти на червата (пропуснати участъци) и в част от случаите наличие на некротизиращи грануломи, съставени от епителиоидни хистиоцити. Фокално, трансмурално възпаление, състоящо се от лимфоцити, плазмени клетки и неутрофили с големи лимфоидни агрегати, е класическо за болест на Crohn.

Болестта на Крон може да обхване всеки един участък по хода на стомашно-чревния тракт, от устната кухина до ануса, което е един от основните белези за различаването му от други, протичащи идентично болести.

Основно място в морфогенезата на заболяването заема увреждането на лимфната тъкан и на лимфните съдове на тънкото черво. Настъпва лимфостаза със силен оток (подуване), особено в субмукозата, лимфохистиоцитарна хиперплазия, вторични улцерации в лигавицата и грануломатозен възпалителен процес, последван от фиброза.

В отговор на това настъпват нарушения в усвояването на различните нутриенти от интестиналния тракт, редукция на резорбтивната повърхност и други, което води до различно проявен по тежест синдром на малабсорбция, малнутриция и други.

В зависимост от уврежданията и тяхната характерна локализация се различават следните микроскопски и макроскопски промени:

  • макроскопски промени: твърдото удебеляване на засегнатия сегмент на стената на червата е типично при болест на Крон. Макроскопски засегнатите сегменти изглеждат сочни, кръвонапълнени и надебелени, стената на червото е силно задебелена, а по серозата се забелязват малки, милиарни (колкото просено зърно) белезникави възелчета, подобни на туберкули. По лигавицата се виждат множество линеарни улцерации, които са заобиколени от надигнати, поради отока и възпалителния инфилтрат, острови лигавица (картината много наподобява паваж). Впоследствие в чревната стена разраства съединителна тъкан и се развиват ограничени или обширни, изолирани (единични) или множествени стриктури, като често засегнатият сегмент се наподобява на маркуч или лула. Често се наблюдават дълбоки язви, вертикални фисури и фистуларни пътища, малки периферни кръвоизливи и плитки язви с бели основи (афтоидни язви) са чести по периферията на засегнатите сегменти на лигавицата
  • микроскопски промени: при микроскопско изследване се описва характерна трансмурална инфилтрация от мононуклеарни инфилтрати, саркоидоподобни микрогрануломи с единични Лангерхансови клетки, лимфоидни струпвания. Виждат се тесни и дълбоки фисури, налице е фиброматозна хиперплазия. Сред най-характерните класически описани хистологични находки се включват наличието на области на хронично възпаление (увеличени плазмени клетки и лимфоцити в lamina propria, във връзка с хронично архитектурно изкривяване с неравномерно, леко до тежко, неутрофилно възпаление, включително неутрофилен криптит, криптови абсцеси или ерозии/язви), фокални, неравномерни ерозии, язви, вертикални пукантини, фистули, грануломи, субмукозна фиброза и невромускулна хиперплазия на субмукоза

Формирането на грануломи е характерно за болестта, като последните обикновено се състоят от некротизиращи, добре ограничени групи от епителиоидни хистиоцити, с или без придружаващи гигантски клетки от типа Лангерханс. Грануломи се описват при около половината от пациентите, като наличието им е изключително полезно за диагностицирането на болестта. Важна особеност е, че макар и сравнително често срещани за болестта, грануломите не са специфични и патогномонични за болестта, като се описват и при интестиналните форми на туберкулоза, йерсиниоза, могат да се наблюдават и при улцерозен колит, свързан с разкъсани крипти.

Грануломите могат да бъдат открити в цялата чревна стена и обикновено са свързани с участъци на язвата или по лимфните пространства в субмукозата и субсерозата и по-рядко с малки кръвоносни съдове. Грануломите са по-често наблюдавани в дебелото черво и ректума в сравнение с тънките черва. Те са по-добре изразени и по-често се откриват при по-млади пациенти с по-кратка давност на болестния процес в сравнение с пациенти в по-напраднала възраст и дългогодишна давност на болестта.

Обикновено в началните стадии на заболяването настъпват леки, в много от случаите с обратим характер изменения, които с напредването на болестния процес, се задълбочават, провокирайки изявата на различни по вид и тежест усложнения.

Интестиналните усложнения на заболяването (обструкция, формиране на фистули със съседни органи, формиране на абсцеси, дълбоки язви, некротизиращи участъци и други) са пряко следствие от прогресията и задълбочаването на възпалителния процес, неговото разпространение и обхващане на дълбоките слоеве.

Следва: Характерни симптоми при болест на Крон
Страници: 23456...14
4.7/5 13 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Болест на Крон Чести прояви при болест на Crohn Диария: един от основните симптоми на болестта Симптоми при болест на Крон Диагностика на заболяването: анамнестични и клинични данни Комплексен подход за лечение на болестта Лекарства за лечение на болестта Назначаване на подходящ хранителен план и суплементация
1 от 8
Болест на КронЧести прояви при болест на CrohnДиария: един от основните симптоми на болесттаСимптоми при болест на КронДиагностика на заболяването: анамнестични и клинични данниКомплексен подход за лечение на болесттаЛекарства за лечение на болесттаНазначаване на подходящ хранителен план и суплементация

Полезни връзки

  • Пациентска онлайн платформа www.kron-colit.bg
  • Българска асоциация болест на Крон и улцерозен колит

Коментари към Болест на Крон

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Болест на Крон
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 13:36
    Коментирайте "Болест на Крон"
За статията
последна редакция: 04 яну 2023г.
създадена на: 18 март 2021г.
прочетена: 25165 пъти
Още за Болест на Крон
  • Статии от "Алтернативна медицина"
  • Болест на Крон в МКБ 10
  • Лечебни заведения при болест на Крон
  • Хранене при болест на Крон
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival