- Какво представлява дисковата херния?
- Лумбална дискова херния
- Цервикална дискова херния
- Торакална дискова херния
- Честота на дискова херния
- Причини за дискова херния
- Рискови фактори за дискова херния
- Стадии при дискова херния - дискова протрузия, екструзия и секвестрация
- Симптоми и признаци при дискова херния
- Диагностика на дискова херния
- Лечение при дискова херния
3. Цервикална дискова херния
Цервикалната дискова херния засяга шийния отдел на гръбначния стълб и е позната популярно като шийна дискова херния. Тя е втората най-честа увреда на дисковете след поясната дискова херния. Шийната дискова херния може да е причина за различна по вид и локализация болка или да протича безсимптомно. Болката може да варира от болка във врата и гърба до пареща и стрелкаща болка, която слиза по ръката и/или пръстите, обикновено едностранно. В някои случаи може да има сетивни нарушения и мускулна слабост. Болката се провокира от различни движения на главата и горната част на тялото като навеждане, завъртане и други. Основно дисковата херния се проявява със симптомите на радикулопатия, позната като шиен радикулит. Той се получава следствие от притискането на нервно коренче в областта на врата от хернииралото дисково ядро. В случаите, когато е притиснат гръбначния мозък, симптомите са по-тежки, засягат цялата долната част на тялото и двете ръце, а състоянието се отбелязва като цервикална дискова херния с миелопатия.
3.1. Причини
Понякога е трудно да се определи каква точно е причината за появата на шийна дискова херния, ако не е налице травма. Често тя се развива бавно, без ясна причина, а симптомите обикновено започват спонтанно.
Причините могат да бъдат свързани с:
Дегенеративни изменения - Дискът може да предразположен към херния следствие на износване и дегенеративни изменения. Нормално с напредване на възрастта в диска могат да се образуват пукнатини, а неговата еластичност да намалее. Това в комбинация с физическо натоварване може да е причина за херния.
Фамилна обремененост - Генетичната предразположеност и слабост на съединителната тъкан може да имат отношение към образуването на шийна дискова херния. Обикновено хора с фамилна обремененост са по-предразположени към дискогенна болка.
Резки движения - Внезапни, резки движения на главата или обръщане и завъртите горната част на тялото могат да отключат дискова херния, особено, ако в диска има налице дегенеративни изменения.
Внезапно натоварване и травма - При повдигнете тежък предмет, падане, удар на главата, катастрофа или друг вид травма, дисковете може да не могат да понесат натоварването и да се образува дискова херния.
3.2. Симптоми
Болката от дискова херния в шийния отдел и неврологичните симптоми обикновено обхващат само едната страна на врата и едната ръка. Симптомите могат да варират в зависимост от това кой диск е херниирал и на кое ниво нервното коренче е притиснато или възпалено. Рядко болката, сетивните нарушения и мускулната слабост засягат двете ръце или долната част на тялото. Това се случва в по-тежки случаи, когато е засегнат гръбначният мозък. Загубата на контрол над червата и/или пикочния мехур също са редки, но възможни усложнения в тези случаи.
Ако хернията притиска нервно коренче (радикулопатия), симптомите могат да включват:
- Болка и сетивни нарушения (мравучкане, парене, липса на чувствителност) в рамото и ръката, което може да стига до пръстите.
- Слабост и в ръката и затруднение в определени движения.
Ако хернията притиска гръбначния мозък (миелопатия), симптомите са по-сериозни и могат да включват:
- Препъване или затруднения при ходене.
- Изтръпване или усещане, подобно на ток, който минава по тялото към краката.
- Проблеми с използването на ръцете и фината моторика на пръстите.
- Загуба на баланс и координация.
3.3. Клинична изява според нивото на засягане
Според това кое ниво е засегнато от дисковата херния, неврологичните симптоми са различни и обхващат различни сетивни или двигателни зони (дерматоми и миотоми). При физикален преглед трябва да се обърне специално внимание на двигателните и сензорните нарушения и тяхното миотомно и дерматомно разпределение.
Засягане при компресия от дискова херния в шийните прешлени на съответното ниво:
C5 нервно коренче - болка във врата, рамото и лопатката; изтръпване по външната част на ръката; слабост при повдигане на ръката от рамото встрани (абдукция) и външна ротация, сгъване в лакътя и супинация на предмишницата. Засегнати са рефлексите на бицепса и брахиорадиалис.
C6 нервно коренче - болка във врата, рамото и лопатката, външната част на ръката, предмишницата и китката; изтръпване по външната част на предмишницата, палеца и показалеца. Често се наблюдават слабост по време повдигане на ръката от рамото встрани (абдукция) и външна ротация, сгъване в лакътя, супинация и пронацияна на предмишницата. Засегнати са рефлексите на бицепса и брахиорадиалис.
C7 нервно коренче - болките във врата, рамото и средния пръст са често срещани, заедно с изтръпването на показалеца, средния пръст и дланите; често се наблюдава слабост при движение на ръката в лакътя и китката, като слабост по време на радиално отвеждане на китката, пронация на предмишницатаи сгъване в китката. Засегнат е рефлексът на трицепса.
C8 нервно коренче - болка във врата, рамото и вътрешната страна на предмишница, с изтръпване по вътрешната част на ръката и предмишницата. Слабост се наблюдава при разгъване на пръст, повдигане на китката (екстензия с улнарно отвеждане), флексия в дисталните фаланги на пръстите, засегнати са движения и на палеца. Не се засягат рефлекси.
Т1 нервно коренче - болката е най-често в областта на шията и вътрешната част на предмишницата; изтръпването засяга вътрешната част на предмишница. Слабост може да възникне при отвеждане (абдукция) на палеца, флексия в дисталната му част и привеждане и отвеждане на пръстите (абдукция и аддукция). Не се засягат рефлекси.
Изображениe: Public domain, via Wikimedia Commons\ freepik.com
Коментари към Дискова херния