- Какво представлява дисковата херния?
- Лумбална дискова херния
- Цервикална дискова херния
- Торакална дискова херния
- Честота на дискова херния
- Причини за дискова херния
- Рискови фактори за дискова херния
- Стадии при дискова херния - дискова протрузия, екструзия и секвестрация
- Симптоми и признаци при дискова херния
- Диагностика на дискова херния
- Лечение при дискова херния
4. Торакална дискова херния
Торакалната дискова херния, позната още като гръдна, като тип увреждане е подобна на дисковите хернии в шийния и лумбалния отдел на гръбначния стълб, но случаите с изявени симптоми са много по-редки. Торакалната дискова херния възниква по същия начин както останалите - когато вътрешното желеподобно ядро на междупрешленния диск херниира през фиброзния пръстен на диска. Специфичните симптоми при нея са различни в зависимост от това в каква посока е херниирал диска. Симптоми се наблюдават в случаите, когато материалът напуснал диска притисне нервно коренче или самия гръбначен мозък. Когато хернията е притиснала нервно коренче (радикулопатия), тя може да причини болка в средната част на гърба и други симптоми, като ирадиираща (насочена към друга част) болка или изтръпване. Засягането на гръбначния мозък е по-рядко, а симптомите са по-тежки, засягащи цялата долна част на тялото. Ако дисковата херния не засяга нервни структури, тя може и да протече безсимптомно, а откриването и да стане случайно при образна диагностика, най-често ЯМР.
Всъщност има много причини за болка в средната част на гърба, които са много по-чести от дисковата херния, а правилната диагностика и откриването на причината за болката на пациента е най-важна.
4.1. Причини
Намирането на причинно-следствена връзка при гръдна дискова херния е от съществено значение за точната диагностика и правилното лечение.
Обикновено причините за торакална дискова херния са:
- Дегенеративно заболяване на диска - Много от дисковите хернии в гръдната област се появяват следствие от "износване" на диск, при което той се пропуква и се нарушава целостта му. Дегенеративните изменения стават за много продължителен период от време, а травматично събитие обикновено е отключващ фактор.
- Травма на гърба -Травматичните дискови хернии се определят като тези, свързани със значително травматично събитие, което е причинило внезапна появява на симптоми.
Дегенеративно заболяване на дисковете
Когато е следствие на дегенеративно заболяване, гръдните дискови хернии обикновено се появяват между 40 и 60 години и обикновено се развиват постепенно. В тези случаи, болката в гръдната област и други симптоми, често се появяват във времето и присъстват дълго време преди диагностицирането й.
Травматични причини
Всяка травма, което причинява значително натоварване върху дисковете в гръдната част на гръбначния стълб, може да доведе до торакална дискова херния. Примери за това са падане, спортна травма, катастрофа и други причини, при които има внезапно претоварване на гръбначния стълб.Много от гръдните дискови хернии се появяват при по-млади пациенти преди значителни дегенеративни промени в диска.
4.2. Симптоми
Болката е най-честият симптом на гръдната дискова херния, като тя може да бъде изолирана в горната половина на гърба или да се излъчва по хода нерва на засегнатото коренче. Болката в гърба може да се влоши при кашляне или кихане.
Когато болката е ирадиираща (разпространяваща се от мястото в друга посока), може да се усеща в гърдите или корема, което да насочи лекаря в съвсем различна посока. В тези случаи трябва да се изключат сърдечни, белодробни, бъбречни и стомашно-чревни разстройства, както и други причини извън гръбначния стълб.
Самата болка в областта на гръбначния стълб е твърде неспецифичен симптом, като има редица други причини, които могат да я причинят, в това число фрактура на гръбначния стълб (например от остеопороза), инфекция, тумор и някои метаболитни нарушения.
Ако дискът херниира в посока към гръбначния мозък и го притисне, това може да прояви клинична картина миелопатия (дисфункция на гръбначния мозък). Тя може да включва сетивни нарушения (като изтръпване) под нивото на компресия, затруднено равновесие и ходене, слабост на долните крайници или дисфункция на червата или пикочния мехур.
4.3. Клинична проява според вида дискова херния
Проявата на симптомите при торакална дискова херния често корелира с нейния размер и местоположение. В зависимост от посоката и спрямо гръбначния мозък и централната равнина, тя се разделя на медианна (към центъра), латерална (странична) или парамедианна (между централната и страничната, като в по-голямата степен има централен компонент).
Типичните симптоми за всеки вид включват:
Медианна (централна) - Този тип херния обикновено причинява болка в горната част на гърба и/или миелопатия, в зависимост от големината на дисковата херния и степента на притискане гръбначния мозък. При по-сериозните случаи медианната гръдната дискова херния може да доведе до парализа от кръста надолу.
Латерална (странична) - Когато дискът херниира странично, дисковата херния засяга най-често коренче на нерв в съответното ниво на гръбначния стълб, което може да причини остра болка в гърба, излъчваща се към гръдната стена или коремната област.
Парамедианна (близко до центъра) . Този тип гръдна дискова херния може да се прояви с различна комбинация от симптоми, варираща от болка в горната част на гърба, болка в гърдите и корема, или симптоми на миелопатия.
Коментари към Дискова херния