Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Дискова херния Торакална дискова херния
Дискова херния
Автор: Пламен Сашков Георгиев
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
КОМЕНТАРИ
Дискова херния
  1. Какво представлява дисковата херния?
  2. Лумбална дискова херния
  3. Цервикална дискова херния
  4. Торакална дискова херния
  5. Честота на дискова херния
  6. Причини за дискова херния
  7. Рискови фактори за дискова херния
  8. Стадии при дискова херния - дискова протрузия, екструзия и секвестрация
  9. Симптоми и признаци при дискова херния
  10. Диагностика на дискова херния
  11. Лечение при дискова херния

4. Торакална дискова херния

Торакална дискова херния

Торакалната дискова херния, позната още като гръдна, като тип увреждане е подобна на дисковите хернии в шийния и лумбалния отдел на гръбначния стълб, но случаите с изявени симптоми са много по-редки. Торакалната дискова херния възниква по същия начин както останалите - когато вътрешното желеподобно ядро на междупрешленния диск херниира през фиброзния пръстен на диска. Специфичните симптоми при нея са различни в зависимост от това в каква посока е херниирал диска. Симптоми се наблюдават в случаите, когато материалът напуснал диска притисне нервно коренче или самия гръбначен мозък. Когато хернията е притиснала нервно коренче (радикулопатия), тя може да причини болка в средната част на гърба и други симптоми, като ирадиираща (насочена към друга част) болка или изтръпване. Засягането на гръбначния мозък е по-рядко, а симптомите са по-тежки, засягащи цялата долна част на тялото. Ако дисковата херния не засяга нервни структури, тя може и да протече безсимптомно, а откриването и да стане случайно при образна диагностика, най-често ЯМР.

Всъщност има много причини за болка в средната част на гърба, които са много по-чести от дисковата херния, а правилната диагностика и откриването на причината за болката на пациента е най-важна.

4.1. Причини

Намирането на причинно-следствена връзка при гръдна дискова херния е от съществено значение за точната диагностика и правилното лечение.

Обикновено причините за торакална дискова херния са:

  • Дегенеративно заболяване на диска - Много от дисковите хернии в гръдната област се появяват следствие от "износване" на диск, при което той се пропуква и се нарушава целостта му. Дегенеративните изменения стават за много продължителен период от време, а травматично събитие обикновено е отключващ фактор.
  • Травма на гърба -Травматичните дискови хернии се определят като тези, свързани със значително травматично събитие, което е причинило внезапна появява на симптоми.

Дегенеративно заболяване на дисковете

Когато е следствие на дегенеративно заболяване, гръдните дискови хернии обикновено се появяват между 40 и 60 години и обикновено се развиват постепенно. В тези случаи, болката в гръдната област и други симптоми, често се появяват във времето и присъстват дълго време преди диагностицирането й.

Травматични причини

Всяка травма, което причинява значително натоварване върху дисковете в гръдната част на гръбначния стълб, може да доведе до торакална дискова херния. Примери за това са падане, спортна травма, катастрофа и други причини, при които има внезапно претоварване на гръбначния стълб.Много от гръдните дискови хернии се появяват при по-млади пациенти преди значителни дегенеративни промени в диска.

4.2. Симптоми

Болката е най-честият симптом на гръдната дискова херния, като тя може да бъде изолирана в горната половина на гърба или да се излъчва по хода нерва на засегнатото коренче. Болката в гърба може да се влоши при кашляне или кихане.

Когато болката е ирадиираща (разпространяваща се от мястото в друга посока), може да се усеща в гърдите или корема, което да насочи лекаря в съвсем различна посока. В тези случаи трябва да се изключат сърдечни, белодробни, бъбречни и стомашно-чревни разстройства, както и други причини извън гръбначния стълб.

Самата болка в областта на гръбначния стълб е твърде неспецифичен симптом, като има редица други причини, които могат да я причинят, в това число фрактура на гръбначния стълб (например от остеопороза), инфекция, тумор и някои метаболитни нарушения.

Ако дискът херниира в посока към гръбначния мозък и го притисне, това може да прояви клинична картина миелопатия (дисфункция на гръбначния мозък). Тя може да включва сетивни нарушения (като изтръпване) под нивото на компресия, затруднено равновесие и ходене, слабост на долните крайници или дисфункция на червата или пикочния мехур.

4.3. Клинична проява според вида дискова херния

Проявата на симптомите при торакална дискова херния често корелира с нейния размер и местоположение. В зависимост от посоката и спрямо гръбначния мозък и централната равнина, тя се разделя на медианна (към центъра), латерална (странична) или парамедианна (между централната и страничната, като в по-голямата степен има централен компонент). 

Типичните симптоми за всеки вид включват:

Медианна (централна) - Този тип херния обикновено причинява болка в горната част на гърба и/или миелопатия, в зависимост от големината на дисковата херния и степента на притискане гръбначния мозък. При по-сериозните случаи медианната гръдната дискова херния може да доведе до парализа от кръста надолу.

Латерална (странична) - Когато дискът херниира странично, дисковата херния засяга най-често коренче на нерв в съответното ниво на гръбначния стълб, което може да причини остра болка в гърба, излъчваща се към гръдната стена или коремната област.

Парамедианна (близко до центъра) . Този тип гръдна дискова херния може да се прояви с различна комбинация от симптоми, варираща от болка в горната част на гърба, болка в гърдите и корема, или симптоми на миелопатия.

Следва: Честота на дискова херния
Страници: 23456...14
3.8/5 19 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Дискова херния Дискова херния Образуване на дискова херния Дисквоа херния с притискане на нервно коренче Притискане на нервно коренче с ишиас Кожни дерматоми Спане на ортопедичен матрак Спане на ортопедичен матрак
1 от 8
Дискова хернияДискова хернияОбразуване на дискова хернияДисквоа херния с притискане на нервно коренчеПритискане на нервно коренче с ишиасКожни дерматомиСпане на ортопедичен матракСпане на ортопедичен матрак

Коментари към Дискова херния

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Дискова херния
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 12:51
    Коментирайте "Дискова херния"
За статията
последна редакция: 02 апр 2024г.
създадена на: 16 дек 2020г.
прочетена: 68980 пъти
Още за Дискова херния
  • Упражнения при дискова херния
  • Алтернативна медицина при Дискова херния
  • Лечебни заведения при дискова херния
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival