- Какво представлява дисковата херния?
- Лумбална дискова херния
- Цервикална дискова херния
- Торакална дискова херния
- Честота на дискова херния
- Причини за дискова херния
- Рискови фактори за дискова херния
- Стадии при дискова херния - дискова протрузия, екструзия и секвестрация
- Симптоми и признаци при дискова херния
- Диагностика на дискова херния
- Лечение при дискова херния
2. Лумбална дискова херния
Болката кръста е една от най-честите и може да възникне поради много различни причини, в това число и следствие на дискова херния. Хората често приемат, че всеки, който има болка кръста, страда от лумбална дискова херния, наричана популярно дископатия. Същинската дискова херния обаче не единствената причина за болка в кръста, а в повечето случаи тя е с мускулен, ревматичен или невралгичен произход. Реално само по-тежките случаи на радикулит или ишиас, може да се дължат на поясна дискова херния, но това се доказва след преглед и образна диагностика.
Дисковите хернии областта на кръста засягат най-често млади хора на средна възраст и са редки при деца и хора в напреднална възраст. При по-възрастните хора дегенеративните промени, които засягат гръбначния стълб със стареенето, всъщност намаляват вероятността да се развие дискова херния. Причината за това е, че водното съдържание на пулпозното ядро намалява, самият диск изсъхва, което прави по-трудно херниирането му.
2.1. Причини
Най-често в механизмът на получаването на дискова херния има травматичен елемент, който води разкъсването на фиброзния пръстен на самия диск. Такива са например вдигането на тежък предмет, падането от стълба, приземяването в седнало положение и други, които водят до голямо натоварване по вертикална ос на гръбначния стълб. Ако силата е достатъчно голяма, например следствие от автомобилна катастрофа или падане, може да пропука както самия диск, така и да се получи фрактура на прешлен. Навеждането, изправянето или завъртането на тялото с тежест в ръце обикновено са най-честите причини за отключване на дискова херния в поясната област, защото натоварването на дисковете в долната част на кръста се увеличава многократно.
В някои случаи дискова херния може да се образува дори при минимални натоварвания. Това обикновено се получава поради подлежащите дегенеративни изменения и отслабване на фиброзния пръстен на дисковете, които се натрупват във времето. Така, ако има пукнатини или изменения в самия диск, в даден момент дори малка сила може причини пролапс. Затова се смята, че в голямата си част дисковите хернии са в резултат от естественото стареене на междупрешленните дискове, а натоварването е само отключващ елемент.
2.2. Симптоми
Разкъсването на междупрешленен диск само по себе си не е причина за болка в кръста. Тя, както и другите неврологичните симптоми, са провокирани от притискането на нервните структури в гръбначния канал. Дисковата херния създава два основни проблема. Първо, материалът от пулпозното ядро, който е проникнал в гръбначния канал, може да причини натиск върху нервите в гръбначния канал или гръбначния мозък. Това е причина за развитието най-често на лумбо-сакрален радикулит и ишиас и по-рядко на миелопатия (притискане на гръбначния мозък), които са характерни за дисковата херния в лумбалната област. Второ, съществуват доказателства, че състава на пулпозното ядрото причинява химично дразнене на нервните коренчета, което допълнително увеличава болката и възпалението. Както притискането на нервно коренче, така и химичното дразнене, могат да доведат до нарушения в неврологичната функция.Комбинацията от двете може да е причина за болка, мускулна слабост, изтръпване и други двигателни и сетивни нарушения, в областта свързана с инервацията от съответното коренче.
2.3. Клинична изява според нивото на засягане
Внимателният неврологичен преглед може да помогне за локализиране на нивото на компресия на нервно коренче. Дисковата херния на всяко едно ниво може да има характерни: загубата на сетивност, мускулна слабост, локализация на болката и загуба на рефлекси.
Типични находки на единична нервна лезия, свързана с компресия от дискова хернияв лумбалния отдел на гръбначния стълб:
L1 коренче - болката и сетивната загуба засягат най-често ингвиналната област. Слабостта при сгъване на тазобедрената става е рядка и няма засягане на рефлекси.
L2-L3-L4 коренчета - болка в кръста, излъчваща се в предната част на бедрото и медиалната (вътрешната) част на подбедрица; загуба на сетивност в предната част на бедрото и понякога по вътрешната част на подбедрицата; слабост при сгъване на бедрото и аддукция, слабост разгъване на коляното; намален пателарен рефлекс.
L5 коренче - болка в кръста, излъчваща се към седалището, външната част на бедрото, външната част на подбедрицата и ходило, палеца на крака; загуба на сетивност по външната част на прасеца, гръбната част на ходилото, пространството между първия и втория пръст; слабост при привеждане на тазобедрената става, флексия на коляното, дорсифлексия на крака, сгъване и разгъване на пръстите, инверсия и еверзия на крака; намален е рефлекс на мускулите по задната част на бедрото m. semitendinosus/ m.semimembranosus.
S1 коренче - болка в кръста, излъчваща се към седалището, външната или задна част на бедрото, задната част на прасеца, външната или ходилната част на стъпало; загуба на сетивност по задната част на прасеца, страничната или долна част на стъпалото; слабост при разгъване в тазобедрената става, сгъване на коляното, плантарна флексия на ходилото; Може да има засягане по вътрешната част на седалището, перинеума и перианална област. Може да са налице уринарна и фекална инконтиненция, както и сексуална дисфункция.
S2-S4 коренче - болка в сакралната или седалищната област, излъчваща се в задната част на крака или перинеума; сетивни нарушения по вътрешната седалищна, перинеална и перианална област; липсващ булбокавернозен рефлекс и анален рефлекс.
Изображениe: Public domain, via Wikimedia Commons\ freepik.com
Коментари към Дискова херния