Дискова херния
- Какво представлява дисковата херния?
- Лумбална дискова херния
- Цервикална дискова херния
- Торакална дискова херния
- Честота на дискова херния
- Причини за дискова херния
- Рискови фактори за дискова херния
- Стадии при дискова херния - дискова протрузия, екструзия и секвестрация
- Симптоми и признаци при дискова херния
- Диагностика на дискова херния
- Лечение при дискова херния
1. Какво представлява дисковата херния?
Дисковата херния е едно от заболяванията на гръбначния стълб, което е сред най-честите причини за болка в кръста или гърба и неврологична симптоматика в крайниците. Тя е и един от основните фактори за хронична болка и проблеми с гърба при много хора в активна възраст, което я прави социално значимо заболяване. Разговорно дисковата херния често се нарича дископатия, макар това понятие да е неточно от медицинска гледна точка, защото обхваща увреждания на дисковете от всякакво естество.
Какво представляват междупрешленните дискове?
Междупрешленните дискове са хрущялни структури, които се намират между телата на прешлените в гръбначния стълб. Те представляват вложки от еластична съединителна тъкан в гръбначния стълб, чиято функция е амортисьорна и предпазва структурите му от увреждания и сътресения при различни движения. Самите дискове са изградени от съединителна тъкан с различна структура. Външната част и обвивката на междупрешленния диск е по-твърда и се нарича фиброзен пръстен (anulus fibrosus), а сърцевината му е мека и желеподобна и се нарича пулпозно ядро (nucleus pulposus). При различните движения на гръбначния стълб еластичните дискове се деформират, поемат натоварването и позволяват движението му.
Изображение: Jmarchn, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Как се образува дисковата херния?
Дисковата херния е състояние, при което се разкъсва външния фиброзен пръстен на междупрешленния диск и през него излиза съдържанието на пулпозното ядро. Този процес на хернииране започва с пукнатини или дефекти в най-вътрешните части на фиброзния пръстен, които постепенно се разрастват към външните му части. Когато пулпозното ядро си пробие път през фиброзния пръстен в посока към гръбначния канал, то може да притисне различни нервни структури, като гръбначния мозък или коренче на нерв. Именно това е причината за болката и неврологичната симптоматика в основата на този ортопедичен проблем.
Изображение: OpenStax College, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Какви проблеми създава?
Когато следствие на дисковата херния е притиснато коренче на нерв, състоянието се нарича радикулопатия, а при притискане на гръбначния мозък, миелопатия. В зависимост от нивото на увреда и вида на неврологично увреждане дисковата херния може да има различна клинична картина и тежест на симптомите. Когато е засегнато нервно коренче в поясната област, болката и неврологичните симптоми обикновено обхващат и крака, а когато проблемът в шийната област, може да бъде засегната и ръката. При засягане на гръбначния мозък, клиничната картина е по-тежка и е свързана с липса на инервация под нивото на увреда.
Дисковата херния се среща рядко при деца и хора в напреднала възраст и е най-честа при хора на млада и средна възраст. Тя може да се развие внезапно или постепенно в продължение на седмици или месеци, като се смята, че в основата и стои дегенеративен процес. Най-честата дискова е херния е тази в поясната област, а след нея се нарежда тази в шиен дял на гръбначния стълб.
Лумбална дискова херния
Дисковата херния е проблем, който може да възникне във всяка част гръбначния стълб, но най-често се засяга лумбалната (поясната) област. Обикновено хората страдат периодично от леки болки в кръста, до момент на някакво травматично събитие (като вдигане на тежък предмет, внезапно изправяне или навеждане, рязко усукване), което влошава симптомите им до степен, че да потърсят медицинска помощ. Понякога поясна дискова херния може да се развие и без конкретно отключващо събитие, а симптомите да се появят и задълбочат постепенно.
При повечето хора с лумбална дискова херния основното оплакване е силната болка в кръста слизаща по краката. Това състояние се нарича ишиас и е свързано с притискането на коренчета в основата на седалищния нерв (исшиасен нерв). Обикновено болката започва от кръста, след което постепенно се разпространява към седалището и надолу по задната част на едното бедро и крака. Болката обикновено се влошава, ако пациентът кашля, киха, седи дълго време или се навежда. Освен това може да има мравучкане, изтръпване или мускулна слабост в седалището или крака.
Най-чести симтоми при лумбална дискова херния:
- Силна болка в кръста и крака (ишиас).
- Усещане за преминаване на ток или парене по хода на седалищния нерв.
- Изтръпване или загуба на сетивност в определени части на крака.
- Мускулна слабост.
По-рядко и при по-тежки форми на лумбална дискова херния може да се засегне и гръбначния мозък. Ако това се случи, могат да се развият допълнителни симптоми:
- Ректална болка.
- Загуба на контрол над червата и пикочния мехур.
- Изтръпване около гениталната област, седалището или задната част на бедрата.
Това е така наречения синдром на кауда еквина (синдром на конската опашка), които изисква незабавна медицинска помощ.
Цервикална дискова херния
Цервикалната, позната още като шийна дискова херния, е втората най-честа дискова херния след поясната. Обикновено се проявява с болка в горната част на гърба и врата, която се разпространява към ръката. Болката може да се усеща като парене или преминаване на ток. Понякога могат да се наблюдават изтръпване или слабост на ръката и/или пръстите. Когато цервикалната дискова херния е свързана с някакво натоварване или травма на врата, симптомите обикновено започват спонтанно.
Болката и симптомите обикновено са едностранни и засягат едната ръка. Те обаче могат да варират в зависимост от нивото на хернииралия диск и степента на засягане на нервните структури. В по-редки, когато се засяга гръбния мозък (миелопатия), болката, изтръпването, загуба на сетивност и мускулната слабост могат да засегнат и двете ръце и долната половина на тялото. В тези случаи е възможна и загубата на контрол над червата и / или пикочния мехур.
Най-чести симптоми при шийна дискова херния:
- Болка във врата, рамото, лопатката, ръката или гърдите,
- Изтръпване или слабост в ръката или пръстите.
По-редки и тежки симптоми:
- Болка и изтръпване в двете ръце
- Мускулна слабост и нарушения в сетивността на долната половина на тялото
- Тазово-резервоарни смущения.
Торакална дискова херния
Дисковите хернии в гръдната част на гръбначния стълб са редки, а симптомите могат да бъдат неясни, често подвеждащи и продължаващи дълго време. Обикновено този тип дикова херния се проявява с болка в средната част на гърба и болка и сетивни нарушения в областта на гръдния кош или корема.
Ако хернията е достатъчно голяма, за да притисне гръбначния мозък, може да се наблюдава загуба на чувствителност и изтръпване в двата крака, слабост и нестабилност на походката. Лечението обикновено е неоперативно, освен в случаите, когато има компресията на гръбначния мозък и неврологичен дефицит.
Най-чести симптоми при гръдна дискова херния:
- Болка в горната част на гърба.
- Болка преминаваща към кръста, гърдите, корема или краката.
- Изтръпване или липса на сетивност в областта на гръдния кош.
По-рядко при по-тежки случаи:
- Слабост и изтръпване в двата крака.
- Инконтиненция на червата или пикочния мехур.
Честота
Дисковите хернии засягат най-често хора на възраст между 30 и 40 години. В напреднала възраст и при млади хора, дисковите хернии са по-редки. Лумбалната дискова херния е сред най-честите причини за болка в поясната област и се появява 15 пъти по-често от шийната дисковата херния. Дисковата херния засяга в 8% цервикалната (шийната) област и само 1 до 2% средната част на гърба (гръдната област).
Причини
Най-често при образуването на дискова херния има травматичен елемент, като повдигане на тежък предмет, но също така и подлежащи дегенеративни изменения. Нормално с напредването възрастта дисковете отслабват и дори незначително натоварване или усукващо движение може да доведе до разкъсване на диска.
Дегенеративни изменения
Възързастовите изменения са един от основните фактори за развитие на дисковата херния. С течение на времето междупрешленните дискове постепенно губят част от водата в тях и тяхната еластичност, това е известно като дегенеративна дискова болест. Така по външната им повърхност могат да се образуват микроскопични пукнатини или разкъсвания, създавайки предпоставка за дискова херния.
Травма
Травмата е втората най-честа причина за дискова херния, като в повечето случаи самият диск може да е предварително отслабен след вие от дегенеративни изменения. Това най-често се случва при претоварване на гръбначния стълб, при завъртите или повдигане на тежък предмет. Дискът може да се разкъса и опри силна травма, като автомобилна катастрофа или падане.
Рискови фактори
Рискът от образуване на дискова херния по-висок при хора на средна вързрат, с наднормено тегло и такива, които имат фамилна обремененост.
Най-честите рискови фактори вкючват:
- Затлъстяване;
- Възрастови изменнения;
- Поврарящи се претоварвания;
- Липса на физическа активност;
- Вдигане на тежки предмети;
- Продължително шофиране;
- Тютюнопушене.
Стадии - дискова протрузия, екструзия и секвестрация
Дисковата херния може да се развие внезапно или постепенно в продължение на седмици или месеци. Четирите етапа на дискова херния са:
- Дегенерация: Биохимичните промени, свързани със стареенето, карат дисковете да отслабнат структурно и да станат по-податливи на увреждане.
- Протрузия: Формата на диска се променя с изпъкване в посока на гръбначния канал и / или гръбначните нерви. Този етап се няма същинска дискова херния, а тя се нарича задържана.
- Екструзия: Гелоподобното ядро (nucleus pulposus) пробива фиброзната стена на диска (annulus fibrosus), но самото ядро остава в него.
- Секвестрация: Ядрото преминава през фиброзния пръстен, след което може част от него да се разположи в гръбначния канал.
Симптоми
Дисковата херния може да засегне всяко ниво на гръбначния стълб, от врата до кръста. Поясната област е една от най-често засегнатите и симптомите обикновено се свързват с нея. Те най-често са следствие от притискането на нервни структури на гръбначния стълб и зависят от нивото на засягане, степента и вида на засягане. В зависимост дали е засегнато нервно коренче или е притиснат гръбначния мозък, симптомите могат да се проявят съответно като радикулопатия или миелопатия.
Симптоми на радикулопатия (притиснато коренче) - Едностранна пареща, стрелкаща болка, подобна на преминаване на ток по хода на засегнатия нерв. Понякога липса на чувствителност в определени зони на ръцете или краката и мускулна слабост.
Симптоми на миелопатия - (притиснат гръбначен мозък) - Често симптомите са по-тежки и се засягат цялата част на тялото под засегнатото ниво. Те могат да включват слабост в двата крака, проблеми с ходенето, а в по-тежките случаи и тазово-резерворани смущения.
Най-често симптомите на дискова херния включват:
- Болка и изтръпване, най-често от едната страна на тялото.
- Болка, която се разпространява към ръцете или краката.
- Болка, която се влошава нощно време или при определени движения.
- Болка, която се влошава след изправяне или продължително седнало положение.
- Болка в краката при ходене на къси разстояния.
- Мускулна слабост в ръцете или краката.
- Изтръпване, болка или усещане за парене в засегнатата област.
- Симптомите и вида на болка могат да варират при всеки човек.
Диагностика
Първата стъпка в диагностицирането на дискова херния е извършването на преглед. По време на него се търсят характерни симптоми, сваля се история на заболяването и се правят различни тестове. Те включват проверка на неврологичната функция, мускулна сила и усетът за болка при определени движения. По време на прегледът се търси източникът на болката, нейният характер и се изключват различни причини за нея. За потвърждаване на диагнозата се назначават и образни изследвания.
Най-често образните изследвания включват:
- Рентгенография на гръбначен стълб
- Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР)
- Компютърна томография (КТ)
- Миелограма
Лечение
В зависимост от степента на дисковата херния и тежестта на симптомите се назначва консервативно (нехирургично) или оперативно лечение. В повечето случаи дори хора с относително силна болка се повлияват добре от консервативни мерки като, ненатоварване, прием на медикаменти, физиотерапия и кинезитерапия или епидурално инжектиране на кортикостероиди.
Консервативно лечение
- Почивка - Един до два дни почивка в леглото и щадене на гърба обикновено помага за облекчаване на болките в гърба и крайниците. Важно е обаче да този период да не по дълъг от няколко дни и по възможност да се прави леко раздвижване на тялото, без да се причинява допълнителна болка.
- Нестероидни противовъзпалителни лекарства (НСПВС) - Лекарства като ибупрофен или напроксен могат да помогнат за облекчаване на болката и възпалението
- Физиотерапия - Различни процедури могат да се използват с цел подпомагане на нервно-мускулната функция, а специално подбрани упражнения да помогнат за укрепване на мускулите гърба и кръста.
- Епидурални кортикостероиди - Инжектирането на кортикостероид в пространството около нерва може да осигури облекчаване на болката чрез намаляване на възпалението. Обикновено епидуралните инжекции се включват при пациенти, които не се повлияват от другите средства на консервативното лечение.
Хирургично лечение
Само малък процент от пациентите с дискова херния се нуждаят от операция. Операцията на гръбначния стълб обикновено се препоръчва, ако нехирургично лечение не довело до добър резултат или за пациенти, които изпитват следните симптоми:
- Мускулна слабост
- Затруднения при ходене
- Загуба на контрол над пикочния мехур или червата
В момента съществуват различни хирургични подходи за лечение на дискова херния. Всеки тип операция е персонализиран според индивидуалния проблем и зависи до голяма степен от състоянието на гръбначния стълб около засегнатия диск. Хирургичните възможности най-често включват микродискектомия с помощта на микроинвазивни техники или класическа дискектомия. Спешната операция се налага, когато е налице синдром на кауда еквина със симптомите описани по-горе.
Микродискектомия - Най-честата микроинвазивна процедура, използвана за лечение на единична дискова херния. Процедурата се извършва чрез малък разрез на нивото на дисковата херния и включва използването на микроскоп. Така хернииралата част на диска се отстранява заедно с всички допълнителни фрагменти, които оказват натиск върху нервните структури.
Галерия
Библиография
https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases--conditions/herniated-disk-in-the-lower-back/
https://mayfieldclinic.com/pe-hldisc.htm
https://www.physio-pedia.com/Disc_Herniation
https://www.spineuniverse.com/conditions/herniated-disc
https://www.healthline.com/health/herniated-disk
https://www.medicalnewstoday.com/articles/191979
https://www.columbiaspine.org/condition/herniated-disc/
Изображения: freepik.com, Wikimedia Commons
Коментари към Дискова херния