Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Безплодие Какви са причините за безплодие при мъжа?
Безплодие
Автор: д-р Димитър Илианов МитевРедактор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
КОМЕНТАРИ
Безплодие
  1. Какво представлява безплодието?
  2. Каква е честотата на безплодието?
  3. Какво увеличава риска от безплодие?
  4. Безплодие при жената
  5. Какви са причините за безплодие от страна на жената?
  6. Какво представлява ендокринният стерилитет?
  7. Безплодие при мъжа
  8. Какви са причините за безплодие при мъжа?
  9. Кога да се потърси специалист по репродуктивни проблеми?
  10. Психологическо въздействие на безплодието
  11. Лечение при безплодие

8. Какви са причините за безплодие при мъжа?

Безплодието при мъжа е мултифакторно състояние, като в много от случаите откриването и доказването на конкретните причини за репродуктивните неуспехи, се оказва изключително трудна задача.

Редица фактори, състояния и особености от начина на живот могат да окажат негативно въздействие върху фертилността при мъжете.

Важна особеност е, че в някои случаи е възможно наличието на така нареченото идиопатично безплодие, при което не се установява никоя от долуизброените причини и действително всички изследвания са нормални.

8.1. Нервно-психични фактори

Нервно-психични фактори

Сравнително често срещана причина за безплодие при мъжа са нервно-психични фактори, като хроничния стрес, пренапрежение, преумора, преживян психичен шок, депресия, тревожност, емоционална неустойчивост като резултат от различни въздействия могат да засегнат в различна степен мъжката оплодителна способност.

Под влияние на нервно-психичните фактори могат да се наблюдават сексуални нарушения, изразяващи се в намалено либидо, наличие на ерекционни смущения, невъзможност за достигане на оргазъм и еякулация, както и да доведат до нарушения в сперматогенезата.

8.2. Хипогонадизъм

Хипогонадизъм

Макар и не особено честа причина за развитие на безплодие, в основата на репродуктивните неуспехи може да стои хипогонадизъм, които от своя страна в зависимост от провокиращите го причини, се подразделя най-общо на първичен и вторичен, характеризиращи се със следните особености:

  • първичен хипогонадизъм: представлява състояние, което се характеризира с нарушения, засягащи мъжките гонади. Причините за това могат да бъдат вродени (хромозомни аномалии, анорхидрия, аплазия) или придобити (тежки възпалителни заболявания, тежки увреждания от екзогенни фактори, химиотерапия, лъчетерапия, алкохолна интоксикация)
  • вторичен хипогонадизъм: причините за вторичен хипогонадотропен хипогонадизъм се дължат на нарушения, засягащи хипоталамуса или хипофизата, при което се отделят по-малко гонадотропни хормони, като синдром на Kallman, гонадотропна недостатъчност на фоликулостимулиращия хормон, някои тумори, менингит, тежка бъбречна недостатъчност и други

8.3. Варикоцеле

Варикоцеле

Варикоцелето представлява заболяване, което се характеризира с наличие на варикозно разширени венозни съдове на тестиса (plexus pampiniformis). Заболяването се характеризира с нарушение на сперматогенезата, при което се наблюдава намалена или липсваща оплодителна способност.

Причините при варикоцеле, които водят до засягането на сперматогенезата, са повишена локална температура, намаление на количеството на кислорода, поради което се развива тъканна хипоксия и други. Клинично заболяването се характеризира с тежест и дискомфорт в скротума, болка в тестиса, която се засилва при физическо натоварване и полова възбуда, като с прогресията на болестта болката става постоянна и много по-силна.

8.4. Крипторхизъм

Крипторхизъм

Крипторхизмът представлява една от най-често срещаните вродени аномалии, която се характеризира със задръжка на тестиса на различни нива, при което той не се спуска в скротума. Първоначално мъжките полови жлези се намират и развиват в лумбалната област, откъдето през ембрионалния период се спускат през ингвиналния канал и достигат до скротума.

Когато това не се осъществи и тестисът се задържи в коремната кухина, той започва да изостава в развитието си поради по-високата температура в коремната кухина, отколкото тази в скротума. Налице е значително нарушение на сперматогенезата и безплодие.

8.5. Инфекциозни причини

Инфекциозни причини

Множество инфекциозни причинители могат да провокират различни по тежест увреждания на герминативния епител на тестиса и да нарушат мъжката оплодителна способност по различни механизми.

Сред едни от най-често срещаните в клиничната практика и с най-високо клинично значение са следните:

  • паротит (заушка): причинява се от вирус, който се предава по въздушно-капков път и по-рядко по контактно-битов. Обикновено протича доброкачествено със засягане на околоушните слюнчени жлези и общо токсични прояви, но е възможно тежко протичане със засягане и на други жлезисти органи, като мъжките полови жлези и панкреаса с развитие на тежък орхит с увреждане на сперматогенезата
  • гонорея: представлява често срещано сексуално трансмисивно заболяване с причинител бактерията Neisseria Gonorrheae, засягащи сперматогенезата и репродуктивните способности. При развитие на остър гонококов орхит също може да се наблюдава нарушение в сперматогенезата и безплодие

8.6. Имунни причини

Имунни причини

Съществуват имунни причини, които могат да доведат до безплодие или дори стерилитет. Установено е, че сперматозоидите могат да имат антигенен характер, съответно съществува така нареченото имунологично безплодие. Честотата му е изключително ниска, диагностиката и лечението са силно затруднени.

Състоянието се характеризира с изработването на антиспермални антитела (спермоимобилизиращи, спермаглутиниращи, спермоцитотоксични), които нарушават нормалната функция на сперматозоидите и водят до безплодие.

8.7. Лъчетерапия и химиотерапия

Лъчетерапия и химиотерапия

Доказана е висока чувствителност на герминативния епител към радиация, поради което настъпва неговата деструкция.

Мъжете, подложени на лъчетерапия и/или химиотерапия, имат значително по-висок риск за възникване на нарушение на тяхната оплодителна способност.

Под влияние на лъчетерапията и химиотерапия се засяга сперматогенезата, като степента на нарушаване зависи предимно от дозата и продължителността на терапията, честотата на приложение, допълнителните методи на онкологично лечение, както и вида, локализацията и тежестта на неопластичното заболяване.

8.8. Токсични причини и висока температура

Токсични причини и висока температура

Съществуват множество токсични причини, които могат да доведат до безплодие, както и до стерилитет. С най-голямо значение от токсичните причини е хроничната алкохолна интоксикация, като хроничният алкохолизъм често се съчетава с чернодробни заболявания и се съпътства от полова слабост и атрофия на тестисите.

Продължително излагане на вредни субстанции също може да провокира развитието на различни по тежест увреждания на сперматогенезата и да намали репродуктивните способности.

Установено е, че високата температура може да има увреждащо действие над сперматогенезата, като чрез проведени изследвания е доказано, че при висока температура е налице потискане на сперматогенезата, десквамация и дегенерация на герминативния епител.

8.9. Причини от страна на епидидима, семеотводните канали и простатата

Причини от страна на епидидима, семеотводните канали и простатата

Понякога безплодието може да се дължи на причини от страна епидидима и семеотводните канали.
Посредством палпация (опипване) тези структури могат да бъдат лесно изследвани. Известни са различни заболявания, които могат да засегнат епидидима и семеотводните канали. Те могат да бъдат вродени или придобити.

От вродените заболявания най-голямо значение има вродената липса на ductus defferens, а от придобитите с най-голямо значение са хроничните възпалителни процеси (например хроничен простатит) и инфекциите, които могат доведат до засягането на оплодителната способност в различна степен.

Следва: Кога да се потърси специалист по репродуктивни проблеми?
Страници: 678910...17
4.1/5 23 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Безплодие Безплодие при мъжа и жената Безплодие при жената Причини за безплодие при мъжа Психологическо въздействие на безплодието Безплодие: причини и рискови фактори Лечение на безплодие
1 от 8
БезплодиеБезплодие при мъжа и женатаБезплодие при женатаПричини за безплодие при мъжаПсихологическо въздействие на безплодиетоБезплодие: причини и рискови факториЛечение на безплодиеЛечение на безплодие

Коментари към Безплодие

От сайта (1)
Напиши коментар 1 коментар
  1. Мария Пейчева 
    на 26 February 2021 в 16:31

    Вече загубих надежда. Нищо не ми помага. Аз се отказах от моята мечта за дете.

За статията
последна редакция: 09 авг 2024г.
създадена на: 09 фев 2013г.
прочетена: 89038 пъти
Още за Безплодие
  • Новини за безплодие
  • Безплодие в МКБ-10
  • Статии за безплодие
  • Алтернативна медицина при Безплодие
  • Интервюта за безплодие
  • Научни публикации за Безплодие
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival