- Какво представлява остеопорозата?
- Костно ремоделиране
- Каква е честотата на остеопорозата?
- Колко типа остеопороза има?
- Рискови фактори за остеопороза
- Симптоми и признаци на остеопороза
- Какви са медицинските изследвания при oстеопороза?
- Усложнения при остеопороза
- Какви са леченията при Остеопороза
- Как да се предотврати развитието на остеопороза?
8. Усложнения при остеопороза
Остеопорозата, недиагностицирана, неглижирана или нелекувана подходящо, може значително да влоши качеството на живот на засегнатите лица, предизвиквайки различни по вид и тежест усложнения, включително и преждевременен леталитет.
Дългосрочните негативни ефекти от остеопорозата варират сред отделните пациенти, но най-често срещаното усложнение е развитието на костна фрактура, единична или множествена, след сравнително лек инцидент или дори спонтанно, без провокиращ момент. Допълнително, усложнения могат да възникнат от лечебния процес (странични ефекти на използваните лекарства), както и от загубата на подвижност, която често възниква вследствие на фрактура на гръбначния стълб или тазобедрената област.
Правилната профилактика и лечение могат да подпомогнат за облекчаване и намаляване на усложненията при остеопороза, подобряване на качеството на живот и предотвратяване на преждевременна смърт в резултат от болестта.
8.1. Нарушаване на начина и качеството на живот
Остеопорозата може да повлияе негативно на начина и качеството на живот чрез различни механизми с комплексен характер. Остеопорозата може да намали или ограничи възможността за физическа активност, което влошава допълнително протичането на болестта (обездвижването провокира прогресията на остеопоротичните изменения) и увеличава рисковете от възникване на други усложнения.
Липсата или намаляването на физическата активност може да доведе до увеличаване на теглото и увеличаване на риска от други заболявания, като сърдечно-съдови болести и инциденти, диабет.
Костните фрактури при остеопорозата са отговорни за значителна болка, влошено качество на живот, намалена трудоспособност и инвалидизация, могат да станат причина за продължителна хоспитализация, имобилизация и са един от основните фактори, нарушаващи комфорта и нормалното ежедневие на засегнатите.
Пациенти в напреднала възраст могат допълнително да развият дълбока венозна тромбоза, белодробна емболия, пневмония и многобройни други усложнения, поради продължителна почивка на легло след фрактура на бедрената кост. Пациенти с фрактура на гръбначния стълб поради остеопороза са с много висок риск от получаване на друга такава фрактура през следващите няколко години, съответно тези състояния се асоциират със значително влошаване на качеството на живот и нарушаване на битовите, професионални и социални ангажименти.
8.2. Болка
Остеопорозата може да бъде свързана и с болка в ставите и болки в костите. Фрактурите, причинени от остеопорозата, могат да бъдат силно болезнени и инвалидизиращи. Фрактурите на гръбначния стълб могат да доведат до загуба на височина (намаляване на ръста) и приведена поза (прегърбване), като често се асоциират с хронична болка в областта на гърба или кръста.
Болковият синдром е изключително характерен за остеопорозата, особено в напредналите форми на заболяването, като може да бъде предвестник на фрактури или основен симптом на недиагностицирани счупвания.
8.3. Загуба на подвижност
Загубата на подвижност или нейното ограничаване се наблюдава по-често при лица с напреднала остеопороза, след чести компресионни фрактури (засягат се прешлените на гръбначния стълб), както и при счупвания в областта на тазобедрената става или китката.
За подпомагане на възстановителните процеси и ограничаване риска от загуба на подвижност се препоръчва като част от комплексното лечение и провеждане на подходяща физиотерапия.
Физиотерапевтът обикновено изготвя специална, строго индивидуализирана програма с упражнения за пациентите с остеопороза, която се фокусира върху възстановяването на костната здравина и се съобразява с индивидуалните особености на засегнатите лица (възраст, подвижност, общо състояние, тежест на болестния процес, подлежащи заболявания).
8.4. Фрактури
Фрактурите са една от първите прояви на остеопороза при много от пациентите с дълго безсимптомно протичане на заболяването.
В зависимост от тежестта на болестните изменения фрактурите могат да възникнат след падане, при травма, леки наранявания, но дори и спонтанно, без провокиращ момент.
Спонтанните фрактури и тези след минимални травми представляват сериозен риск и насочват към тежко и прогресирало заболяване.
Сами по себе си фрактурите създават дискомфорт, влошават качеството на живот, а с напредване на възрастта и забавяне на възстановителните процеси често изискват продължително обездвижване.
Като най-лекостепенни се определят фрактурите в областта на китката, тъй като засягат само начина, по който се движи ръката, но не и цялото тяло.
Фрактурите в тазобедрената област се определят като едни от най-тежките, тъй като обикновено изискват операция и продължително възстановяване. Ако счупването е сериозно, това може да доведе до загуба на подвижност и независим начин на живот, временно или в дългосрочен план.
Фрактурите, засягащи гръбначния стълб, могат да доведат до сериозни последствия, като например деформация в естествените извивки на гръбначния стълб, загуба на височина, болки в гърба и загуба на подвижност. Те могат да бъдат и изключително болезнени, ако бъде притиснат някой нерв.
Множествените гръдни счупвания могат да причинят рестриктивна белодробна болест, а фрактури в лумбалната област могат да доведат до запек, абдоминална болка, намален апетит, различни гастроинтестинални оплаквания и усложнения.
8.5. Изкривяване на гръбначния стълб
Остеопорозата по комплексни механизми води до изкривяване на гръбначния стълб, като най-често това се асоциира с развитието на компресионни фрактури, при които настъпват счупвания по хода на прешлените на гръбначния стълб.
Дори и да се не получи фрактура, гръбначните прешлените могат да станат крехки и слаби вследствие на остеопорозата и се разрушават (смачкват).
При поява на кифоза или т.нар. "вдовишка гърбица" гръбначният стълб се изкривява анормално, което може да доведе до по-прегърбен външен вид, болки в гърба, загуба на височина, промени в позата и стойката. Изкривяването на гръбначния стълб понякога може да доведе до дихателни проблеми, дължащи се на невъзможността на ребрата да се разширяват напълно при вдишване, възможни са и други допълнителни усложнения вследствие на промяната на нормалната поза на тялото.
8.6. Смъртност
Остеопорозата по комплексни механизми повишава рисковете от настъпване на преждевременна смърт, като това се дължи както на самото заболяване и неговите усложнения, така и на лечението, което се прилага за неговото противодействие.
Фрактурите в тазобедрената област и фрактурите на гръбначния стълб при пациенти в напреднала възраст с остеопороза са свързани с повишен риск от преждевременен леталитет. Според проучване приблизително една пета от хората в напреднала възраст, които получават фрактура в областта на бедрената кост, умират в рамките на една година от проблеми, свързани със самата счупена кост, операцията или продължителния болничен престой и имобилизация. Смъртността шест месеца след фрактура на бедрената кост е малко над десет процента по данни от различни проучвания в областта.
Гръбначните фрактури имат по-малък ефект върху смъртността, но могат да доведат до тежка хронична болка от неврогенен произход, която трудно се контролира, както и различни по вид и тежест деформации, нарушаващи значително комфорта и качеството на живот и предразполагащи към системни усложнения.
Коментари към Остеопороза
Ваня Стоянова
Здравейте, д-р Йорданова, На 52 години съм. Оперативно са ми отстранени двата яйчника и матката през 2016 г. Костната плътност през 2019 г. при рентгеново изследване беше нормална. Вчера си направих кръвни изследвания. Калций, фосфор, АФ, Beta cross laps, Паратхормон са в норма, но витамин D total (25-OH) е 41 при референтни стойности 50-120. Въпросът ми към Вас е: Колко единици витамин D трябва да пия дневно и за какъв период от време? При достигане на какви стойности мога да спра приемането на витамин D? Благодаря предварително. Бъдете здрава!
Здравейте! Може да се консултирате с д-р Йорданова във форума на Фрамар в тази тема: Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог
Здравейте, д-р Йорданова, На 52 години съм. Оперативно са ми отстранени двата яйчника и матката през 2016 г. Костната плътност през 2019 г. при рентгеново изследване беше нормална. Вчера си направих кръвни изследвания. Калций, фосфор, АФ, Beta cross laps, Паратхормон са в норма, но витамин D total (25-OH) е 41 при референтни стойности 50-120. Въпросът ми към Вас е: Колко единици витамин D трябва да пия дневно и за какъв период от време? При достигане на какви стойности мога да спра приемането на витамин D? Благодаря предварително. Бъдете здрава!