- Какво представлява остеопорозата?
- Костно ремоделиране
- Каква е честотата на остеопорозата?
- Колко типа остеопороза има?
- Рискови фактори за остеопороза
- Симптоми и признаци на остеопороза
- Какви са медицинските изследвания при oстеопороза?
- Усложнения при остеопороза
- Какви са леченията при Остеопороза
- Как да се предотврати развитието на остеопороза?
7. Какви са медицинските изследвания при oстеопороза?
Диагностицирането на остеопорозата обикновено се осъществява въз основа на информацията от анамнезата на пациента (възраст, подлежащи заболявания, наследствена предиспозиция, прием на лекарства), оценка на рисковите фактори и назначаване на подходящ метод за образна диагностика и визуализация на наличните промени в костите, определяне на тежестта на измененията и оценка на риска от възникване на патологични фрактури.
Медицинските изследвания при остеопороза се базират на изследванията за костна плътност. При обикновеното рентгеново изследване костната загуба става рентгенологично доловима, когато надхвърли 30 процента от костната маса. Ето защо този метод не е подходящ за ранно диагностициране на остеопороза.
Съвременните методи за изследване на костна плътност включват двойно енергийната рентгенова абсорбциометрия (DEXA), ултразвуково изследване и количествена компютърна томография.
За различаване на първична от вторична остеопороза често са необходими допълнителни изследвания, главно проследяване на някои биомаркери, лабораторна диагностика, образни и инструментални изследвания.
7.1. Двойно енергийна рентгенова абсорбциометрия (DEXA)
Двойно енергийната рентгенова абсорбциометрия (Dual-energy X-ray absorptiometry, DEXA) е най-точният метод, често означаван като златен стандарт, за измерване на костна плътност.
При този метод се измерва костната плътност най-често в областта на гръбначния стълб и тазобедрената става.
При изследвания с двойно енергийна рентгенова абсорбциометрия се използват два рентгенови лъча. Единият от тях е нискоенергиен и може да преминава единствено през тъканите, а другият е по-мощен и може да преминава и през костите. Измерването на костната плътност се извършва като се отчете разликата в показанията на двата лъча. Колкото по-плътна е една кост, толкова по-малко рентгенови лъчи преминават през нея. Благодарение на това изследване може да се установи загуба на костна плътност дори по-малка от два процента. Важна особеност е, че при това изследване се използва много малко количество радиация.
Предимство на DEXA е възможността да се изследва костната плътност в различни точки на тялото. Обикновено остеопорозата започва в трабекуларните кости, най-често в гръбнака и тазобедрената кост. Недостатък на изследването DEXA е, че пациентите се подлагат на рентгеново облъчване, макар и нискостепенно.
Резултатите, които се получават, се означават с така наречения T-score (съотношението между костната плътност на изследвания пациент спрямо тази на 30-годишни лица без здравословни проблеми) и обикновено са така разграфени, че показват рисковете от възникване или от налична вече остеопения, остеопороза или тежка остеопороза с фрактури.
Изследването на костната плътност с двойно енергийната рентгенова абсорбциометрия е добре да се прилага профилактично, дори и без да се усещат болки, защото процесите на намаляване костната плътност протичат почти безсимптомно, но когато се появят често вече е много късно и диагнозата в по-голяма част от тези случаи е остеопороза.
Този метод е изключително подходящ за препоръчителния ежегоден скрининг на рисковите популации (постменопаузални жени, лица в напреднала възраст с многобройни рискови фактори, при чести фрактури).
7.2. Ултразвуково изследване
При ултразвуковото изследване се използват ултразвукови вълни и се измерва костната плътност в различни участъци, най-често в областта на петата. При този метод не се използва радиация, което е едно от основните му предимства, изследването е бързо, безболезнено и неинвазивно.
Ултразвуковото изследване на ръце и пета е само скринингово и пресява хората, които искат да разберат дали при тях има риск от остеопороза. Ултразвуковото изследване за остеопороза не поставя диагноза и налага назначаване на допълнителни изследвания с по-висока визуализираща способност и голяма терапевтична стойност.
Един от най-големите недостатъци на ултразвуковото изследване е, че с него не може да се измери костната плътност на области, които са с най-висок риск от фрактура, а именно гръбначния стълб и тазобедрената става. Също така не може да се използва и да се проследи ефектът от приложената терапия.
Обикновено това изследване се назначава при лица, при които има леки подозрения за стартирали остеопоротични изменения, които не желаят да се подлагат на радиационно облъчване (или имат противопоказания за излагане на радиация, макар и нискостепенна).
Поради относително слабата си информативна стойност методиката се прилага сравнително ограничено.
7.3. Количествена компютърна томография (QCT)
Количествена компютърна томография (Quantitative computed tomography, QCT) е разновидност на компютърната томография и показва картина, която представлява минаването на рентгеновите лъчи през серия тънки напречни срезове по тялото. Това може да се покаже и в триизмерно изображение.
С метода количествена компютърна томография може да се регистрира минералната костна плътност на всяка една част от тялото. Количествената компютърна томография може да бъде централна (за визуализация на прешлените) и периферна.
Периферна количествена компютърна томография (pQCT) е изследване, което се провежда рядко и е скъпо, използват се по-високи дози на радиация и е с по-малка точност от DEXA. Това са едни от основните недостатъци на методиката, които са и причина за нейното слабо приложение в клиничната практика.
Коментари към Остеопороза
Ваня Стоянова
Здравейте, д-р Йорданова, На 52 години съм. Оперативно са ми отстранени двата яйчника и матката през 2016 г. Костната плътност през 2019 г. при рентгеново изследване беше нормална. Вчера си направих кръвни изследвания. Калций, фосфор, АФ, Beta cross laps, Паратхормон са в норма, но витамин D total (25-OH) е 41 при референтни стойности 50-120. Въпросът ми към Вас е: Колко единици витамин D трябва да пия дневно и за какъв период от време? При достигане на какви стойности мога да спра приемането на витамин D? Благодаря предварително. Бъдете здрава!
Здравейте! Може да се консултирате с д-р Йорданова във форума на Фрамар в тази тема: Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог
Здравейте, д-р Йорданова, На 52 години съм. Оперативно са ми отстранени двата яйчника и матката през 2016 г. Костната плътност през 2019 г. при рентгеново изследване беше нормална. Вчера си направих кръвни изследвания. Калций, фосфор, АФ, Beta cross laps, Паратхормон са в норма, но витамин D total (25-OH) е 41 при референтни стойности 50-120. Въпросът ми към Вас е: Колко единици витамин D трябва да пия дневно и за какъв период от време? При достигане на какви стойности мога да спра приемането на витамин D? Благодаря предварително. Бъдете здрава!