- Какво представлява остеопорозата?
- Костно ремоделиране
- Каква е честотата на остеопорозата?
- Колко типа остеопороза има?
- Рискови фактори за остеопороза
- Симптоми и признаци на остеопороза
- Какви са медицинските изследвания при oстеопороза?
- Усложнения при остеопороза
- Какви са леченията при Остеопороза
- Как да се предотврати развитието на остеопороза?
10. Как да се предотврати развитието на остеопороза?
Независимо от своя хроничен и прогресивен характер, остеопорозата е заболяване, което подлежи на контрол с помощта на подходящи мерки и средства. При своевременно стартиране на адекватна, строго индивидуализирана и комплексна профилактика заболяването може значително да забави своята прогресия, като в допълнение превантивните мерки подпомагат съхраняването, поддържането и дори увеличаването на костната плътност.
Препоръчва се ранно стартиране на профилактичните мерки за извличане на оптимални ползи, но дори и предприемането им на по-късен етап (например след диагностициране на болестта, след наличие на фрактури вследствие остеопоротичните промени) ще окажа благоприятно въздействие върху цялостното здравословно състояние на засегнатите и върху костната плътност и риска от нови фрактури в частност.
Някои от най-важните похвати за превенция на остеопорозата, включват пълноценен и балансиран хранителен режим, подходящи и регулярни физически упражнения и ограничаване на някои вредни навици.
10.1. Хранителен режим
Пълноценното и балансирано хранене снабдява организма с всички необходими нутриенти, витамини, минерали, есенциални аминокиселини и мастни киселини по естествен път, като те се усвояват бързо, пълно и оптимално. Правилната диета оказва изключително благоприятно въздействие върху организма, като предпазва от развитието на дълъг списък от заболявания, включително и остеопороза.
Здравословна и балансирана диета с разнообразие от храни и достатъчен прием на калций от най-ранна възраст е важна стъпка към изграждането и поддържането на здрави кости. Оптималният хранителен режим за превенция на остеопорозата включва прием на адекватно количество протеини, зеленчуци, плодове, както и оптимални количества калций и витамин D, които са от съществено значение за подпомагане на запазването на правилно формиране и плътност на костите.
Основна роля в пълноценния хранителен режим за профилактика на остеопороза, но и при вече диагностицирано заболяване за забавяне на прогресията включва:
- пресни плодове и зеленчуци: плодовете и зеленчуците са богати на множество хранителни вещества, които играят важна роля в здравето на костите, по-важните от които са калий, магнезий и витамин К. Редица епидемиологични проучвания са установили, че по-висок прием на плодове и зеленчуци е свързан с по-висока костна плътност и по-нисък риск от фрактури при по-възрастните хора. Плодовете и зеленчуците са богати на прекурсори на бикарбонатни йони, които могат да запазят калция в костите чрез буфериране на органични киселини, консумирани чрез диетата или генерирани метаболитно
- протеини: ролята на протеините в диетата за здравето на хората е комплексна и в много от случаите противоречива. Някои малки по обхват и краткосрочни като продължителност проучвания са установили, че високият протеинов прием увеличава уринната екскреция на калций, докато някои големи популационни проучвания са стигнали до заключението, че ниският прием на протеини е свързан с по-бърза загуба на костна плътност и увеличава риска от фрактури при по-възрастните хора. Умереният прием на протеини в подходящ баланс между протеини от животински и от растителен произход е в основата на доброто костно здраве
- ограничаване на сол и кофеин: ограничаването на приема на сол и кофеин е препоръчително, тъй като консумация на голямо количество сол и/или кофеин увеличава загубата на калций чрез уринната екскреция. Въпреки наличието на противоречиви данни, особено за вредното въздействие на кофеина върху костите, се счита, че за намаляване риска от остеопороза и прогресията на болестта е необходим умерен прием, без злоупотреба, в разумни граници
- калций: препоръчва се прием на калций за мъже и жени преди менопауза най-малко 1000 мг на ден, като това включва калция от храните и напитките плюс евентуален допълнителен прием на калциеви добавки. Жените след менопауза трябва да приемат 1200 мг калций на ден (общо количество от диетата плюс добавки). Не бива да се приемат повече от 2000 мг калций на ден поради възможността от нежелани реакции и взаимодействия. Основните хранителни източници, богати на калций, са прясно мляко и други млечни продукти (извара, кисело мляко, сирене, кашкавал), зеленолистни зеленчуци (особено къдраво зеле и броколи), сушени плодове, соеви продукти и обогатени с калций зърнени храни. Калциеви добавки (калциев карбонат, калциев цитрат и други) могат да бъдат предложени за жени, които не могат да получат достатъчно калций чрез диетата си
- витамин D: витамин D участва активно в калциево-фосфорния метаболизъм, костното моделиране и здравето на опорно-двигателния апарат като цяло. Когато витамин D се метаболизира в най-активната си форма, увеличава чревната абсорбция на калций и предотвратява загубата на калций в урината. Без достатъчно витамин D усвояването на калций не е достатъчно ефективно, за да се задоволят нуждите на организма, дори когато приемът на калций е адекватен. Витамин D се синтезира в кожата при излагане на ултравиолетова радиация от слънчева светлина, може да бъде доставен и от някои хранителни източници. Препоръчва се мъжете над 70 години и жените в менопауза да приемат 800 UI (международни единици) витамин D всеки ден. Установено е, че тази доза намалява загубата на костно вещество и честотата на фрактури при по-възрастни жени и мъже, които имат адекватен прием на калций. Въпреки че оптималната доза при жени преди менопауза или при по-млади мъже с остеопороза не е ясно установена, обикновено се препоръчват 400 до 600 UI (международни единици) витамин D дневно. Хранителните източници, съдържащи витамин D, включват обогатено мляко, мазни риби (сьомга, херинга, шаран, бяла риба, риба тон, скариди), яйца, гъби, черен дроб
10.2. Физическа активност
Регулярната двигателна активност, съобразена с възрастта и общото състояние на пациентите, оказва изключително благоприятно въздействие върху цялостното здравословно състояние. Редовната физическа активност може да намали риска от фрактури чрез подобряване на костната маса при жени преди менопауза и помага за поддържане на костната плътност при жени след менопаузата.
Натоварващите физическите упражнения насърчават костната плътност и подобряват баланса, което от своя страна намалява рисковете от падания и провокираните от тях фрактури. Физическата активност намалява риска от фрактури на бедрената кост при по-възрастните жени в резултат на увеличаване на мускулната сила.
Препоръчват се упражнения най-малко 30 минути на ден три пъти седмично, като добър ефект се постига от ходене и продължителни разходки, плуване, леки аеробни упражнения и други (с малки изключения почти всеки един вид спорт е подходящ, стига да не натоварва прекомерно тялото и да няма риск от наранявания).
10.3. Алкохол
Алкохолът и спиртните напитки по комплексни механизми водят до различни по вид и тежест, често с комплексен характер увреждания, включително и до засягане на костната плътност.
Употребата на прекомерно количество алкохол за продължителен период от време, както и злоупотребата с алкохол и алкохолизмът, нарушават баланса на процесите, въвлечени в костното ремоделиране, намаляват костната маса и плътност, влошават усвояването на калций, фосфор и витамин D, повишават риска от падания и съответно от фрактури.
Особено пагубно въздействие върху костната структура алкохолът оказва при постменопаузални жени, системно злоупотребяващи, които имат и други подлежащи рискови фактори за развитие на остеопороза.
10.4. Тютюнопушене
Тютюнопушенето ускорява загубата на костна маса по комплексни механизми и се асоциира с повишен риск от влошаване на заболяването и стимулиране на неговата прогресия.
Различни проучвания в областта предполагат, че жени, които пушат по един пакет цигари на ден в зряла възраст, могат да имат допълнително намаление между пет и десет процента на костната плътност, което води до повишен риск от фрактури.
Отказът от тютюнопушене, макар и представляващ немалко предизвикателство, оказва многобройни благоприятни ефекти за цялостния тонус на организма.
10.5. Падания
Паданията значително увеличават риска от остеопоротични фрактури при възрастните хора.
Предприемане на мерки за предотвратяване на паданията могат да намалят риска от фрактури.
Такива мерки могат да включват например:
- обезопасяване на дома: премахване на килими, електрически кабели или други разхлабени елементи в дома, които могат да доведат до спъване, подхлъзване и падане
- подходящо осветление: осигуряване на адекватно осветление във всички области в и около дома, включително стълбищни клетки и изходи
- повишено внимание при опасни повърхности: препоръчва се избягване или при невъзможност повишено внимание (при необходимост и помощ от близък човек) при ходене върху хлъзгави повърхности, като лед, мокри или полирани настилки
- избягване на непознати райони: препоръчва се избягване на ходене в непознати области извън населеното място или далеч от дома, особено при липса на придружител, тъй като при едно евентуално падане може да мине твърде много време докато лицето бъде открито
10.6. Медикаменти
Продължително лечение с някои медикаменти, както и употребата на високи дози макар и в кратки курсове на някои лекарства, може да увеличи костната загуба, да повиши риска от възникване на остеопороза или да влоши нейното протичане, стимулирайки прогресията на болестния процес.
Сред най-често сочените за главни виновници за възникване на лекарствено индуцирана остеопороза за кортикостероидите (преднизон, метилпреднизолон), някои антиепилептични лекарства (например фенитоин, карбамазепин, примидон, фенобарбитал и валпроат), някои антикоагуланти, инхибитори на протонната помпа и други.
Използването на тези медикаменти трябва да се проследява от лекуващия лекар и да се намали, ограничи или прекрати приемът, в случаите когато е възможно. В много от случаите това не е възможно, тъй като лекарствата нямат подходящи аналози или се толерират добре от пациентите за повлияване на други подлежащи заболявания, като при подобни ситуации се препоръчва значителна редукция на другите налични рискови фактори за възникване на остеопороза, ранна профилактика и лечение на болестта.
Коментари към Остеопороза
Ваня Стоянова
Здравейте, д-р Йорданова, На 52 години съм. Оперативно са ми отстранени двата яйчника и матката през 2016 г. Костната плътност през 2019 г. при рентгеново изследване беше нормална. Вчера си направих кръвни изследвания. Калций, фосфор, АФ, Beta cross laps, Паратхормон са в норма, но витамин D total (25-OH) е 41 при референтни стойности 50-120. Въпросът ми към Вас е: Колко единици витамин D трябва да пия дневно и за какъв период от време? При достигане на какви стойности мога да спра приемането на витамин D? Благодаря предварително. Бъдете здрава!
Здравейте! Може да се консултирате с д-р Йорданова във форума на Фрамар в тази тема: Остеопороза и калциева обмяна консултация с ендокринолог
Здравейте, д-р Йорданова, На 52 години съм. Оперативно са ми отстранени двата яйчника и матката през 2016 г. Костната плътност през 2019 г. при рентгеново изследване беше нормална. Вчера си направих кръвни изследвания. Калций, фосфор, АФ, Beta cross laps, Паратхормон са в норма, но витамин D total (25-OH) е 41 при референтни стойности 50-120. Въпросът ми към Вас е: Колко единици витамин D трябва да пия дневно и за какъв период от време? При достигане на какви стойности мога да спра приемането на витамин D? Благодаря предварително. Бъдете здрава!