- Какво представлява маймунската шарка
- Епидемиологични особености и разпространение на маймунската шарка
- Заразяване и рискови групи
- Симптоми и признаци при маймунска шарка
- Усложнения след маймунска шарка
- Диагностика и изследвания при маймунска шарка
- Лечение при маймунска едра шарка
- Има ли ваксина срещу маймунска шарка?
- Общи мерки за превенция
- Прогноза при маймунска едра шарка
9. Общи мерки за превенция
Общите мерки за предпазване от маймунска шарка са идентични на тези, прилагани при всички инфекциозни заболявания и най-общо включват ограничаване на рисковите контакти и посещението на ендемични райони, както и поддържането на висока лична и битова хигиена.
По-строги мерки се налагат при наличие на болен човек в домакинството за намаляване риска от заразяване на другите членове.
9.1. Ограничаване на рисковите контакти
За намаляване на риска от заразяване с вируса на маймунската вариола се препоръчва намаляване на контакта с болни животни и хора, както и използването на подходящи лични предпазни средства, особено при посещение на затворени помещения.
Най-общо се препоръчва:
- избягване посещение на ендемични райони: добре известните ендемични райони са локализирани в редица страни от Централна и Западна Африка, като във връзка с последните епидемични взривове на маймунска шарка в Европа, САЩ, Австралия, Канада и други е препоръчително предварително информиране на епидемичната обстановка в съответната страна и при нужда отмяна на посещението или прилагане на съответните противоепидемични мерки за намаляване риска от заразяване
- избягване близък контакт с животни: някои видове гризачи и примати са сред основните потенциални резервоари на инфекцията, като при тесен контакт с тях, например при обгрижване, одраскване, ухапване, почистване на клетките е възможно заразяване. Ограничаването на контакта, както и използването на лични предпазни средства намалява риска от заразяване
- избягване на близък контакт с хора: рискът от предаване по въздушно-капков и контактен път не е за подценяване, поради което се препоръчва избягване на тесен контакт с хора. Допълнително е необходимо избягването на рисково поведение, безразборни полови сношения, особено без предпазни средства
- използване на лични предпазни средства: носенето на предпазна маска се препоръчва главно в случаите на болни в същото домакинство, особено при прояви на кашлица. Уместно би могло да бъде и употребата на предпазна защитна маска при масови събирания, особено с интернационален характер. Употребата на предпазни ръкавици може да намали риска от предаване на заразата по контактен път, особено при наличие на ранички или разранена кожа по ръцете
9.2. Висока хигиена
Поддържането на висока лична и битова хигиена като цяло ограничава разпространението и намалява риска от предаване на различни зарази, включително и на маймунска шарка. Редовното измиване на ръцете, особено при контакт с други хора и наличие на разранявания, намалява риска от заразяване.
По отношение на битовата хигиена не се налага обработка със силни препарати, стандартните методи за почистване са напълно достатъчни. Щателна дезинфекция е необходима единствено при наличие на болен човек в същото домакинство, особено при наличие на малки деца, бременни жени и лица с компрометиран имунитет.
При обстойна обработка с топла вода и подходящи измивни средства не е необходимо разделно пране на дрехи и осигуряване на отделни прибори за хранене.
При наличие на болен човек в домакинството и домашни любимци се препоръчва спазване на висока хигиена и ограничаване на контакта на животните с болния човек.
Коментари към Маймунска шарка