Маймунска шарка
- Какво представлява маймунската шарка
- Епидемиологични особености и разпространение на маймунската шарка
- Заразяване и рискови групи
- Симптоми и признаци при маймунска шарка
- Усложнения след маймунска шарка
- Диагностика и изследвания при маймунска шарка
- Лечение при маймунска едра шарка
- Има ли ваксина срещу маймунска шарка?
- Общи мерки за превенция
- Прогноза при маймунска едра шарка
1. Какво представлява маймунската шарка
Маймунската шарка, наричана още маймунска вариола или маймунска едра шарка, представлява рядко инфекциозно заболяване, протичащо с по-леки, но идентични на вариола симптоми. Болестта се среща предимно в райони на Централна и Западна Африка, като движението на населението е сред вероятните причини за изнасяне на болестта и регистриране на множество случаи в Европа, САЩ, Канада, Австралия и други.
Предаването на заразата се осъществява посредством близък контакт с инфектирани хора или животни, както и досег с контаминирани предмети и повърхности, като вирусът прониква през лигавиците, дихателната система и през наранена кожа.
Първите прояви на инфекцията се развиват след 5 до 21 дни след заразяването, като клиничното протичане стартира с период на инвазия, характерен за който са грипоподобни прояви с висока температура, силна слабост, умора, главоболие и болки в мускулите в комбинация с лимфонодулопатия. Засягането на лимфните възли в началните етапи на инфекцията е сред основните отличителни белези, използван за разграничаване от други обривни заболявания, главно вариола, варицела, морбили, херпесни инфекции.
Няколко дни след това се появява характерен обрив, наподобяващ този при вариола. Обривът засяга предимно лицето, дланите, стъпалата, гениталната област, преминавайки през типична еволюция от червени петна, през мехури с бистро и гнойно съдържимо и формиране на крусти, които постепенно отпадат.
Счита се, че в масовия случай маймунската шарка протича леко до умерено, като риск от усложнения е налице главно при малки деца, бременни, лица с имунен дефицит и хронични заболявания, въпреки което смъртността варира от един до десет процента.
Диагнозата се поставя въз основа на характерните прояви и давността на тяхната изява в комбинация с изследване на кожни лезии за доказване на вируса.
Специфична терапия не съществува към момента, като се прилагат симптоматични средства и общи мерки, а при тежко протичане могат да се приложат някои експериментални антивирусни лекарства.
Предпазването от маймунска шарка включва избягване на рискови контакти и посещение на ендемични райони в комбинация с висока лична и битова хигиена, а при изложени на висок риск може да бъде поставена и ваксина, която макар и да не е общодостъпна осигурява висока ефективност.
Епидемиологични особености и разпространение на маймунската шарка
Маймунската едра шарка се причинява от вирус от род Orthopoxvirus, като естествени гостоприемници са примати и някои видове гризачи. Болестта показва два различни ендемични клада на разпространение, като единият е в Централна Африка, протича по-тежко и показва смъртност около десет процента, а другият е характерен за Западна Африка, протича леко и има смъртност под един процент.
Движението на населението се счита за основна причина за изнасяне на болестта извън Африка, като се регистрират нови случаи в Европа, САЩ, Канада, Австралия и други.
Заразяване и рискови групи
Предаването на заразата с маймунска вариола се осъществява след близък, тесен контакт с болен човек или животно, както и при контакт с контаминирани предмети и повърхности. Вирусът прониква през лигавиците, дихателната система и наранена кожа, като е възможно предаване на заразата по въздушно-капков, контактен, алиментарен и полов път, както и от инфектирана майка на плода.
Изложени на по-висок риск са деца, бременни жени, хомосексуални мъже, имунокомпрометирани пациенти, както и всички лица, родени след преустановяване на задължителната имунизация срещу вариола.
Симптоми и признаци при маймунска шарка
Първите прояви на инфекцията настъпват между 5 и 21 дни след заразяване, като симптомите наподобяват вариола, но са по-слабо изразени:
- начални симптоми: характерни са грипоподобните оплаквания с болки в мускулите и ставите, главоболие, висока температура, силна умора и слабост. Отличителен белег на маймунската шарка от вариола е засягането на лимфните възли, особено тези в областта на шията, подмишниците и слабинната област
- обрив при маймунска едра шарка: обривът наподобява този при едра шарка, като особено типично е засягането на лицето, дланите и ходилата, но също и гениталиите и очите. Обривът показва характерна еволюция, като интензивността му варира от няколко до няколкостотин лезии
Усложнения след маймунска шарка
Сред най-честите усложнения при маймунската едра шарка се включват вторични бактериални инфекции, засягане на хемопоезата, сепсис и септичен шок, засягане на вътрешните органи с развитие на бронхопневмония, хепатит, бъбречна недостатъчност, дисеминиране на обрива и обширно увреждане на кожата, слепота при тежко поразяване на роговицата и други.
Диагностика и изследвания при маймунска шарка
Диагнозата при подозрения за маймунска едра шарка включва:
- разпит и преглед: епидемиологична анамнеза за рисков контакт и експозиция на вируса, поява на характерните симптоми в рамките на инкубационния период, липса на други подлежащи заболявания, които могат да обяснят клиничните признаци (херпесни инфекции, варицела, морбили, алергия)
- изследвания: за доказване на маймунската шарка е необходимо изследване на материал от обривните лезии или кожна биопсия. Допълнително се назначават кръвни и образни изследвания
Лечение при маймунска едра шарка
Липсва разработено ефективно, безопасно и стандартизирано лечение на маймунска едра шарка, като в зависимост от тежестта на протичане могат да се приложат различни лекарства и общи мерки за облекчаване на симптомите и намаляване риска от усложнения:
- противовирусни лекарства: цидофовир, бринцидофовир, тековиримат, както и имуноглобулин, получен от пречистена кръв на имунизирани срещу вариола, могат да се приложат при тежки инфекции, но са с недоказана ефективност. Ваксина срещу вариола, приложена в първите четири дни след експозиция, може да предотврати появата на инфекцията
- симптоматични средства: прилагат се обезболяващи и температуропонижаващи средства, като ибупрофен, напроксен, парацетамол, както и локални средства за облекчаване на симптомите от обрива
- общи мерки: изолация на болните, висока лична и битова хигиена, покриване на обривните лезии за намаляване на риска от предаване на заразата, адекватна хидратация, питателна храна, осигуряване на почивка и покой
Има ли ваксина срещу маймунска шарка?
Има регистрирани две ваксини, които се считат за високо ефективни срещу вариола и маймунска шарка, но не се прилагат при деца, бременни и при някои подлежащи заболявания.
Страничните ефекти от приложението им са леки, най-често локални реакции, главоболие, умора, лек обрив, като рискът от появата им е пренебрежимо по-нисък в сравнение с риска от тежко протичане и усложнения, свързани с инфекцията. Липсват данни за безопасността им при приложение по време на епидемия или пандемия.
Общи мерки за превенция
Общите мерки за предпазване от заразяване с маймунска вариола включват избягването на посещение на ендемични за инфекцията райони, избягване на рискови контакти, поддържане на висока лична и битова хигиена.
Използване на лични предпазни средства и щателна дезинфекция се препоръчва при наличие на болен в домакинството, както и при посещение на масови мероприятия, особено с интернационален характер.
Прогноза при маймунска едра шарка
В типичния случай проявите на болестта отшумяват за две до четири седмици, като маймунската шарка протича по-леко от вариолата. Въпреки това смъртността се изчислява на около десет процента, което налага повишена бдителност и предприемане на съответните мерки при първи признаци на инфекцията.
Галерия
Библиография
https://www.who.int/emergencies/disease-outbreak-news/item/2022-DON385
https://www.cdc.gov/poxvirus/monkeypox/about.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Monkeypox
https://www.nhs.uk/conditions/monkeypox/
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22371-monkeypox
https://www.cdc.gov/poxvirus/monkeypox/index.html
https://www.ecdc.europa.eu/en/news-events/epidemiological-update-monkeypox-outbreak
https://www.scientificamerican.com/article/what-is-monkeypox-the-virus-infecting-people-in-the-u-s-and-europe/
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/monkeypox
https://www.fda.gov/vaccines-blood-biologics/vaccines/acam2000-smallpox-vaccine-questions-and-answers#top
https://www.nature.com/articles/d41586-022-01421-8
Изображения: freepik.com, dermentnz.org, CC0 Public Domain
Коментари към Маймунска шарка