- Какво представлява инфекцията с коксаки вирус: болест ръка-крак-уста
- Честота и разпространение при коксаки вирусна инфекция
- Причини и рискови фактори за инфекция с коксаки вирус
- Заразяване с коксаки
- Характерни симптоми при коксаки вирусна инфекция
- Коксаки при възрастни
- Коксаки вирус - колко време си заразен?
- Диагноза и изследвания при инфекция с коксаки вирус
- Лечение при инфекция с коксаки вирус
- Последици след прекарана инфекция с коксаки вирус
- Изграждане на имунитет след коксаки вирусна инфекция
5. Характерни симптоми при коксаки вирусна инфекция
Болестта ръка-крак-уста протича изключително характерно, като в масовия случай се касае за леко до умерено протичаща инфекция, показваща склонност към самоограничаване на симптомите в рамките на седем до десет дни.
Ранното разпознаване на типичните прояви на заболяването позволява своевременно диагностициране, изолиране на детето за намаляване риска от предаване на инфекцията и предприемане на подходящи общи терапевтични мероприятия.
5.1. Характерни симптоми при болестта ръка-крак-уста
Типичните проявления на заболяването настъпват средно между два и седем дни след контакт с болен човек и заразяване, като е налице изключително характерна клинична картина, въз основа на която обикновено се поставя и потвърждава впоследствие и диагнозата. Симптомите при болестта ръка-крак-уста включват:
- висока температура: в масовия случай заболяването стартира с умерено повишение на телесната температура, като този белег в типичния случай предшества всички останали признаци. Макар и по-рядко е възможно стартиране на болестта не с фебрилитет (повишена температура), а с обривните елементи и поява на фебрилното състояние впоследствие.
- болки в гърлото и енантем (обрив по лигавицата): засягането на гърлото е по типа на херпангина, като се развиват изключително болезнени, пълни с бистра течност мехури в устната кухина, локализирани по бузите, венците, езика, твърдото небце и водещи до появата на малки ерозии (рани) след своето спукване. Тъй като са болезнени и създават изключителен дискомфорт, обикновено те са причината за отказ от храна и напитки при малките деца. Засягането на лигавицата на устната кухина с развитието на енантем и стоматит (възпаление на устата и устните) е много характерно за заболяването, като макар и обикновено да се съчетава с промените по кожата и характернен екзантем (кожен обрив), при по-малки деца е възможно протичане само с афтозоподобни изменения в устната кухина, което може да затрудни диагнозата.
- характерен обрив: обикновено в рамките на два до три дни след появата на промените в устната кухина се развива и характерен обрив по тялото, засягащ предимно кожната повърхност на дланите и стъпалата и особено върховете на пръстите, пространството между пръстите и страничните повърхности на дланите и петите. По същество обривът е макуло-папулозен с появата на точковидни, зачервени лезии с овални, продълговати или полулунни сивобелезникави на цвят мехурчета, като могат да достигнат размери до около десет милиметра.
- разновидности на обрива при болестта ръка-крак-уста: макар и в по-редки случаи е възможно засягане от обрива предимно на областта около седалището и задната повърхност на бедрата, лактите и коленете, лицето, рамената и други, като лезиите могат да са макули и папули, да се трансформират във везикули или обривът да е лихеноиден. Тези разновидности могат силно да затруднят диагнозата, имитирайки други заболявания.
- общи признаци: характерни за болестта ръка-крак-уста са общите оплаквания, като отпадналост, умора, мускулни болки, липса на апетит, главоболие, повишена раздразнителност, сънливост, чести са коремните болки и диария, както и хрема и подобни на настинка симптоми, повишено слюноотделяне. Обикновено тези признаци, заедно с фебрилитета, отшумяват в рамките на около една седмица без тежки последици и без необходимост от специфична терапия, прилагат се общи мерки.
- еволюция на инфекцията: болестта в типичния случай стартира с повишение на температурата, към която в рамките на няколко дни се наслагват общите оплаквания и промените в устната кухина. В рамките на до два или три дни след появата на промените в устната кухина обикновено се развива и характерният обрив. Заболяването показва склонност към самоограничаване в рамките на седем до десет дни.
Изображения: dermnetnz.org, CC BY-NC-ND 3.0 NZ
5.2. Риск от усложнения при коксаки вирусна инфекция
Болестта ръка-крак-уста в масовия случай показва доброкачествен ход на протичане със склонност към самоограничаване на проявите.
В редки случаи е възможно тежко протичане с развитие на някои усложнения с ниска честота, изискващи своевременна медицинска намеса, като например:
- дехидратация: болезненият енантем в устната кухина, болките в гърлото и общото неразположение при някои деца могат да провокират отказ от прием на храна и течности, което от своя страна крие риск от обезводняване. Рискът от дехидратация е най-висок за децата от най-малката възрастова група (между една и три години), тъй като при тях тези промени се развива изключително бързо и динамично
- менингит: в редки случаи е възможно проникване на вирусите, особено на някои от по-вирулентните щамове, през кръвно-мозъчната бариера и засягане на централната нервна система с различни по вид и тежест неврологични усложнения
- енцефалит: описани са спорадични случаи на развитие на енцефалит в хода на коксаки вирусната инфекция, като рисков фактори са заразяването с редки, но силно вирулентни щамове, ниска имунна защита, наличие на подлежащи заболявания
Коментари към Инфекция с коксаки вирус: болест ръка-крак-уста
Мс
Какво трябва да предприема ако ноктите почнат да падат?
Консултирайте се с лекуващия лекар.
Какво трябва да предприема ако ноктите почнат да падат?