- Какво представлява инфекцията с коксаки вирус: болест ръка-крак-уста
- Честота и разпространение при коксаки вирусна инфекция
- Причини и рискови фактори за инфекция с коксаки вирус
- Заразяване с коксаки
- Характерни симптоми при коксаки вирусна инфекция
- Коксаки при възрастни
- Коксаки вирус - колко време си заразен?
- Диагноза и изследвания при инфекция с коксаки вирус
- Лечение при инфекция с коксаки вирус
- Последици след прекарана инфекция с коксаки вирус
- Изграждане на имунитет след коксаки вирусна инфекция
6. Коксаки при възрастни
Коксаки вирусната инфекция е характерна за ранната детска възраст, въпреки което заболяването може да засегне и лица в млада, активна и напреднала възраст, които нямат изграден имунитет, съответно не са преболедували от инфекцията в ранна възраст. Болестта при деца и възрастни показва тенденция към леко протичане и самоограничаване на оплакванията.
6.1. Особености в протичането при възрастни
Счита се, че коксаки вирусната инфекция протича леко както при деца, така и при възрастни, като много често при възрастни инфекцията протича атипично, с едва набелязани симптоми и склонност към бързо самоограничаване дори без прилагане на каквато и да е форма на лечение. Характерно за болестта при възрастни е следното:
- давност на оплакванията: в общия случай оплакванията при коксаки-вирусна инфекция при възрастни са с давност от около седем до десет дни и често протичането е протрахирано в сравнение с давността при инфекция в ранна детска възраст
- риск от разпространение на инфекцията: важна особеност е, че пациентите са заразни, дори когато общото им състояние и относително добро и запазено. По тази причина се препоръчва изолиране на засегнатите лица и домашен престой за период от около една седмица или до отшумяване на оплакванията и обривните лезии
- риск от тежко протичане: бурно и тежко протичане може да се очаква при лица с драстично отслабена имунна система в резултат от друго тежко подлежащо заболяване, продължителна и агресивна имуносупресивна терапия, тежки оперативни интервенции
6.2. Характерни оплаквания и риск от усложнения
Характерно за инфекцията при възрастни е честата липса на специфични оплаквания, атипично или протрахирано протичане и бързо самоограничаване, като в много случаи инфекцията остава неразпозната, тъй като пациентите не търсят медицинска помощ и прилагат самолечение в домашни условия.
При симптоматичните форми на заболяването клиничната картина на инфекцията при възрастни не се различава особено от тази в ранна детска възраст, като доминиращите оплаквания включват язви и афтозни промени в устната кухина, сърбящ обрив по дланите и стъпалата, болки в гърлото по типа на херпангина и различни по вид и тежест общи, неспецифични, често с грипоподобен характер оплаквания (висока температура, умора, слабост, болки в мускули и стави, липса на апетит и други).
Обривът при някои пациенти може да обхване други части на тялото, показвайки разновидности в еволюцията, което допълнително затруднява диагностиката.
Рискът от усложнения вследствие на коксаки-вирусна инфекция, се счита за нисък, въпреки което състоянието не бива да се неглижира. Основен риск крие развитието на обезводняване, а сред редките усложнения на болестта се включват неврологичните увреждания, включително енцефалит, менингит, някои форми на парализа, както и промени по ноктите на ръцете и/или краката с висок риск от изпадането им.
6.3. Особености в лечението
Коксаки-вирусната инфекция при възрастни в масовия случай показва тенденция към самоограничаване на симптомите, дори без провеждане на каквото и да е лечение. Обикновено се препоръчват симптоматични и общи мерки с цел подобряване комфорта на пациентите и ускоряване на възстановяването:
- лекарствена терапия: лечението на инфекцията е неспецифично, предимно симптоматично, като се използват антипиретици при висока температура, противовъзпалителни и обезболяващи средства, разтвори или вода за уста за по-бързо овладяване на афтозните промени, като при възрастни опциите на избор са много по-широки в сравнение с детската възраст, което позволява използването на голям арсенал от симптоматични средства, а не ограничаване до няколко препарата
- общи мерки: допълнително се препоръчва прием на достатъчно течности и избягване на храни, които могат да провокират дразнене на лигавицата на устната кухина. Необходимо е осигуряване на почивка и покой, изолиране на болните за намаляване риска от предаване на заразата
- лечение на усложненията: с повишено внимание се подхожда при признаци за развитие на усложнения (неврологични оплаквания, промени в съзнанието, вторични бактериални инфекции), при лица със силно отслабена имунна защита и полиморбидни пациенти (с множество подлежащи заболявания)
Коментари към Инфекция с коксаки вирус: болест ръка-крак-уста
Мс
Какво трябва да предприема ако ноктите почнат да падат?
Консултирайте се с лекуващия лекар.
Какво трябва да предприема ако ноктите почнат да падат?