- Какво представлява метаболитният синдром?
- Честота и разпространение
- Причини и рискови фактори за развитие на метаболитен дисбаланс
- Симптоми при метаболитни нарушения
- Усложнения при метаболитен синдром
- Изследвания и диагноза при метаболитен синдром
- Общи мерки, добавки и диета при метаболитен синдром
- Лекарства за лечение на метаболитен синдром
- Метаболитен синдром и бременност
9. Метаболитен синдром и бременност
Наличието на диагностициран метаболитен синдром по време на бременността излага бъдещите майки на многобройни и разностранни рискове, поради което бременността сама по себе си се води рискова, съответно жените се проследяват по-често и по-често се назначават съответните лабораторни изследвания за оценка нивата на кръвната захар и показателите от липидния профил. При всеки преглед е необходимо измерване на теглото и измерване на кръвното налягане.
Сами по себе си много от компонентите на метаболитния синдром, като затлъстяване, високо кръвно и инсулинова резистентност, излагат бременните на по-висок риск от различни патологии, а едновременното им въздействие може да има изключително неблагоприятни последици.
Ранното разпознаване на рисковете и назначаване на подходяща терапия и проследяване играе ключова роля при бременните жени с метаболитно заболяване.
9.1. Трудно забременяване и износване на плода
Метаболитният синдром рефлектира върху фертилните способности (липса на овулация, нарушения в менструалния цикъл) и може значително да затрудни успешното забременяване, като допълнително излага на риск от развитие на спонтанен аборт, наличие на кухо яйце, прокървяване в ранните срокове от бременността, нарушения при имплантацията и други.
Допълнително, при наличие на подлежащ метаболитен синдром, бременните са изложени на многократно по-висок риск от различни патологии на бременността, включително нарушения в позицията на плацентата и нейните съдове, отлепване на плацентата, предлежаща плацента (плацента превия), контракции в ранен срок на бременността, нарушения на плода, чести урогенитални инфекции и много други.
За намаляване на тези рискове се препоръчва предварителна съвместна колаборация с наблюдаващия акушер-гинеколог, който да даде необходимите съвети и насоки за успешно забременяване и износване на плода. Често още в процеса на планиране на бременността е необходимо стартиране на подходящо лечение за контролиране на метаболитния дисбаланс и улесняване на забременяването.
9.2. Гестационен диабет
Един от основните и най-чести рискове, асоциирани с метаболитния синдром, но наблюдаван често и при жени без метаболитно заболяване, но с подлежащо затлъстяване, диабет, инсулинова резистентност, е развитието на гестационен диабет. Състоянието се характеризира с развитието на диабет, провокиран от хода на бременността, като след раждане промените подлежат на обратно развитие.
Характерно е:
- причини: сред основните причини за развитие на гестационен диабет се включват подлежаща инсулинова резистентност в комбинация с генетични фактори (фамилна обремененост)
- неспецифични оплаквания: състоянието инициално може да протече с неспецифични оплаквания, идентични на характерните за бременността, като гадене, повръщане, умора, промени в апетита, склонност към задръжка на течности, податливост към урогенитални инфекции и други
- рискове: високата кръвна захар излага плода на различни рискове, включително риск от патологии и аномалии, преждевременно раждане, екстремна хипогликемия на плода след раждане, удължена неонатална жълтеница, прекомерно наддаване на тегло, риск от късни усложнения и други, поради което е необходимо стриктно проследяване на серумната глюкоза и ранно предприемане на съответните мерки
9.3. Прееклампсия
Прееклампсията представлява рисково състояние, характерно само за периода на бременността. Характеризира се с триадата от високо кръвно, отоци и протеинурия (наличие на белтък в урината) в комбинация с някои неспецифични оплаквания, включително главоболие, умора, болки в коремната област, риск от гърчове и други.
Причините за развитие са многобройни, като сред основните се включват възраст над 35 години, тютюнопушене, гестационен диабет, хипертония преди забременяване.
Тъй като единственото ефективно лечение на прееклампсията е предизвикване на родоразширение (което при някои жени може да е в твърде ранен срок от бременността), най-важните мерки са насочени към превенцията на състоянието. Необходимо е стриктно проследяване на кръвното налягане, провеждане на ранно и ефективно лечение, както и ограничаване на рисковите фактори.
9.4. Лечение на метаболитен синдром при бременни
Ранното, целенасочено и комплексно лечение на метаболитното заболяване по време на бременност (за предпочитане още при планиране на бременността) значително редуцира рисковете и усложненията, които състоянието крие. Тъй като при бременни се подхожда внимателно и не може да се прилагат значителен процент от лекарствата, то основните мерки са насочени към промени в храненето и ограничаване на рисковите фактори:
- диета: диетата има ключова роля и е основното средство за манипулация на симптомите при бременни. Необходим е повишен прием на пресни плодове и зеленчуци, ядки, зърнени храни (богати на фибри за профилактика на констипация), бяло месо. За изготвяне на оптимално и пълноценно меню може да се наложи консултация със специалист
- прием на течности: адекватният прием на течности намалява рисковете от задръжка в организма и формиране на отоци, подпомага отстраняването на отпадните продукти, необходимо е за оптималното функциониране на всички органи и системи, като се препоръчва наблягане на приема на вода, неподсладен чай (плодов, лайка, липа), айрян, прясно мляко с избягване на подсладени напитки, газирани и алкохолни напитки
- движение: обездвижването по време на бременност крие високи рискове и не се препоръчва, с изключение на случаите при които имат патологии на плацентата. Препоръчват се ежедневни разходки с интервали на почивка, плуване, гимнастик или йога за бременни и други
- ограничаване на рисковите фактори: отказ от тютюнопушене, ограничаване или пълно преустановяване консумацията на кафе и кофеин съдържащи храни и напитки, редуциране на стреса, осигуряване на необходимия сън и почивка
- редовни изследвания и проследяване: при високо рискови пациенти може да се наложи проследяване на съответните показатели (кръвно налягане, кръвна захар, тегло, липиден профил) на всеки две седмици. Ранното установяване на отклонения позволява своевременно предприемане на съответните действия
- лекарства: за лечение на високо кръвно по време на бременност основната опция на избор е метилдопа, за овладяване на промените в кръвната захар под внимание може да се прилага метформин, а при липса на ефект се преминава към инсулин. Лекарствата за овладяване на липидните нарушения не се препоръчват по време на бременност, а лекарствата за потискане на апетита и редукция на теглото са абсолютно противопоказани
Коментари към Метаболитен синдром