- Какво представлява Базедовата болест
- Честота и разпространение при Базедова болест
- Причини и рискови фактори при Базедова болест
- Характерни симптоми и признаци при Базедова болест
- Усложнения при Базедова болест
- Диагностика и изследвания при Базедова болест
- Терапевтичен подход при Базедова болест
- Живот с Базедова болест
- Базедова болест и бременност
5. Усложнения при Базедова болест
Не лекуването или неправилното лечение на Базедовата болест, както и наличието на някои провокиращи фактори (други заболявания, бременност, операции, психоемоционален стрес и т.н.) могат да провокират развитието усложнения.
5.1. Тиреотоксична криза или кома
Най-сериозното и застрашаващо живота усложнения на Базедовата болест е тиреотоксичната криза. При настъпване на това усложнение се наблюдава утежняване на оплакванията, появяват се повишена температура на тялото (до 39-40°С), профузна диария и повръщане, дехидратация, пациентите стават отпуснати, дезориентирани, променя се съзнанието им и може да се стигне до кома. Състоянието изисква спешна хоспитализация и активно лечение, въпреки това в над 10% от случаите завършва фатално.
Тиреотоксичната криза се провокира се от многобройни фактори и протича в зависимост от тежестта и клиничните прояви в три стадия:
- провокатори: основни провокатори са подлежаща инфекция или други остро заболяване, предшестваща тежка травма или хирургична интервенция, прием на някои лекарства, сърдечно-съдови инциденти, неконтролиран диабет и свързаните с него усложнения, бременност, раждане, промени в приеманите лекарства за щитовидна жлеза и техните дози и много други.
- първи стадий: характерна е тахикардия над 150 удара в минута, ритъмни нарушения, фебрилно състояние, мускулна слабост, обилно изпотяване, дехидратация и редица общи прояви.
- втори стадий: налице са характерните за първи стадий прояви в комбинация със сериозни невропсихични проявления (дезориентация, сомнолентност, нарушения в съзнанието).
- трети стадий: налице са характерните за първи стадий прояви в комбинация с развитие на кома и загуба на съзнание.
5.2. Сърдечно-съдови усложнения
Изключително характерни за Базедовата болест са сърдечно-съдовите усложнения, които се развиват при значителен процент от пациентите, особено при наличието на други рискови фактори, провокиращи и съдействащи за развитие на усложнения (вредни навици, инфекции, стрес, лекарства, други заболявания).
Болестта на Грейвс крие висок риск от развитие на различни ритъмни нарушения, аритмия, промени във функционалната и структурна активност на сърдечния мускул, което от своя страна излага пациентите на риск от сърдечна недостатъчност, инфаркт на миокарда, мозъчно-съдови инциденти и други сърдечно-съдови усложнения.
5.3. Хормонални усложнения
Хормоналните усложнения са често наблюдавани при пациентите с Базедова болест, като засягат и двата пола, провокирайки намаление на либидото, промени в нивата на мъжките и женските полови хормони, нарушения във фертилните възможности, включително и безплодие с невъзможност за осъществяване на репродуктивните планове.
При двойките с репродуктивни нарушения изследването на функцията на щитовидната жлеза е една от първите крачки за установяване етиологията на състоянието, като след провеждане на съответната терапия при много от тях се регистрира желаният успех.
5.4. Чупливи кости и остеопороза
Високите нива на щитовидни хормони водят по сложен и комплексен механизъм до намалено усвояване на калция и различни по вид нарушения на калциево-фосфорния метаболизъм, който играе ключова роля за поддържането на състоянието на опорно-двигателния апарат.
По тази причина при пациенти с Базедова болест, особено при продължително персистиране на промените в нивата на щитовидните хормони, е налице висок риск от изтъняване на костите и развитие на остеопоротични промени, патологични фрактури и редица други усложнения в резултат от нарушения костен метаболизъм.
Коментари към Базедова болест