- Какво представлява дивертикулитът
- Разпространение на дивертикулит
- Дивертикулит и дивертикулоза
- Причини и рискови фактори при дивертикулит
- Патологични промени при дивертикулит
- Симптоми и признаци при дивертикулит
- Диагностициране на дивертикулит
- Лечение на дивертикулит
- Усложнения при дивертикулит
- Живот с дивертикулоза
- Диета при дивертикулит
5. Патологични промени при дивертикулит
Дивертикулитите представляват патологични разширения, които са слабост на стената на дебелото черво. Самият колон има само един пълен мускулен слой, докато тънките черва и ректума имат два мускулни слоя. Външният мускулен слой на дебелото черво се представя като така наречените тении, които са отличителен белег за разпознаването на дебелото черво. Именно поради тези причини дивертикулите се срещат най-често в дебелото черво.
С напредване на възрастта колагенът на стената на дебелото черво е по-малко, което води до намалена еластичност и риск от мукозна херния, което реално води до формиране на дивертикул. По този начин по-твърдата стена на дебелото черво е по-склонна към субмукозни разкъсвания, което от своя страна може да допринесе за херния.
Диетичните навици също могат да бъдат важен фактор, допринасящ за развитието на дивертикулоза. Бавното време на преминаване през дебелото черво, голямото тегло на изпражненията и намаляването на честотата на изпражненията (констипация) могат да допринесат за образуването на дивертикул. Проучвания за определяне кои диетични компоненти имат най-голям ефект върху навиците на изпражненията показват, че стандартната западна диета (високо съдържание на червено месо, ниско съдържание на фибри) има силна връзка в честотата на дивертикулозата.
Истинските дивертикули обхващат всички слоеве на стомашно-чревната стена. Фалшивите дивертикули или псевдодивертикулите не съдържат мускулни слоеве или адвентиция, а включват само субмукозата и лигавицата.
Дивертикулит се определя като възпаление на един или повече дивертикули. Патогенезата остава неизяснена. Фекални маси или несмлени частици храна могат да се съберат в дивертикула, причинявайки обструкция. Тази обструкция може да доведе до раздуване на дивертикулите и създаване на среда, благоприятстваща бактериалния растеж. След това настъпва нарушение на кръвоснабдяването и последваща перфорация. Дивертикулитът често е лек. Въпреки това, по-големите перфорации и по-обширното заболяване водят до образуване на абсцес или перитонит.
Коментари към Дивертикулит
Неделчо Деветаков
Прекрасна статия, но моля дайте подробности за тези които вече имат доказана дивертикулоза какъв хранителен режим да поддържат?
Хранителният режим при дивертикулоза има за цел да намали риска от усложнения и да овладее симптомите. Ето някои общи диетични насоки:
По време на обостряне на дивертикулит спазвайте течна диета, например бульон, бистри сокове като ябълка, червена боровинка и грозде (избягвайте портокалов сок).
Прекрасна статия, но моля дайте подробности за тези които вече имат доказана дивертикулоза какъв хранителен режим да поддържат?