- Какво представлява дивертикулитът
- Разпространение на дивертикулит
- Дивертикулит и дивертикулоза
- Причини и рискови фактори при дивертикулит
- Патологични промени при дивертикулит
- Симптоми и признаци при дивертикулит
- Диагностициране на дивертикулит
- Лечение на дивертикулит
- Усложнения при дивертикулит
- Живот с дивертикулоза
- Диета при дивертикулит
10. Живот с дивертикулоза
Прогнозата при пациенти с дивертикулит зависи от тежестта на заболяването, наличието на усложнения и наличието на съпътстващи заболявания. По-младите пациенти с дивертикулит може да имат по-тежко заболяване, вероятно поради забавяне на диагнозата и лечението. Имуносупресираните пациенти имат значително по-висока заболеваемост и смъртност поради сигмоиден дивертикулит.
От пациентите, които имат дивертикули, 80-85% остават безсимптомни. Приблизително 5% развиват дивертикулит, а около 20% от тези с дивертикулит развиват някои от по-горе посочените усложнения, често водещи до хирургично лечение. Тези усложнения включват образуване на абсцес, перфорация, перитонит, образуване на фистула.
При прогнозирането на пациенти трябва да се имат предвид следните факти:
- След първата поява на остър дивертикулит, 5-годишният процент на рецидив е 20%.
- Консервативно лекуваните пациенти, имат честота на рецидив от 20-35%.
- Всички проучвания са показали значителна връзка между затлъстяването и риска от развитие на дивертикулит. В голямо перспективно проучване е доказано, че пациентите с висок индекс на телесна маса са има имали по-висок относителен риск от развитие на дивертикулит.
Пациентите с дивертикулит могат да водят напълно нормален начин на живот, като важно е избягването на рисковите фактори, тъй като има голям риск от рецидив след първоначално лечение. Особено важно за пациентите е спазването на хранителен режим и физическа активност.
Коментари към Дивертикулит
Неделчо Деветаков
Прекрасна статия, но моля дайте подробности за тези които вече имат доказана дивертикулоза какъв хранителен режим да поддържат?
Хранителният режим при дивертикулоза има за цел да намали риска от усложнения и да овладее симптомите. Ето някои общи диетични насоки:
По време на обостряне на дивертикулит спазвайте течна диета, например бульон, бистри сокове като ябълка, червена боровинка и грозде (избягвайте портокалов сок).
Прекрасна статия, но моля дайте подробности за тези които вече имат доказана дивертикулоза какъв хранителен режим да поддържат?