- Какво представлява дивертикулитът
- Разпространение на дивертикулит
- Дивертикулит и дивертикулоза
- Причини и рискови фактори при дивертикулит
- Патологични промени при дивертикулит
- Симптоми и признаци при дивертикулит
- Диагностициране на дивертикулит
- Лечение на дивертикулит
- Усложнения при дивертикулит
- Живот с дивертикулоза
- Диета при дивертикулит
7. Диагностициране на дивертикулит
Диагнозата остър дивертикулит обикновено може да се постави въз основа на анамнезата и резултатите от физикалния преглед, но лабораторните тестове могат да бъдат от полза, когато диагнозата е под съмнение, както следва:
- Броят на белите кръвни клетки може да покаже левкоцитоза, но при имунокомпрометирани пациенти не се наблюдава такова завишаване на стойностите
- Електролитният баланс (йонограма) може да бъде от ползва при пациенти, които имат симптоми като повръщане и диария.
- Оценка на бъбречната функция при прилагането на интравенозни контрастни материи за диагностициране.
- Нивата на чернодробните ензими и липаза могат да помогнат за изключване на други причини за коремна болка.
- Анализът на урината може да разкрие коловезикуларна фистула.
- Културата на урината може да различи стерилна пиурия, дължаща се на възпаление, от полимикробна инфекция, дължаща се на фистула.
При някои от пациентите с дивертикули може да липсва каквато и да е симптоматика, докато не настъпи инфекция или възпаление с някои от последващите усложнения. Именно това прави поставянето на диагнозата трудна. Голяма част от пациентите имат дивертикули без дори да подозират за тях за дълъг период от време. За диагностициране на заболяването се предпочитат следните методи:
- Компютърна томография (скенер на корем) - образно изследване, което се счита за най-добрия метод за потвърждаване на диагнозата. Чувствителността и специфичността, особено с контрастна материя, може да достигне до 97%. Наличието на газ под диафрагмата говори за перфорация и нуждата от спешна оперативна намеса. Възможните находки при скенер на корем включват следното:
- възпаление на периколичната мастна тъкан
- дивертикули
- задебелена дебелочревна стена
- абсцеси
- Колоноскопия - ендоскопското изследване на дебелото черво представлява златен стандарт за диагностициране на различни доброкачествени и злокачествени заболявания на дебелото черво. То се използва както с диагностична, така и с терапевтична цел. Самата колоноскопия трябва да се извърши при напълно почистено дебело черво за по-добра визуализация. При неподготвените пациенти шансът за изпускане на патологичен процес е голям. Самите дивертикули, особено по-големите, могат да създадат "лъжлив лумен", при което ендоскопистът да попадне в дивертикула и да се стигне до перфорация (ятрогенна).
7.1. Диференциална диагноза
Диференциалната диагноза при пациенти с дивертикулит е изключително широка и обхваща множество заболявания, протичащи със сходна симптоматика. Затова се използват различни образни и ендоскопски изследвания, които да потвърдят или отхвърлят диагнозата. Сред най-честите заболявания в диференциалната диагноза са:
- Остър апендицит
- Остър панкреатит
- Тазово-възпалителна болест
- Инфекция на пикочните пътища
- Мезентериална тромбоза
- Пептична язвена болест
7.2. Класификация
След диагностициране на дивертикулит лекуващият лекар има задачата да оцени тежестта на заболяването, като основно се прилага класификацията на Хинчи (Hinchey). Именно тя разделя заболяването на следните стадии:
- Стадий 0 - асимптоматична дивертикулоза
- Стадий 1а - неусложнен дивертикулит
- Стадий 1b - дивертикулит с флегмонозен перидивертикулит
- Стадий 2а - дивертикулит със скрита перфорация и абсцес с диаметър под 1см
- Стадий 2b - дивертикулит с абсцес над 1см
- Стадий 3а - дивертикулит със симптоми, но без усложнения
- Стадий 3b - рецидивиращ дивертикулит без усложнения
- Стадий 3c - рецидивиращ дивертикулит с усложнения
Коментари към Дивертикулит
Неделчо Деветаков
Прекрасна статия, но моля дайте подробности за тези които вече имат доказана дивертикулоза какъв хранителен режим да поддържат?
Хранителният режим при дивертикулоза има за цел да намали риска от усложнения и да овладее симптомите. Ето някои общи диетични насоки:
По време на обостряне на дивертикулит спазвайте течна диета, например бульон, бистри сокове като ябълка, червена боровинка и грозде (избягвайте портокалов сок).
Прекрасна статия, но моля дайте подробности за тези които вече имат доказана дивертикулоза какъв хранителен режим да поддържат?