Дивертикулит
- Какво представлява дивертикулитът
- Разпространение на дивертикулит
- Дивертикулит и дивертикулоза
- Причини и рискови фактори при дивертикулит
- Патологични промени при дивертикулит
- Симптоми и признаци при дивертикулит
- Диагностициране на дивертикулит
- Лечение на дивертикулит
- Усложнения при дивертикулит
- Живот с дивертикулоза
- Диета при дивертикулит
1. Какво представлява дивертикулитът
Дивертикулит, по-специално дивертикулит на дебелото черво, представлява стомашно-чревно заболяване, характеризиращо се с възпаление на патологични разширения, засягащи стената на дебелото черво, наречени - дивертикули. Симптомите обикновено включват болка в долната част на корема с внезапно начало, но началото може да се появи и след няколко дни. Някои от пациентите имат гадене, диария или запек. Наличието на висока температура, треска или кръв в изпражненията предполагат усложнение. Възможни са повтарящи се епизоди на по-горе посочените симптоми.
Самите дивертикули представляват торбовидни разширения, които възникват при слабост на външните мускулни слоеве на дебелочревната стена. Дивертикулите могат да засегнат всяка една част от дебелото черво, но най-често се срещат в лявото дебело черво (низходящ колон и сигмоидно дебело черво). В основата на патофизиологията на дивертикулите е повишеното налягане, което най-често се създава при констипация. Най-високото разпространение на дивертикулите е в Северна Америка, където приблизително 50% от по-възрастното население има дивертикулоза. Въпреки че дивертикулит обикновено се счита за заболяване на по-възрастните хора, до 20% от пациентите с дивертикулит са на възраст под 50 години. В хроничната му форма пациентите могат да имат повтарящи се пристъпи на дивертикулит.
Причините за дивертикулит са неясни. Рисковите фактори включват затлъстяване, липса на физическа активност, тютюнопушене, фамилна анамнеза за заболяването и употреба на нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС). Ролята на диета с ниско съдържание на фибри като рисков фактор е неясна.
Наличието на торбовидни разширения на стената на дебелото черво, които не са възпалени, е състояние известно като дивертикулоза. В медицинската практика трябва да се прави диференциална диагноза между двете състояния. Въпреки това, всяка дивертикулоза има тенденция за възпаление и възниква между 10% и 25% в даден момент и се дължи на бактериална инфекция.
Диагнозата обикновено се поставя чрез компютърна томография, въпреки че кръвни изследвания, колоноскопия или серия от изследвания на долен гастроинтестинален тракт също могат да бъдат в подкрепа.
Превантивните мерки включват избягване на рисковите фактори като затлъстяване, липса на активност и тютюнопушене. Съществуват различни медикаменти, известни като биологична терапия, които са с висока ефективност за предотвратяване на инфекция и възпаление при пациенти с дивертикулоза. Избягването на ядки и семена като превантивна мярка вече не се препоръчва, тъй като няма доказателства, че те играят роля в инициирането на възпаление на дивертикулите. При лек дивертикулит се препоръчват антибиотици през устата и диета, включваща основно течни храни. Пробиотиците като превантивна мярка са с неизяснена ефективност.
При дивертикулит се наблюдават различни усложнения като образуване на абсцес, образуване на фистули, перфорация на дебелото черво и някои от тези състояния налагат оперативно лечение.
Разпространение на дивертикулит
Дивертикулит е едно сравнително широко разпространено заболяване в световен мащаб, като може да обхване хора на всяка възраст. Честотата нараства с възрастта. Повечето пациенти са на възраст над 50 години. В ранните направени епидемиологични проучвания е отбелязано преобладаване на мъжете, но в днешно време съотношението между мъже и жени е изравнено. Има подчертано преобладаване при жените на пациенти на възраст над 70 години.
Дивертикулит и дивертикулоза
Дивертикулозата и дивертикулит са взаимно свързани гастроинтестинални заболявания, която засягат дебелото черво. При дивертикулозата се наблюдават торбовидни патологични разширения или джобове (дивертикули) в дебелочревната лигавица. Когато тези дивертикули се възпалят или инфектират, заболяването се дефинира като дивертикулит.
Причини и рискови фактори при дивертикулит
Дивертикулите обикновено се развиват чрез разтягане на дебелочревната стена. Самото разтягане най-често се образува поради повишеното интралуменално налягане. Това кара патологичните разширения да изпъкнат през цялата дебелина на дебелото черво. Дивертикулит възниква, когато се наблюдава инфекция и възпаление на самите дивертикули, тъй като в тях се създава среда, която благоприятства бактериалния растеж.
Патологични промени при дивертикулит
Дивертикулитите представляват патологични разширения, които са слабост на стената на дебелото черво. Самият колон има само един пълен мускулен слой, докато тънките черва и ректума имат два мускулни слоя. Външният мускулен слой на дебелото черво се представя като така наречените тении, които са отличителен белег за разпознаването на дебелото черво. Именно поради тези причини дивертикулите се срещат най-често в дебелото черво.
Дивертикулит се определя като възпаление на един или повече дивертикули. Патогенезата остава неизяснена. Фекални маси или несмлени частици храна могат да се съберат в дивертикула, причинявайки обструкция. Тази обструкция може да доведе до раздуване на дивертикулите и създаване на среда, благоприятстваща бактериалния растеж.
Симптоми и признаци при дивертикулит
Дивертикулит възниква, когато самите патологични разширения, наречени дивертикули, се възпалят или инфектират. Клиничната изява на дивертикулит зависи от локализацията на засегнатия участък, тежестта на възпалителни процес и наличието на усложнения. Някои от честите симптоми на заболяването са гадене,повръщане,висока температура, коремна болка и други.
Диагностициране на дивертикулит
При някои от пациентите с дивертикули може да липсва каквато и да е симптоматика, докато не настъпи инфекция или възпаление с някои от последващите усложнения. Именно това прави поставянето на диагнозата трудна. Голяма част от пациентите имат дивертикули без дори да подозират за тях за дълъг период от време. За диагностициране на заболяването се предпочитат основно образни методи (компютърна томография с контрастна материя) или ендоскопско изследване (фиброколоноскопия).
Лечение на дивертикулит
Лечението на пациенти с дивертикулит зависи от тежестта на тяхната изява, наличието на усложнения и придружаващи заболявания. Неусложненият дивертикулит може да се лекува изцяло амбулаторно (без нужда от хоспитализация в лечебно заведение). Усложненото заболяване изисква по-агресивен подход, който често може да изисква спешна спешно или планово хирургично лечение. За правилна оценка на тежестта на заболяването се използва модифицираната класификация на Hinchey, като се основава основно на резултатите от компютърната томография.
Усложнения при дивертикулит
Усложненията на дивертикулит могат да бъдат по-тежки при имунокомпрометирани пациенти (реципиенти на трансплантирани органи, дългосрочно лечение с кортикостероиди, ХИВ-положителни). Тези пациенти са по-склонни да имат някои от усложненията. Сред най-честите усложнения при дивертикулит са образуване на абсцес, чревна обструкция, образуване на фистула и др.
Живот с дивертикулоза
Прогнозата при пациенти с дивертикулит зависи от тежестта на заболяването, наличието на усложнения и наличието на съпътстващи заболявания. По-младите пациенти с дивертикулит може да имат по-тежко заболяване, вероятно поради забавяне на диагнозата и лечението. Имуносупресираните пациенти имат значително по-висока заболеваемост и смъртност поради сигмоиден дивертикулит. Пациентите с дивертикулит могат да водят напълно нормален начин на живот, като важно е избягването на рисковите фактори, тъй като има голям риск от рецидив след първоначално лечение.
Диета при дивертикулит
Хранителният режим за дивертикулит е временна мярка, за да се даде възможност на храносмилателната система да преодолее възпалението. По-честото хранене на по-малки порции е препоръчително, докато кървенето и диарията отшумят. Пациентите обикновено се чувстват значително по-добре до няколко дни след започване на специфичния хранителен режим, заедно със специфично лекарствено лечение при дивертикулит.
Галерия
Библиография
https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/stomach-liver-and-gastrointestinal-tract/diverticular-disease-and-diverticulitis#:~:text=Diverticular%20disease%20and%20diverticulitis%20are,pockets%20become%20inflamed%20or%20infected.
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diverticulitis/symptoms-causes/syc-20371758
https://www.webmd.com/digestive-disorders/understanding-diverticulitis-basics
https://en.wikipedia.org/wiki/Diverticulitis
https://emedicine.medscape.com/article/173388-overview
Изображения: freepik.com
Коментари към Дивертикулит
Неделчо Деветаков
Прекрасна статия, но моля дайте подробности за тези които вече имат доказана дивертикулоза какъв хранителен режим да поддържат?
Хранителният режим при дивертикулоза има за цел да намали риска от усложнения и да овладее симптомите. Ето някои общи диетични насоки:
По време на обостряне на дивертикулит спазвайте течна диета, например бульон, бистри сокове като ябълка, червена боровинка и грозде (избягвайте портокалов сок).
Прекрасна статия, но моля дайте подробности за тези които вече имат доказана дивертикулоза какъв хранителен режим да поддържат?