Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Болест на Паркинсон Стадии на болестта на Паркинсон
Болест на Паркинсон
Автор: Камелия МетодиеваРедактор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • БИБЛИОГРАФИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
БИБЛИОГРАФИЯ
КОМЕНТАРИ
Болест на Паркинсон
  1. Какво представлява болестта на Паркинсон?
  2. Какво е разпространението на болестта на Паркинсон?
  3. Какви са причините за болестта на Паркинсон?
  4. Стадии на болестта на Паркинсон
  5. Каква е разликата между болестта на Паркинсон и паркинсонизъм?
  6. Симптоми и признаци при болестта на Паркинсон
  7. Какви са медицинските изследвания при болест на Паркинсон?
  8. Лечение на болестта на Паркинсон

4. Стадии на болестта на Паркинсон

Стадии на болестта на Паркинсон

Въпреки че болестта на Паркинсон е прогресивно състояние и се влошава с течение на времето, тя е силно индивидуална и засяга хората по различен начин. Не всички хора, които са диагностицирани със заболяването, ще изпитат всички симптоми, а симптомите могат да варират в зависимост от тяхната тежест при различните пациенти. Също така прогресията е с различна скорост при отделните индивиди. Все пак са установени етапи, които описват развитието на болестта.

Лекари по целия свят, които диагностицират неврологичното разстройство, използват скала, за да класифицират тежестта на симптомите. Оценяват се както моторните симптоми, като тремор и движение, така и немоторните признаци, като загуба на мирис. Има две основни скали, които лекарите използват: Unified Parkinson's Disease Rating Scale (UPDRS) и Hoehn and Yahr scale.

Стадии на болестта на Паркинсон

Болестта на Паркинсон се категоризира на пет етапа въз основа на прогресията на заболяването. Петте стадия помагат на лекарите да оценят доколко е напреднала болестта.

Продължителността на времето за преминаване през различните етапи варира при отделните индивиди. Не всички симптоми могат да възникнат при един индивид. Например, пациент може да има тремор, но балансът остава ненарушен. Освен това има налични лечения, които могат да помогнат при всеки етап от заболяването. Въпреки това, колкото по-рано е поставена диагнозата, толкова по-рано е етапът, при който се диагностицира болестта и толкова по-ефективно е лечението за облекчаване на симптомите.

4.1. Първи стадий

Първият етап е най-леката форма на болестта на Паркинсон. През този ранен стадий признаците на заболяването са леки и не нарушават ежедневните дейности и цялостния начин на живот.

Симптомите се наблюдават само от едната страна на тялото (едностранно засягане) и обикновено има минимално или никакво функционално увреждане. Признаците на заболяването в първи етап могат да са толкова минимални, че често са пропускани и човекът може да не потърси лекарска помощ или лекарят да не може да направи диагноза. Но семейството и приятелите могат да забележат промени в позата, ходенето или изражението на лицето.

Първи стадий на болестта на Паркинсон

Симптомите в стадий 1 могат да включват тремор, като интермитентен (протичащ с прекъсвания, периодичен) тремор на едната ръка, ригидност (скованост), усещане на едната ръка или крак по-тромав/а от другия крайник, засягане на едната страна на лицето, повлиявайки се лицевият израз.

Този етап е много труден за диагностициране и лекарят може да изчака да оцени дали симптомите се влошават с течение на времето, преди да постави официална диагноза. Предписаните лекарства могат да действат ефективно, като сведат до минимум и намалят симптомите на този етап.

4.2. Втори стадий

Вторият етап все още се счита за ранно заболяване и умерена форма на Паркинсон. Характеризира се със симптоми от двете страни на тялото (двустранно засягане) без нарушаване на равновесието.

Етап 2 може да се развие месеци или години след първата фаза. Признаците от първия етап става много по-забележими.

Симптомите на болестта на Паркинсон в стадий 2 могат да включват загуба на лицева експресия (израз на лицето), понижаване на мигането, нарушение на говора, мек глас, монотонен глас, затихване на говора след започване на говорене високо, неясна реч, скованост (ригидност) на мускулите на торса, която може да доведе до болка в гърба или врата, наведена поза и генерализирано забавяне на всички дейности на всекидневния живот. Възможно е да се развият трудности при ходене. През втория стадий равновесието не е нарушено.

Втори стадий на болестта на Паркинсон

На този етап обаче индивидът все още може да изпълнява задачи от ежедневието. Повечето хора във втора фаза могат да живеят самостоятелно, въпреки че е възможно да установят, че някои задачи отнемат повече време.

Диагнозата може да бъде лесна за идентифициране на този етап, ако пациентът има тремор. Обаче, ако първият етап е пропуснат и единствените симптоми на втората фаза са забавяне или липса на спонтанно движение, болестта на Паркинсон може да бъде погрешно интерпретирана като само напредваща възраст.

4.3. Трети стадий

Етап 3, средна фаза на болестта на Паркинсон, е основна повратна точка в прогресирането на заболяването. Много от симптомите са същите като тези във втори етап.

Третата фаза се характеризира със загуба на равновесие и забавяне на движението. Балансът се компрометира от невъзможността да се направят бързи, автоматични и неволеви рефлекси, необходими за предотвратяване на падането, и паданията са често срещани на този етап. Всички други симптоми на болестта на Паркинсон също присъстват на този етап и обикновено няма съмнение за диагнозата в третия етап.

Трети стадий на болестта на Паркинсон

Често лекарят ще диагностицира увреждания в рефлексите през този стадий, като стои зад пациента и внимателно дърпа раменете, за да определи дали пациентът има проблеми с поддържането на равновесие и пада назад (лекарят, разбира се, няма да остави пациента да падне).

Важен изясняващ фактор за третата фаза е, че пациентът все още е напълно независим в ежедневните дейности, като обличане, хигиена и хранене.

Лекарствата, комбинирани с трудова терапия, могат да намалят симптомите.

4.4. Четвърти стадий

В четвъртия етап болестта на Паркинсон напредва до тежко увреждащо заболяване. Независимостта и самостоятелността разграничава хората с фаза 3 на болестта на Паркинсон от тези с фаза 4.

Някои от пациентите в четвърти стадий е възможно все още да могат да ходят и да стоят прави без чужда помощ. Много от тях използват проходилка или друг тип помощно устройсто при придвижване.

Четвърти стадий на болестта на Паркинсон

На този етап пациентът не е в състояние да живее самостоятелно и се нуждае от помощ при някои ежедневни дейности поради значително намаляване на времето на движение и реакция.

Необходимостта от помощ в ежедневието определя този етап. Ако пациентът все още може да живее сам, то той все още се определя като трети стадий на болестта на Паркинсон.

4.5. Пети стадий

Етап 5 е най-напредналата фаза на болестта на Паркинсон и се характеризира с невъзможност за ставане от стола или от леглото без помощ, с тенденция за падане в правостоящо положение или препъване и залитане при ходене. Повишената скованост на краката може да причини замръзване при изправяне, което възпрепятства стоенето в изправено положение или ходенето. Пациентите в тази фаза се нуждаят от инвалидни колички и често не могат да стоят прави самостоятелно, без да паднат.

Пети стадий на болестта на Паркинсон

Необходима е денонощна асистенция през този стадий на заболяването, за да се намали рискът от падане и да се помогне на пациента с всички ежедневни дейности.

През петата фаза пациентът може също да изпитва объркване, халюцинации или заблуди. Голяма част от хората с Паркинсонова болест страдат от деменция. През тази фаза нежеланите реакции от лекарствената терапия често могат да надвишат ползите.

Следва: Каква е разликата между болестта на Паркинсон и паркинсонизъм?
Страници: 23456...16
4.1/5 30 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Болест на Паркинсон Генетичната предиспозиция увеличава риска от поява на болестта Рискови фактори за развитие на болест на Паркинсон Дефицит на допамин в мозъка: основна причина за поява на болестта Основни симптоми при болест на Паркинсон: тремор, нестабилна походка, когнитивен спад Тремор при болест на Паркинсон Основни симптоми при болестта на Паркинсон Стадии при болестта на Паркинсон Първи стадий при болестта на Паркинсон Втори стадий при болестта на Паркинсон Трети стадий при болестта на Паркинсон Четвърти стадий при болестта на Паркинсон Пети стадий при болестта на Паркинсон Нарушаване на позата и походката при Паркинсон Диагностициране на болест на Паркинсон Образна диагностика при болест на Паркинсон Комплексно лечение при болест на Паркинсон
1 от 19
Болест на ПаркинсонГенетичната предиспозиция увеличава риска от поява на болесттаРискови фактори за развитие на болест на ПаркинсонДефицит на допамин в мозъка: основна причина за поява на болесттаОсновни симптоми при болест на Паркинсон: тремор, нестабилна походка, когнитивен спадТремор при болест на ПаркинсонОсновни симптоми при болестта на ПаркинсонСтадии при болестта на ПаркинсонПърви стадий при болестта на ПаркинсонВтори стадий при болестта на ПаркинсонТрети стадий при болестта на ПаркинсонЧетвърти стадий при болестта на ПаркинсонПети стадий при болестта на ПаркинсонНарушаване на позата и походката при ПаркинсонДиагностициране на болест на ПаркинсонОбразна диагностика при болест на ПаркинсонКомплексно лечение при болест на ПаркинсонБолестта на ПаркинсонБолестта на Паркинсон и допамин

Библиография

https://parkinsonsdisease.net/basics/stages/
http://www.parkinson.org/Understanding-Parkinsons/What-is-Parkinsons/Stages-of-Parkinsons
https://www.webmd.com/parkinsons-disease/guide/parkinsons-disease-progression#1
https://www.healthline.com/health/parkinsons/stages
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320476.php
https://parkinsonsnewstoday.com/2017/06/15/5-stages-parkinsons-disease/

Коментари към Болест на Паркинсон

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 26 December 2020 в 23:03

    Яко Павлов

    Имам установена диагноза болест Паркерсон от 2000г. Има ли някаква връзка за кореспонденция и кандидатвансе за провеждане на тази операция описаната от Вас в гр.Варна.

    Здравейте! Това е информационна статия. Ето координати на здравното заведение: УМБАЛ "Света Марина" ЕАД, гр. Варна

  2. Яко Павлов  
    на 26 December 2020 в 09:53

    Имам установена диагноза болест Паркерсон от 2000г. Има ли някаква връзка за кореспонденция и кандидатвансе за провеждане на тази операция описаната от Вас в гр.Варна.

За статията
последна редакция: 24 окт 2024г.
създадена на: 29 окт 2015г.
прочетена: 149403 пъти
Още за Болест на Паркинсон
  • Новини за болестта на Паркинсон
  • Статии за болестта на Паркинсон
  • Алтернативна медицина при болестта на Паркинсон
  • Интервюта за болестта на Паркинсон
  • Научни публикации за болестта на Паркинсон
  • Нервна система
  • Растения и билки при болестта на Паркинсон
  • Хранене при болестта на Паркинсон
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival