Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Болест на Паркинсон Каква е разликата между болестта на Паркинсон и паркинсонизъм?
Болест на Паркинсон
Автор: Камелия МетодиеваРедактор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
КОМЕНТАРИ
Болест на Паркинсон
  1. Какво представлява болестта на Паркинсон?
  2. Какво е разпространението на болестта на Паркинсон?
  3. Какви са причините за болестта на Паркинсон?
  4. Стадии на болестта на Паркинсон
  5. Каква е разликата между болестта на Паркинсон и паркинсонизъм?
  6. Симптоми и признаци при болестта на Паркинсон
  7. Какви са медицинските изследвания при болест на Паркинсон?
  8. Лечение на болестта на Паркинсон

5. Каква е разликата между болестта на Паркинсон и паркинсонизъм?

Болестта на Паркинсон е форма на паркинсонизъм. Паркинсонизмът е един по-общ термин, използван за описание на набор от симптоми, които обикновено се свързват с болестта на Паркинсон, но понякога произтичат от други причини.

Основните признаци, характеризиращи паркинсонизма, включват тремор, ригидност (скованост), забавяне на движенията и проблеми с баланса.

Разликата между болестта на Паркинсон и паркинсонизма е важна, тъй като някои от тези други причини могат да се лекуват, докато други не реагират на лечение или лекарства.

Важно уточнение е, че не всички пациенти с паркинсонизъм страдат от болест на Паркинсон, но все пак над две трети (около 85 процента от случаите с паркинсонизъм) се дължат на болестта на Паркинсон. Някои лекарства, съдови нарушения и други невродегенеративни заболявания могат да предизвикат симптоми, идентични на болестта на Паркинсон. В действителност, в началото на болестния процес трудно може да се разбере дали пациентът има типичната болест на Паркинсон или синдром, който я имитира. Развитието на допълнителни симптоми и по-нататъшният ход на заболяването обикновено насочват към правилната диагноза.

Каква е разликата между болестта на Паркинсон и паркинсонизъм?

Други причини за паркинсонизъм, освен болестта на Паркинсон, могат да включват:

  • лекарства и токсични субстанции: странични ефекти на предписвани с рецепта медикаменти, употреба на наркотици, излагане на токсини от околната среда
  • други системни заболявания: инсулт, разстройства на щитовидната жлеза и паращитовидните жлези, възпаление на мозъка (енцефалит) в резултат на инфекция, прекомерно количество течност около мозъка (хидроцефалия), тумори в мозъка
  • други неврологични заболявания: болестта на Алцхаймер, болест на Леви, болест на Кройцфелд-Якоб, болест на Уилсън, болест на Хънтингтън
  • травми: повтарящи се травми на главата (например травма, свързана с практикуване на бокс и множество мозъчни сътресения)

Ранното разпознаване на различните форми на паркинсонизъм от истинската болест на Паркинсон играе важна роля в оптимизирането на последващата терапия и съответно ефективността от индивидуалното лечение.

5.1. Лекарствено индуциран паркинсонизъм

Лекарствено индуциран паркинсонизъм

Страничните ефекти на някои лекарства, особено тези, които влияят върху нивата на допамин в мозъка, като антипсихотици или антидепресанти, могат да предизвикат симптоми на паркинсонизъм.

Въпреки че треморът и постуралната нестабилност могат да бъдат по-малко тежки, е възможно затруднено разграничаване на това състояние от болестта на Паркинсон.

Лекарства, които могат да доведат до развитието на паркинсонизъм, включват антипсихотици, метоклопрамид, резерпин, тетрабеназин, някои блокери на калциевите канали, някои стимуланти, като амфетамини и кокаин. Обикновено след спиране на тези лекарства паркинсонизмът постепенно изчезва за седмици до месеци (срокът зависи от многобройни фактори, свързани с фармакокинетиката на лекарствата).

5.2. Прогресивна супрануклеарна парализа

Прогресивна супрануклеарна парализа

Прогресивната супрануклеарна парализа е една от най-често срещаните форми на атипичния паркинсонизъм.

Симптомите на състоянието обикновено започват след 50-годишна възраст и напредват по-бързо от болестта на Паркинсон.

Те включват дисбаланс и чести падания в началото на заболяването, ригидност на мускулите на туловището, промени в гласа, затруднено преглъщане, проблеми с движенията на очите, включително способността за движение на очите нагоре и надолу. Деменцията се развива на по-късен етап, като нейната тежест и скорост на прогресия варират при отделните пациенти.

Не съществуват лабораторни или образни изследвания за диагностициране и сигурно потвърждаване на прогресивната супрануклеарна парализа. Не съществува и специфично лечение на състоянието, терапии, като логопедия, кинезитерапия и антидепресанти, са от съществено значение при комплексното лечение и основни мерки за подобряване състоянието на засегнатите.

5.3. Кортикобазална дегенерация

Кортикобазална дегенерация

Кортикобазалната дегенерация е относително рядка атипична причина за развитие на паркинсонизъм.
Кортикобазалната дегенерация се развива след 60-годишна възраст и прогресира по-бързо от болестта на Паркинсон.

Първоначалните симптоми на кортикобазалната дегенерация включват асиметрична брадикинезия, ригидност, дистония и миоклонус на крайник, постурална нестабилност и речеви смущения. Често се установява и инвалидизираща апраксия на засегнатия крайник, когато се появят затруднения или невъзможност за извършване на координирани движения на засегнатия крайник, въпреки че няма слабост или загуба на чувствителност.

Не съществуват лабораторни или образни изследвания на мозъка за потвърждаване на диагнозата на кортикобазалната дегенерация. Диагнозата е предимно клинична.

Не съществува и специфично лечение. Поддържащо лечение, като ботулинов токсин за дистонията, антидепресанти, речева и физикална терапия, могат да бъдат от полза. Леводопа и допаминови агонисти (лекарства, показани при болестта на Паркинсон) рядко са ефективни при това състояние.

5.4. Множествена системна атрофия

Множествена системна атрофия

Множествената системна атрофия е термин, обединяващ няколко заболявания, при които една или повече системи в организма се влошават. Към категорията множествена системна атрофия спадат синдромът на Шай-Дрегер, стриатонигрална дегенерация и оливопонтоцеребрална атрофия.

Средната възраст на начало на състоянието е през петото десетилетие от живота. Симптомите включват брадикинезия, нарушено равновесие, анормална автономна функция, ригидност, трудности с координацията или комбинация от всички или някои от тези признаци.

Първоначално може да бъде трудно да се разграничи множествената системна атрофия от болестта на Паркинсон, въпреки че по-бързата прогресия, слабият отговор към лекарства, използвани при болестта на Паркинсон, както и развитието на други симптоми в допълнение към паркинсонизма могат да бъдат ключови за диференциране на диагнозата.

Не съществуват лабораторни или образни изследвания на мозъка за потвърждаване на диагнозата при множествена системна атрофия. Пациентите се повлияват слабо от лекарствата, показани при болестта на Паркинсон, което е един от диференциращите състоянието от болест на Паркинсон белези.

5.5. Съдов паркинсонизъм

Съдов паркинсонизъм

Множество микроинсулти могат също да станат причина за поява на паркинсонизъм. Пациентите с това заболяване е по-вероятно да се манифестират със затруднения в походката, отколкото тремор, показват тенденция да проявяват симптоми, които са по-силно изразени в долната част на тялото (долната част на тялото е по-силно засегната).

Някои пациенти са с анамнеза за внезапна поява на симптомите, докато при други е налице постепенно влошаване на състоянието.

Съдовият паркинсонизъм е статичен (или много бавно прогресиращ) в сравнение с други невродегенеративни заболявания, но също създава терапевтични затруднения и изисква комплексен подход, комбинация от медикаментозни и немедикаментозни средства и методи за лечение.

5.6. Деменция с телца на Леви

Деменция с телца на Леви

Деменция с телца на Леви е невродегенеративно заболяване, което води до прогресивно интелектуално и функционално влошаване на състоянието. Пациенти с деменция с телца на Леви обикновено имат ранни прояви на деменция, зрителни халюцинации, флуктуации (вариране) в когнитивния статус през деня, паркинсонизъм.

Не е необичайно за пациентите да се представят с когнитивни проблеми, особено речеви нарушения, известни като афазия.

Не са известни терапии за спиране или забавяне на прогресията на деменция с телца на Леви.
Състоянието се описва относително рядко, но трудно се повлиява, независимо от напредъка на съвременната медицина.

Следва: Симптоми и признаци при болестта на Паркинсон
Страници: 34567...16
4.1/5 30 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Болест на Паркинсон Генетичната предиспозиция увеличава риска от поява на болестта Рискови фактори за развитие на болест на Паркинсон Дефицит на допамин в мозъка: основна причина за поява на болестта Основни симптоми при болест на Паркинсон: тремор, нестабилна походка, когнитивен спад Тремор при болест на Паркинсон Основни симптоми при болестта на Паркинсон Стадии при болестта на Паркинсон Първи стадий при болестта на Паркинсон Втори стадий при болестта на Паркинсон Трети стадий при болестта на Паркинсон Четвърти стадий при болестта на Паркинсон Пети стадий при болестта на Паркинсон Нарушаване на позата и походката при Паркинсон Диагностициране на болест на Паркинсон Образна диагностика при болест на Паркинсон Комплексно лечение при болест на Паркинсон
1 от 19
Болест на ПаркинсонГенетичната предиспозиция увеличава риска от поява на болесттаРискови фактори за развитие на болест на ПаркинсонДефицит на допамин в мозъка: основна причина за поява на болесттаОсновни симптоми при болест на Паркинсон: тремор, нестабилна походка, когнитивен спадТремор при болест на ПаркинсонОсновни симптоми при болестта на ПаркинсонСтадии при болестта на ПаркинсонПърви стадий при болестта на ПаркинсонВтори стадий при болестта на ПаркинсонТрети стадий при болестта на ПаркинсонЧетвърти стадий при болестта на ПаркинсонПети стадий при болестта на ПаркинсонНарушаване на позата и походката при ПаркинсонДиагностициране на болест на ПаркинсонОбразна диагностика при болест на ПаркинсонКомплексно лечение при болест на ПаркинсонБолестта на ПаркинсонБолестта на Паркинсон и допамин

Коментари към Болест на Паркинсон

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 26 December 2020 в 23:03

    Яко Павлов

    Имам установена диагноза болест Паркерсон от 2000г. Има ли някаква връзка за кореспонденция и кандидатвансе за провеждане на тази операция описаната от Вас в гр.Варна.

    Здравейте! Това е информационна статия. Ето координати на здравното заведение: УМБАЛ "Света Марина" ЕАД, гр. Варна

  2. Яко Павлов  
    на 26 December 2020 в 09:53

    Имам установена диагноза болест Паркерсон от 2000г. Има ли някаква връзка за кореспонденция и кандидатвансе за провеждане на тази операция описаната от Вас в гр.Варна.

За статията
последна редакция: 24 окт 2024г.
създадена на: 29 окт 2015г.
прочетена: 146819 пъти
Още за Болест на Паркинсон
  • Новини за болестта на Паркинсон
  • Статии за болестта на Паркинсон
  • Алтернативна медицина при болестта на Паркинсон
  • Интервюта за болестта на Паркинсон
  • Научни публикации за болестта на Паркинсон
  • Нервна система
  • Растения и билки при болестта на Паркинсон
  • Хранене при болестта на Паркинсон
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival