- Какво представлява болестта на Паркинсон?
- Какво е разпространението на болестта на Паркинсон?
- Какви са причините за болестта на Паркинсон?
- Стадии на болестта на Паркинсон
- Каква е разликата между болестта на Паркинсон и паркинсонизъм?
- Симптоми и признаци при болестта на Паркинсон
- Какви са медицинските изследвания при болест на Паркинсон?
- Лечение на болестта на Паркинсон
5. Каква е разликата между болестта на Паркинсон и паркинсонизъм?
Болестта на Паркинсон е форма на паркинсонизъм. Паркинсонизмът е един по-общ термин, използван за описание на набор от симптоми, които обикновено се свързват с болестта на Паркинсон, но понякога произтичат от други причини.
Основните признаци, характеризиращи паркинсонизма, включват тремор, ригидност (скованост), забавяне на движенията и проблеми с баланса.
Разликата между болестта на Паркинсон и паркинсонизма е важна, тъй като някои от тези други причини могат да се лекуват, докато други не реагират на лечение или лекарства.
Важно уточнение е, че не всички пациенти с паркинсонизъм страдат от болест на Паркинсон, но все пак над две трети (около 85 процента от случаите с паркинсонизъм) се дължат на болестта на Паркинсон. Някои лекарства, съдови нарушения и други невродегенеративни заболявания могат да предизвикат симптоми, идентични на болестта на Паркинсон. В действителност, в началото на болестния процес трудно може да се разбере дали пациентът има типичната болест на Паркинсон или синдром, който я имитира. Развитието на допълнителни симптоми и по-нататъшният ход на заболяването обикновено насочват към правилната диагноза.
Други причини за паркинсонизъм, освен болестта на Паркинсон, могат да включват:
- лекарства и токсични субстанции: странични ефекти на предписвани с рецепта медикаменти, употреба на наркотици, излагане на токсини от околната среда
- други системни заболявания: инсулт, разстройства на щитовидната жлеза и паращитовидните жлези, възпаление на мозъка (енцефалит) в резултат на инфекция, прекомерно количество течност около мозъка (хидроцефалия), тумори в мозъка
- други неврологични заболявания: болестта на Алцхаймер, болест на Леви, болест на Кройцфелд-Якоб, болест на Уилсън, болест на Хънтингтън
- травми: повтарящи се травми на главата (например травма, свързана с практикуване на бокс и множество мозъчни сътресения)
Ранното разпознаване на различните форми на паркинсонизъм от истинската болест на Паркинсон играе важна роля в оптимизирането на последващата терапия и съответно ефективността от индивидуалното лечение.
5.1. Лекарствено индуциран паркинсонизъм
Страничните ефекти на някои лекарства, особено тези, които влияят върху нивата на допамин в мозъка, като антипсихотици или антидепресанти, могат да предизвикат симптоми на паркинсонизъм.
Въпреки че треморът и постуралната нестабилност могат да бъдат по-малко тежки, е възможно затруднено разграничаване на това състояние от болестта на Паркинсон.
Лекарства, които могат да доведат до развитието на паркинсонизъм, включват антипсихотици, метоклопрамид, резерпин, тетрабеназин, някои блокери на калциевите канали, някои стимуланти, като амфетамини и кокаин. Обикновено след спиране на тези лекарства паркинсонизмът постепенно изчезва за седмици до месеци (срокът зависи от многобройни фактори, свързани с фармакокинетиката на лекарствата).
5.2. Прогресивна супрануклеарна парализа
Прогресивната супрануклеарна парализа е една от най-често срещаните форми на атипичния паркинсонизъм.
Симптомите на състоянието обикновено започват след 50-годишна възраст и напредват по-бързо от болестта на Паркинсон.
Те включват дисбаланс и чести падания в началото на заболяването, ригидност на мускулите на туловището, промени в гласа, затруднено преглъщане, проблеми с движенията на очите, включително способността за движение на очите нагоре и надолу. Деменцията се развива на по-късен етап, като нейната тежест и скорост на прогресия варират при отделните пациенти.
Не съществуват лабораторни или образни изследвания за диагностициране и сигурно потвърждаване на прогресивната супрануклеарна парализа. Не съществува и специфично лечение на състоянието, терапии, като логопедия, кинезитерапия и антидепресанти, са от съществено значение при комплексното лечение и основни мерки за подобряване състоянието на засегнатите.
5.3. Кортикобазална дегенерация
Кортикобазалната дегенерация е относително рядка атипична причина за развитие на паркинсонизъм.
Кортикобазалната дегенерация се развива след 60-годишна възраст и прогресира по-бързо от болестта на Паркинсон.
Първоначалните симптоми на кортикобазалната дегенерация включват асиметрична брадикинезия, ригидност, дистония и миоклонус на крайник, постурална нестабилност и речеви смущения. Често се установява и инвалидизираща апраксия на засегнатия крайник, когато се появят затруднения или невъзможност за извършване на координирани движения на засегнатия крайник, въпреки че няма слабост или загуба на чувствителност.
Не съществуват лабораторни или образни изследвания на мозъка за потвърждаване на диагнозата на кортикобазалната дегенерация. Диагнозата е предимно клинична.
Не съществува и специфично лечение. Поддържащо лечение, като ботулинов токсин за дистонията, антидепресанти, речева и физикална терапия, могат да бъдат от полза. Леводопа и допаминови агонисти (лекарства, показани при болестта на Паркинсон) рядко са ефективни при това състояние.
5.4. Множествена системна атрофия
Множествената системна атрофия е термин, обединяващ няколко заболявания, при които една или повече системи в организма се влошават. Към категорията множествена системна атрофия спадат синдромът на Шай-Дрегер, стриатонигрална дегенерация и оливопонтоцеребрална атрофия.
Средната възраст на начало на състоянието е през петото десетилетие от живота. Симптомите включват брадикинезия, нарушено равновесие, анормална автономна функция, ригидност, трудности с координацията или комбинация от всички или някои от тези признаци.
Първоначално може да бъде трудно да се разграничи множествената системна атрофия от болестта на Паркинсон, въпреки че по-бързата прогресия, слабият отговор към лекарства, използвани при болестта на Паркинсон, както и развитието на други симптоми в допълнение към паркинсонизма могат да бъдат ключови за диференциране на диагнозата.
Не съществуват лабораторни или образни изследвания на мозъка за потвърждаване на диагнозата при множествена системна атрофия. Пациентите се повлияват слабо от лекарствата, показани при болестта на Паркинсон, което е един от диференциращите състоянието от болест на Паркинсон белези.
5.5. Съдов паркинсонизъм
Множество микроинсулти могат също да станат причина за поява на паркинсонизъм. Пациентите с това заболяване е по-вероятно да се манифестират със затруднения в походката, отколкото тремор, показват тенденция да проявяват симптоми, които са по-силно изразени в долната част на тялото (долната част на тялото е по-силно засегната).
Някои пациенти са с анамнеза за внезапна поява на симптомите, докато при други е налице постепенно влошаване на състоянието.
Съдовият паркинсонизъм е статичен (или много бавно прогресиращ) в сравнение с други невродегенеративни заболявания, но също създава терапевтични затруднения и изисква комплексен подход, комбинация от медикаментозни и немедикаментозни средства и методи за лечение.
5.6. Деменция с телца на Леви
Деменция с телца на Леви е невродегенеративно заболяване, което води до прогресивно интелектуално и функционално влошаване на състоянието. Пациенти с деменция с телца на Леви обикновено имат ранни прояви на деменция, зрителни халюцинации, флуктуации (вариране) в когнитивния статус през деня, паркинсонизъм.
Не е необичайно за пациентите да се представят с когнитивни проблеми, особено речеви нарушения, известни като афазия.
Не са известни терапии за спиране или забавяне на прогресията на деменция с телца на Леви.
Състоянието се описва относително рядко, но трудно се повлиява, независимо от напредъка на съвременната медицина.
Коментари към Болест на Паркинсон
Яко Павлов
Имам установена диагноза болест Паркерсон от 2000г. Има ли някаква връзка за кореспонденция и кандидатвансе за провеждане на тази операция описаната от Вас в гр.Варна.
Здравейте! Това е информационна статия. Ето координати на здравното заведение: УМБАЛ "Света Марина" ЕАД, гр. Варна
Имам установена диагноза болест Паркерсон от 2000г. Има ли някаква връзка за кореспонденция и кандидатвансе за провеждане на тази операция описаната от Вас в гр.Варна.