Болест на Паркинсон
- Какво представлява болестта на Паркинсон?
- Какво е разпространението на болестта на Паркинсон?
- Какви са причините за болестта на Паркинсон?
- Стадии на болестта на Паркинсон
- Каква е разликата между болестта на Паркинсон и паркинсонизъм?
- Симптоми и признаци при болестта на Паркинсон
- Какви са медицинските изследвания при болест на Паркинсон?
- Лечение на болестта на Паркинсон
1. Какво представлява болестта на Паркинсон?
Болестта на Паркинсон представлява хронично невродегенеративно двигателно разстройство, което прогресира бавно при повечето хора. Състоянието се характеризира с дисфункция и смърт на жизненоважни нервни клетки в мозъка, наречени неврони. Мозъкът бавно спира да произвежда невротрансмитер, наречен допамин. С все по-малко и малко допамин човек има прогресивно намаляваща способност да регулира движенията, тялото и емоциите.
Паркинсоновата болест засяга предимно хора в напреднала възраст, но може да се появи и при по-млади индивиди. Обикновено заболяването започва на възраст между 50 и 65 години, поразявайки около 1 процент от населението в тази възрастова група. Малко по-често се среща при мъжете в сравнение с жените.
Нормално, в човешкия мозък има мозъчни клетки (неврони), които произвеждат допамин. Тези неврони се концентрират в определена област на мозъка, наречена субстанция нигра ("черно вещество"). Допаминът е химично вещество, което препредава съобщения между субстанция нигра и другите части на мозъка, за да се контролират движенията на човешкото тяло. Допаминът спомага за плавни, координирани движения на мускулите. Когато са увредени около 60-80 процента от клетките, произвеждащи допамин, и не се образува достатъчно допамин, се появяват моторните симптоми на болестта на Паркинсон. Този процес на увреждане на мозъчните клетки се нарича невродегенеративност.
Актуалната теория (т.нар. хипотеза на Braak) е, че първите признаци на Паркинсоновата болест се намират в ентеричната нервна система, медулата и по-специално обонятелната луковица, която контролира усещането за мирис (обоняние). Съгласно тази теория, болестта на Паркинсон прогресира само до субстанция нигра и мозъчната кора през годините. Тази теория се подкрепя все повече от доказателствата, че немоторните симптоми, като загуба на обоняние, хипосмия (намалено обоняние), нарушения на съня и запек, могат да предхождат с няколко години двигателните манифестации на заболяването. Поради тази причина изследователите все повече са фокусирани върху тези немоторни симптоми с цел откриване на болестта на Паркинсон възможно най-рано и търсене на начини да се спре прогресията й.
При повечето хора са необходими години, за да се развият симптомите, и те живеят в продължение на години с болестта. Състоянието прогресира постепенно, понякога започва с едва забележим тремор само на едната ръка или чувство на слабост или скованост в един крайник. Треморът се влошава и разпространява, мускулите стават по-сковани (по-твърди), движенията се забавят, балансът и координацията се влошават. С напредването на заболяването често се развиват депресия, когнитивни проблеми, както и други умствени или емоционални проблеми.
Специфичната група от симптоми, която пациентът проявява, варира. Основните моторни симптоми при болестта на Паркинсон включват тремор на ръцете, краката, лицето и челюстта, брадикинезия или забавяне на движенията, ригидност или скованост на крайниците и трункуса, както и постурална нестабилност или нарушено равновесие и координация.
Самата болест на Паркинсон не е фатална, но показва прогресивен и хроничен ход, като усложненията от заболяването са сериозни, инвалидизиращи.
Липсва дефинитивно етиологично лечение на болестта на Паркинсон, като терапията е насочена към облекчаване на симптомите, за да може пациентът да запази качеството си на живот възможно най-високо.
Какво е разпространението на болестта на Паркинсон?
Болестта на Паркинсон е второто най-често срещано невродегенеративно заболяване в света след болестта на Алцхаймер. Обикновено се проявява след 60 години, като засяга малко по-често мъжкия пол.
Какви са причините за болестта на Паркинсон?
Все още не е изяснена етиологията и рисковите фактори за появата и прогресията на болестта на Паркинсон, като се счита, че роля играят някои генетични фактори (при наличие на повече от един близък родственик, засегнат от болестта) и фактори от околната среда (излагане на токсини, тежки метали).
Стадии на болестта на Паркинсон
Болестта на Паркинсон е прогресивно заболяване, чието протичане е разделено на пет основни стадия:
- първи стадий: ранен етап с едва забележими прояви, включващи обикновено едната половина от тялото (унилатерално засягане)
- втори стадий: билатерални (двустранни) прояви, промени в лицевата експресия, говора, скованост на мускулите на торса без засягане на равновесието
- трети стадий: към гореизброените се добавят забавяне на движенията, нарушен баланс, загуба на равновесие
- четвърти стадий: тежко проявено заболяване, водещо до инвалидизация със значителни двигателни нарушения и невъзможност за самостоятелен живот
- пети стадий: най-тежката фаза на болестта, при която пациентът не може да се изправи, да ходи, има нужда от постоянна асистенция, чести са психичните промени
Каква е разликата между болестта на Паркинсон и паркинсонизъм?
Паркинсонизмът е общ термин, описващ набор от прояви, включващи тремор, скованост, забавяне на движенията, нарушения на баланса. Болестта на Паркинсон е форма на паркинсонизъм и причина в над две трети от случаите за появата на симптомите.
Други възможни причини за паркинсонизъм включват употреба на лекарства, излагане на токсини, подлежащи заболявания, включително и невродегенеративни, травми на главата. Различаването на причините за поява на паркинсонизъм има значение за последващото терапевтично поведение.
Симптоми и признаци при болестта на Паркинсон
Болестта на Паркинсон се характеризира с разнородни, различно проявени при отделните пациенти симптоми, включващи:
- моторни симптоми: изключително характерни за болестта, като основните включват тремор, ригидност (скованост), брадикинезия и постурална нестабилност
- невропсихиатрични прояви: когнитивни нарушения, промени в поведението и настроението, разстройства от обсесивно-компулсивен тип, психотични прояви и други
- други: проблеми със съня, нарушения във възприятието, гастроинтестинални промени, невроофталмологични нарушения, автономни симптоми
Какви са медицинските изследвания при болест на Паркинсон?
Липсват строго специфични изследвания за категорично потвърждаване на болестта на Паркинсон, като обикновено се назначават обстоен разпит и клиничен преглед с неврологичен статус, образни изследвания (компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс) и други допълнителни тестове.
Лечение на болестта на Паркинсон
Липсва дефинитивно етиологично лечение на болестта, като често се назначават комплексни мерки и комбиниран подход, включващ:
- лекарствена терапия: основополагаща в лечението на заболяването, като най-често се използва леводопа, допаминови агонисти и лекарства, намаляващи разграждането на допамин в мозъка
- оперативно лечение: основен метод е дълбоката мозъчна стимулация, а с ограничено приложение са палидотомията и таламотомията
- допълнителни мерки: промени в храненето, регулярни упражнения, трудова терапия, физикална терапия и много други
Галерия
Библиография
https://www.nia.nih.gov/health/parkinsons-disease
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/parkinsons-disease/symptoms-causes/syc-20376055
https://www.parkinson.org/
https://en.wikipedia.org/wiki/Parkinson%27s_disease
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323396
https://www.webmd.com/parkinsons-disease/default.htm
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/8525-parkinsons-disease-an-overview
https://www.healthdirect.gov.au/parkinsons-disease
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/parkinsons-disease
Коментари към Болест на Паркинсон
Яко Павлов
Имам установена диагноза болест Паркерсон от 2000г. Има ли някаква връзка за кореспонденция и кандидатвансе за провеждане на тази операция описаната от Вас в гр.Варна.
Здравейте! Това е информационна статия. Ето координати на здравното заведение: УМБАЛ "Света Марина" ЕАД, гр. Варна
Имам установена диагноза болест Паркерсон от 2000г. Има ли някаква връзка за кореспонденция и кандидатвансе за провеждане на тази операция описаната от Вас в гр.Варна.