- Какво представлява апендицитът?
- Кой боледува от апендицит?
- Каква е причината за апендицита?
- Симптоми и признаци при апендицит
- Какви са особеностите в клиничното протичане на апендицита?
- Какви са медицинските изследвания при апендицит?
- С кои заболявания може да се сгреши острият апендицит?
- Какво е лечението при остър апендицит?
- Усложнения при апендицит
- Прогноза на апендицита
9. Усложнения при апендицит
Липсата на своевременна медицинска намеса, неглижирането на симптомите, погрешната диагноза и неправилно лечение крият риск от развитието на различни по вид и тежест усложнения, някои от които могат да имат потенциално животозастрашаващ характер.
Най-честото усложнение на апендицита е развитието на перфорация, вследствие на което могат да настъпят различни допълнителни увреждания, включително перитонит, сепсис и други.
9.1. Перитонит
Едно от най-честите усложнения при перфорация на апендикса е развитието на перитонит с разпространение на бактериалната инвазия. Състоянието обикновено протича с характерна клинична картина, но диагнозата при някои пациенти може да представлява затруднение поради комплексни фактори.
Симптомите на перитонит могат да включват тежка продължителна абдоминална болка, гадене или повръщане, висока температура с треска, ускорен сърдечен ритъм, недостиг на въздух с учестено дишане, подуване на корема, бързо влошаване на общото състояние, включително и загуба на съзнание.
Лечението на перитонита обикновено включва широкоспектърни антибиотици, приложени парентерално в достатъчно високи дози, както и подходяща хирургична намеса.
При липса на своевременна и комплексна терапия могат да настъпят дългосрочни тежки усложнения, включително и леталитет.
9.2. Абсцес
Формирането на абсцес около перфорирания апендикс се наблюдава при относителен процент от пациентите, развиващи усложнения вследствие на нелекуван остър апендицит. Абсцесът представлява кухина, изпълнена с гнойна колекция, като често провокира болки, фебрилитет, влошаване на общото състояние.
Абсцес може да се получи и като усложнение на извършена апендектомия (операция за отстраняване на апендикса) при около 1 на 500 случая и обикновено се дължи на непълна ревизия и останали, задържани части, провокиращи формирането на абсцесната кухина.
Абсцесите понякога могат да бъдат лекувани с помощта на антибиотици, но в по-голямата част от случаите е необходимо гнойта да се дренира, като поставянето на дренаж може да се осъществи под ръководството на ултразвук или компютърна томография. В по-редки случаи, главно при данни за риск от допълнителни усложнения, може да се наложи оперативна намеса при нужда с последваща ревизия.
9.3. Чревна обструкция
Сред по-рядко описваните в клиничната практика усложнения при нелекуван или неглижиран остър апендицит е развитието на блокаж или обструкция на червата. Състоянието възниква, когато възпалението около апендикса компресира червата и това възпрепятства преминаването на чревното съдържимо.
Ако червата над блокажа започнат да се изпълват с течност и газ, коремът се раздува и може да се появи значително гадене и повръщане в комбинация с редица общи и неспецифични прояви.
Състоянието изисква спешна оперативна намеса на фона на антибиотична профилактика с цел подобряване на прогнозата и намаляване риска от допълнителни тежки усложнения.
9.4. Сепсис
В редки случаи, главно при наличие на някои благоприятстващи фактори, като други подлежащи заболявания, хемопатии, тежко протичане и неглижиране на състоянието, възрастни пациенти с подмолно протичане на болестта и други, може да се развие септично състояние, отличаващо се с висок леталитет.
Сепсисът представлява най-тежкото, сериозно и животозастрашаващо усложнение на острия апендицит, като се характеризира с навлизане на бактериите в системната циркулация и риск от засягане на всички структури и системи в организма.
Лечението често е предизвикателство за медицинските специалисти и включва комплексни мерки, включително антибиотици, при нужда оперативна интервенция, реанимационни мероприятия и други.
Коментари към Апендицит