- Какво представлява апендицитът?
- Кой боледува от апендицит?
- Каква е причината за апендицита?
- Симптоми и признаци при апендицит
- Какви са особеностите в клиничното протичане на апендицита?
- Какви са медицинските изследвания при апендицит?
- С кои заболявания може да се сгреши острият апендицит?
- Какво е лечението при остър апендицит?
- Усложнения при апендицит
- Прогноза на апендицита
4. Симптоми и признаци при апендицит
Клиничната картина на острия апендицит се определя от степента на морфологичните промени в апендикса, неговото разположение в коремната кухина, физиологичното състояние на организма и появата на усложнения.
Различията в позицията на апендикса, възрастта на пациента и степента на възпаление правят клиничното представяне на апендицит изключително вариабилно. Статистиката сочи, че един от пет случая на апендицит е диагностициран неправилно, както и че нормален апендикс се открива като находка при 15 до 40 процента от пациентите, които претърпяват спешна апендектомия.
Класическите симптоми при апендицит включват тъпа болка в близост до пъпа или горната част на корема, загуба на апетит, гадене и/или повръщане скоро след началото на коремната болка, подуване на корема, запек или диария, невъзможност за отделяне на газове, повишена температура.
Класическата анамнеза за загуба на апетит и периумбиликална болка, последвана от гадене, коремна болка в десния долен квадрант и повръщане се среща само в половината от случаите. Гаденето присъства при 60 до 90 процента от пациентите, липса на апетит има при около две трети от засегнатите. Диарията или запекът се отбелязва при не повече от една пета от пациентите, но не трябва да се тълкуват като опция за отхвърляне на възможността за апендицит.
Продължителността на симптомите е по-малка от 48 часа при приблизително две трети от възрастните, но е по-дълга при хората в напреднала възраст и при такива с перфорация. Ранните симптоми често трудно се разграничават от други състояния, включително гастроентерит (възпаление на стомаха и червата).
Децата и хората в напреднала възраст често имат по-малко оплаквания или не могат да опишат адекватно своите симптоми, което прави диагнозата им по-малко очевидна и честотата на усложненията по-честа.
4.1. Болка в корема
Апендицитът обикновено започва с болка в средата на корема, често в близост до пъпа (периумбиликална болка), която бавно мигрира в дясната долна част на корема (към дясната тазобедрена става) през следващите 24 часа, известна като точка на Макбърни. Може да започне като лек спазъм и става по-постоянна и тежка с времето.
Най-честият признак на апендицит с постоянен характер и тенденция за постепенно засилване, обуславящо се от прогресирането на възпалителния процес, е болката в корема, която се характеризира със следните отличителни белези:
- сила и интензивност на болката: апендикуларната болка в корема е интензивна, с внезапно настъпване, но по принцип интензитетът на болката първоначално не е голям. В рамките на 24 часа нейните сила и интензивност се усилват значително, като динамиката на болката е ценен симптом за диагнозата на острия апендицит
- време на възникване: болката в корема възниква предимно вечер, през нощта или в сутрешните часове, което е свързано с преобладаващото действие на блуждаещия нерв
- локализация и миграция на болката: при деца болката се появява като правило по целия корем и в илеоцекалната област. Обикновено при възрастни болката започва от горната част на корема или пъпа, много рядко от лявата хълбочна област, която след няколко часа се ограничава в дясната илиачна ямка (симптом на Kocher, изразяващ придвижване на болката от горната част на корема в илеоцекалната област и симптом на Kummell, характеризиращ движението на болката от пъпа към илоцекалната област). Тази миграция на болка е най-отличителната особеност в историята на пациента, с чувствителност и специфичност от приблизително 80 процента. По правило болката при острия апендицит не се мести на други места
- състояние на пациентите: пациентите обикновено лягат, сгъват бедрата и придърпват коленете си нагоре, за да намалят движенията и да избегнат влошаване на болката. По-късно от пациента са описани влошаваща се прогресираща болка заедно с повръщане, гадене и загуба на апетит. Обикновено треска не присъства на този етап
- главни отличителни белези на болката: стартиране в близост до пъпа и придвижване по-ниско и вдясно впоследствие, влошаване за няколко часа, влошаване при движение, дълбоко вдишване, кашлица или кихане. Болката е тежка (със силен интензитет) и често се описва като различна от всяка болка, усещана преди, възниква внезапно и може да събуди пациента от сън и възниква преди появата на други симптоми (обикновено е първи белег на болестта)
Полезна информация може да намерите още на:
4.2. Гадене и повръщане
Типични симптоми на предимно острия апендицит са гаденето и повръщането, като присъствието им при хроничен апендицит, макар и рядко описван в практиката, е възможно, но не толкова характерно. Гадене и повръщане се появяват почти винаги след стартиране на болките в корема, като тежестта им може да варира в широки граници.
Честотата на повръщането обикновено служи като показател за формата на острия апендицит, като така например при деструктивен апендицит повръщането е значително по-често, докато при неусложнен апендицит е по-рядко.
Полезна и подробна информация за тези симптоми може да намерите на:
4.3. Повишена температура
Най-характерната за острия апендицит е субфебрилната температура, повишаваща се обикновено до 38.5°C, като при възрастни по-високите стойности насочват към наличие на развили се тежки усложнения, обикновено със септичен характер. Високите стойности (39 до 40°C) са характерни за детската възраст.
Значение за диагнозата е разликата от един градус по Целзий между ректалната и аксиларната температура. Важна особеност е, че пулсът се учестява паралелно с повишаване на температурата, но при деструктивните форми пулсът не съответства на степента на увеличение на телесната температура.
4.4. Нарушение на стомашно-чревните функции
Нарушения на стомашно-чревните функции, изразяващи се в поява на запек или диария, се срещат по-рядко при пациентите с апендицит, като обикновено са късна проява на болестта и по изключение могат да се проявят още в началните етапи на състоянието, успоредно с болките, гаденето и повръщането.
В първите 24 часа от болестта като правило настъпва запек (липса на дефекация), задръжка на газове, подуване на корема и дискомфорт, провокиран от тези промени.
Чести позиви за дефекация се описват при развитие на апендицит при ретроцекално и тазово разположение на апендикса.
Галерия
Полезни връзки
Библиография
https://www.emedicinehealth.com/appendicitis/article_em.htm#what_are_appendicitis_symptoms_and_signs
https://www.medicalnewstoday.com/articles/158806.php
https://www.healthline.com/health/appendicitis#symptoms
https://www.webmd.com/digestive-disorders/digestive-diseases-appendicitis#1
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/appendicitis/symptoms-causes/syc-20369543
https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/appendicitis/symptoms-causes
https://en.wikipedia.org/wiki/Appendicitis#Signs_and_symptoms
https://emedicine.medscape.com/article/773895-clinical
Коментари към Апендицит