Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Апендицит Симптоми и признаци при апендицит
Апендицит
Автор: д-р Ален Танев ПетровРедактор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
  • БИБЛИОГРАФИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
БИБЛИОГРАФИЯ
КОМЕНТАРИ
Апендицит
  1. Какво представлява апендицитът?
  2. Кой боледува от апендицит?
  3. Каква е причината за апендицита?
  4. Симптоми и признаци при апендицит
  5. Какви са особеностите в клиничното протичане на апендицита?
  6. Какви са медицинските изследвания при апендицит?
  7. С кои заболявания може да се сгреши острият апендицит?
  8. Какво е лечението при остър апендицит?
  9. Усложнения при апендицит
  10. Прогноза на апендицита

4. Симптоми и признаци при апендицит

Клиничната картина на острия апендицит се определя от степента на морфологичните промени в апендикса, неговото разположение в коремната кухина, физиологичното състояние на организма и появата на усложнения.

Различията в позицията на апендикса, възрастта на пациента и степента на възпаление правят клиничното представяне на апендицит изключително вариабилно. Статистиката сочи, че един от пет случая на апендицит е диагностициран неправилно, както и че нормален апендикс се открива като находка при 15 до 40 процента от пациентите, които претърпяват спешна апендектомия.

Класическите симптоми при апендицит включват тъпа болка в близост до пъпа или горната част на корема, загуба на апетит, гадене и/или повръщане скоро след началото на коремната болка, подуване на корема, запек или диария, невъзможност за отделяне на газове, повишена температура.

 

Симптоми при апендицит

Класическата анамнеза за загуба на апетит и периумбиликална болка, последвана от гадене, коремна болка в десния долен квадрант и повръщане се среща само в половината от случаите. Гаденето присъства при 60 до 90 процента от пациентите, липса на апетит има при около две трети от засегнатите. Диарията или запекът се отбелязва при не повече от една пета от пациентите, но не трябва да се тълкуват като опция за отхвърляне на възможността за апендицит.

Продължителността на симптомите е по-малка от 48 часа при приблизително две трети от възрастните, но е по-дълга при хората в напреднала възраст и при такива с перфорация. Ранните симптоми често трудно се разграничават от други състояния, включително гастроентерит (възпаление на стомаха и червата).

Децата и хората в напреднала възраст често имат по-малко оплаквания или не могат да опишат адекватно своите симптоми, което прави диагнозата им по-малко очевидна и честотата на усложненията по-честа.

4.1. Болка в корема

Болка в корема

Апендицитът обикновено започва с болка в средата на корема, често в близост до пъпа (периумбиликална болка), която бавно мигрира в дясната долна част на корема (към дясната тазобедрена става) през следващите 24 часа, известна като точка на Макбърни. Може да започне като лек спазъм и става по-постоянна и тежка с времето.

Най-честият признак на апендицит с постоянен характер и тенденция за постепенно засилване, обуславящо се от прогресирането на възпалителния процес, е болката в корема, която се характеризира със следните отличителни белези:

  • сила и интензивност на болката: апендикуларната болка в корема е интензивна, с внезапно настъпване, но по принцип интензитетът на болката първоначално не е голям. В рамките на 24 часа нейните сила и интензивност се усилват значително, като динамиката на болката е ценен симптом за диагнозата на острия апендицит
  • време на възникване: болката в корема възниква предимно вечер, през нощта или в сутрешните часове, което е свързано с преобладаващото действие на блуждаещия нерв
  • локализация и миграция на болката: при деца болката се появява като правило по целия корем и в илеоцекалната област. Обикновено при възрастни болката започва от горната част на корема или пъпа, много рядко от лявата хълбочна област, която след няколко часа се ограничава в дясната илиачна ямка (симптом на Kocher, изразяващ придвижване на болката от горната част на корема в илеоцекалната област и симптом на Kummell, характеризиращ движението на болката от пъпа към илоцекалната област). Тази миграция на болка е най-отличителната особеност в историята на пациента, с чувствителност и специфичност от приблизително 80 процента. По правило болката при острия апендицит не се мести на други места
  • състояние на пациентите: пациентите обикновено лягат, сгъват бедрата и придърпват коленете си нагоре, за да намалят движенията и да избегнат влошаване на болката. По-късно от пациента са описани влошаваща се прогресираща болка заедно с повръщане, гадене и загуба на апетит. Обикновено треска не присъства на този етап
  • главни отличителни белези на болката: стартиране в близост до пъпа и придвижване по-ниско и вдясно впоследствие, влошаване за няколко часа, влошаване при движение, дълбоко вдишване, кашлица или кихане. Болката е тежка (със силен интензитет) и често се описва като различна от всяка болка, усещана преди, възниква внезапно и може да събуди пациента от сън и възниква преди появата на други симптоми (обикновено е първи белег на болестта)

Полезна информация може да намерите още на:

  • Коремна болка

4.2. Гадене и повръщане

Гадене и повръщане

Типични симптоми на предимно острия апендицит са гаденето и повръщането, като присъствието им при хроничен апендицит, макар и рядко описван в практиката, е възможно, но не толкова характерно. Гадене и повръщане се появяват почти винаги след стартиране на болките в корема, като тежестта им може да варира в широки граници.

Честотата на повръщането обикновено служи като показател за формата на острия апендицит, като така например при деструктивен апендицит повръщането е значително по-често, докато при неусложнен апендицит е по-рядко.

Полезна и подробна информация за тези симптоми може да намерите на:

  • Повръщане
  • Гадене

4.3. Повишена температура

Повишена температура

Най-характерната за острия апендицит е субфебрилната температура, повишаваща се обикновено до 38.5°C, като при възрастни по-високите стойности насочват към наличие на развили се тежки усложнения, обикновено със септичен характер. Високите стойности (39 до 40°C) са характерни за детската възраст.

Значение за диагнозата е разликата от един градус по Целзий между ректалната и аксиларната температура. Важна особеност е, че пулсът се учестява паралелно с повишаване на температурата, но при деструктивните форми пулсът не съответства на степента на увеличение на телесната температура.

4.4. Нарушение на стомашно-чревните функции

Нарушение на стомашно-чревните функции

Нарушения на стомашно-чревните функции, изразяващи се в поява на запек или диария, се срещат по-рядко при пациентите с апендицит, като обикновено са късна проява на болестта и по изключение могат да се проявят още в началните етапи на състоянието, успоредно с болките, гаденето и повръщането.

В първите 24 часа от болестта като правило настъпва запек (липса на дефекация), задръжка на газове, подуване на корема и дискомфорт, провокиран от тези промени.

Чести позиви за дефекация се описват при развитие на апендицит при ретроцекално и тазово разположение на апендикса.

Следва: Какви са особеностите в клиничното протичане на апендицита?
Страници: 23456...17
3.6/5 106 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Апендицит Възпален апендикс Симптоми при апендицит Симптоми при апендицит Болка при апендицит Болка при апендицт Ехографско изследване при апендицит Преглед при апендицит Лапароскопска апендектомия Особености в разположението на апендикса
1 от 10
АпендицитВъзпален апендиксСимптоми при апендицитСимптоми при апендицитБолка при апендицитБолка при апендицтЕхографско изследване при апендицитПреглед при апендицитЛапароскопска апендектомияОсобености в разположението на апендикса

Полезни връзки

Библиография

https://www.emedicinehealth.com/appendicitis/article_em.htm#what_are_appendicitis_symptoms_and_signs
https://www.medicalnewstoday.com/articles/158806.php
https://www.healthline.com/health/appendicitis#symptoms
https://www.webmd.com/digestive-disorders/digestive-diseases-appendicitis#1
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/appendicitis/symptoms-causes/syc-20369543
https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/appendicitis/symptoms-causes
https://en.wikipedia.org/wiki/Appendicitis#Signs_and_symptoms
https://emedicine.medscape.com/article/773895-clinical

Коментари към Апендицит

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Апендицит
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 09:31
    Коментирайте "Апендицит"
За статията
последна редакция: 11 юни 2024г.
създадена на: 02 юли 2013г.
прочетена: 1129677 пъти
Още за Апендицит
  • Новини за апендицит
  • Апендицит в МКБ-10
  • Статии от "Здравна медия"
  • Алтернативна медицина при апендицит
  • Хранене при апендицит
  • Анатомия на апендикса
  • Статии от "Патология"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival