9. Как да се предпазим от тетанус?
Единственият ефективен начин за предпазване от тетанус е поставяне на всички задължителни имунизации, реимунизации и бустерни дози срещу тетанус, съгласно действащия имунизационен календар на съответната страна.
При възрастни лица, които не са сигурни за своя имунизационен статус, се препоръчва профилактично поставяне на разработената само срещу тетанус ваксина, докато в детска възраст се прилагат комбинирани, многокомпонентни ваксини.
9.1. Ваксина против тетанус
Създадени са различни ваксини против тетанус, съдържащи като основна съставка пречистен тетаничен токсоид. Като токсоиди се означават инактивираните токсини, като за тях е характерно, че не могат да провокират развитието на заболяване, но сами по себе си представляват достатъчно силен стимул за активиране на имунната система на пациента и стартиране производство на антитела.
Ваксината против тетанус е налична в няколко разновидности:
- монопрепарат: монопрепарат, съдържащ само пречистен тетаничен токсоид се прилага обикновено при възрастни лица без поставени имунизации, но също и за профилактика при тетанус при новородени
- комбинирани препарати: при новородени и в ранна детска възраст се прилагат комбинирани ваксини, осигуряващи защита срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хемофилус и други
- бустерни дози: бустерните дози обикновено съдържат тетаничен и дифтериен токсоиди, съответно предпазват от заразяване с двете инфекции. Прилагат се в млада и активна възраст
9.2. Кога се поставя ваксината против тетанус?
Съобразно действащия към момент задължителен имунизационен календар на република България имунизирането срещу тетанус започва в ранна детска възраст (най-рано шест седмици след раждането), като децата подлежат на реимунизация, а в зряла възраст се поставят бустерни дози за поддържане на имунитета:
- имунизация: всички бебета се имунизират с комбинирана ваксина, осигуряваща защита срещу редица сериозни инфекции (тетанус, дифтерия, коклюш, хемофилус и други), като се препоръчва поставяне на първата ваксина при навършване на два месеца. Четири седмици след първата ваксина се поставя втора (при навършване на три месеца), а третата доза се поставя при навършване на четири месеца или четири седмици след поставяне на втората доза
- реимунизация: първата реимунизация срещу тетанус се извършва след навършване на шестнадесет месеца и отново се извършва с комбинирани продукти (срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хемофилус). Втората реимунизация в България се извършва на 6 години (срещу дифтерия, тетанус, коклюш и полиомиелит), а третата при навършване на 12 години (срещу дифтерия, тетанус, коклюш). След навършване на 17 години се поставят ваксини с тетаничен и дифтериен токсоид, предпазващи съответно от тетанус и дифтерия
- бустерни дози: след навършване на 25 години се поставя бустерна доза, съдържаща тетаничен и дифтериен токсоид, като на всеки десет години се препоръчва поставяне на нова бустерна доза с цел поддържане активна имунната система и осигуряване на оптимална защита
9.3. Странични ефекти и противопоказания
Подобно на всеки лекарствен препарат, ваксините срещу тетанус, независимо дали в състава на комбинираните или на монопрепаратите, крият известен риск от поява на странични ефекти. Въпреки това рискът от заразяване с тетанус и усложненията от инфекцията са много по-сериозни, сравнено с нежеланите реакции от ваксината.
Честите странични ефекти се проявяват при малък процент от имунизираните, докато редките странични ефекти се наблюдават инцидентно, спорадично и в някои случаи трудно може да се докаже дали са резултат от поставената ваксина или от въздействие на други фактори:
- чести странични ефекти: най-чести са локалните реакции на мястото на инжектиране, като зачервяване, болезненост, подуване, сърбеж, които обикновено отшумяват бързо и не изискват допълнително третиране. Други относително чести нежелани ефекти са краткотрайно повишение на телесната температура, главоболие, умора, гадене, повръщане, раздразнителност и неспокойствие при малки деца и други
- редки странични ефекти: в много редки случаи се съобщава за гърчове, включително фебрилни гърчове, висока температура, подуване на целия крайник, в който е инжектирана ваксината (при малки деца обикновено се поставя в бедрото, докато при големи деца и възрастни се поставя обичайно в рамото), при бебета е възможно, макар и рядко, неутешим плач за повече от три часа. Рядко се съобщава и за тежка алергична реакция (анафилаксия), която изисква спешна медицинска намеса
- противопоказания: абсолютно противопоказано е последващо поставяне на комбинирана ваксина, съдържаща токсоид, при данни за гърчове, анафилаксия или кома в рамките на една седмица след поставяне на предходната имунизация. Необходим е внимателен подход и преценка на рисковете при поставяне на ваксината при лица с епилепсия, синдром на Guillain-Barre, хронична възпалителна демиелинизираща полиневропатия. Отлагане на имунизацията се препоръчва при остро заболяване, фебрилни състояния и общи неразположения
Коментари към Тетанус
Елена Табакова
Ако има повторно нараняване десет дни например след първото, а не е поставена ваксина след първото, нужно ли е при това положение да се поставя?
По преценка на лекаря, който е запознат с имунизационния статус на пациента (включително и дали и кога е поставена ваксината срещу тетанус от задължителния имунизационен календар).
Ако има повторно нараняване десет дни например след първото, а не е поставена ваксина след първото, нужно ли е при това положение да се поставя?
Елена Табакова
След като не е поставена ваксина до 72-я час след нараняването, може ли нещо да се направи? И как се следи евентуално за симптоми?
Консултирайте се с лекаря си за оценка на риска и евентуално подходящи действия за постекспозиционна профилактика. Поддържайте добри хигиенни грижа за раната.
Инкубационният период за тетанус може да варира от няколко дни до няколко седмици, но обикновено симптомите се проявяват между 7 и 21 дни след нараняването (средно около 10 дни).
В края на инкубационния период при някои пациенти е възможна поява на продромални (предшестващи основните симптоми) прояви, включващи изтръпване, стрелкащи болки около раната, общо неразположение и неспокойствие. Тези продромални прояви се възприемат още като първи симптоми на тетанус и изискват изостряне на вниманието и консултация със специалист.
Симптомите на тетанус могат да включват мускулни спазми и скованост, висока температура, изпотяване, ускорен пулс, повишено кръвно налягане, промени в съзнанието и др.
При съмнение за тетанус или инфекция незабавно се консултирайте с лекар.
След като не е поставена ваксина до 72-я час след нараняването, може ли нещо да се направи? И как се следи евентуално за симптоми?
Ива
Здравейте, бях паднала и се нарязах, имаше нещо като метален прът, не точно. Тогава не се сетих ме трябва да я бия ваксината. Минаха 14 дни, мога ли все още да я бия? Знам, ме се бие до 72 часа, но проблем ли ще е ако я бия сега? Къде мога да я закупя Питах личната каза, че е късно за ваксина, и ме щом до сега няма нищо няма и да има но се тревожа, какво да правя
Здравейте! Инкубационният период на тетанус варира между 3 и 21 дни след заразяването. Повечето случаи възникват в рамките на 14 дни.
Доверете се на преценката на лекаря си.
Здравейте, бях паднала и се нарязах, имаше нещо като метален прът, не точно. Тогава не се сетих ме трябва да я бия ваксината. Минаха 14 дни, мога ли все още да я бия? Знам, ме се бие до 72 часа, но проблем ли ще е ако я бия сега? Къде мога да я закупя Питах личната каза, че е късно за ваксина, и ме щом до сега няма нищо няма и да има но се тревожа, какво да правя
Kolio Ivanov
Одрах се на един пирон на село, но не можах да се прибера веднага и да се обадя на джипито. До колко часа след нараняване се бие тетанус?
Здравейте! Препоръчително е ваксината да се постави в рамките на 72 часа от инцидента.
Най-добре е ваксината да се постави възможно най-скоро след нараняването, особено ако са минали повече от пет години от последната ваксинация срещу тетанус. Това е така, защото спорите на тетанус могат да влязат в тялото дори през малки порязвания или рани и колкото по-рано се приложи ваксината, толкова по-добри са шансовете за предотвратяване на инфекцията.
Одрах се на един пирон на село, но не можах да се прибера веднага и да се обадя на джипито. До колко часа след нараняване се бие тетанус?