Тетанус
1. Какво представлява тетанусът?
Тетанусът представлява остра ранева инфекция с типично клинично протичане и висок риск от усложнения и летален изход.
Тетанус | |
Код по МКБ-10: | А35 |
Други наименования: | лат. tetanus |
Специалност: | Инфекциозни болести |
Причинител: | бактерия Clostridium tetani |
Инкубационен период: | 3 до 21 дни (средно 10 дни) |
Механизъм на заразяване: |
Ранева инфекция - заразени почва и предмети |
Симптоми: |
Температура, скованост на долната челюст и шията, характерна гримаса на лицето, мусклулни спазми. |
Диагностика: |
На базата на симптомите |
Лечение: |
Симптоматично |
Профилактика: | Ваксина срещу тетанус |
Среща се по-често в страни с нисък здравен и социално-икономически статус, затруднен достъп до медицинско обслужване.
Причинява се от позитивната по Грам, пръчковидна бактерия Clostridium tetani, която е задължителен анаероб, формира спори в почвата и показва много висока издръжливост и устойчивост.
Основният механизъм за предаване на заразяването е при попадане на контаминирана почва, ръжда, слюнка или фекалии от тревопасни животни в отворена ранева повърхност, както и при проникване на чуждо тяло, ухапване от животни и други.
След проникване спорите преминават във вегетативни форми и започват отделяне на екзотоксин, съдържащ тетаноспазмин, отговорен за характерното клинично протичане. Бактериите остават на входната врата, тъй като нямат инвазивни способности, но тетаноспазминът прониква в системната циркулация и провокира своите типични ефекти.
Инкубационният период е в рамките на 3 до 21 дни, като често в края му се наблюдават неспецифични, с локален характер продромални прояви, като парене, изтръпване, мравучкане около входната врата.
Клиничната картина включва характерни мускулни спазми, стартиращи от долната челюст с развитие на тризмус (заключване на челюстите), характерна гримаса на лицето, наподобяваща сардоничен смях, като се разпространяват низходящо, обхващайки шийната област, торса и крайниците. При епизодични генерализирани мускулни спазми и засягане на определени мускулни групи може да се развие опистотонус (дъговидно извиване на тялото). Усложненията са чести, сериозни и изискват своевременна медицинска намеса.
Диагнозата обикновено се поставя въз основа на характерните данни от анамнезата и типичната клинична картина, като изследвания се назначават за оценка на общото състояние и установяването наличието на усложнения.
Лечението е насочено към неутрализиране на тетаноспазмина в комбинация с редица общи мерки и симптоматични средства.
Единственият ефективен метод за профилактика е с поставянето на ваксина срещу тетанус, под формата на комбиниран препарат в детска възраст и като монопрепарат при възрастни.
Честота и разпространение
Тетанусът показва по-висока честота и разпространение в развиващите се страни, както и в районите, в които не е въведена задължителна имунизация срещу инфекцията. По-тежко протичане се описва в двете крайни възрастови групи.
Причинител и механизми на заразяване с тетанус
Специфичен етиологичен причинител на тетанус е бактерията Clostridium tetani, представляваща пръчковиден, Грам-позитивен строг анаероб, който формира спори в почвата и показва способност за преживяване за около и над десет години.
Тетанусът е типична ранева инфекция и най-често заразяването се осъществява при сериозно нарушаване целостта на кожата, проникване на чужди предмети, ухапване от животни и замърсяване на раната с контаминирана пръст, ръжда, животински изпражнения.
Видове тетанус
В зависимост от особеностите на болестния процес се различават:
- локализиран тетанус: рядка форма, при която симптомите са локализирани единствено в областта на раневата повърхност
- генерализиран тетанус: в над 80 процента от случаите инфекцията протича като генерализиран тетанус с типичните клинични прояви
- неонатален тетанус: форма на генерализиран тетанус, при която новородените се заразяват най-често през пъпния израстък и при пропуски в имунизацията при майката и липса на пасивен имунитет
- акушерски тетанус: много рядка форма на болестта, засягаща бременните жени и отличаваща се с изключително висока смъртност
Симптоми при тетанус
Проявите при тетанус стартират след инкубационен период от 3 до 21 дни и могат да включват:
- мускулни спазми: проявите стартират от долната челюст с развитие на тризмус (заключване на челюстите), характерна гримаса на лицето, наподобяваща сардоничен смях и се разпространяват низходящо, с обхващане на цялото тяло и епизодични генерализирани спазми с опистотонус (дъговидно извиване на тялото)
- други симптоми: характерно е повишаване на телесната температура, прекомерно изпотяване, ускоряване на сърдечния пулс и промени в кръвното налягане, затруднено дишане и преглъщане, промени в съзнанието
Усложнения при тетанус
Тежките и масивни травми, пропуските в имунизационния статус и липсата на своевременно лечение излагат болните на висок риск от усложнения, най-чести от които са ларингоспазъм, фрактури на кости и прешлени, аспирационна пневмония, белодробна емболия, остра бъбречна недостатъчност и други.
Смъртността е около десет процента, като при възрастни пациенти нараства значително и надвишава двадесет процента.
Диагноза и изследвания при тетанус
Диагнозата се основава на информацията, получена от:
- разпит на болния: пропуски в имунизационния статус, данни за нараняване (порязвания, разкъсвания, ухапване от животни, проникване на чуждо тяло и други) и поява на локални оплаквания в рамките на инкубационния период
- физикални находки: в зависимост от тежестта и особеностите на болестния процес могат да се установят характерните и типични за тетанус белези, а именно тризмус, промени в гримасата на лицето, опистотонус, гърчове и други
- други изследвания: микробиологични изследвания се назначават допълнително, както и кръвни изследвания, анализ на урина, образна диагностика за установяване на фрактури и увреждане на черния дроб
Лечение при тетанус
Липсва етиологично лечение на тетанус, прилагат се мерки за подпомагане неутрализацията и отстраняването на тетаничния токсин, причинител на всички симптоми на болестта. При наличие на голяма рана се стартира с подходяща обработка, овладяване на кръвотечението и антибиотична профилактика. Специфично за лечение на тетанус могат да се използват антитоксичен серум, тетанус антитоксин и други в комбинация със симптоматични средства.
Как да се предпазим от тетанус?
Единственият ефективен, сигурен метод за предпазване от тетанус е с поставяне на включените в задължителния имунизационен календар ваксини. Имунопрофилактиката стартира след навършване на два месеца, като следващите дози се поставят с интер от 4 седмици. Реимунизация се извършва на шестнадесет месеца, шест години, 12 години, 17 години с поставяне на бустерни дози на 25 години и през всеки десет години след това.
Често задавани въпроси
Може ли да се употребява алкохол след ваксина против тетанус?
Препоръчително е да се избягва консумацията на алкохол. Употребата на алкохол има потенциал да увеличи тежестта на страничните ефекти и да намали реакцията на имунната система към ваксината.
Може да се хване тетанус от малка рана?
Да, човек може да се зарази с тетанус от малка рана. Тетанусът се причинява от бактерия, наречена Clostridium tetani. Бактериите могат да проникнат в тялото дори през малка прободна рана, например от пирон или треска.
Галерия
Библиография
https://www.cdc.gov/tetanus/index.html#:~:text=Tetanus%20is%20an%20infection%20caused,open%20the%20mouth%20or%20swallow.
https://en.wikipedia.org/wiki/Tetanus
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tetanus/symptoms-causes/syc-20351625
https://www.nhs.uk/conditions/tetanus/
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/tetanus
https://www.medicalnewstoday.com/articles/163063
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/tetanus
https://kidshealth.org/en/parents/tetanus.html
https://www.healthline.com/health/tetanus
https://www.webmd.com/vaccines/tetanus-vaccine
Изображения: freepik.com
Коментари към Тетанус
Елена Табакова
Ако има повторно нараняване десет дни например след първото, а не е поставена ваксина след първото, нужно ли е при това положение да се поставя?
По преценка на лекаря, който е запознат с имунизационния статус на пациента (включително и дали и кога е поставена ваксината срещу тетанус от задължителния имунизационен календар).
Ако има повторно нараняване десет дни например след първото, а не е поставена ваксина след първото, нужно ли е при това положение да се поставя?
Елена Табакова
След като не е поставена ваксина до 72-я час след нараняването, може ли нещо да се направи? И как се следи евентуално за симптоми?
Консултирайте се с лекаря си за оценка на риска и евентуално подходящи действия за постекспозиционна профилактика. Поддържайте добри хигиенни грижа за раната.
Инкубационният период за тетанус може да варира от няколко дни до няколко седмици, но обикновено симптомите се проявяват между 7 и 21 дни след нараняването (средно около 10 дни).
В края на инкубационния период при някои пациенти е възможна поява на продромални (предшестващи основните симптоми) прояви, включващи изтръпване, стрелкащи болки около раната, общо неразположение и неспокойствие. Тези продромални прояви се възприемат още като първи симптоми на тетанус и изискват изостряне на вниманието и консултация със специалист.
Симптомите на тетанус могат да включват мускулни спазми и скованост, висока температура, изпотяване, ускорен пулс, повишено кръвно налягане, промени в съзнанието и др.
При съмнение за тетанус или инфекция незабавно се консултирайте с лекар.
След като не е поставена ваксина до 72-я час след нараняването, може ли нещо да се направи? И как се следи евентуално за симптоми?
Ива
Здравейте, бях паднала и се нарязах, имаше нещо като метален прът, не точно. Тогава не се сетих ме трябва да я бия ваксината. Минаха 14 дни, мога ли все още да я бия? Знам, ме се бие до 72 часа, но проблем ли ще е ако я бия сега? Къде мога да я закупя Питах личната каза, че е късно за ваксина, и ме щом до сега няма нищо няма и да има но се тревожа, какво да правя
Здравейте! Инкубационният период на тетанус варира между 3 и 21 дни след заразяването. Повечето случаи възникват в рамките на 14 дни.
Доверете се на преценката на лекаря си.
Здравейте, бях паднала и се нарязах, имаше нещо като метален прът, не точно. Тогава не се сетих ме трябва да я бия ваксината. Минаха 14 дни, мога ли все още да я бия? Знам, ме се бие до 72 часа, но проблем ли ще е ако я бия сега? Къде мога да я закупя Питах личната каза, че е късно за ваксина, и ме щом до сега няма нищо няма и да има но се тревожа, какво да правя
Kolio Ivanov
Одрах се на един пирон на село, но не можах да се прибера веднага и да се обадя на джипито. До колко часа след нараняване се бие тетанус?
Здравейте! Препоръчително е ваксината да се постави в рамките на 72 часа от инцидента.
Най-добре е ваксината да се постави възможно най-скоро след нараняването, особено ако са минали повече от пет години от последната ваксинация срещу тетанус. Това е така, защото спорите на тетанус могат да влязат в тялото дори през малки порязвания или рани и колкото по-рано се приложи ваксината, толкова по-добри са шансовете за предотвратяване на инфекцията.
Одрах се на един пирон на село, но не можах да се прибера веднага и да се обадя на джипито. До колко часа след нараняване се бие тетанус?