- Какво представлява сънната апнея?
- Какви са видовете сънна апнея?
- Какви са причините за сънна апнея?
- Механизъм при сънната апнея
- Рискови фактори за сънна апнея
- Симптоми и признаци при сънна апнея
- Какви са рисковете за здравето при сънна апнея?
- Дали това е сънна апнея или просто хъркане?
- Как се поставя диагнозата при сънна апнея?
- Лечение при сънна апнея
- Обструктивна сънна апнея
10. Лечение при сънна апнея
Сънната апнея е хронично заболяване, което изисква и продължително лечение. Основните мерки са насочени към облекчаване проявите на болестта (редуциране на апнеичните епизоди) и съответно намаляване на риска от свързаните с болестта усложнения (сърдечни, метаболитни, ендокринни, неврологични).
Най-общо терапията при сънна апнея се подразделя на консервативна, използваща промени в начина на живот, подходяща хигиена на съня, упражнения и различни апарати и устройства за облекчение на симптомите и оперативна, при която се налага хирургична намеса за отстраняване на причините, водещи до сънна апнея.
10.1. Лайфстайл лечение
Една от първите мерки, които се предприемат при различните пациенти със сънна апнея, е лайфстайл терапията. При този вид лечение мерките се определят индивидуално в зависимост от особеностите на отделните пациенти, вредните навици, придружаващи здравословни проблеми и други.
Най-често се препоръчва:
- редукция на теглото: при пациентите с наднормено тегло или затлъстяване (особено при концентрация на излишните мазнини в горната половина на тялото) много добри резултати се наблюдават при постепенна, плавна редукция на теглото и поддържане на оптималното за състоянието на болния телесно тегло
- достатъчна физическа активност: регулярната, ежедневна двигателна активност, независимо от нейното естество (разхождане, бягане, плуване, практикуване на спорт) оказва благоприятен ефект върху качеството на съня. Изключително добри отзиви по отношение на приучаване към техники за дълбоко дишане се отчитат при практикуване на йога, медитация и някои техники за релаксация
- отказ от вредните навици: препоръчва се преустановяване на алкохолната консумация и ограничаване приема на съдържащи кофеин храни и тонизиращи напитки. Отказът от тютюнопушенето оказва изключително благоприятен ефект, както за профилактика, така и в комплексното лечение на болестта (изследвания показват неколкократно по-висок риск от развитие на сънна апнея при пушачи)
- повишено внимание при прием на лекарства: при пациенти с диагностицирана сънна апнея и наличие на други подлежащи заболявания се препоръчва регулярно проследяване и мониториране на назначената лекарствена терапия, тъй като някои медикаменти могат да окажат неблагоприятен ефект върху сънната апнея. Такива например са седативни и сънотворни лекарства, някои антидепресанти, анксиолитици, опиоидни аналгетици и други
- билки и лечебни растения: след консултация със специалист за изключване на вероятността от нежелани лекарствени взаимодействия, може да се назначат някои билки и лечебни растения, известни със своите успокояващи и подобряващи съня свойства, като например такива са лайка, лавандула, мента, канела, куркума и други
Подобряването на качеството на живот оказва позитивен ефект и се използва както в комплексното лечение на сънна апнея (и не само), така и за превенция срещу развитие на болестта при рискови пациенти.
Прочетете още информация:
10.2. Хигиена на съня
Някои малки промени и подобряване хигиената на съня могат да окажат изключително благоприятно въздействие, особено при леките форми на сънна апнея. Препоръчва се:
- подходяща поза за сън: най-подходящата поза за сън е с леко повдигната глава и в ляво или дясно странично положение (ляво странично положение се препоръчва при стомашно-чревни оплаквания, както и при бременност). Спането по гръб изостря проявите на апнея, провокира хъркане и влошава качеството на съня. За намаляване риска от обръщане по гръб по време на сън, може да поставите възглавница зад гърба си
- подходяща среда за сън: осигуряване на тиха, тъмна, проветрена и с оптимална температура среда подобрява качеството на съня
- използване на овлажнител за въздух: при някои пациенти се съобщава за позитивен ефект при използване на средства за овлажняване на въздуха в стаята (редуцира се хъркането, подобрява се дишането)
- придържане към стриктен график: нагласата на биологичния часовник към определени часове на лягане и ставане може да окаже благоприятен ефект
Пълноценният сън и почивка изискват прочистване на ума преди лягане (стресът и напрежението имат негативен ефект), като добри резултати се съобщават при медитация, йога, техники за визуализация и други преди лягане.
Прочетете още информация:
10.3. Подходящи упражнения
Упражненията за подсилване на мускулатурата в областта на шията и езика могат да окажат благоприятен ефект върху сънната апнея. Подсилването на мускулатурата на дихателните пътища намалява риска от колапс, но често са необходими няколко седмици до проява на първите резултати.
Може да се консултирате със специалист за подходящи и лесни за изпълнение упражнения, като може да пробвате и някои от следните:
- пеенето, независимо от таланта, укрепва меките тъкани в областта на небцето и гърлото
- притискайте с повърхността на езика горното небце и задръжте три минути
- стиснете устни в поза за целувка, плътно една в друга и ги повдигнете нагоре и надясно, след това надолу и наляво по десет пъти
- правете гаргара с вода два пъти дневно в продължение на пет минути
- поставете езика между зъбите и преглътнете пет пъти, като упражнението се повтаря няколко пъти на ден
- отворете максимално уста и изтласкайте езика навън, като задържите за около пет секунди
- притискайте силно езика последователно в небцето, долната челюст, лявата и дясната буза, задържайки по няколко секунди
- дъвчете дъвка преди лягане или поставете молив между зъбите и постепенно стискайте челюстите
Може да се консултирате с вашия лекар или специалист в областта (например физиотерапевт, рехабилитатор) за изготвяне на ефективни и лесни за извършване упражнения.
10.4. Механична терапия с помощта на специални апарати за сънна апнея
Терапията с помощта на специален апарат, създаващ непрекъснато положително налягане на въздушния поток (Continuous Positive Airflow Pressure, CPAP), е сред най-често прилаганите и най-ефективни средства за лечение на умерена и тежка форма на обструктивна сънна апнея, а в някои случаи се прилага успешно и при централна сънна апнея. Съвременните модернизирани и високо технологични модели предоставят лесна употреба, удобен дизайн и постигане на желания ефект, като пациентите използват маска за покриване на носа и устата с цел осигуряване на постоянен поток въздух, поддържащ отворени дихателните пътища по време на сън. Този тип лечение води до бързи и осезаеми резултати, подобряване на съня, намаляване на умората, подобряване на работоспособността. По същество апаратите представляват малки по размери компресори за въздух, които се захранват на батерия или се свързват към електрическата мрежа.
Спането с CPAP устройство в началото може да създава известни затруднения, докато се пригодите, като за постигане на желаните резултати е необходима правилна експлоатация на уреда.
Изключително важно за правилната експлоатация е поддържането на необходимата хигиена, свързана с устройството и използването при нужда на назални деконгестанти (под формата на капки за нос, спрей за нос) с цел облекчаване на назална обструкция и конгестия.
Някои от устройствата издават неприятен шум, който макар и в приемливи децибели, може да попречи на бързото заспиване. При подобна ситуация може да поставите устройството под леглото, както и да използвате бял шум за улесняване на заспиването.
Въпреки своята висока ефективност, надеждност и безопасност някои пациенти намират CPAP устройствата за неподходящи. След консултация със специалист последният може да ви насочи и препоръча друго устройство за лечение на сънна апнея.
Това са устройства, аналози на CPAP, създаващи позитивно налягане в дихателните пътища, поддържайки дихателните пътища отворени на принципа дъх за дъх и внимателно анализиращи наличието на съпротивление в горните дихателни пътища, като някои от тях са ефективни не само за лечение на обструктивна, но и на централна сънна апнея.
Многобройни проучвания в областта показват изключително благоприятен ефект в дългосрочен план от употребата на тези устройства, като доказано намаляват рисковете от поява на някои от свързаните със сънна апнея усложнения, като инсулт, инфаркт на миокарда, захарен диабет тип 2, метаболитен синдром и други.
10.5. Импланти и зъбни устройства
Съществуват различни модели зъбни устройства, които се прилагат както за лечение на хъркане (като изолирана проява), така и за комплексно лечение при обструктивна сънна апнея.
Обикновено те са налични в стоматологичните кабинети, като изборът на устройство се съобразява с индивидуалните особености при всеки отделен пациент, като през първата една година е необходима честа проверка на изправността на устройството.
Основният механизъм при всички зъбни устройства включва поддържане на долната челюст и/или поддържане на езика с цел намаляване риска от обструкция на дихателните пътища.
През последните години са изработени специални импланти, действащи на принципа на пейсмейкър (стимулират определени нерви), които се имплантират в областта на гърдите и показват висока ефективност за лечение както на обструктивна, така и на централна сънна апнея. Имплантите от финансова гледна точка не са изгодни (все още цената им е висока), като в много страни е трудно да се открият.
10.6. Хирургично лечение
Към оперативна намеса се преминава при малък процент от пациентите, в случаите, при които липсва ефект от приложените различни консервативни лечебни опции за период от поне три месеца, както и при наличие на сериозна обструкция или друг вид патология, затрудняваща нормалното дишане.
Хирургичното лечение обикновено е опция на избор при обструктивна сънна апнея, като в зависимост от конкретния случай се подбира подходяща хирургична интервенция:
- сомнопластика: по същество представлява процедура с минимално инвазивен характер, при която с помощта на радиочестотна енергия се редуцират меките тъкани в горния респираторен тракт. Показва добра ефективност и резултати, съпоставими с тези при хирургичното отстраняване на тъканите, но с по-малък риск от следоперативни усложнения
- тонзилектомия: честа причина за обструктивна сънна апнея, особено в детска възраст, е така наречената трета сливица, като премахването на тонзиларните тъкани (увеличени сливици и аденоиди) води до облекчение на проявите и лечение на болестта
- увулопалатофарингопластика: представлява процедура, при която се отстраняват меките тъкани в задната част на гърлото и небцето, като по този начин се увеличава ширината на дихателните пътища в горния дихателен тракт. Макар да не се счита за особено надеждно лечение на обструктивна сънна апнея, процедурата води до добри резултати при някои от пациентите
- назална хирургия: корекции в областта на носа може да се наложат при някои пациенти с налична назална обструкция с различна етиология, неповлияваща се от консервативно лечение
- репозиция на челюстта: при този вид хирургична интервенция долната челюст се измества напред, което увеличава пространството зад езика и мекото небце, намалявайки риска от обструкция
- трахеостомия: в много редки случаи, при наличие на тежка, животозастрашаваща обструктивна сънна апнея, може да се наложи извършване на трахеостомия
- бариатрична хирургия: при пациенти със значителна степен затлъстяване и липса на други известни и доказани причини за обструктивна сънна апнея, може да се обмисли извършването на хирургия за редукция на теглото, последвана от изготвяне на индивидуален хранителен план
Към хирургично лечение се пристъпва само при липса на ефект от консервативната терапия или при липса на друга терапевтична алтернатива.
Оперативната намеса крие своите рискове от развитие на различни по вид и тежест усложнения (кървене, инфекция, засягане на околни структури, съдове и нерви).
Галерия
Полезни връзки
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sleep-apnea/diagnosis-treatment/drc-20377636
https://www.helpguide.org/articles/sleep/sleep-apnea.htm
https://www.healthline.com/health/sleep/obstructive-sleep-apnea
https://www.healthline.com/health/home-remedies-for-sleep-apnea
https://www.webmd.com/sleep-disorders/sleep-apnea/sleep-apnea-treatments
Коментари към Сънна апнея