Сънна апнея
- Какво представлява сънната апнея?
- Какви са видовете сънна апнея?
- Какви са причините за сънна апнея?
- Механизъм при сънната апнея
- Рискови фактори за сънна апнея
- Симптоми и признаци при сънна апнея
- Какви са рисковете за здравето при сънна апнея?
- Дали това е сънна апнея или просто хъркане?
- Как се поставя диагнозата при сънна апнея?
- Лечение при сънна апнея
- Обструктивна сънна апнея
1. Какво представлява сънната апнея?
Много хора се отнасят към хъркането като към шега или нещо, от което се чувстват смутени. Но силното хъркане - особено когато е придружено от умора през деня - може да е признак на сънна апнея, често срещано, но сериозно разстройство, при което дишането многократно спира и започва, докато спите. Ако имате сънна апнея, вероятно не сте наясно с тези кратки дихателни паузи, които се случват стотици пъти през нощта, нарушавайки естествения ритъм на съня. Всичко, което знаете, е, че през деня не се чувствате толкова енергични, в кондиция умствено или продуктивни, колкото би трябвало.
Сънната апнея е състояние, характеризиращо се с анормално дишане по време на сън. Хората със сънна апнея имат множество удължени паузи в дишането или периоди на повърхностно дишане по време на сън. Всяка пауза може да продължи от няколко секунди до няколко минути и се случва много пъти на нощ. В най-често срещаната форма дихателната пауза следва силно хъркане. При възобновяване на дишането може да има звук на задавяне / задушаване или хъркане. Това причинява по-нискокачествен сън и засяга доставката на кислород в организма, което води до потенциално сериозни последици за здравето.
Сънната апнея е едно от най-честите нарушения на съня. Може да засегне деца и възрастни и хора от двата пола, въпреки че е по-често срещана при мъжете. Тъй като разстройството нарушава нормалния сън, индивидите могат да изпитват сънливост или да се чувстват уморени през деня. При децата това може да причини хиперактивност или проблеми в училище.
Сънната апнея може да бъде обструктивна, при която дишането се прекъсва от блокиране на въздушния поток, централна, при която нормалното несъзнателно дишане просто спира, или комбинация от двете. Обструктивната сънна апнея е най-често срещаната форма.
Поради широкото разпространение на сънната апнея и потенциалното отрицателно въздействие върху здравето, за хората е важно да са наясно какво представлява състоянието и видовете сънна апнея, симптоми, причини и лечения.
Хроничното лишаване от сън, причинено от сънна апнея, може да доведе до сънливост през деня, бавни рефлекси, лоша концентрация и повишен риск от инциденти. Сънната апнея може да причини бърза смяна на настроенията, раздразнителност и дори да доведе до депресия. Може да предизвика и други сериозни физически здравословни проблеми, като диабет, сърдечни заболявания, чернодробни проблеми и наддаване на тегло. С правилните методи за лечение и самопомощ обаче може да контролирате хъркането и симптомите на сънна апнея, да върнете съня си в релси и да се чувствате освежени и жизнени през деня.
Какви са видовете сънна апнея?
Различават се следните основни видове апнея:
- обструктивна: при отпускане на меките тъкани в задната част на гърлото и блокиране по този начин на дихателните пътища
- централна: при нарушения в сигнализацията между мозъка и дихателните мускули
- смесена: известна още като комплексна сънна апнея, представляваща комбинация от гореизброените
Какви са причините за сънна апнея?
Сред най-честите причини за развитие на обструктивна сънна апнея се включват:
- анатомични особености в областта на шията
- наднормено тегло и затлъстяване
- честа употреба на седативни средства
- назална конгестия
- увеличени сливици
- хормонални нарушения
- тютюнопушене
Сред възможните причини за развитие на централна сънна апнея се включват:
- сърдечно-съдови заболявания
- неврологични увреждания
- инсулт
- мозъчна инфекция
- мозъчен тумор
Механизъм при сънната апнея
При апнеичните паузи се натрупва въглероден диоксид в кръвта, което предизвиква съответните реакции и сигнализация към мозъка за събуждане на човека. При събуждане и нормално дишане се нормализират нивата на кислород и отново настъпва заспиване. Тези чести апнеични паузи, последвани от събуждане и повторно заспиване, са основната причина за намален парадоксален (REM) сън.
Рискови фактори за сънна апнея
Сред основните рискови фактори, допринасящи за развитие на сънна апнея, се включват:
- мъжки пол
- възраст над 40 години
- фамилна анамнеза
- девиация на септума
- вредни навици: тютюнопушене, злоупотреба с алкохол, злоупотреба с транквиланти
- подлежащи заболявания: алергии, гастроезофагеален рефлукс, проблеми със синусите
Централната сънна апнея се среща по-често сред мъжете над 65 години и се асоциира с подлежащи сърдечни увреждания, прекаран инсулт.
Симптоми и признаци при сънна апнея
Симптомите при сънна апнея се проявяват само по време на сън и могат да включват:
- силно хъркане всяка вечер
- паузи в дишането
- събуждане нощем от недостиг на въздух
- сухота в устата при събуждане
- нарушения на съня
- нарушена концентрация, сънливост и умора през деня
- сутрешно главоболие
- раздразнителност, лабилно настроение
Какви са рисковете за здравето при сънна апнея?
Неглижирането на състоянието крие риск от различни по вид рискове за здравето и усложнения с дългосрочни последици:
- сърдечно-съдови усложнения: сърдечна недостатъчност, коронарна болест на сърцето, артериална хипертония, инфаркт
- неврологични усложнения: исхемични увреждания, инсулт, деменция
- други усложнения: еректилна дисфункция, киселини и рефлукс, депресия, диабет
- усложнения в детска възраст: освен гореизброените са възможни хиперактивност, забавен растеж, когнитивен спад
- внезапна смърт
Дали това е сънна апнея или просто хъркане?
Основните разлики между сънна апнея и обикновено хъркане са в общото състояние на засегнатите. Хъркането, като изолирана проява, не нарушава комфорта, работоспособността и когнитивния потенциал на пациентите, не води до нарушения на съня. Не всички, които хъркат имат сънна апнея, като важи и обратното, че не всички пациенти със сънна апнея хъркат.
Как се поставя диагнозата при сънна апнея?
Поставянето на диагнозата при сънна апнея се осъществява обикновено въз основа на данните от различни диагностични методи:
- характерни оплаквания от анамнезата
- физикални находки
- лабораторни изследвания
- нощна полисомнография
- домашен тест за сънна апнея
Лечение при сънна апнея
Лечението при сънна апнея е комплексно, продължително и съобразено с индивидуалните особености при отделните пациенти, като може да бъде консервативно и оперативно. Към консервативното лечение се включват следните мерки и средства:
- лайфстайл терапия: редукция на теглото, ограничаване на вредните навици, регулярна физическа активност
- хигиена на съня: осигуряване на подходяща среда за сън, удобна поза, използване на овлажнител при нужда
- упражнения: подходящи упражнения за подсилване на определени мускулни групи (в областта на шията и езика, дихателните пътища)
- механична терапия: използване на специални апарати за сънна апнея (CPAP), които създават постоянно положително налягане на въздушния поток
- импланти и зъбни устройства: зъбните устройства осигуряват поддържане на долната челюст и/или езика, докато имплантите стимулират определени нерви и са подходящи при обструктивна и централна сънна апнея
При липса на ефект от консервативно лечение при обструктивна апнея може да се наложи оперативна намеса (тонзилектомия, сомнопластика, назална хирургия, репозиция на челюстта).
Обструктивна сънна апнея
Обструктивната сънна апнея протича с апнеични паузи (пълна липса на дишане) или хипоапнея (частично намалено дишане) и се дължи на отпускане на мускулите на гърлото и блокиране в резултат от това на дихателните пътища. В резултат от това се изпращат сигнали до мозъка за събуждане на човека, като още с първите вдишвания се нормализира кислородното насищане и спадат нивата на въглероден диоксид.
Изложени на по-висок риск са пушачите от мъжки пол с напредването на възрастта, особено при наличие на наднормено тегло, краниофациални аномалии, по-голяма обиколка на шията, наличие на хронична назална конгестия, високо кръвно налягане, астма, диабет.
Основните симптоми включват:
- нощни прояви: силно хъркане, чести събуждания, спиране на дишането по време на сън, нарушения на съня
- дневни прояви: хронична умора, сънливост през деня, затруднена концентрация, намалена бдителност, промени в настроението. Допълнително са възможни сексуална дисфункция, повишение на теглото, повишение на кръвното налягане, поява на киселини
- симптоми при деца: хиперактивност, нощно напикаване, скърцане със зъби по време на сън, необичайна поза на спане, изоставане в теглото, забавяне на растежа, спад в когнитивното развитие
Диагнозата се базира на данните от разпита и прегледа на пациента, резултатите, получени от полисомнографията (златен стандарт в диагностиката на болестта), извършена в болнични условия или от резултатите от домашния тест за сънна апнея, при който се използват портативни устройства. В зависимост от диагностичните находки и клиничните особености се различават три основни вида обструктивна сънна апнея, а именно лека, умерена и тежка.
В зависимост от особеностите на болестния процес и редица индивидуални фактори се предприема и съответното лечение на обструктивната сънна апнея, което може да включва:
- промени в начина на живот: при леките форми добри резултати се описват след редукция на теглото, отказ от тютюнопушене, регулярна физическа активност, подходяща поза на сън и хигиена на съня
- механична терапия: използват се устройства, осигуряващи положително налягане на въздушния поток (Continuous Positive Airflow Pressure, CPAP), които са с висока ефективност и достъпност и водят до облекчаване на проявите
- орални устройства: могат да се използват специално разработени зъбни устройства и импланти
- оперативна намеса: хирургично лечение се налага при липса на ефект от консервативните мерки или липса на друга опция, като може да включва отстраняване на сливиците, назална хирургия, репозиция на челюстта, трахеостомия и други
Неглижирането на състоянието и липсата на лечение крият риск от поява на различни по вид и тежест усложнения:
- сънливост през деня
- когнитивен спад
- сърдечно-съдови усложнения
- неврологични увреждания
- метаболитни нарушения
- влошаване на липидния профил
- затлъстяване
При деца са възможни неврокогнитивни и поведенчески дисфункции, полиорганни увреждания, забавяне на интелектуалното развитие, сърдечно-съдови увреждания, инсулинова резистентност.
Често задавани въпроси
Може ли да се умре от сънна апнея?
Сънната апнея представлява състояние, при което се нарушава нормалното дишане по време на сън. Липсата на своевременни мерки за овладяване на заболяването повишава риска от поява на някои характерни за него усложнения, включително инфаркт, инсулт и внезапна смърт.
Смъртта при сънна апнея настъпва поради липсата на кислород във връзка с обструкцията (запушването) на дихателните пътища и свързаните с това последици, от които най-засегнати са сърдечно-съдовата, мозъчно-съдовата и дихателната система.
Галерия
Полезни връзки
Библиография
https://www.helpguide.org/articles/sleep/sleep-apnea.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/Sleep_apnea
https://www.sleepfoundation.org/sleep-apnea
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sleep-apnea/symptoms-causes/syc-20377631
https://www.webmd.com/sleep-disorders/sleep-apnea/sleep-apnea
https://www.medicalnewstoday.com/articles/178633
https://www.verywellhealth.com/sleep-apnea-overview-3014774
Изображения: freepik.com
Коментари към Сънна апнея