- Какво представлява серотониновият синдром?
- Епидемиология на серотониновия синдром
- Какви са причините за развитие на серотонинов синдром?
- Рискови фактори за серотонинов синдром
- Патофизиология на серотонинов синдром
- Симптоми на серотонинов синдром
- Усложнения при серотонинов синдром
- Диагноза на серотонинов синдром
- Диференциална диагноза на серотонинов синдром
- Какво е лечението на серотониновия синдром?
- Каква е прогнозата за възстановяването при серотонинов синдром?
- Как може да се предотврати серотониновият синдром?
6. Симптоми на серотонинов синдром
Симптомите на серотониновия синдром и тяхната тежест варират от човек на човек. Те могат да бъдат леки до тежки и дори фатални.
Симптомите на серотониновия синдром обикновено се появяват в рамките на няколко часа след излагане на причинителя (употреба на ново лекарство или увеличаване на дозата на лекарство, което вече се приема). Серотониновият синдром обхваща широк спектър от клинични находки.
Много доклади предпочитат да наричат състоянието серотонинова токсичност, а не синдром поради широкия му спектър от симптоми и токсичност.
Серотониновият синдром се проявява като триада от автономна (вегетативна) дисфункция, нервно-мускулна възбуда и променен психичен статус. Тези симптоми обаче може да не се появят едновременно: автономна дисфункция е налице при 40% от пациентите, невромускулна възбуда при 50% и променен психичен статус при 40%.
- Автономна дисфункция (вегетативни ефекти) - изпотяване е налице в 48,8% от случаите, тахикардия в 44%, хипертермия в 26,8%, гадене и повръщане в 26,8% и мидриаза в 19,5%. Други признаци са хиперактивни шумове в червата, диария, зачервяване на кожата, вазоконстрикция, хипертония, аритмия и тахипнея.
- Нервно-мускулна възбуда (соматични ефекти) - миоклонус присъства в 48,8%, хиперрефлексия в 41%, а хипертонус и ригидност в 19,5%. Други признаци са спонтанен или индуцируем клонус, очен клонус (непрекъснати ритмични трептения на погледа), двустранен положителен рефлекс на Бабински и тремор.
- Променен психичен статус (когнитивни ефекти) - объркване е налице при 41,2% и възбуда при 36,5%. Други признаци са безпокойство, летаргия и кома.
Симптомите на серотонинова токсичност се появяват в рамките на един час след провокиращо събитие (например поглъщане на лекарството) при приблизително 28% от пациентите и в рамките на 6 часа при 61%.
6.1. Симптоми на лека форма на серотонинов синдром
Симптомите на лека форма на серотонинов синдром могат да включват:
- тревожност
- гадене, повръщане
- диария
- разширени зеници
- тремор или потрепвания
- диафореза (обилно изпотяване)
- тахикардия (учестен пулс)
- хиперрефлексия
Пациентите с лек синдром обикновено са афебрилни. Пациентите с умерен синдром обикновено имат горните симптоми плюс хипертермия (40°C), хиперактивни чревни шумове, хоризонтален очен клонус, лека възбуда, повишена бдителност и напрегната реч. В тежки случаи пациентите имат всички горепосочени симптоми плюс хипертермия над 41,1°C, драматични промени в пулса и кръвното налягане, делириум и мускулна ригидност.
6.2. Симптоми на умерена форма на серотонинов синдром
Освен гореизброените симптоми, умерената форма на серотонинов синдром може да причини и:
- възбуда, безпокойство
- мускулни потрепвания, неволеви мускулни контракции, мускулни спазми, мускулна ригидност
- изпотяване, треперене
- анормални движения на очите
- хиперактивни чревни звуци
- висока телесна температура (< 40°C)
6.3. Симптоми на тежка форма на серотонинов синдром
Тежката серотонинова токсичност е животозастрашаващо състояние, което може да доведе до полиорганна недостатъчност в рамките на часове. Освен гореизброените признаци, симптомите могат да включват:
- объркване, дезориентация, делириум
- учестен пулс
- високо кръвно налягане
- висока телесна температура (над 40°С)
- гърчове (тонично-клонични)
- нарушения на сърдечния ритъм
- прилошаване, припадък
Пациентите могат да имат нестабилни и динамични жизнени показатели. Ако мускулната ригидност и произтичащата от това хипертермия не се управляват правилно, може да се развие клетъчно увреждане и ензимна дисфункция, водещи до рабдомиолиза, миоглобинурия, бъбречна недостатъчност, метаболитна ацидоза, синдром на остър респираторен дистрес и дисеминирана интраваскуларна коагулация.
Коментари към Серотонинов синдром