- Какво представлява реактивен артрит?
- Честота и разпространение
- Причини и рискови фактори за реактивен артрит
- Симптоми при реактивен артрит
- Реактивен артрит при деца
- Усложнения при реактивен артрит
- Разлика между реактивен и ревматоиден артрит
- Видове реактивен артрит
- Диагноза и изследвания при реактивен артрит
- Лечение при реактивен артрит
- Как да се предпазим?
4. Симптоми при реактивен артрит
Реактивният артрит или синдром на Райтер е форма на възпалителен артрит, който се развива в резултат от интестинална или генитоуринарна инфекция. Често проявите на артрит са налице след отшумяване на инфекцията и нейното успешно лечение. Най-често първите признаци при синдром на Райтер се проявяват между една и четири седмици след прекарана инфекция, но времевият отрязък може да варира в широки граници.
Особено характерно за заболяването е наличието на епизод от артрит в комбинация с двустранен конюнктивит, уретрит или цервицит и кожно-лигавични промени.
4.1. Артрит и мускулно-скелетни нарушения
Артритните и мускулно-скелетните нарушения са водещи при пациентите с реактивен артрит, като обикновено са първа изява на заболяването, засягат се предимно долните крайници, едностранно или двустранно, като проявите могат да варират при отделните пациенти:
- артрит: най-характерна проява на заболяването, като по-често засяга големите стави на долните крайници (коляно, глезен, стави на пръстите на ходилото), като макар и по-рядко може да обхване и други стави. Обикновено е асиметричен, под формата на олигоартрит със засягане на малък брой стави. Характерни оплаквания са болка, относително леко проявена сутрешна скованост, дифузен оток на пръстите (пръстите се сравняват с кебапче), ограничена подвижност
- ентезопатия: представлява болка, проявяваща се на мястото на свързване на сухожилията, като най-често се среща под формата на ахилит (възпаление на ахилесовото сухожилие) и плантарен фасциит
- други прояви: сакроилиит и засягане на ставите в тазовата област може да причини болки в кръста и гърба, проявяващи се предимно нощем и сутрин след ставане от сън, като могат да варират по интензивност и тежест
4.2. Симптоми от страна на генитоуринарния тракт
Често в хода на реактивния артрит и след изявата на артритните оплаквания се развиват симптоми от страна на отделителната система, като най-често това е уретрит, водещ до появата на различни по вид, често неспецифични уринарни оплаквания.
Водещи са болката и паренето при уриниране, чести позиви за уриниране, дискомфорт при уриниране, наличие на секреция.
При мъжете в хода на процеса може да се засегне и простатната жлеза с развитие на простатит, докато при жените често се засяга шийката на матката с развитие на цервицит.
Възможно е още развитие на епидидимит и орхит при мъжете, салпингит, ендометрит, аднексит при жените.
4.3. Очни и кожни промени
При реактивния артрит очните и/или кожни промени са много чести и са проявени при значителен процент от засегнатите, като появата на артрит в комбинация с билатерален конюнктивит се счита за особено типично за състоянието и подпомага диагнозата.
Характерните очни и кожни промени при отделните пациенти могат да включват:
- конюнктивит: една от основните прояви при реактивен артрит е възпалението на конюнктивата с развитие на конюнктивит, по-често с двустранна локализация, и типичните за него симптоми (зачервяване на окото, болка, парене, сърбеж, дразнене, секреция)
- иридоциклит: в по-редки случаи е възможно развитие на иридоциклит и оплаквания от болка и зачервяване на едното или и двете очи, фотофобия (светлобоязън), лакримация (сълзене), с или без засягане на зрението
- обрив: сравнително характерен за реактивния артрит е папуло-скавозният обрив, който при част от засегнатите се описва с развитието на характерни лезии с наличие на твърди, удебелени петна по кожата, предимно в областта на дланите, стъпалата и около ноктите, известни като кератома бленорагика (keratoma blennorrhagica)
- рани и язви: възможна е поява на малки, безболезнени афти или ранички в областта на устната кухина и езика. При мъжете е възможна поява на неболезнени, повърхностно разположени разязвявания в областта на главичката на пениса
- промени по ноктите: в редки случаи е възможно поразяване и на ноктите в хода на болестния процес с поява на жълтеникави петна, промени в здравината и вида им
4.4. Други неспецифични оплаквания
Макар и в по-редки случаи е възможно наличие и на редица други оплаквания, често с неспецифичен характер. Възможни са леко повишение на телесната температура, ексцесивна умора, главоболие, нарушения на съня, редукция на теглото при липса на промени в храненето и физическата активност.
В редки случаи, главно при пациенти с реактивен артрит, асоцииран с инфекция, провокирана от Yersinia, може да се развие еритема нодозум (остро настъпващо възпаление на мастните клетки, локализирани под кожата, водещо до появата на болезнени червеникави на цвят бучки или възли, предимно в областта на подбедриците).
Коментари към Реактивен артрит