Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Реактивен артрит

Реактивен артрит

Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • БИБЛИОГРАФИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
БИБЛИОГРАФИЯ
КОМЕНТАРИ
Реактивен артрит
  1. Какво представлява реактивен артрит?
  2. Честота и разпространение
  3. Причини и рискови фактори за реактивен артрит
  4. Симптоми при реактивен артрит
  5. Реактивен артрит при деца
  6. Усложнения при реактивен артрит
  7. Разлика между реактивен и ревматоиден артрит
  8. Видове реактивен артрит
  9. Диагноза и изследвания при реактивен артрит
  10. Лечение при реактивен артрит
  11. Как да се предпазим?

1. Какво представлява реактивен артрит?

Реактивният артрит, известен още и като синдром или болест на Райтер, представлява сравнително рядко срещана форма на артрит.

Причинява се в резултат на автоимунен отговор към прекарана хранителна, генитоуринарна или сексуално-трансмисивна инфекция. При мъжете, заболяването асоциирано с полово-предавани инфекции, най-често хламидиална инфекция, се среща до девет пъти по-често, вероятно във връзка с продължителното безсимптомно протичане на половата инфекция. При жени по-често се среща реактивен артрит, асоцииран с предшестваща хранителна инфекция.

Засягат се всички възрастови групи с пик между 20 и 40 години и по-висока честота в региони с нисък социално-икономически статус, ниска здравна култура и информираност на населението.

Протича с характерната комбинация от артрит или други мускулно-скелетни оплаквания в комбинация с очни оплаквания (най-често конюнктивит), оплаквания от страна на отделителната система (уретрит, цервицит, простатит) и кожно-лигавични промени.

Сред най-честото усложнение е рецидивиращ артрит, като оплакванията могат да персистират в продължение на месеци.

За потвърждаване на диагнозата са необходими комплексни клинични, лабораторни, микробиологични, образни и инструментални изследвания, като е необходимо различаване от останалите форми на артрит.
Лечението включва подходящи лекарства в комбинация с физиотерапия.

Прогнозата е относително добра, като оплакванията отшумяват в рамките на един месец до една година.

2.

Честота и разпространение

Реактивният артрит е сравнително рядко срещана форма на артрит, показваща по-голяма честота при мъжете, главно във възрастта между 20 и 40 години, с по-високо разпространение в бедните региони и с ниска здравна култура на населението.

Прочети повече
3.

Причини и рискови фактори за реактивен артрит

Основните причини за развитие на реактивен артрит включват прекарана генитоуринарна, сексуално-трансмисивна или хранителна инфекция, като сред най-честите бактериални причинители се посочват Salmonella, Shigella или Campylobacter, Yersinia, Chlamydia, Clostridioides difficile и Escherichia coli.

Към идентифицираните рискови фактори се включват млада възраст, мъжки пол, генетична предиспозиция с носителство на HLA B27 антиген, подлежащи имунодефицитни заболявания, рисково поведение с честа смяна на половите партньори.

Прочети повече
4.

Симптоми при реактивен артрит

Реактивният артрит в своята класическа форма се характеризира с наличие на артрит, уретрит, конюнктивит и кожно-лигавични прояви:

  • артрит: водещ е артритът, който обхваща асиметрично предимно големите стави на долните крайници
  • уретрит: протича с нарушения в уринирането, болка при уриниране, наличие на секреция от уретрата. При мъже освен уретрит е възможно наличие на простатит, орхит, епидидимит, а при жените са възможни аднексит, ендометрит, цервицит
  • конюнктивит: обикновено е билатерален (двустранен) с характерните за него оплаквания от болка, зачервяване на очите, парене, изтичане на секрет
  • кожно-лигавични прояви: малки афти в устната кухина, ранички по кожата, обрив по тялото, промени по ноктите
Прочети повече
5.

Реактивен артрит при деца

Макар и по-рядко срещан в детска възраст, реактивният артрит се асоциира с прекарана хранителна или генитоуринарна инфекция, като първите признаци са налице в рамките на една до четири седмици след инфекцията.

Протича предимно с оплаквания от артрит, повишение на телесната температура, засягане на лимфните възли, промени по кожата.

Диагнозата е комплексна, а лечението е предимно симптоматично с подходящи обезболяващи и противовъзпалителни средства, физиотерапия.

Прогнозата при деца е добра, като проявите отшумяват в рамките на 3 до 12 месеца.

Прочети повече
6.

Усложнения при реактивен артрит

Усложненията при реактивен артрит се срещат с различна честота, като са възможни анкилозиращ спондилит, сакроилеит, рецидивиращ артрит, усложнения от страна на очите с развитие на катаракта, усложнения от страна на отделителната система и други.

Прочети повече
7.

Разлика между реактивен и ревматоиден артрит

Реактивният артрит се провокира от хранителна или генитоуринарна инфекция, протича като асиметричен олигоартрит, засягащ предимно долните крайници в комбинация с уретрит, конюнктивит и кожно-лигавични промени и по-честа проява при мъжете.

Ревматоидният артрит се среща по-често при жени, има имунологична медиирана етиология и протича като симетричен полиартрит с локализация предимно по горните крайници в комбинация с поява на ревматоидни възли и някои общи прояви.

Реактивният артрит подлежи на лечение и се отличава с добра прогноза, докато ревматоидният артрит е хронично прогресивно заболяване.

Прочети повече
8.

Видове реактивен артрит

Макар и условно се различават две основни форми на реактивния артрит, а именно чревна форма, която се развива след прекарана интестинална инфекция и реактивен артрит след полово предавана инфекция.

Прочети повече
9.

Диагноза и изследвания при реактивен артрит

Липсват специфични изследвания за реактивен артрит, като диагнозата е по метода на изключването:

  • анамнестични и клинични находки: данни за прекарана през последните няколко седмици генитоуринарна или хранителна инфекция, характерни промени по ставите и кожата
  • лабораторни промени: проследяват се нивата на маркерите на възпалението, урея, креатинин, чернодробни ензими, необходимо е и извършване на микробиологично изследване и изследване на синовиална течност
  • образни и инструментални изследвания: рентгеново изследване, компютърна томография, ултразвуково изследване най-често на засегнатите стави, но и на коремните органи

Необходимо е различаване от другите форми на артрит, особено от псориатичен, подагрозен, гонококов, септичен, ревматоиден артрит и други.

Прочети повече
10.

Лечение при реактивен артрит

Лечението се определя строго индивидуално и може да включва:

  • лекарства: назначават се нестероидни противовъзпалителни средства, кортикостероиди (висока ефективност при вътреставно приложение), при нужди имуносупресивни средства и антиревматоидни лекарства. При данни за активна инфекция се включват подходящи антибиотици
  • физиотерапия: различните методи от физиотерапията и рехабилитацията в комбинация с подходящи упражнения могат да подпомогнат цялостната терапия и възстановяване на засегнатите
Прочети повече
11.

Как да се предпазим?

Липсва специфична профилактика, прилагат се общи мерки за намаляване риска от заразяване с хранителни, генитоуринарни и сексуално-трансмисивни инфекции.

Прочети повече
Страници: 12345...15
5.0/5 3 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Реактивен артрит Симптоми: артрит Симптоми от страна на генитоуринарния тракт Лечение на реактивен артрит
1 от 4
Реактивен артритСимптоми: артритСимптоми от страна на генитоуринарния трактЛечение на реактивен артрит

Библиография

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21749-reactive-arthritis
https://www.webmd.com/arthritis/arthritis-reactive-arthritis
https://www.msdmanuals.com/home/bone,-joint,-and-muscle-disorders/joint-disorders/reactive-arthritis
https://www.healthline.com/health/reactive-arthritis
https://www.medicalnewstoday.com/articles/318187
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/reactive-arthritis/symptoms-causes/syc-20354838
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/arthritis/reactive-arthritis#:~:text=Reactive%20arthritis%20is%20a%20type%20of%20arthritis%20caused%20by%20an,the%20urinary%20tract%20and%20eyes.
https://www.nhs.uk/conditions/reactive-arthritis/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499831/
https://www.arthritis.org/diseases/reactive-arthritis
https://en.wikipedia.org/wiki/Reactive_arthritis
https://rheumatology.org/patients/reactive-arthritis

Изображения: freepik.com

Коментари към Реактивен артрит

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Реактивен артрит
    www.framar.bg 
    на 28 May 2025 в 12:05
    Коментирайте "Реактивен артрит"
За статията
последна редакция: 07 авг 2024г.
създадена на: 19 май 2024г.
прочетена: 4164 пъти
Още за Реактивен артрит
  • Статии от "Здравна медия"
  • Научни публикации за реактивен артрит
  • Статии от "Лечения"
  • Статии от "Медицински изследвания"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival