Реактивен артрит
- Какво представлява реактивен артрит?
- Честота и разпространение
- Причини и рискови фактори за реактивен артрит
- Симптоми при реактивен артрит
- Реактивен артрит при деца
- Усложнения при реактивен артрит
- Разлика между реактивен и ревматоиден артрит
- Видове реактивен артрит
- Диагноза и изследвания при реактивен артрит
- Лечение при реактивен артрит
- Как да се предпазим?
1. Какво представлява реактивен артрит?
Реактивният артрит, известен още и като синдром или болест на Райтер, представлява сравнително рядко срещана форма на артрит.
Причинява се в резултат на автоимунен отговор към прекарана хранителна, генитоуринарна или сексуално-трансмисивна инфекция. При мъжете, заболяването асоциирано с полово-предавани инфекции, най-често хламидиална инфекция, се среща до девет пъти по-често, вероятно във връзка с продължителното безсимптомно протичане на половата инфекция. При жени по-често се среща реактивен артрит, асоцииран с предшестваща хранителна инфекция.
Засягат се всички възрастови групи с пик между 20 и 40 години и по-висока честота в региони с нисък социално-икономически статус, ниска здравна култура и информираност на населението.
Протича с характерната комбинация от артрит или други мускулно-скелетни оплаквания в комбинация с очни оплаквания (най-често конюнктивит), оплаквания от страна на отделителната система (уретрит, цервицит, простатит) и кожно-лигавични промени.
Сред най-честото усложнение е рецидивиращ артрит, като оплакванията могат да персистират в продължение на месеци.
За потвърждаване на диагнозата са необходими комплексни клинични, лабораторни, микробиологични, образни и инструментални изследвания, като е необходимо различаване от останалите форми на артрит.
Лечението включва подходящи лекарства в комбинация с физиотерапия.
Прогнозата е относително добра, като оплакванията отшумяват в рамките на един месец до една година.
Честота и разпространение
Реактивният артрит е сравнително рядко срещана форма на артрит, показваща по-голяма честота при мъжете, главно във възрастта между 20 и 40 години, с по-високо разпространение в бедните региони и с ниска здравна култура на населението.
Причини и рискови фактори за реактивен артрит
Основните причини за развитие на реактивен артрит включват прекарана генитоуринарна, сексуално-трансмисивна или хранителна инфекция, като сред най-честите бактериални причинители се посочват Salmonella, Shigella или Campylobacter, Yersinia, Chlamydia, Clostridioides difficile и Escherichia coli.
Към идентифицираните рискови фактори се включват млада възраст, мъжки пол, генетична предиспозиция с носителство на HLA B27 антиген, подлежащи имунодефицитни заболявания, рисково поведение с честа смяна на половите партньори.
Симптоми при реактивен артрит
Реактивният артрит в своята класическа форма се характеризира с наличие на артрит, уретрит, конюнктивит и кожно-лигавични прояви:
- артрит: водещ е артритът, който обхваща асиметрично предимно големите стави на долните крайници
- уретрит: протича с нарушения в уринирането, болка при уриниране, наличие на секреция от уретрата. При мъже освен уретрит е възможно наличие на простатит, орхит, епидидимит, а при жените са възможни аднексит, ендометрит, цервицит
- конюнктивит: обикновено е билатерален (двустранен) с характерните за него оплаквания от болка, зачервяване на очите, парене, изтичане на секрет
- кожно-лигавични прояви: малки афти в устната кухина, ранички по кожата, обрив по тялото, промени по ноктите
Реактивен артрит при деца
Макар и по-рядко срещан в детска възраст, реактивният артрит се асоциира с прекарана хранителна или генитоуринарна инфекция, като първите признаци са налице в рамките на една до четири седмици след инфекцията.
Протича предимно с оплаквания от артрит, повишение на телесната температура, засягане на лимфните възли, промени по кожата.
Диагнозата е комплексна, а лечението е предимно симптоматично с подходящи обезболяващи и противовъзпалителни средства, физиотерапия.
Прогнозата при деца е добра, като проявите отшумяват в рамките на 3 до 12 месеца.
Усложнения при реактивен артрит
Усложненията при реактивен артрит се срещат с различна честота, като са възможни анкилозиращ спондилит, сакроилеит, рецидивиращ артрит, усложнения от страна на очите с развитие на катаракта, усложнения от страна на отделителната система и други.
Разлика между реактивен и ревматоиден артрит
Реактивният артрит се провокира от хранителна или генитоуринарна инфекция, протича като асиметричен олигоартрит, засягащ предимно долните крайници в комбинация с уретрит, конюнктивит и кожно-лигавични промени и по-честа проява при мъжете.
Ревматоидният артрит се среща по-често при жени, има имунологична медиирана етиология и протича като симетричен полиартрит с локализация предимно по горните крайници в комбинация с поява на ревматоидни възли и някои общи прояви.
Реактивният артрит подлежи на лечение и се отличава с добра прогноза, докато ревматоидният артрит е хронично прогресивно заболяване.
Видове реактивен артрит
Макар и условно се различават две основни форми на реактивния артрит, а именно чревна форма, която се развива след прекарана интестинална инфекция и реактивен артрит след полово предавана инфекция.
Диагноза и изследвания при реактивен артрит
Липсват специфични изследвания за реактивен артрит, като диагнозата е по метода на изключването:
- анамнестични и клинични находки: данни за прекарана през последните няколко седмици генитоуринарна или хранителна инфекция, характерни промени по ставите и кожата
- лабораторни промени: проследяват се нивата на маркерите на възпалението, урея, креатинин, чернодробни ензими, необходимо е и извършване на микробиологично изследване и изследване на синовиална течност
- образни и инструментални изследвания: рентгеново изследване, компютърна томография, ултразвуково изследване най-често на засегнатите стави, но и на коремните органи
Необходимо е различаване от другите форми на артрит, особено от псориатичен, подагрозен, гонококов, септичен, ревматоиден артрит и други.
Лечение при реактивен артрит
Лечението се определя строго индивидуално и може да включва:
- лекарства: назначават се нестероидни противовъзпалителни средства, кортикостероиди (висока ефективност при вътреставно приложение), при нужди имуносупресивни средства и антиревматоидни лекарства. При данни за активна инфекция се включват подходящи антибиотици
- физиотерапия: различните методи от физиотерапията и рехабилитацията в комбинация с подходящи упражнения могат да подпомогнат цялостната терапия и възстановяване на засегнатите
Как да се предпазим?
Липсва специфична профилактика, прилагат се общи мерки за намаляване риска от заразяване с хранителни, генитоуринарни и сексуално-трансмисивни инфекции.
Галерия
Библиография
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21749-reactive-arthritis
https://www.webmd.com/arthritis/arthritis-reactive-arthritis
https://www.msdmanuals.com/home/bone,-joint,-and-muscle-disorders/joint-disorders/reactive-arthritis
https://www.healthline.com/health/reactive-arthritis
https://www.medicalnewstoday.com/articles/318187
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/reactive-arthritis/symptoms-causes/syc-20354838
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/arthritis/reactive-arthritis#:~:text=Reactive%20arthritis%20is%20a%20type%20of%20arthritis%20caused%20by%20an,the%20urinary%20tract%20and%20eyes.
https://www.nhs.uk/conditions/reactive-arthritis/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499831/
https://www.arthritis.org/diseases/reactive-arthritis
https://en.wikipedia.org/wiki/Reactive_arthritis
https://rheumatology.org/patients/reactive-arthritis
Изображения: freepik.com
Коментари към Реактивен артрит