Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Рахит

Рахит

Автор: д-р Мария Генова ГеоргиеваРедактор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • БИБЛИОГРАФИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
БИБЛИОГРАФИЯ
КОМЕНТАРИ
Рахит
  1. Какво представлява рахитът?
  2. Колко често се среща рахит?
  3. Кои са основните минерали в структурата на костта?
  4. Кои фактори регулират калциево-фосфорната обмяна?
  5. Каква е структурата и функцията на костите?
  6. История на рахита
  7. Кои са основните форми на рахит?
  8. Симптоми и признаци при рахит
  9. Витамин Д недоимъчeн рахит
  10. Как се диагностицира витамин Д недоимъчният рахит?
  11. Какво лечение се прилага при витамин Д недоимъчен рахит?

1. Какво представлява рахитът?

Рахитът е термин, с който се обозначават редица заболявания в детската възраст, дължащи се на недостиг на витамин Д, калций или фосфор и провокиращи характерни изменения в костите. Този дефицит води до нарушен баланс между скоростта на образуване на остеоида (неминерализирания костен матрикс) и скоростта на отлагане на калциево-фосфорни соли в него, т.е. на минерализацията му.

Като резултат от този дисбаланс, в метафизите и под периоста (надкостницата) на растящите кости се натрупва неминерализиран костен матрикс, което е и характерният за рахита белег. Последствията се изразяват в намалена плътност, здравина и деформиране на костите, както и повишен риск от фрактури.

При възрастните, тъй като растежът на костите е завършил, аналог на рахита се явява остеомалацията (омекване на костите).

Рахитът е заболяване на растящата кост, като най-често засегнати са децата в периода на бърз растеж, между 6 и 36-месечна възраст, но най-често се развива в периода между шест и осемнадесет месеца, когато организмът има по-високи нужди от калций и фосфор.

Съществуват няколко форми на рахит, от които най-често срещана е витамин Д-недоимъчният рахит, дължащ се на дефицит на витамин Д поради непълноценно и/или недоимъчно хранене, недостатъчно ултравиолетово облъчване, както и на някои заболявания, които нарушават превръщането на витамин Д в неговите активни метаболити. Останалите форми на рахит, дължащи се на дефицит на фосфор, на недостатъчен прием на калций или на чернодробни, бъбречни и някои други заболявания, се срещат сравнително по-рядко.

Болестта се изявява с редица типични симптоми, като промени в черепа, гръбначния стълб, крайниците, мускулна слабост, но и редица общи прояви, настъпващи в резултат от понижените нива на калций.

Диагнозата се предполага по характерните клинични признаци и данни от анамнезата, а се потвърждава с лабораторни и образни изследвания. Лечението обикновено е заместително с подходящи дози витамин Д и калций, промени в храненето, излагане на достатъчно слънчева светлина, както и корекция и овладяване на налични други заболявания и увреждания.

При ранна диагноза и подходяща терапия прогнозата е благоприятна, в противен случай е налице риск от запазване на наличните скелетни деформации за цял живот.

2.

Колко често се среща рахит?

Рахитът се среща по-често в редица райони на Африка, Близкия Изток и Азия, като за това предразполагат ниският социално-икономически статус, редица грешки в храненето, липсата на допълнителна суплементация с витамин Д при бебета и малки деца. Тъмната оцветка на кожата е рисков фактор, тъй като са необходими по-високи дози ултравиолетова радиация за производство на адекватни количества от витамина.

Прочети повече
3.

Кои са основните минерали в структурата на костта?

Основните минерали в структурата на костта са калций, фосфор и магнезий, всеки от които изпълнява важни биологични функции. Ежедневният прием на храни, богати на тези минерали, съдейства за правилната им обмяна и профилактира срещу недостиг и развитие на дефицит.

Прочети повече
4.

Кои фактори регулират калциево-фосфорната обмяна?

Поддържането на постоянни нива калций, фосфор и магнезий в организма се означава като калциево-фосфорна обмяна, основна роля за регулацията на която играят витамин Д, паратиреоидният хормон и в по-малка степен калцитонин.

Прочети повече
5.

Каква е структурата и функцията на костите?

Благодарение на особеностите в своята структура, формиране и растеж, костите изпълняват редица важни биологични функции, като например структурна и механична (костите са опора за меките тъкани), протективна (защитават важни органи от нараняване), резервоарна (костта е депо за калциево-фосфорни соли) и други.

Прочети повече
6.

История на рахита

Болестта е позната от дълги години, но първото описание и класифицирането му като рахит е направено едва през 1645 година. С времето състоянието, етиологията и методите за лечение и профилактика са подробно изучени, въпреки което в редица страни рахитът все още е сред водещите здравни проблеми в ранна детска възраст.

Прочети повече
7.

Кои са основните форми на рахит?

В зависимост от етиологията на болестта се различават следните две основни форми:

  • първичен рахит: тук се включват хипокалциемичният, хипофосфатемичният рахит и рахитът, свързан с нарушения в усвояването и действието на витамин Д
  • вторичен рахит: изключително рядко срещан, развиващ се в резултат от други подлежащи заболявания
Прочети повече
8.

Симптоми и признаци при рахит

В зависимост от тежестта на болестните промени, възрастта на засегнатите и редица индивидуални фактори са възможни следните прояви на рахит:

  • деформации на скелета: краниотабес, промени във фонтанелите, наличие на рахитична броеница, промени в гръдния кош, гръбначни изкривявания, плоскорахитичен таз, промени в крайниците, забавяне на растежа, нисък ръст и други
  • деформации на зъбите: нарушения в пробиването на зъбите, промени в емайла и структурата им, повишена склонност към кариеси и абсцеси
  • общи прояви: мускулна слабост, болки в костите, раздразнителност, прекомерно изпотяване при хранене или сън, прояви на хипокалциемия и други
Прочети повече
9.

Витамин Д недоимъчeн рахит

Това е една от най-често срещаните форми на рахит, като изложени на по-висок риск са кърмачета, бебета и деца с по-тъмна оцветка на кожата, при оскъдно излагане на слънчева светлина и липса на допълнителна суплементация. Клиничното протичане е идентично с класическите признаци на болестта (нарушения в опорно-двигателния апарат, дентицията и редица общи прояви), като са възможни известни вариации в зависимост от въздействието на многобройни фактори.

Прочети повече
10.

Как се диагностицира витамин Д недоимъчният рахит?

Диагнозата се поставя въз основа на информацията, получена при разпита на родителите (хранене на бебето, излагане на слънце, суплементация, рискови фактори), характерните клинични белези на болестта, промените в нивата на витамин Д и някои други лабораторни показатели, както и резултатите, получени при рентгенография.

Прочети повече
11.

Какво лечение се прилага при витамин Д недоимъчен рахит?

Лечението при рахит се определя строго индивидуално в зависимост от тежестта на болестта, лабораторните изменения и клиничните находки. Обикновено включва суплементираща терапия с подходящи дози витамин Д и калций в комбинация с някои общи мерки, като например излагане на достатъчно слънчева светлина и пълноценно хранене.

Прочети повече
Страници: 12345...13
4.1/5 28 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Рахит Рахитът засяга бебета от 6 до 36 месеца Възможна причина за рахит: недостиг на калций Честа причина за рахит: недостиг на витамин Д Ранно разпознаване на първите признаци на болестта Увреждания от рахит Форма на костите Рискови фактори: мургава кожа, липса на суплементация с витамин Д, недостатъчно излагане на слънце Диагностика на рахит: клинични, лабораторни и образни изследвания Лечение на рахит: суплементация с калций и витамин Д
1 от 11
РахитРахитът засяга бебета от 6 до 36 месецаВъзможна причина за рахит: недостиг на калцийЧеста причина за рахит: недостиг на витамин ДРанно разпознаване на първите признаци на болесттаУвреждания от рахитФорма на коститеРискови фактори: мургава кожа, липса на суплементация с витамин Д, недостатъчно излагане на слънцеДиагностика на рахит: клинични, лабораторни и образни изследванияЛечение на рахит: суплементация с калций и витамин ДЛечение на рахит: суплементация с калций и витамин Д

Библиография

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/rickets/symptoms-causes/syc-20351943
https://en.wikipedia.org/wiki/Rickets
https://www.healthline.com/health/rickets
https://emedicine.medscape.com/article/985510-overview
https://en.wikipedia.org/wiki/Bone
https://open.oregonstate.education/aandp/chapter/6-3-bone-structure/
https://www.nursingtimes.net/clinical-archive/orthopaedics/skeletal-system-1-the-anatomy-and-physiology-of-bones-27-01-2020/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/176941
https://medlineplus.gov/ency/article/000344.htm
https://www.aafp.org/afp/2006/0815/p629.html
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/rickets
https://www.medicinenet.com/rickets/article.htm

Коментари към Рахит

От сайта
  1. drone_drone 
    на 08 September 2011 в 18:52
    Здравейте, бебето ни е на 4 месеца и ни откриха тежка форма на Рахит . Предписаха ни сутрин, обед и вечер по 8 капки Вигантол, но искам да попитам някой сблъсквал ли се е с този проблем? Лекува ли се Рахита , ще останат ли някакви последици за детето сл...
  2. Margo 
    на 12 September 2011 в 22:43
    Когато моето дете беше малко и на нас ни бяха поставили диагноза Рахит, плюс това разширен черен дроб и далак. Педиатърката каза,че детето е за трансплантация, познайте как се чувствах с бебе на 6 месеца и такава страшна диагноза. След куп изследвания и п...
  3. drone_drone 
    на 02 October 2011 в 20:54
    Диагнозата е потвърдена и от друг лекар,но с препоръчаното лечение има напредък.Правим редовно гимнастика в комбинация с по голямо количество витамин Д и повече слънчеви разходки.Почти не си повдигаше главата, а сега вече я повдига.
  4. qproin 
    на 27 October 2011 в 14:20
    Дано се оправи детенцето, успех ви желая -> ->
  5. Светла Христова 
    на 12 October 2012 в 10:15
    Какво означава тежка форма на рахит? Има ли изкривявания на костите? Как установиха лекарите, че имате тежка форма на рахит? Освен Вигантола, друго изписаха ли ви?
  6. southern_sun 
    на 12 October 2012 в 10:20
    До шестия месец педиатърката нито веднъж не ни прегледа за рахит, нито го събличаше да провери гънките на крачетата ни. Веднага я смених щом се консултирах с други майки, добре, че нищо му нямаше на детето.
Включи се в дискусията във форума
За статията
последна редакция: 02 авг 2021г.
създадена на: 07 яну 2013г.
прочетена: 133343 пъти
Още за Рахит
  • Новини за рахит
  • Статии за рахит
Още интересни публикации
Пирей

Пирей

от 08 юни 2022г. Прочети повече
Изследване на витамин Д

Изследване на витамин Д

от 06 юни 2022г. Прочети повече
Витамин D добавка

Витамин D добавка

от 26 юли 2021г. Прочети повече
Хранене при рахит

Хранене при рахит

от 21 яну 2020г. Прочети повече
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2022 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах