Рахит
- Какво представлява рахитът?
- Колко често се среща рахит?
- Кои са основните минерали в структурата на костта?
- Кои фактори регулират калциево-фосфорната обмяна?
- Каква е структурата и функцията на костите?
- История на рахита
- Кои са основните форми на рахит?
- Симптоми и признаци при рахит
- Витамин Д недоимъчeн рахит
- Как се диагностицира витамин Д недоимъчният рахит?
- Какво лечение се прилага при витамин Д недоимъчен рахит?
1. Какво представлява рахитът?
Рахитът е термин, с който се обозначават редица заболявания в детската възраст, дължащи се на недостиг на витамин Д, калций или фосфор и провокиращи характерни изменения в костите. Този дефицит води до нарушен баланс между скоростта на образуване на остеоида (неминерализирания костен матрикс) и скоростта на отлагане на калциево-фосфорни соли в него, т.е. на минерализацията му.
Като резултат от този дисбаланс, в метафизите и под периоста (надкостницата) на растящите кости се натрупва неминерализиран костен матрикс, което е и характерният за рахита белег. Последствията се изразяват в намалена плътност, здравина и деформиране на костите, както и повишен риск от фрактури.
При възрастните, тъй като растежът на костите е завършил, аналог на рахита се явява остеомалацията (омекване на костите).
Рахитът е заболяване на растящата кост, като най-често засегнати са децата в периода на бърз растеж, между 6 и 36-месечна възраст, но най-често се развива в периода между шест и осемнадесет месеца, когато организмът има по-високи нужди от калций и фосфор.
Съществуват няколко форми на рахит, от които най-често срещана е витамин Д-недоимъчният рахит, дължащ се на дефицит на витамин Д поради непълноценно и/или недоимъчно хранене, недостатъчно ултравиолетово облъчване, както и на някои заболявания, които нарушават превръщането на витамин Д в неговите активни метаболити. Останалите форми на рахит, дължащи се на дефицит на фосфор, на недостатъчен прием на калций или на чернодробни, бъбречни и някои други заболявания, се срещат сравнително по-рядко.
Болестта се изявява с редица типични симптоми, като промени в черепа, гръбначния стълб, крайниците, мускулна слабост, но и редица общи прояви, настъпващи в резултат от понижените нива на калций.
Диагнозата се предполага по характерните клинични признаци и данни от анамнезата, а се потвърждава с лабораторни и образни изследвания. Лечението обикновено е заместително с подходящи дози витамин Д и калций, промени в храненето, излагане на достатъчно слънчева светлина, както и корекция и овладяване на налични други заболявания и увреждания.
При ранна диагноза и подходяща терапия прогнозата е благоприятна, в противен случай е налице риск от запазване на наличните скелетни деформации за цял живот.
Колко често се среща рахит?
Рахитът се среща по-често в редица райони на Африка, Близкия Изток и Азия, като за това предразполагат ниският социално-икономически статус, редица грешки в храненето, липсата на допълнителна суплементация с витамин Д при бебета и малки деца. Тъмната оцветка на кожата е рисков фактор, тъй като са необходими по-високи дози ултравиолетова радиация за производство на адекватни количества от витамина.
Кои са основните минерали в структурата на костта?
Основните минерали в структурата на костта са калций, фосфор и магнезий, всеки от които изпълнява важни биологични функции. Ежедневният прием на храни, богати на тези минерали, съдейства за правилната им обмяна и профилактира срещу недостиг и развитие на дефицит.
Кои фактори регулират калциево-фосфорната обмяна?
Поддържането на постоянни нива калций, фосфор и магнезий в организма се означава като калциево-фосфорна обмяна, основна роля за регулацията на която играят витамин Д, паратиреоидният хормон и в по-малка степен калцитонин.
Каква е структурата и функцията на костите?
Благодарение на особеностите в своята структура, формиране и растеж, костите изпълняват редица важни биологични функции, като например структурна и механична (костите са опора за меките тъкани), протективна (защитават важни органи от нараняване), резервоарна (костта е депо за калциево-фосфорни соли) и други.
История на рахита
Болестта е позната от дълги години, но първото описание и класифицирането му като рахит е направено едва през 1645 година. С времето състоянието, етиологията и методите за лечение и профилактика са подробно изучени, въпреки което в редица страни рахитът все още е сред водещите здравни проблеми в ранна детска възраст.
Кои са основните форми на рахит?
В зависимост от етиологията на болестта се различават следните две основни форми:
- първичен рахит: тук се включват хипокалциемичният, хипофосфатемичният рахит и рахитът, свързан с нарушения в усвояването и действието на витамин Д
- вторичен рахит: изключително рядко срещан, развиващ се в резултат от други подлежащи заболявания
Симптоми и признаци при рахит
В зависимост от тежестта на болестните промени, възрастта на засегнатите и редица индивидуални фактори са възможни следните прояви на рахит:
- деформации на скелета: краниотабес, промени във фонтанелите, наличие на рахитична броеница, промени в гръдния кош, гръбначни изкривявания, плоскорахитичен таз, промени в крайниците, забавяне на растежа, нисък ръст и други
- деформации на зъбите: нарушения в пробиването на зъбите, промени в емайла и структурата им, повишена склонност към кариеси и абсцеси
- общи прояви: мускулна слабост, болки в костите, раздразнителност, прекомерно изпотяване при хранене или сън, прояви на хипокалциемия и други
Витамин Д недоимъчeн рахит
Това е една от най-често срещаните форми на рахит, като изложени на по-висок риск са кърмачета, бебета и деца с по-тъмна оцветка на кожата, при оскъдно излагане на слънчева светлина и липса на допълнителна суплементация. Клиничното протичане е идентично с класическите признаци на болестта (нарушения в опорно-двигателния апарат, дентицията и редица общи прояви), като са възможни известни вариации в зависимост от въздействието на многобройни фактори.
Как се диагностицира витамин Д недоимъчният рахит?
Диагнозата се поставя въз основа на информацията, получена при разпита на родителите (хранене на бебето, излагане на слънце, суплементация, рискови фактори), характерните клинични белези на болестта, промените в нивата на витамин Д и някои други лабораторни показатели, както и резултатите, получени при рентгенография.
Какво лечение се прилага при витамин Д недоимъчен рахит?
Лечението при рахит се определя строго индивидуално в зависимост от тежестта на болестта, лабораторните изменения и клиничните находки. Обикновено включва суплементираща терапия с подходящи дози витамин Д и калций в комбинация с някои общи мерки, като например излагане на достатъчно слънчева светлина и пълноценно хранене.
Галерия
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/rickets/symptoms-causes/syc-20351943
https://en.wikipedia.org/wiki/Rickets
https://www.healthline.com/health/rickets
https://emedicine.medscape.com/article/985510-overview
https://en.wikipedia.org/wiki/Bone
https://open.oregonstate.education/aandp/chapter/6-3-bone-structure/
https://www.nursingtimes.net/clinical-archive/orthopaedics/skeletal-system-1-the-anatomy-and-physiology-of-bones-27-01-2020/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/176941
https://medlineplus.gov/ency/article/000344.htm
https://www.aafp.org/afp/2006/0815/p629.html
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/rickets
https://www.medicinenet.com/rickets/article.htm
Коментари към Рахит