- Какво представлява разстройството?
- Каква е честота на разстройството?
- Какви видове разстройство има?
- Кои са причините за възникване на разстройство?
- Какви са симптомите при разстройство?
- Кои са медицинските изследвания при разстройство?
- Какви са усложненията при разстройство?
- Кога е подходящо да потърсим лекарска помощ при разстройство?
- Лечение на разстройство
- Каква диета да спазваме при разстройство?
- Натурални средства при диария
- Какво може да бъде хомеопатичното лечение при разстройство?
4. Кои са причините за възникване на разстройство?
Причините за развитие на диария са многобройни и разнообразни, като сред най-честите от тях се включват инфекции с различна етиология (бактерии, вируси, паразити), някои възпалителни и онкологични заболявания на интестиналния тракт, хранително отравяне, страничен ефект при прием на лекарства и други.
4.1. Вирусен гастроентерит
Вирусен гастроентерит (вирусна инфекция на стомаха и тънките черва) е най-честата причина за остра диария в световен мащаб.
Диарията обикновено трае само 48 до 72 часа, обикновено липсват примеси (кръв, гной) в изпражненията, а повишаването на температура е умерено.
Вирусният гастроентерит може да бъде спорадичен (да засегне един човек) или епидемичен (засягащ група от хора).
Спорадичната диария вероятно се предизвиква от различни вируси (аденовируси, астровируси, цитомегаловируси) и се предполага, че се разпространява от човек на човек по контактен път.
Най-честата причина за епидемична диария при възрастни е инфекция с вируси от семейство Caliciviruses, които се предават чрез замърсена храна или при контакт от човек на човек. Най-честите причинители на вирусни диарии при деца са вируси от семейството на Rotavirus и Adenovirus.
4.2. Хранително отравяне
Хранително отравяне е остро протичащо състояние, което се причинява от токсини, произвеждани от различни видове бактерии. Тези токсини причиняват различни симптоми, най-често коремни болки, повръщане, повишена секреция на вода от тънките черва, което в крайна сметка води до диария.
Някои видове бактерии, например стафилококус ауреус, произвеждат токсини, които се отделят в храната преди нейната консумация, като симптомите са налице в рамките на няколко часа след това.
Други бактерии, като клостридиум, произвеждат токсини в червата след консумация на заразената храна, като в този случай симптомите се проявяват след по-дълъг период от време, но в рамките на първите 24 часа.
4.3. Бактериален ентероколит
Бактериалният ентероколит се характеризира с признаци на възпаление (кръв или гной в изпражненията, повишена температура), коремна болка и диария. Campylobacter jejuni, ентеропатогенни ешерихия коли, салмонела, шигела са сред най-често срещаните бактериални агенти, причиняващи остър ентероколит.
Заразяването обикновено настъпва при консумация на заразена вода или прием на замърсени хранителни продукти, най-често зеленчуци, птиче месо и млечни продукти.
4.4. Пътническа диария
Пътническа диария е понятие, което отразява появата на разстройство при туристи, посещаващи чужди страни с топъл климат и ниска хигиена (части от Южна Америка, Африка и Азия). При консумация на замърсени храни, като плодове, зеленчуци, морски дарове, сурово месо, вода и други, тези индивиди могат да бъдат контаминирани с ентеротоксигенни ешерихия коли (ЕТЕС).
Токсините, произведени от ЕТЕС, предизвикват внезапна поява на диария, коремни спазми, гадене, а понякога и повръщане. Тези симптоми обикновено се проявяват 3 до 7 дни след пристигането в съответната държава и отшумяват в рамките на няколко дни.
4.5. Паразитни инфекции
Паразитните инфекции не са сред най-честите и популярни причини за възникване на разстройство, въпреки което следва да се вземат под внимание.
Заразяването става при консумация на контаминирана храна или вода, лоша битова и лична хигиена, ниска здравна култура.
Най-честите причинители на диария сред паразитите са Giardia lamblia, Entamoeba histolytica и Cryptosporidium, водещи до характерно клинично протичане, съпътствано с диария.
4.6. Лекарствено-индуцирана диария
Лекарствено-индуцираната диария е много честа в съвременната клинична практика, защото много лекарства могат да предизвикат разстройство като част от типичните им странични ефекти или при нежелани взаимодействия. Този вид диария започва скоро след началото на приема на съответния препарат.
Лекарствените средства, които най-често причиняват диария, са антибиотици (клиндамицин, линкомицин, еритромицин и други), антиациди и хранителни добавки, които съдържат магнезий, някои нестероидни противовъзпалителни средства, химиотерапевтици, антиаритмици и лекарства за лечение на високо кръвно налягане.
4.7. Малабсорбция
Малабсорбцията е състояние, което се характеризира с аномалии в усвояването на хранителни вещества през стомашно-чревния тракт. Това може да доведе до недохранване и други различни болестни прояви и усложнения. В зависимост от особеностите се различават следните основни видове:
- малабсорбция на въглехидрати: представлява неспособност за храносмилане и усвояване на захари, като една от най-добре изучените е тази на лактозата (съдържащ се в млякото въглехидрат). Състоянието се проявява с настъпване на разстройство след консумация на мляко или млечни продукти
- малабсорбция на мазнини: представлява неспособност за храносмилане или усвояване на липиди. Тя може да възникне при намалена секреция на ензими от задстомашната жлеза, които са необходими за нормалното храносмилане на мазнини или от заболявания на лигавицата на тънкото черво, които пречат на усвояването на липиди. Неусвоените мазнини навлизат в крайните отдели на тънките черва и в дебелото черво, където се преобразуват от бактериите в субстанции, предизвикващи усилена секреция на вода от тънкото и дебелото черво, в резултат на което настъпва диария
4.8. Болест на Крон и хроничен улцерозен колит (ХУК)
Болестта на Крон представлява хронично възпалително заболяване на червата, което може да засегне всяка част от стомашно-чревния тракт. Основните симптоми на заболяването са болки в корема, разстройство, повръщане и редица усложнения извън стомашно-чревния тракт, като кожни обриви, артрит, възпаление на очите, умора, липса на концентрация и други.
Хроничният улцерозен колит (ХУК) представлява възпалително заболяване на дебелото черво, протичащо с появата на характерни язви, клинично представящо се с периоди на обостряне и ремисия. Основният симптом на активно заболяване е наличието на постоянна диария, примесена с кръв.
4.9. Синдром на дразнимото черво
Синдромът на дразнимото черво представлява функционална причина (липсват болестни изменения и патологични отклонения) за разстройство. Възпаление обикновено не се наблюдава в засегнатото черво, като причините за възникване на синдрома на дразнимото черво засега са неизвестни.
Симптомите на синдрома могат да се влошат по време на стрес, емоционална превъзбуда, менструация, но има малка вероятност тези фактори да са причина за възникване на състоянието.
4.10. Рак на дебелото черво
Една от характерните и първи прояви при колоректален карцином е появата на констипация (запек) или диария, както и периоди на редуване на запек с диарични изхождания. При блокиране преминаването на изпражненията от нарастващия тумор настъпва запек или редуване на запек с диария.
В някои случаи се наблюдава повишена секреция на вода зад запушването от тумора, течностите могат да преминат покрай тумора и да се проявят като диарични изхождания. Диарията или запекът, причинени от рак на дебелото черво, настъпват прогресивно и се влошават с течение на времето.
4.11. Други причини
Други причини за възникване на диария могат да включват консумация на дразнеща стомашно-чревния тракт храна, радиационна терапия при тумори, злоупотреба с лаксативи, злоупотреба с алкохол, апендицит, дивертикулит, предозиране с кофеин, психосоматични причини (тревожност, стрес, пристъп на паника).
Някои ендокринни заболявания могат да бъдат причина за възникването на разстройство, като най-често това са хипертиреоидизъм (хиперфункция на щитовидната жлеза), Адисонова болест (хиперфункция на надбъбречните жлези) и други.
Коментари към Разстройство