Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Псориазис Клинично протичане на псориазис
Псориазис
Автор: д-р Виолина ТодеваРедактор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
КОМЕНТАРИ
Псориазис
  1. Какво представлява псориазисът?
  2. Честотата на псориазис
  3. Причини и провокиращи фактори за поява на псориазис
  4. Клинично протичане на псориазис
  5. Усложнения при псориазис
  6. Диагностика и изследвания при псориазис
  7. Терапевтичен подход при псориазис
  8. Живот с псориазис

4. Клинично протичане на псориазис

Класическият вид на кожните промени при псориазис включва ясно ограничена, зачервена плака, която е покрита с люспи, наречени сквами. Сквамите са сребристобели и отпадат лесно, като при отстраняването им може да остане кървава роса. Псориатичните плаки в хода на заболяването могат да се сливат и оформят различни по размери и форми геометрични фигури.

Клиничното протичане и симптоми варират при отделните пациенти в зависимост от тежестта на протичане, клиничната форма на псориазис и някои индивидуални особености.

В зависимост от формата на протичане се различават няколко основни вида в зависимост от особеностите на болестния процес, както и в зависимост от засегнатите предилекционни места (длани, ходила, скалп, лице, нокти, кожни гънки).

4.1. Форми на протичане на псориазис

Форми на протичане на псориазис

Псориазисът представлява хронично заболяване, засягащо предимно кожата с развитие на характерни промени, което има няколко основни форми на клинично протичане, различаващи се по тежест, локализация на лезиите, честота на разпространение и особености в терапевтичния подход:

  • плакатна форма или псориазис вулгарис: psoriasis vulgaris е най-разпространената форма на болестта, като се среща при около 90 процента от засегнатите от псориазис. Псориатичните плаки при хронична стабилна плакатна форма на псориазис са ясно ограничени с различен размер и форма и изразено залющване по повърхността им. При тази форма най-често засегнатите области са лактите, коленете, седалището, скалпа, дланите и ходилата
  • еруптивна или капковидна форма: възпалителна форма с множество малки лезии, които се появяват бързо и показват склонност за обратно развитие и самоограничаване. Капковидната форма се среща предимно при подрастващи и млади хора, като много често се предхожда от стрептококова инфекция на горния респираторен тракт
  • инвертен тип псориазис: лезиите се откриват по хода на големите кожни гънки, главно в областта на подмишниците, шията, областта под гърдите, гениталната област, като изпотяването в засегнатите райони е нарушено. Обикновено липсва залющване, лезиите са с характерна лъскава, рязко очертана еритема. Тази форма се среща по-често при пациенти с наднормено тегло или затлъстяване

Особености в протичането на псориазис в зависимост от клиничната форма

  • еритродермичен псориазис: рядко срещана форма на болестта, наблюдаван при един до два процента от пациентите, като псориатичната еритродермия може да засегне всеки участък от тялото, включително туловището, крайниците, лицето, ноктите. Налице са всички характерни за псориазис симптоми, от които най-силно е изразена и видима еритемата, а залющването показва характерни особености. Поради генерализираната вазодилатация при тази форма често е налице хипотермия във връзка със загуба на топлина
  • пустулозен псориазис: рядка форма на псориазис, при което се формират ясно ограничени лезии, пълни с гной, заобиколени от възпален участък. Може да обхване малки области от дланите или ходилата или да генерализира, ангажирайки обширни участъци
  • себопсориазис: често срещана форма на протичане, модификация на себореята и псориазис, която се проявява с характерните за псориазис еритематозни плаки, но с наличие на мазни люспи, локализирани предимно в себорейните области (скалп, назолабиални гънки, периорални гънки и други), като при липса на други находки на псориазис по тялото е трудно разграничаването от себореен дерматит

4.2. Особености на псориазис на длани и ходила

Особености на псориазис на длани и ходила

Дланите и ходилата при псориазис могат да бъдат засегнати като единствена област или в хода на разпространението на болестния процес.

Измененията включват наличие на жълтеникави, задебелени плаки, покрити с люспи като за разлика от люспите по тялото не се отделят лесно.

Най-засегнати са ходилата на местата на притискане и много често се оформя ясна разграничителна линия със свода на ходилото. При дланите аналогично е пощадена централна част, която е изложена на по-малък натиск. Много често има болезнени фисури и кървене, особено след травматичен момент или излагане на силни почистващи препарати.

4.3. Особености на псориазис на скалпа и лицето

Особености на псориазис на скалпа и лицето

Плаките по скалпа може да ангажират целия скалп или само отделни зони. Обикновено засягането води до неприятен и силен сърбеж, зачервяване, дискомфорт.

Важна особеност е, че псориазисът на скалпа не води до косопад, за разлика от някои други кожни заболявания с тази локализация.

Обикновено ангажирането на скалпа е в съчетание с ангажиране и на други области, но има и случаи, при които скалпът може да е единствена локализация на заболяването.

Характерно при ангажиране на скалпа е оформяне на компактна маса от рогов слой, която обхваща целия скалп, като може да бъде засегнато и челото при разпространение на процеса.

Псориазисът, макар и сравнително в по-редки случаи, може да засегне лицето. Ангажирането на лицето обикновено се характеризира с по-трудно повлияване на оплакванията, необходимост от комплексно, продължително и агресивно лечение.

4.4. Особености на псориазис на кожните гънки

Особености на псориазис на кожните гънки

Заболяването може да обхване изолирано само определени зони от тялото, изложени на по голямо триене, като местата на формиране на големи кожни гънки, например в областта на шията, кожата под гърдите, аксиларно (областта под мишниците), перианалната и гениталната област.

Подобно протичане на клиничния процес се наблюдава при инвертния тип псориазис, като засягане на кожните гънки е възможно и при генерализиране на някои от другите форми.

В резултат от по-високата температура и влажност в тези региони, обикновено няма залющване, плаките са яркочервени и сивкави, мацерирани, възможни са фисури. Тази форма, поради склонност на процеса от засягане на кожните гънки, се среща по-често сред пациенти с наднормено тегло или затлъстяване.

4.5. Особености на псориазис на ноктите

Особености на псориазис на ноктите

Псориазисът често засяга и ноктите с наличието на различни по вид изменения, като при приблизително 40 процента от лицата с подлежащ псориазис и особено при наличие на псориатичен артрит се наблюдават промени по ноктите в даден етап от заболяването.

Нокътните изменения включват разцепване, удебеляване на нокътните плочки, промени в цвета на ноктите с наличие на жълто-кафяви и/или изглеждащи като мазни петна, наличие на вдлъбнатини и дупчици и/или напречно и надлъжно набраздяване.

Следва: Усложнения при псориазис
Страници: 23456...13
3.8/5 23 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Псориазис Видове псориазис Симптоми при спориазис на скалпа Промени по ноктите Симптоми при псориазис на дланите Диагностика: обстоен преглед Локална терапия Подходяща грижа за кожата Псориазис
1 от 10
ПсориазисВидове псориазисСимптоми при спориазис на скалпаПромени по ноктитеСимптоми при псориазис на дланитеДиагностика: обстоен прегледЛокална терапияПодходяща грижа за кожатаПсориазисПсориазис

Коментари към Псориазис

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. Йорданка Радкова 
    на 23 March 2025 в 23:26

    А какъв е препарата за изчистване на червата?

  2. Габриела 
    на 28 May 2017 в 19:40

    Псориазисът е автоимунно заболяване. Първото нещо, което трябва да се направи е да се започне изчистване на червата. Заедно и след това да се продължи с кремове и измивни продукти, които подхранват кожата. Кожните клетки трябва да се хранят отвътре, не само отвън.

За статията
последна редакция: 11 юни 2024г.
създадена на: 09 юни 2014г.
прочетена: 149955 пъти
Още за Псориазис
  • Новини за псориазис
  • Статии за псориазис
  • Интервюта за псориазис
  • Научни публикации за псориазис
  • Анатомия на кожа
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival