4. Клинично протичане на псориазис
Класическият вид на кожните промени при псориазис включва ясно ограничена, зачервена плака, която е покрита с люспи, наречени сквами. Сквамите са сребристобели и отпадат лесно, като при отстраняването им може да остане кървава роса. Псориатичните плаки в хода на заболяването могат да се сливат и оформят различни по размери и форми геометрични фигури.
Клиничното протичане и симптоми варират при отделните пациенти в зависимост от тежестта на протичане, клиничната форма на псориазис и някои индивидуални особености.
В зависимост от формата на протичане се различават няколко основни вида в зависимост от особеностите на болестния процес, както и в зависимост от засегнатите предилекционни места (длани, ходила, скалп, лице, нокти, кожни гънки).
4.1. Форми на протичане на псориазис
Псориазисът представлява хронично заболяване, засягащо предимно кожата с развитие на характерни промени, което има няколко основни форми на клинично протичане, различаващи се по тежест, локализация на лезиите, честота на разпространение и особености в терапевтичния подход:
- плакатна форма или псориазис вулгарис: psoriasis vulgaris е най-разпространената форма на болестта, като се среща при около 90 процента от засегнатите от псориазис. Псориатичните плаки при хронична стабилна плакатна форма на псориазис са ясно ограничени с различен размер и форма и изразено залющване по повърхността им. При тази форма най-често засегнатите области са лактите, коленете, седалището, скалпа, дланите и ходилата
- еруптивна или капковидна форма: възпалителна форма с множество малки лезии, които се появяват бързо и показват склонност за обратно развитие и самоограничаване. Капковидната форма се среща предимно при подрастващи и млади хора, като много често се предхожда от стрептококова инфекция на горния респираторен тракт
- инвертен тип псориазис: лезиите се откриват по хода на големите кожни гънки, главно в областта на подмишниците, шията, областта под гърдите, гениталната област, като изпотяването в засегнатите райони е нарушено. Обикновено липсва залющване, лезиите са с характерна лъскава, рязко очертана еритема. Тази форма се среща по-често при пациенти с наднормено тегло или затлъстяване
- еритродермичен псориазис: рядко срещана форма на болестта, наблюдаван при един до два процента от пациентите, като псориатичната еритродермия може да засегне всеки участък от тялото, включително туловището, крайниците, лицето, ноктите. Налице са всички характерни за псориазис симптоми, от които най-силно е изразена и видима еритемата, а залющването показва характерни особености. Поради генерализираната вазодилатация при тази форма често е налице хипотермия във връзка със загуба на топлина
- пустулозен псориазис: рядка форма на псориазис, при което се формират ясно ограничени лезии, пълни с гной, заобиколени от възпален участък. Може да обхване малки области от дланите или ходилата или да генерализира, ангажирайки обширни участъци
- себопсориазис: често срещана форма на протичане, модификация на себореята и псориазис, която се проявява с характерните за псориазис еритематозни плаки, но с наличие на мазни люспи, локализирани предимно в себорейните области (скалп, назолабиални гънки, периорални гънки и други), като при липса на други находки на псориазис по тялото е трудно разграничаването от себореен дерматит
4.2. Особености на псориазис на длани и ходила
Дланите и ходилата при псориазис могат да бъдат засегнати като единствена област или в хода на разпространението на болестния процес.
Измененията включват наличие на жълтеникави, задебелени плаки, покрити с люспи като за разлика от люспите по тялото не се отделят лесно.
Най-засегнати са ходилата на местата на притискане и много често се оформя ясна разграничителна линия със свода на ходилото. При дланите аналогично е пощадена централна част, която е изложена на по-малък натиск. Много често има болезнени фисури и кървене, особено след травматичен момент или излагане на силни почистващи препарати.
4.3. Особености на псориазис на скалпа и лицето
Плаките по скалпа може да ангажират целия скалп или само отделни зони. Обикновено засягането води до неприятен и силен сърбеж, зачервяване, дискомфорт.
Важна особеност е, че псориазисът на скалпа не води до косопад, за разлика от някои други кожни заболявания с тази локализация.
Обикновено ангажирането на скалпа е в съчетание с ангажиране и на други области, но има и случаи, при които скалпът може да е единствена локализация на заболяването.
Характерно при ангажиране на скалпа е оформяне на компактна маса от рогов слой, която обхваща целия скалп, като може да бъде засегнато и челото при разпространение на процеса.
Псориазисът, макар и сравнително в по-редки случаи, може да засегне лицето. Ангажирането на лицето обикновено се характеризира с по-трудно повлияване на оплакванията, необходимост от комплексно, продължително и агресивно лечение.
4.4. Особености на псориазис на кожните гънки
Заболяването може да обхване изолирано само определени зони от тялото, изложени на по голямо триене, като местата на формиране на големи кожни гънки, например в областта на шията, кожата под гърдите, аксиларно (областта под мишниците), перианалната и гениталната област.
Подобно протичане на клиничния процес се наблюдава при инвертния тип псориазис, като засягане на кожните гънки е възможно и при генерализиране на някои от другите форми.
В резултат от по-високата температура и влажност в тези региони, обикновено няма залющване, плаките са яркочервени и сивкави, мацерирани, възможни са фисури. Тази форма, поради склонност на процеса от засягане на кожните гънки, се среща по-често сред пациенти с наднормено тегло или затлъстяване.
4.5. Особености на псориазис на ноктите
Псориазисът често засяга и ноктите с наличието на различни по вид изменения, като при приблизително 40 процента от лицата с подлежащ псориазис и особено при наличие на псориатичен артрит се наблюдават промени по ноктите в даден етап от заболяването.
Нокътните изменения включват разцепване, удебеляване на нокътните плочки, промени в цвета на ноктите с наличие на жълто-кафяви и/или изглеждащи като мазни петна, наличие на вдлъбнатини и дупчици и/или напречно и надлъжно набраздяване.
Коментари към Псориазис
Псориазисът е автоимунно заболяване. Първото нещо, което трябва да се направи е да се започне изчистване на червата. Заедно и след това да се продължи с кремове и измивни продукти, които подхранват кожата. Кожните клетки трябва да се хранят отвътре, не само отвън.