3. Причини и провокиращи фактори за поява на псориазис
Псориазисът най-често се проявява със зачервени, сухи, залющващи се, сърбящи или не плаки. Появата им се дължи на нарушеното образуване на роговия слой, което е силно скъсено на фона на здравата кожа. Нарушени са процесите на пролиферация и диференциация и едновременно с това се включват различни имунологични, биохимични, съдови и нервни процеси.
За водеща причина за отключване на патогенетичните процеси и особености, водещи до развитие на псориазис, се счита наследствеността и различните имунологични нарушения с участието на различни провокиращи фактори като стрес, прием на лекарства, злоупотреба с алкохол, наднорменото тегло, травми, инфекции.
3.1. Наследственост
Псориазисът се счита за наследствено обусловено заболяване, като множество гени са идентифицирани, аномалии в които повишават вероятността от отключване на болестта или склонност към тежко протичане, особено под въздействието на различни други ендогенни фактори и фактори от околната среда:
- изчисляване на риска: при засегнат един родител рискът за детето се оценява на около осем процента, докато при двама засегнати родители рискът нараства до около 41 процента. При еднояйчни близнаци засягането варира между 35 и 73 процента, което допълнително потвърждава ролята на факторите от средата. Данните показват, че рискът намалява, ако единият близнак мигрира в посока към екватора. Ето защо, освен наследствеността, другия водещ фактор, участващ в появата на псориазис, е и експозицията на ултравиолетови лъчи
- ангажирани гени: доказано е, че хората с псориазис са носители на HLA-B13, HLA-B17, HLA-B37, HLA-Bw57, HLA-Cw6, HLA-DR7. При псориатичен артрит се среща носителство на HLA-Cw6, както и HLA–B27, HLA-B38, HLA-B39. Хората със светла кожа, каквито са представителите на кавказката раса, са носители на определен генетичен материал, а в допълнение светлия цвят на кожата и намаленото излагане на ултравиолетови лъчи ги прави по-предразположени към болестта
3.2. Травма и физикални фактори
Травмите от различно естество и с различна тежест са един от водещите фактори за поява на псориатични кожни лезии, тъй като търкането, драскането, притискането и нарушаване на целостта на кожата са отговорни за стимулиране на пролиферативния процес при образуването на псориатичните плаки.
Допълнителен фактор, оказващ влияние върху обострянето на болестта, е смяната на сезоните. Счита се, че болестта показва повишена склонност към обостряне през зимните месеци и подобрение на проявите през летните месеци с достатъчна слънчева радиация.
Ниските температури и неправилната грижа за кожата през зимните месеци води до дехидратация, сухота на кожата, повишена чувствителност и лесна ранимост, което подпомага и засилва възпалителните изменения при налично заболяване.
3.3. Инфекции
Някои инфекциозни заболявания също играят роля в отключването на болестта и влошаване на нейното протичане.
При поява на една от формите на псориазис, известна като гутатен или още капковиден псориазис, често причината се оказва подлежаща остро настъпила стрептококова инфекция.
Влошаването на псориазис може да се съчетае с болка в ушите, бронхит, тонзилит, респираторна инфекция, които да се дължат на рецидивираща стрептококова инфекция.
Липсват данни за разлики в честотата, но са налице резултати, показващи по-тежко протичане на болестта при хора с нарушен имунен статус, както е при пациенти със СПИН, различни неопластични заболявания, при химиотерапия, при автоимунни заболявания.
3.4. Стрес
Ролята на стреса в етиологията на множество заболяване се обсъжда от дълги години, като направените проучвания за ролята на този фактор при псориазис сочат категорична връзка.
При предразположени лица, както и под въздействие на други фактори, стресът може да отключи или влоши протичането.
В зависимост от вида и тежестта на стресовите фактори, темперамента и емоционалния статус на пациента, може да се очаква незначително или силно проявено влошаване на състоянието.
При възрастни след стрес се отчита влошаване при около 40 процента, докато при деца процентът на влошаване е още по-висок.
3.5. Лекарства
Многобройни лекарства, включително достъпни без рецепта, при прием в обичайните или в по-високи дози, особено за по-продължителен период от време, при предразположени лица могат да провокират отключване на псориазис или влошаване на протичането на подлежащ псориазис.
С доказан неблагоприятен ефект са следните медикаменти:
- лекарства, използвани при сърдечни заболявания: бета-блокери, АСЕ инхибитори
- антиинфекциозни лекарства: антимикотици като тербинафин, лекарства за лечение на малария
- аналгетици и антипиретици: лекарствата от групата на нестероидните противовъзпалителни средства (НСПВС)
- имуномодулатори: системни кортикостероиди, интерферон-алфа и интерферон-гама
- други лекарства: лекарства за понижаване на липидите като гемфиброзил, лекарства за лечение на тежки форми на мания, като например литий
3.6. Начин на живот
Някои вредни навици, като тютюнопушене, системна злоупотреба с алкохол, заседнал начин на живот, както и наднормено тегло и/или затлъстяване могат да отключат заболяването или да провокират обостряне с влошаване на симптомите и необходимост от по-агресивна терапия при някои пациенти:
- тютюнопушене: с доказано влошаващ ефект върху хода на болестта се счита тютюнопушенето. Тютюнопушенето увеличава риска, както за поява на псориазис, така и за по-тежко протичане, като проучвания в областта показват, че тютюнопушенето удвоява риска за поява на псориазис, особено при жените
- злоупотреба с алкохол: ролята на алкохола е по-противоречива, но системното му увреждащо действие не е за подценяване, особено негативните ефекти върху черния дроб и имунната система
- наднормено тегло и затлъстяване: повишеното телесно тегло увеличава риска от поява и/или влошаване на протичането на подлежащ псориазис. При хора с наднормено телесно тегло се оформят плаки в кожните гънки. При инвертния псориазис най-често засегнатите пациенти са с наднормено тегло, като причината за това са фрикциите и повишеното потене в дълбоките кожни гънки
Коментари към Псориазис
Псориазисът е автоимунно заболяване. Първото нещо, което трябва да се направи е да се започне изчистване на червата. Заедно и след това да се продължи с кремове и измивни продукти, които подхранват кожата. Кожните клетки трябва да се хранят отвътре, не само отвън.