Псориазис
1. Какво представлява псориазисът?
Псориазисът е често срещано, имунологично медиирано заболяване с възпалителен характер, което води до характерни кожни промени и повишен риск от възникване на различни допълнителни усложнения.
Честотата на болестта варира в отделните райони, като се изчислява на един до дванадесет процента, с по-високо разпространение сред отдалечените от екватора страни.
Най-често се проявява в млада възраст, без съществена разлика между мъжкия и женския пол, като сред основните фактори, съдействащи за развитието му, са генетична предиспозиция, стрес и хронична преумора, някои инфекции, продължителен прием на някои лекарства, както и редица вредни навици.
В зависимост от особеностите на болестния процес се различават няколко основни форми, като плакатната форма или psoriasis vulgaris съставлява около 90 процента от всички случаи, следвана от капковидната или еруптивна форма, инвертния тип псориазис и рядко срещаните, но тежко протичащи пустулозна и еритродермична форма.
Обичайно се проявява като хронични, рецидивиращи, залющващи се папули и плаки и има характерни области на засягане. В зависимост от локализацията на лезиите се описват различни особености в протичането, като най-често се засягат дланите, ходилата, скалпът, лицето, областите на кожните гънки, като много често се описват и характерни промени по ноктите.
При дългосрочно протичане и липса на терапия или неподходящо, непълно лечение на псориазис е възможно засягане на ставите под формата на псориатичен артрит, зрителни нарушения, метаболитни увреждания, повишен сърдечно-съдов риск, развитие на други автоимунни заболявания и емоционален дисбаланс.
Диагнозата е предимно клинична, въз основа на характерния вид на лезиите, в редки случаи се налагат допълнителни изследвания или биопсия на кожата.
Липсва специфично лечение, прилагат се локални или системни лекарства в комбинация често с фототерапия за овладяване на проявите, постигане на ремисия и намаляване риска от усложнения.
За подобряване на прогнозата и поддържане на продължителна ремисия се препоръчва ограничаване на въздействието на провокиращите рецидив фактори, въвеждане на някои промени в храненето и редукция на вредните навици.
Честотата на псориазис
Псориазисът е сравнително често срещано и повсеместно разпространено заболяване с честота, вариращо между 0,9 и 12 процента, като по-висока е за отдалечените от екватора райони. Еднакво се засягат мъжкият и женският пол с ранен пик на около 22 години и късен пик на около 55 години, като проявите при деца се описват след 10 годишна възраст.
Причини и провокиращи фактори за поява на псориазис
Псориазисът е имунологично медиирано заболяване, основни причини за появата на което могат да бъдат:
- наследственост: при един засегнат родител вероятността е около осем процента, докато при двама засегнати нараства на около 40 процента
- травми, физикални фактори, инфекции: локални наранявания, излагане на ниски температури, стрептококиви и други инфекции
- стрес: особено добре проявен е негативният ефект в детска възраст и при подрастващи
- прием на лекарства: бета-блокери, кортикостероиди, нестероидни противовъзпалителни средства и други
- вредни навици: тютюнопушене, злоупотреба с алкохол, заседнал начин на живот
Клинично протичане на псориазис
Клиничното протичане и симптомите при псориазис зависят от вида на клиничната форма (плакатна, еруптивна, инвертна, еритродермична, пустулозна), както и от локализацията на лезиите.
Сред най-честите предилекционни места са дланите, стъпалата, скалпът, кожата на лицето, кожата в областта на големите кожни гънки (подмишници, гениталната област, перианалната област, зоната под гърдите), както и ноктите.
Възможно е изолирано засягане на дадена област, както и генерализиране на процеса с обхващане на обширни лезии.
Усложнения при псориазис
При дългосрочно персистиране на псориазис, чести рецидиви и наличие на някои подлежащи допълнителни фактори е налице повишен риск от възникване на усложнения, като например:
- псориатичен артрит: засягат се малките стави на пръстите на крайниците
- зрителни нарушения: най-често под формата на блефарит, конюнктивит, кератит
- метаболитни нарушения: влошаване на глюкозния толеранс, затлъстяване, метаболитен синдром, захарен диабет
- сърдечно-съдови усложнения: артериална хипертония, исхемична болест на сърцето, хиперлипидемия, атеросклероза, инфаркт на миокарда
- психични и емоционални разстройства: депресия, тревожност, ниско самочувствие, социална изолация
- други автоимунни заболявания: пациентите са предразположени към развитие на болест на Крон, улцерозен колит, Ходжкинов лимфом и други автоимунни заболявания
Диагностика и изследвания при псориазис
Поставянето на диагнозата при типичните форми на псориазис е предимно клинична, въз основа на данните от анамнезата и характерните физикални находки. При наличие на диагностични затруднения може да се наложи назначаване на лабораторни изследвания, както и хистологичен анализ на материал, получен от кожна биопсия.
Терапевтичен подход при псориазис
Липсва етиологично и дефинитивно лечение при псориазис, терапията обикновено е насочена към подобряване на състоянието, облекчаване на проявите и постигане на ремисия. В зависимост от тежестта, локализацията и особеностите на болестния процес могат да се използват:
- локални средства: при леки до умерени форми добър ефект се постига с локално приложение на кортикостероиди, ретиноиди, калциневринови инхибитори, дитранол, катрани, салицилова киселина, аналози на витамин Д
- системна терапия: при тежките форми могат да се използват метотрексат, системни кортикостероиди, ретиноиди, циклоспорин, както и биологична терапия с инфликсимаб, етанерцепт и други
- фототерапия: използват се тясноспектърни или широкоспектърни UVB, ПУВА терапия (псоралени в комбинация с UVA лъчи), както и лазерна терапия с Ексаймер лазер
Живот с псориазис
Псориазисът е хронично заболяване, като за намаляване рисковете от тежки рецидиви, освен провеждането на своевременна терапия се препоръчват някои допълнителни мерки, като:
- ограничаване на провокаторите: управление на стреса, ограничаване на вредните навици, повишено внимание при прием на лекарства, редукция на теглото
- мерки за поддържане на дълготрайна ремисия: подходяща грижа за кожата, балнеотерапия, промени в храненето, допълнителен прием на добавки и билки
Галерия
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/psoriasis/symptoms-causes/syc-20355840
https://www.healthline.com/health/psoriasis
https://en.wikipedia.org/wiki/Psoriasis
https://www.psoriasis.org/about-psoriasis/
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/understanding-psoriasis-basics
https://www.medicalnewstoday.com/articles/52457
https://www.aad.org/public/diseases/psoriasis/what/symptoms
https://www.onhealth.com/content/1/psoriasis_rash_skin
https://www.everydayhealth.com/psoriasis/guide/
Fitzpatrick’s Dermatology [2-Volume Set]
Изображения: freepik.com, dermnetnz.org
Коментари към Псориазис
Псориазисът е автоимунно заболяване. Първото нещо, което трябва да се направи е да се започне изчистване на червата. Заедно и след това да се продължи с кремове и измивни продукти, които подхранват кожата. Кожните клетки трябва да се хранят отвътре, не само отвън.