Периферна артериална болест
1. Какво представлява периферната артериална болест?
Периферната артериална болест (ПАБ) представлява съдово заболяване, при което е налице натрупване на холестерол-съдържащи плаки по хода на стените на големите кръвоносни съдове на долните крайници.
Заболяването показва относително висока честота, особено с напредване на възрастта, като изложени на по-висок риск са пушачите, лицата с наднормено тегло и затлъстяване, генетично обременените лица. Повишен риск е налице и при подлежаща атеросклероза, хипертония, диабет, висок холестерол.
При около половината от пациентите заболяването дълго време протича без типични оплаквания или с едва забележими признаци, които пациентите погрешно тълкуват като признаци на преумора или сезонно неразположение.
Сред характерните оплаквания се включват клаудикацио, характеризиращо се с мускулна болка и спазми на засегнатия крак в резултат от влошения кръвоток, както и често изтръпване, мравучкане, усещане за парене, които в началните етапи се проявяват при физическо натоварване, а с прогресията на заболяването се наблюдават и при покой.
Възможни са промени по кожата и ноктите на съответния долен крайник в резултат от влошеното оросяване, поява на рани, язви, гангрена.
Сред най-сериозните усложнения при периферна артериална болест са тежките исхемични промени по крайника, инсулт, инфаркт.
Диагнозата изисква комплексен подход с подходящи клинични, лабораторни и образни изследвания, като за потвърждаване на състоянието често е необходима ехография и ангиография на долните крайници.
Лечението е комплексно с овладяване и противодействие на рисковите фактори, промени в начина на живот, симптоматична лекарствена терапия, а в тежките случаи и подходяща оперативна намеса.
При ранно и комплексно лечение с продължително проследяване на пациентите прогнозата е добра.
Честота и разпространение
Периферната артериална болест показва широко и повсеместно разпространение с честота в световен мащаб между 5 и 10 процента, нараствайки за лицата над 70 години в определени райони до около 20 процента. Честотата е по-висока с напредване на възрастта, при пушачи, при генетична предиспозиция, както и при наличие на някои хронични заболявания.
Причини и рискови фактори
Основната причина за периферна артериална болест е натрупването на холестеролови плаки в артериите на долните крайници. По-рядко състоянието се причинява от съдово възпаление, травма, радиация.
Основните рискови фактори включват възраст над 50 години, тютюнопушене, заседнал начин на живот, висок холестерол, високо кръвна захар, подлежащ диабет, сърдечно-съдови заболявания и други.
Симптоми при периферна артериална болест
Възможно е продължително безсимптомно протичане до стесняване лумена на артериите с около и над 60 процента.
Сред характерните за болестта признаци се включват:
- клаудикацио: интермитентно накуцване поради внезапна мускулна болка и крампи в резултат от влошената циркулация в крайниците
- изтръпване: често изтръпване, мравучкане, парене, спазми, слабост, бърза умора на краката
- студени крайници: засегнатият крак е по-студен от другия в резултат от лошото оросяване
- промени по кожата и ноктите: надлежащата кожа става лъскава, първоначално се зачервява, впоследствие става бледа със сивкав оттенък, налице е забавен растеж на космите, намалено окосмяване, забавен растеж на ноктите
- рани и язви: белег за авансирал процес е наличието на трудно зарастващи рани и разязвявания с риск от развитие на гангрена
Класификация и стадии
Сред най-разпространената клинична класификация е тази на Fontaine, включваща:
- първи стадий: липса на оплаквания
- втори стадий: втори А стадий се характеризира с леко клаудикацио, докато при втори Б стадий клаудикациото е умерено или изразено и затруднява движенията и ходенето. Симптомите са налице при натоварване
- трети стадий: характерните симптоми се проявяват не само при движение, но и в покой и след почивка
- четвърти стадий: наличие на рани, язви, гангренозни промени по кожата на крайника
Усложнения при периферна артериална болест
Продължителното персистиране на оплакванията при липса на лечение или неподходящо лечение, както и наличието на множество подлежащи рискови фактори увеличават риска от усложнения. Най-характерни са исхемичните увреждания на долния крайник, сърдечно-съдови и мозъчно-съдови инциденти, включително инфаркт и инсулт.
Диагноза и изследвания
Диагнозата изисква комплексен подход за различаване на периферната артериална болест от други съдови нарушения и болести с различна етиология. За целта е необходим обстоен разпит и физикален преглед, разширени лабораторни изследвания, ехография и/или ангиография на долните крайници.
Лечение при периферна артериална болест
Лечението при периферна артериална болест е комплексно и строго индивидуализирано, като може да включва:
- лайфстайл терапия: леките форми подлежат на ефективен контрол чрез промени в начина на живот, фокусирани към редуциране на рисковите фактори чрез отказ от тютюнопушене, отслабване, диета, упражнения
- лекарствена терапия: при необходимост се преминава към симптоматична медикаментозна терапия с лекарства за намаляване на холестерола, намаляване на кръвната захар, контрол над кръвното налягане, антиагреганти и други
- операция: при липса на ефект от консервативните мерки, сериозни оплаквания, гангрена се преминава към подходящо хирургично лечение, което включва различни техники, като ангиопластика с или без поставяне на стент, реваскуларизация, тромболитична терапия, ампутация и други
Как да се предпазим?
Профилактиката е неспецифична и насочена към ограничаване на рисковите фактори. Това налага отказ от тютюнопушенето, корекция на вредните навици, ежедневна физическа активност, подходяща диета, редукция на теглото, контрол и лечение на наличните подлежащи заболявания.
Галерия
Библиография
https://www.cdc.gov/heartdisease/PAD.htm
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/peripheral-artery-disease/symptoms-causes/syc-20350557
https://www.nhs.uk/conditions/peripheral-arterial-disease-pad/
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17357-peripheral-artery-disease-pad
https://en.wikipedia.org/wiki/Peripheral_artery_disease
https://www.heart.org/en/health-topics/peripheral-artery-disease/about-peripheral-artery-disease-pad
https://medlineplus.gov/peripheralarterialdisease.html
https://www.webmd.com/heart-disease/peripheral-artery-disease-of-the-legs
https://www.medicalnewstoday.com/articles/188939
https://www.msdmanuals.com/professional/cardiovascular-disorders/peripheral-arterial-disorders/peripheral-arterial-disease
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/peripheral-vascular-disease
Изображения: freepik.com
Коментари към Периферна артериална болест