- Какво представлява дребната шарка?
- Как мога да се заразя с морбили?
- Какъв е имунитетът при дребна шарка?
- Рискови фактори за заразяване с вируса на морбили
- Какви са симптомите на дребната шарка?
- Какви са усложненията при морбили?
- Как се поставя диагнозата дребна шарка?
- Кога да потърсим медицинска помощ при дребна шарка?
- Какво е лечението при дребна шарка?
- Трябва ли да се имунизират децата срещу морбили?
8. Кога да потърсим медицинска помощ при дребна шарка?
Морбили или дребна шарка е инфекция, която макар и да протича леко при значителен процент от засегнатите, крие риск от развитие на сериозни усложнения, особено при наличие на някои подлежащи фактори (имунен дефицит, подлежащи заболявания), както и при пациенти в двете крайни възрастови групи.
Медицинска помощ и консултация със специалист следва да се потърси при определени ситуации, като за детската популация всяка повишение на температурата и поява на обрив изисква преглед при специалист за уточняване на етиологията. Изключително важно е извършването на справка за имунния статус на пациента, наличието на пропуски в имунизационния календар и особено справка за поставена ваксина срещу морбили, паротит и рубеола.
Изключително важно е разграничаването на необходимостта от консултация с лекуващия лекар и спешно посещение на специалист при поява на някои алармиращи симптоми:
- кога се препоръчва консултация с лекар: консултация с лекар е необходима при всички случаи на висока температура и поява на обрив при бебета и малки деца, особено при съмнения за пропуски в имунизациите и контакт с потвърдени случаи на болни от морбили. В случаите на атипично протичане консултация се препоръчва за уточняване на грипоподобните прояви, диария и общо неразположение
- алармиращи симптоми: сред алармиращите симптоми, насочващи за тежко протичане на инфекцията, висок риск от развитие на усложнения или развили се вече усложнения в хода на болестта, се включват повишението на телесната температура в края на обривния период, необичайната сънливост, нарушения в съзнанието, нарушения в походката, вратна ригидност, персистиращо повръщане или диария. Силно влошеното общо състояние, продължаваща силна, упорита, дразнеща кашлица, задух и нарушения в дишането, силно главоболие, обърканост и промени в израза на лицето също изискват своевременна посещение на специалист за уточняване на причините, довели до тези прояви и предприемане на спешни мерки за тяхното овладяване и лечение
Коментари към Морбили (дребна шарка)