- Какво представлява дисбактериозата
- Видове дисбактериоза
- Причини и рискови фактори за развитие на чревна дисбактериоза
- Симптоми и признаци при дисбактериоза на червата
- Дисбактериоза при бебета и малки деца
- Усложнения и свързани заболявания
- Диагноза и медицински изследвания при чревна дисбактериоза
- Лечение при дисбактериоза (дисбиоза)
3. Причини и рискови фактори за развитие на чревна дисбактериоза
Дисбактериозата на червата е мултифакторно състояние, което се причинява от голям арсенал провокатори, водещи до намаление на полезните бактерии, свръхрастеж на вредните колонии и нарушаване на баланса на интестиналната микрофлора.
Много хора не подозират вредното въздействие на различните фактори, което е и една от основните причини за високата честота на дисбактериозата, забавената диагностика и развитието на усложнения, свързани с процеса.
Сред едни от най-честите причини и рискови фактори за развитие на чревна дисбактериоза се включват приемът на някои медикаменти, грешки в храненето, стрес, някои вредни навици и подлежащи заболявания.
3.1. Прием на лекарства
Развитието на дисбактериоза след антибиотик е класически пример за лекарствено-индуцирана дисбактериоза и е една от най-разпознаваемите форми, но списъкът на медикаментите, провокиращи състоянието далеч не се изчерпва само с антибиотиците, което излага на риск много от неподозиращите пациенти, приемащи продължително време съответните препарати.
Влияние върху интестиналната микрофлора и финия баланс на отделните колонии оказват още пероралните контрацептиви, редици химиотерапевтици, като сулфонамидите, кортикостероидите, някои от достъпните без рецепта обезболяващи, лаксативите (за лечение на запек), инхибиторите на протонната помпа и много други.
Поради широката употреба на някои от тези лекарства и възможността за достъп без медицинско предписание се препоръчва повишена бдителност и внимание при прием на лекарства, както и предприемане на съответните превантивни мерки (допълнителен прием на пробиотици, корекция в храненето и други).
3.2. Особености в храненето
Диетата на съвременния човек обикновено в богата на бързи въглехидрати, транс-мазнини и изключително бедна откъм фибри и есенциални нутриенти. Това е и една от основните причини за повишение честотата на редица заболявания и болестни състояния, като затлъстяване, хипертония, диабет и други.
Изследвания в тази насока показват, че така наречения западен лайфстайл и хранене (заседнал начин на живот, редовна консумация на джънк фууд и газирани напитки) многократно повишава рисковете от дисбактериоза в сравнение с някои други начини и режими на хранене (например със Средиземноморската диета, която е богата на морски дарове, плодове, зеленчуци и полезни мазнини).
3.3. Стрес
Хроничният стрес оказва разнопосочно увреждащо организма действие, като проучвания в областта установяват промени в чревната микрофлора под въздействието на този фактор, както и повишена уязвимост на интестиналния тракт спрямо увреждащото действие на други фактори, което допълнително може да повиши рисковете от дисбиоза и други нарушения.
3.4. Вредни навици
Някои често срещани вредни навици, като например тютюнопушене, честа и/или прекомерна консумация или злоупотреба с алкохол, употреба на забранени наркотични вещества и други може да провокира нарушения на интестиналната микрофлора, дисбактериоза и редица системни нарушения по комплексни механизми.
С особено неблагоприятни последствия в дългосрочен план е комбинация от някои вредни навици, като например тютюнопушене, с непълноценно хранене, липса на здравословни навици на хранене (пропускане на закуската, преяждане, гладуване) и хроничен стрес.
3.5. Подлежащи заболявания
При лош контрол на някои подлежащи заболявания, например захарен диабет, метаболитен синдром, възпалителни заболявания на червата, язвена болест, някои видове тумори и други може да се наруши по вторичен механизъм нормалният баланс на интестиналната микрофлора с развитие на дисбиоза и свързаните с нея прояви.
След някои хирургични интервенции по хода на гастроинтестиналния тракт (главно в областта на стомаха, тънките и дебелото черво), прилагани за лечението на подлежащи заболявания с различна етиология, може да се провокират развитието на дисбиоза.
Коментари към Дисбактериоза (дисбиоза)
Александра Георгиева
Здравейте, може ли да препоръчате добър пробиотик за бебе на 9 месеца с кандида в изпражненията след прием на антибиотици. Казаха ми за Lactoflor сашета. Това ли е най-добрият вариант? Благодаря
Здравейте! При такъв проблен за възстановяване на чревната флора би могло да давате ОМНИ БИОТИК 10 саше 5 г * 10. Дозата за деца под 3-годишна възраст е половин саше дневно.
Здравейте, може ли да препоръчате добър пробиотик за бебе на 9 месеца с кандида в изпражненията след прием на антибиотици. Казаха ми за Lactoflor сашета. Това ли е най-добрият вариант? Благодаря