Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Дисбактериоза (дисбиоза) Причини и рискови фактори за развитие на чревна дисбактериоза
Дисбактериоза (дисбиоза)
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
КОМЕНТАРИ
Дисбактериоза (дисбиоза)
  1. Какво представлява дисбактериозата
  2. Видове дисбактериоза
  3. Причини и рискови фактори за развитие на чревна дисбактериоза
  4. Симптоми и признаци при дисбактериоза на червата
  5. Дисбактериоза при бебета и малки деца
  6. Усложнения и свързани заболявания
  7. Диагноза и медицински изследвания при чревна дисбактериоза
  8. Лечение при дисбактериоза (дисбиоза)

3. Причини и рискови фактори за развитие на чревна дисбактериоза

Дисбактериозата на червата е мултифакторно състояние, което се причинява от голям арсенал провокатори, водещи до намаление на полезните бактерии, свръхрастеж на вредните колонии и нарушаване на баланса на интестиналната микрофлора.

Много хора не подозират вредното въздействие на различните фактори, което е и една от основните причини за високата честота на дисбактериозата, забавената диагностика и развитието на усложнения, свързани с процеса.

Сред едни от най-честите причини и рискови фактори за развитие на чревна дисбактериоза се включват приемът на някои медикаменти, грешки в храненето, стрес, някои вредни навици и подлежащи заболявания.

3.1. Прием на лекарства

Прием на лекарства

Развитието на дисбактериоза след антибиотик е класически пример за лекарствено-индуцирана дисбактериоза и е една от най-разпознаваемите форми, но списъкът на медикаментите, провокиращи състоянието далеч не се изчерпва само с антибиотиците, което излага на риск много от неподозиращите пациенти, приемащи продължително време съответните препарати.

Влияние върху интестиналната микрофлора и финия баланс на отделните колонии оказват още пероралните контрацептиви, редици химиотерапевтици, като сулфонамидите, кортикостероидите, някои от достъпните без рецепта обезболяващи, лаксативите (за лечение на запек), инхибиторите на протонната помпа и много други.

Поради широката употреба на някои от тези лекарства и възможността за достъп без медицинско предписание се препоръчва повишена бдителност и внимание при прием на лекарства, както и предприемане на съответните превантивни мерки (допълнителен прием на пробиотици, корекция в храненето и други).

3.2. Особености в храненето

Особености в храненето

Диетата на съвременния човек обикновено в богата на бързи въглехидрати, транс-мазнини и изключително бедна откъм фибри и есенциални нутриенти. Това е и една от основните причини за повишение честотата на редица заболявания и болестни състояния, като затлъстяване, хипертония, диабет и други.

Изследвания в тази насока показват, че така наречения западен лайфстайл и хранене (заседнал начин на живот, редовна консумация на джънк фууд и газирани напитки) многократно повишава рисковете от дисбактериоза в сравнение с някои други начини и режими на хранене (например със Средиземноморската диета, която е богата на морски дарове, плодове, зеленчуци и полезни мазнини).

3.3. Стрес

Стрес

Хроничният стрес оказва разнопосочно увреждащо организма действие, като проучвания в областта установяват промени в чревната микрофлора под въздействието на този фактор, както и повишена уязвимост на интестиналния тракт спрямо увреждащото действие на други фактори, което допълнително може да повиши рисковете от дисбиоза и други нарушения.

3.4. Вредни навици

Вредни навици

Някои често срещани вредни навици, като например тютюнопушене, честа и/или прекомерна консумация или злоупотреба с алкохол, употреба на забранени наркотични вещества и други може да провокира нарушения на интестиналната микрофлора, дисбактериоза и редица системни нарушения по комплексни механизми.

С особено неблагоприятни последствия в дългосрочен план е комбинация от някои вредни навици, като например тютюнопушене, с непълноценно хранене, липса на здравословни навици на хранене (пропускане на закуската, преяждане, гладуване) и хроничен стрес.

3.5. Подлежащи заболявания

Подлежащи заболявания

При лош контрол на някои подлежащи заболявания, например захарен диабет, метаболитен синдром, възпалителни заболявания на червата, язвена болест, някои видове тумори и други може да се наруши по вторичен механизъм нормалният баланс на интестиналната микрофлора с развитие на дисбиоза и свързаните с нея прояви.

След някои хирургични интервенции по хода на гастроинтестиналния тракт (главно в областта на стомаха, тънките и дебелото черво), прилагани за лечението на подлежащи заболявания с различна етиология, може да се провокират развитието на дисбиоза.

Следва: Симптоми и признаци при дисбактериоза на червата
Страници: 12345...11
4.9/5 10 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Дисбактериоза (дисбиоза) Добри лоши бактерии Добри лоши бактерии Добри лоши бактерии Добри лоши бактерии Нарушение на баланса на интестиналната микрофлора Причини за дисбактериоза: неправилно хранене Дисбактериоза: симптоми Симптоми при дисбактериоза Диета при дисбактериоза Лечение при дисбактериоза с пробиотици Чревна микофлора
1 от 12
Дисбактериоза (дисбиоза)Добри лоши бактерииДобри лоши бактерииДобри лоши бактерииДобри лоши бактерииНарушение на баланса на интестиналната микрофлораПричини за дисбактериоза: неправилно храненеДисбактериоза: симптомиСимптоми при дисбактериозаДиета при дисбактериозаЛечение при дисбактериоза с пробиотициЧревна микофлора

Коментари към Дисбактериоза (дисбиоза)

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 12 December 2022 в 14:17

    Александра Георгиева

    Здравейте, може ли да препоръчате добър пробиотик за бебе на 9 месеца с кандида в изпражненията след прием на антибиотици. Казаха ми за Lactoflor сашета. Това ли е най-добрият вариант? Благодаря

    Здравейте! При такъв проблен за възстановяване на чревната флора би могло да давате ОМНИ БИОТИК 10 саше 5 г * 10. Дозата за деца под 3-годишна възраст е половин саше дневно.

  2. Александра Георгиева  
    на 12 December 2022 в 01:18

    Здравейте, може ли да препоръчате добър пробиотик за бебе на 9 месеца с кандида в изпражненията след прием на антибиотици. Казаха ми за Lactoflor сашета. Това ли е най-добрият вариант? Благодаря

За статията
последна редакция: 12 окт 2022г.
създадена на: 19 май 2022г.
прочетена: 22910 пъти
Още за Дисбактериоза (дисбиоза)
  • Алтернативна медицина при Дисбактериоза (дисбиоза)
  • Статии от "Лечения"
  • Хранене при Дисбактериоза (дисбиоза)
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival