Дисбактериоза (дисбиоза)
- Какво представлява дисбактериозата
- Видове дисбактериоза
- Причини и рискови фактори за развитие на чревна дисбактериоза
- Симптоми и признаци при дисбактериоза на червата
- Дисбактериоза при бебета и малки деца
- Усложнения и свързани заболявания
- Диагноза и медицински изследвания при чревна дисбактериоза
- Лечение при дисбактериоза (дисбиоза)
1. Какво представлява дисбактериозата
В човешкото тяло има десет пъти повече на брой микроорганизми в сравнение с броя на клетките, като голям процент от тях са съсредоточени в интестиналния тракт, главно в дебелото черво. Бактериите се делят на добри (полезни) и вредни (патогенни), като полезните за тялото микроорганизми в чревния тракт подпомагат храносмилането, участват в продукцията на редица важни метаболити и ензими, участват в имунната защита, по комплексни механизми участват и в поддържането на настроението и цялостното благосъстояние на организма.
При нарушаване на баланса в чревната микрофлора с количествени и качествени промени в нейния състав, проявяващи се с намаляване броя на полезните микроорганизми, свръхрастеж на вредните или промяна в съотношението между различните колонии, се говори за дисбактериоза (дисбиоза).
Терминът дисбактериоза е по-популярен, но терминът дисбиоза е по-точен, тъй като освен от бактерии интестиналният тракт се населява още и от различни гъбички, дрожди, вируси и други микроорганизми.
Най-честите причини за развитие на дисбактериоза на червата включват прием на антибиотик, грешки в диетата и непълноценно хранене, стрес, тютюнопушене, злоупотреба с алкохол и други.
Характерни признаци на състоянието са болка и дискомфорт в корема, подуване, газове, запек или диария, промяна във вида на изпражненията, гадене, киселини, лош дъх. Често са налице и общи прояви като повишена раздразнителност, лабилно настроение, депресивни епизоди, нарушения на съня, умора.
При персистиране на дисбактериозата е налице повишен риск от развитие на усложнения, като възпалителни заболявания на червата, засягане на ставите, синдром на малабсорбция и други.
Диагнозата е предимно клинична, като при съмнения за други подлежащи заболявания и при тежко протичане могат да се назначат различни изследвания (фекален тест, кръвни изследвания, образни изследвания).
Лечението при леките форми включва някои промени в диетата успоредно с отстраняване на провокиращия симптомите фактор, докато при умерени и тежки форми може да се наложи лекарствена терапия, допълнителен прием на пробиотици и някои други добавки.
Видове дисбактериоза
Съществуват различни видове дисбактериоза:
- според локализацията: различават се чревна (най-честа), кожна, вагинална, на устната кухина
- според тежестта: различават се лека (най-честа), умерена и тежка
- според особеностите: при първи тип е налице намаляване на полезните микроорганизми, при втори тип се описва разрастване на патогенните микроорганизми, докато при трети тип е налице промяна в съотношенията между отделните видове
- според етиологията: дисбактериоза след прием на антибиотик, след стрес, при подлежащи заболявания, след грешки в диетата
Причини и рискови фактори за развитие на чревна дисбактериоза
Сред едни от най-често описваните в клиничната практика причини за нарушения в интестиналната микрофлора се включват:
- прием на лекарства: най-честа е дисбактериозата след антибиотик, но риск е налице и при употреба на перорални контрацептиви, инхибитори на протонната помпа, някои обезболяващи, кортикостероиди и други
- грешки в диетата: при нездравословен хранителен режим с ограничен внос на фибри и полезни нутриенти и повишен прием на мазни, пържени, преработени храни и разлагащи се олигозахариди и монозахариди
- други: други чести причини могат да бъдат стрес и преумора, подлежащи заболявания, вредни навици (тютюнопушене, употреба на алкохол), провеждане на химиотерапия
Симптоми и признаци при дисбактериоза на червата
Промените в чревната микрофлора водят до нарушения в усвояването на хранителните вещества и лекарствата, нарушения в имунната защита, производство на редица вредни отпадни продукти и други, като това води до появата на редица симптоми:
- симптоми от страна на храносмилателната система: газове, подуване, болки и стомашен дискомфорт, запек или диария, промени в цвета, вида и консистенцията на изпражненията, наличие на примеси в тях, гадене, лош дъх, киселини
- общи, системни признаци: умора, лабилно настроение, повишена раздразнителност, понижена работоспособност, увеличение на теглото, алергични реакции, чести инфекции и други
Дисбактериоза при бебета и малки деца
При новородени често се касае за първична дисбактериоза при раждане чрез Цезарово сечение и/или невъзможност за кърмене, докато при бебета и малки деца обикновено се касае за вторична дисбактериоза, развиваща се в резултат от грешки в храненето, прием на антибиотици, стрес.
Симптомите са идентични на тези при възрастни, но често е трудно различаването им от някои други, характерни за детската възраст състояния.
Лечението включва отстраняване на провокиращия фактор, корекция в диетата, допълнителен прием на подходящи пробиотици. Персистирането на тежки форми дисбиоза при бебета и малки деца се асоциира с повишен риск от усложнения, като синдром на раздразненото черво, възпалителни заболявания на червата, забавяне на растежа, аутизъм и други.
Усложнения и свързани заболявания
Продължителното персистиране, особено при умерени и тежки форми на дисбактериоза, крие значителен риск от поява на различни по вид и тежест усложнения, като спад в имунитета и чести инфекции, синдром на малабсорбция, поява на алергии, различни кожни раздразнения (дерматит, екзема, алергия, акне), синдром на раздразненото черво, възпалителни заболявания на червата и други.
Диагноза и медицински изследвания при чревна дисбактериоза
Диагнозата при дисбактериоза на дебелото черво обикновено се базира на информацията, получена при разпита и прегледа на пациента и данните за излагане на провокиращи фактори.
При тежки форми на протичане, при малки деца, при данни за усложнения и съмнения за подлежащи заболявания могат да се назначат различни изследвания, като анализ на кръв, урина и фекални маси, образни методи на изследване (гастроскопия, колоноскопия, ултразвуково изследване на коремни органи) и други.
Лечение при дисбактериоза (дисбиоза)
Терапевтичният подход при дисбактериоза на дебелото черво е комплексен, строго индивидуален и включва отстраняване на провокиращите състоянието фактори заедно с някои от следните методи на лечение:
- диета при дисбактериоза: за нормализиране на чревната микрофлора се препоръчва ограничаване приема на разлагащи се и ферментиращи въглехидрати и полиоли, консервирани и силно преработени храни
- пробиотици при дисбактериоза: допълнителният прием на подходящи пробиотици с или без пребиотици подпомага и ускорява възстановяването на чревната микрофлора
- лекарства при чревна дисбактериоза: при доказана инфекция на интестиналния тракт може да се наложи терапия с противогъбични средства (нистатин, флуконазол) или химиотерапевтици (неомицин, метронидазол, тинидазол)
Галерия
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Dysbiosis
https://www.healthline.com/health/digestive-health/dysbiosis
https://www.webmd.com/digestive-disorders/what-is-dysbiosis
https://www.verywellhealth.com/what-is-intestinal-dysbiosis-1945045
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/small-intestinal-bacterial-overgrowth/symptoms-causes/syc-20370168
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fendo.2021.667066/full
https://www.healthspan.co.uk/advice/identifying-gut-dysbiosis-what-are-the-symptoms
https://bodybio.com/blogs/blog/gut-dysbiosis
https://primehealthdenver.com/dysbiosis-diet/
https://www.parsleyhealth.com/blog/healing-gut-dysbiosis-symptoms/
Изображения: freepik.com
Коментари към Дисбактериоза (дисбиоза)
Александра Георгиева
Здравейте, може ли да препоръчате добър пробиотик за бебе на 9 месеца с кандида в изпражненията след прием на антибиотици. Казаха ми за Lactoflor сашета. Това ли е най-добрият вариант? Благодаря
Здравейте! При такъв проблен за възстановяване на чревната флора би могло да давате ОМНИ БИОТИК 10 саше 5 г * 10. Дозата за деца под 3-годишна възраст е половин саше дневно.
Здравейте, може ли да препоръчате добър пробиотик за бебе на 9 месеца с кандида в изпражненията след прием на антибиотици. Казаха ми за Lactoflor сашета. Това ли е най-добрият вариант? Благодаря